Krize v jihlavské koalici pokračuje, je svoláno mimořádné zastupitelstvo

  11:57aktualizováno  11:57
Krize na jihlavské radnici se prohlubuje. Otázkou, zda vydrží současná koalice, se budou na mimořádném jednání zabývat zastupitelé. Svoláno bylo na pondělí 29. července. Problémy v koalici nastaly po změně právní kanceláře ve sporu o vodovody a následné rezignaci náměstka Jaromíra Kaliny.

Krizi v jihlavské koalici vyvolala neprojednaná změna advokátních kanceláří ve vodohospodářském sporu a následná rezignace náměstka Jaromíra Kaliny. Opozici se podařilo prosadit svolání mimořádného zastupitelstva, které se situací bude zabývat. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na programu pondělního mimořádného jednání bude podle primátorky Karolíny Koubové (Fórum) vodohospodářský spor města se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). A jako druhý bod personální otázky.

Právě výměna advokátních kanceláří zastupujících město ve sporu o mnohamilionový majetek se SVAK vyvolala rezignaci náměstka Jaromíra Kaliny (KDU-ČSL) a nestabilitu uvnitř koalice. Tu tvoří čtyři uskupení (Fórum, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL), jež mají v 37členném zastupitelstvu křehkou většinu 20 mandátů.

Žádost o mimořádné povolání zastupitelů do jejich lavic iniciovalo hnutí ANO. Podepsáni pod ní jsou zástupci celkem čtyř opozičních zastupitelských klubů.

„Do programu zastupitelstva jsme navrhovali jako stěžejní bod zrušení sporného usnesení rady města o převodu právních kanceláří. Vyříkat bychom si měli všechny okolnosti, které k tomu vedly. Na tomto bodu trváme a podali jsme návrh na jeho zařazení do programu jednání. Zároveň by se zde koalice měla vyjádřit ke svému dalšímu osudu,“ uvedl zastupitel Radek Popelka (ANO).

Podle Martina Hyského (ČSSD), dalšího opozičního zastupitele, je po odchodu náměstka Kaliny chod jihlavské radnice destabilizován. „Zastupitelstvo by mělo přijít s nějakým řešením, když to současná koalice není schopná vyřešit,“ slibuje si od schůze Hyský.

Koalici současní partneři bořit nechtějí, v týdnu budou jednat

Materiály vedoucí ke změně spolupráce s právní kanceláří Ondruš, jež město ve sporu dlouhodobě zastupovala, byly podány takzvaně „na stůl“, bez předchozího projednání se všemi koaličními partnery. To kritizoval náměstek Kalina, který se sporu dlouhodobě věnuje, a na svůj post 27. června rezignoval.

Vedení města výměnu právních kanceláří hájilo tím, že jde o snahu o jiné nastavení komunikace mezi městem a obcemi svazku.

Po týdnu ovšem upozornilo na údajně nestandardní Kalinovy vztahy s vedením společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) a advokátem Miroslavem Šianským, který jako samostatný advokát v některých záležitostech právníka Radka Ondruše zastupoval. Na této červnové schůzce, která předcházela inkriminovanému zasedání rady města, se měl řešit návrh na převzetí zastoupení přímo Šianským a ukončení spolupráce s kanceláří Ondruš. To ale Kalina, ředitel JVAK Jiří Benáček i Šianský popírají. Nicméně Ondruš spolupráci se Šianským okamžitě zrušil.

I po těchto přestřelkách preferují členové stávající koalice pokračovat v současném složení. Lidovci však podmiňují své setrvání úpravou koaliční smlouvy. Jejich městský výbor představil své požadavky, mezi nimi vypsání výběrového řízení na advokátní kancelář, která bude město zastupovat ve sporu se SVAK, a návrat Kaliny na post náměstka. S tím, že na starosti bude mít stejné oblasti jako dosud, tedy informatiku, majetek a vodu.

Další koaliční jednání by mělo být podle primátorky Koubové na konci příštího týdne. „To, že máme na nějakou věc trochu rozdílný názor, neznamená, že kvůli tomu budeme bořit koalici,“ prohlásila.

Podporu stávající městské vládě vyjádřil včera rovněž zastupitelský klub ODS. „Máme za to, že i přes některé názorové neshody koaličních partnerů panovala a i nadále panuje shoda v těch zásadních a pro město důležitých rozhodnutích,“ stojí v jeho prohlášení.

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Další z rubriky

Oteplování svědčí kudlance, z jihu Moravy expandovala na Vysočinu

Druhový název „nábožná“ dostala kudlanka díky zvláštnímu způsobu držení...

Kudlanka nábožná, v České republice kdysi běžná pouze na jihu Moravy, expanduje nyní i na Vysočinu. Vyhovuje jí změna...

Piloti si stěžují na nekvalitní opravy vrtulníků, premiér slíbil nápravu

Předseda vlády Andrej Babiš na náměšťské letecké základně slyšel kritiku práce...

Piloti z letecké základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku si postěžovali premiérovi Andreji Babišovi na nekvalitní...

Protestující jihlavské muzikanty pozatýkali před padesáti lety esenbáci

Klidné protesty proti okupaci v Jihlavě byly rok poté zlikvidovány zásahy...

První výročí srpnové okupace se v roce 1969 neobešlo bez spontánních reakcí protestujících ani v Jihlavě. V předvečer...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz