Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Virtua Tennis 3 na PC

  12:09
Původem konzolový tenis překvapivě vychází i na PC. Je to zmršená konverze? Není! Ať hledáme jak hledáme, lepší adaptaci bílého sportu na počítačích nevidíme. Kdo k němu má vztah, neměl by si nechat Virtua Tennis 3 ujít!
83

Virtua Tennis 3

Platforma: PC
Výrobce: Sega

Herní karta

Virtua Tennis 3 Virtua Tennis jsem poprvé hrál v jedné z pražských automatových heren – a už tenkrát jsem se od něj nemohl odtrhnout. Desetikoruny mizely do chvíle, než jsem konečně porazil posledního turnajového soupeře. Spadly mi šupiny z očí: on i digitalizovaný tenis může být neskutečnou zábavou a ne jen tristní kravinou, jak ho na PC prezentovala plejáda nepovedených budgetovek. Domovská platforma Virtua Tennisu byl Dreamcast, ovšem hra se po fenomenálním úspěchu dostala mimo jiné i na PC, kde byla kupodivu také nepřekonatelná. Bohužel druhý díl jsme si na počítačích zahrát nemohli. O to překvapivější je, že se SEGA s dalším pokračováním smilovala a nabízí ho nejen na next-gen konzole, ale právě i PC. Narozdíl od jiných konverzí jsme navíc prakticky nemuseli čekat a světe div se – na ovládání to není vůbec znát.

Ovládání je neskutečně intuitivní a už první zápas si díky němu dokonale užijete.

Bohatě si vystačíte s klávesnicí, ačkoliv gamepad nabízí přeci jen přirozenější zážitek. S trochou cviku ale hráči s klávesnicí mohou sehrát s gamepadem vybaveným borcem vyrovnanou partii. Autoři hru skvěle přizpůsobili. Všechny klávesy jsouVirtua Tennis 3 vám k dispozici, takže není problém si pohyb, který je velice přesný, nastavit na kurzorové šipky a akce pak kamkoliv, kde je vám to příjemné. Na ně vám totiž stačí pouhá tři tlačítka. Jedno pro obyčejný odpal, druhé pro top spin a na třetím nesmí chybět lob. Pravda, není toho mnoho, ale velice záleží i na tom, kde na hřišti zrovna postáváte a jakým způsobem míček napálíte – od toho se odvíjí razance i přesnost, která se pochopitelně ovlivňuje šipkami. Ovládání je neskutečně intuitivní a už první zápas si díky němu dokonale užijete. To je jedna z hlavních výhod oproti Top Spinu 2, kde bylo ovládání klávesnicí nemožné a samotná hra vyžadovala hlubší ponoření. Jedinou kaňku vidíme ve faktu, že je ovládání nutné přenastavovat po každém startu hry. Netrvá to dlouho, ale chyba to je. Snad se ji povede do vydání české verze odstranit.

K Virtua Tennisu 3 stačí přijít a hrát. Je to čirá esence zábavy. A taky pořádná arkáda, jenže právě v tom tkví jeho těžko popsatelné kouzlo. Přestože je svou podstatou primitivní, vydržíte u něj hodiny. Autorům se podařil husarský kousek, kdy hra působí jako skutečný tenis, ale zároveň mu je na hony vzdálená. Těžko se však ubráníte touze po dalším zápase. Hraje se nerealisticky rychle, takřka každý odpal je Virtua Tennis 3 povedený, jen minimálně se stane, že míček skončí v síti či snad v autu, hráči po kurtu zběsile běhají ze strany na stranu, efektními rybičkami vybírají těžké údery, střídají hru na síti i u lajny, a když už se vám podaří soupeře vyšachovat, máte z toho zkrátka radost. Dobře, stereotyp může nastat, jenže jaká sportovní hra ho dokázala úplně eliminovat? Tenis má možná ještě tu nevýhodu, že hráči jsou obvykle dva, někdy čtyři, a taktických variant, obzvlášť u arkády, není mnoho. Jenže Virtua Tennis 3 není titulem, u kterého byste seděli zmíněné hodiny v kuse, většinou ho hrajete mnohem kratší časový úsek, kdy vás nehorázně baví, a jakmile přestane, tak ho prostě vypnete a v případě chuti se k němu zase vrátíte. Vězte, že ta chuť přijde brzy.

Začínáte na třístém místě buď mužského, nebo ženského žebříčku a před sebou léta příjemné dřiny s jediným cílem: stát se jedničkou.

