Tahle oblíbená bylinka je nejen báječným kořením, ale urychluje také náš metabolismus. Stačí pět lístků denně.

Všestranný přírodní lék

Na pupínky i šedou pleť funguje máta. Pleťovou vodu vyrobíte snadno

Máta má osvěžující chuť i vůni, a navíc nám účinně pomáhá zhubnout.

Váš běžný den? Pořád máte plný diář a čas na sebe vám zbude jen horko těžko? Ráno rychle vyrazíte, večer uděláte nejnutnější domácí práce a mezitím se snažíte každému vyhovět. Při stresu vyplavuje naše tělo hormon kortizol, který zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Ten dodává tělu sílu rychle reagovat a překonat stresové chvíle. Podněcuje tukové buňky, aby byly stále připravené dodávat svalům energii, a zároveň vyzývá tělo, aby zase naplnilo tukové zásoby pro zajištění jejího dostatečného přísunu. Když žijeme v trvalém stresu, může mít už lehce zvýšená hladina kortizolu v krvi za důsledek výrazný váhový přírůstek.

Vytvořte si ve svém životě malé oázy klidu

Už malý únik z každodenních starostí může dostat vaši hormonální hladinu zase do rovnováhy. Máta vám v tom pomůže. Žvýkejte během dne pět jejích lístků, už to stačí k pozitivnímu ovlivnění metabolismu.

Mátová voda na zhubnutí

Tahle voda, která vám pomůže shodit nadbytečná kila, nejlépe chutná i účinkuje, když si ji připravíte už předchozí večer.

Odstraňte z 1 bio jablka jádřinec a nakrájejte ho na tenké srpky. Omyjte 3 snítky máty, vytřepejte z nich vodu a nahrubo je natrhejte. Se srpky jablek a 1 lžičkou fenyklových semínek je dejte skleněného džbánu. Přilijte 2 litry studené vody a nechte přes noc v chladničce. Před každým jídlem byste měli vypít sklenici téhle vody. Zbytek můžete podle chuti popíjet v průběhu celého dne. 

Šetrnou alternativou je také voda na zhubnutí, připravená podle našeho receptu. Pomůže vám k tomu, abyste dostatečně pili, je báječně osvěžující a obsahuje směs fenyklu, jablek a máty s vitalizačními účinky. Jezte vždy jen třetinu své běžné porce hlavních jídel. Pozitivní účinek se rychle projeví na váze a postřehnete ho hned – podle toho, jak vám padnou vaše oblíbené džíny.

A jaké jsou další výhody máty?

Přirozeně tlumí chuť k jídlu

Rostlinná vlákna můžou vázat velké množství vody, a přispívají tak k pocitu sytosti v žaludku.

Zahání náhlý hlad

Díky svěží a lehce pálivé mentolové chuti tlumí tahle léčivá rostlina pocit hladu a zahání chuť na sladké.

Snižuje hladinu cholesterolu

Máta v čaji nebo vodě chrání buňky, zachovává tak flexibilitu cév a působí proti usazování škodlivého cholesterolu v cévních stěnách.

Urychluje spalování tuků

Z jedné americké studie, při které jedna skupina pila více než deset dní vodu s mátovým extraktem, vyplynulo, že tito lidé měli podstatně více energie, a dokonce spalovali dvojnásobek tuku než lidé ve druhé kontrolní skupině, kteří mátu v jídelníčku neměli.

Zklidňuje zažívání

Při křečích žaludku a břicha nebo při nadýmání má máta zmírňující účinky. Mentol lehce znecitlivuje žaludeční sliznici.

Dodává vitalitu a energii

Mentol osvěžuje tělo a zlepšuje prokrvení. Lístek máty hned po ránu vám rozproudí krevní oběh.

Obsahuje málo kalorií

Díky svému složení udržuje máta hladinu krevního cukru bez větších výkyvů. Navíc obsažená vláknina blokuje lipázy, tedy enzymy, které štěpí tuky. Těch pak můžeme konzumovat méně.