Hra pochopitelně obsahuje povinné režimy, jako je exhibice nebo turnaj, jenže to jsou opravdové rychlovky. K delšímu upoutání hráčů je zapotřebí kariéra. V tomto ohledu Virtua Tennis nikdy nenabízel tradiční vyžití ve stylu tréninku, zlepšování vlastností vlastního borce apod., ale pokrok nezastavíš, tudíž i SEGA přišla s relativně plnohodnotnou kariérou, jak se sluší a patří. Pořád sice nedosahuje monstrozity Virtua Tennis 3 Top Spin 2, kde jste museli trávit více času tréninkem než samotnou hrou, což můžeme jedině kvitovat. Všemu snažení předchází podrobné stylizování nového hráče, kterému není problém mnoha táhly upravit obličej, postavu i ohoz. Sžití se s hráčem je důležité, ale ještě o mnoho podstatnější je to, čeho s ním dosáhnete. I zde je hra skvěle intuitivní. Objeví se před vámi jakýsi komiksový glóbus, na němž jsou znázorněny všechny události, jichž se můžete nebo budete moci účastnit. Začínáte na třístém místě buď mužského, nebo ženského žebříčku a před sebou léta příjemné dřiny s jediným cílem: stát se jedničkou.

Vedle toho, že vám občas píše trenér vcelku zbytečné zprávy, je důležitý hlavně trénink. Tenista má hned několik vlastností, a jakožto nováček je nemáte příliš vycvičené. Ještě předtím než se zúčastníte svého prvního turnaje tak musíte zaskočit do tenisové akademie, kde po vás chtějí zahrát několik určitých úderů, případně vezmete zavděk některou z nerealistických miniher. Ty jsou zábavné a přístupné rovněž z hlavního menu jen tak pro zpestření. Virtua Tennis 3 Poté, co splníte stanovené požadavky – to je obvykle za několik málo minut – se hráčovy atributy automaticky zlepší. Efekt na hřišti sice poznáte až po čase, ale hra je koncipována tak, že někdy je tréninkem zkrátka nutné zabít čas, abyste se pak posunuli v čase tam, kdy se pořádají nějaké ty turnaje (lze to vyřešit i spánkem přinášejícím regeneraci). Hned od začátku se nelze přihlásit na všechny turnaje, jsou totiž rozděleny kategorií podle aktuálního umístění na žebříčku - nelze tak hned skočit na významné štace. Nakonec je to ale celkem jedno, protože všude potkáváte ty samé tenisty, i na nějakém tom místním přeboru není problém narazit na Federera a vyklepnout ho v prvním kole.

Á propos licence. SEGA nezaváhala a zajistila si slušnou řádku velkých tenisových jmen. Vlastenectví v nás zaplesalo, když jsme mezi nimi narazili i na Nikol Vaidišovou. Přítomni jsou i ostatní hráči z vrchních pater žebříčku, nicméně jejich rozlišnost na kurtu není valná, ačkoliv by každý měl hrát vlastním stylem. Mnohem více tak záleží na zvolené obtížnosti. Škála je opravdu široká, ovšem profíci nechť rovnou zvolí nejtěžší stupeň – teprve pak odkryje Virtua Tennis 3 svůj plný potenciál. Mrzí nás a musíme považovat za velkou chybu, že není možné hrát po síti. Dva hráči se u jednoho PC ještě sejdou, ale čtyřhra už je proveditelná obtížně.

Klady a zápory

Plus Zábava především
Plus Režim kariéry

Mínus Chybí multiplayer po síti
Mínus Hra si nepamatuje zadané ovládání

Cena 999 Kč
CZ České titulky

Ještě předtím než se zúčastníte svého prvního turnaje tak musíte zaskočit do tenisové akademie, kde po vás chtějí zahrát několik určitých úderů, případně vezmete zavděk některou z nerealistických miniher.

Již před vydáním hry byl internet plný parádních obrázků ze hry, které ukazovaly bezmála fotorealističnost postav tenistů. Nyní můžeme potvrdit, že nebyly vyretušované a hra tak skvěle vážně vypadá. Je to navíc ten typ hry, kdy grafika utváří velkou část prožitku. Rovněž zvuky se povedly na jedničku a především tenistky hekají minimálně stejně jako jejich reálné protějšky. Hudba je na tom už o něco hůře, jelikož se stále opakuje jediná vypalovačka, ale kdovíjak to nevadí, navíc ji není problém vypnout. Zbývá jen dodat, že lepší tenis na PC nenajdete. Top Spin 2 je sice realističtější a nabízí širší plejádu pohybů, ovšem při nejlepší vůli se nehraje tak výborně jako Virtua Tennis 3.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

83 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 838 čtenářů

  • Nejčtenější

IKEA otvírá pobočku v Robloxu, zaměstnancům nabízí 340 korun za hodinu

Švédská společnost IKEA chce oslovit i mladé zákazníky a tak se jim snaží přiblížit skrz populární...

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

85 %

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

Velká herní loupež dobře dopadla, konzole za miliony se vrátily k majitelům

Výrobci kapesní retroherní konzole Playdate kvůli chybě přepravní společnosti FedEx málem přišli o...

VIDEO: Seriál Arcane druhou sezonou skončí. Podívejte se na první trailer

Ještě letos by měla vyjít druhá sezona skvěle hodnoceného animovaného seriálu Arcane ze světa...

Herní streamer Agraelus se stal oficiálním ambasadorem fotbalového Liberce

Populární streamer Vojtěch Fišar vystupující pod přezdívkou Agraelus bude nově kromě hraní her i...

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...