Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše

Traktor Racer

  12:01
Už jste někdy závodili na traktoru nebo kombajnu? Ne? V Americe se závody jezdí už od roku 1977. Nyní máte možnost si to vyzkoušet také. Podívejme se, jak dopadlo ztvárnění oblíbené atrakce, která se již začíná objevovat i na našich polích.
30

Tractor Racer

Platforma: PC
Výrobce: Master Media

Herní karta

Traktor RacerKdyž se mi dostala do ruky hra s motivem závodů na traktorech, napadlo mě nejdřív, že už tvůrcům závodních her došla fantazie a že nevědí čím by zaujali. Velké překvapení mě ale čekalo na internetu, kde se po zadání názvu hry sice neobjevily očekávané screenshoty, ale galerie vítězů několika ročníků agrozávodů. Slyšíte dobře, v Americe se opravdu s několikaletou tradicí a velkou pompou jezdí na traktorech a kombajnech. Snad právě tato soutěž byla podnětem pro vývojová studia společnosti Master Media ke stvoření závodů na zemědělské technice.

Stejně tak, jako se v daleké Austrálii kdysi z nudy tamních pastýřů zrodila dnes tak oblíbená zábava zvaná paintball, napadlo asi někoho o půl světa dále vytáhnout přes zimu rezavějící traktor a změřit síly se sousedovic kombajnem. Později se z toho stala oblíbená soutěž dnešního formátu. Shlédl jsem několik fotografií z posledního ročníku a při vidině všeho toho bahna, které představivost úspěšně dokreslovala pachem nafty, hlukem motorů a řevem diváků jsem se opravdu těšil na zpracování tak zajímavé události ve formě hry.

"V menu si můžete zvolit mezi cvičením a turnajem, pod volbou cvičení se skrývají další dvě možnosti, a to cvičná jízda a jízda na čas."

Traktor Racer Instalace proběhla rychle a bezproblémově. Úvodní obrazovka se dvěma agresivně vzhlížejícími, v bahně se brodícími traktory s očima místo světel dávala naději dobrého herního zážitku. Po víceméně rychlém načtení jsem v hlavním menu hry nejprve zamířil k položce nastavení. Chtěl jsem se poučit o ovládání svého těžkotonážního mazlíčka ještě před prvním závodem, ale byl jsem vyveden z očekávání několika málo políčky s nastavením rozlišení a hudby. O nastavení ovládání nebo něčeho podobného nepadla ani zmínka a tak jsem se obával, zda budu schopen řídit to které vozidlo. Později se ale moje obavy ukázaly jako naprosto neopodstatněné.

Nebylo v tom nic jiného než šipky. Ba co víc, byly to jen šipky, případně známá písmenná kombinace W,A,S,D. Čtyři obyčejné klávesy pro zatáčení a pohyb vpřed / vzad a ještě jedna pro klakson. Čekali byste řazení? Čekali byste nějaký pohyb částí jedinečných pro daný hospodářský vehikl? Či snad specifické jízdní vlastnosti podle velikosti, stavby a váhy? Já také. Bohužel. Všechna čtyř či vícekolová vozidla se ovládají naprosto stejně a kromě kousku textury nepoznáte rozdíl. A to to ze začátku vypadalo tak slibně.

A jaká vlastně máte k dispozici vozidla? Ve hře je jich celkem pět, což mi přijde velmi málo. Najdete zde dva typy traktorů, nákladní automobil, cisternu a kombajn. U každého z nich si můžete zvolit barvu karoserie, na výběr jich je opět asi pět.

Je třeba říci, v jakých typech soutěží můžete tento nevelký výběr vozidel prohánět. V menu si můžete zvolit mezi cvičením a turnajem, pod volbou cvičení se skrývají další dvě možnosti, a to cvičná jízda a jízda na čas. Můžete závodit i v multiplayeru, ale jen po lokální síti a nejvíce v pěti hráčích. Aby těchTraktor Racer pětek nebylo málo – Vašich pět automobilů v pěti barvách můžete svézt po pěti mapách. To také není nijak moc, ale alespoň jsou zde zastoupeny všechny možné povrchy, od asfaltu přes dlažbu až po „klasickou polní hlínu“. Tedy ne, že by byl poznat rozdíl, to jen pro Váš pocit.

Ve všech typech jízdy na Vás samozřejmě vaši protihráči budou najíždět a různě Vás vytlačovat. Působí až trochu krvelačně, protože ocitnete-li se mezi nimi, nemají na starost nic jiného, než dostat Vás ze silnice. Bohužel srážky jsou zde zpracovány velmi, velmi bídně. Nebere se v potaz hmotnost vozidel, a tak třeba s malým traktůrkem směle hodíte na střechu několikrát větší cisternu. Všechny srážky, bez ohledu na jejich sílu, ústí v překlopení se, ve výjimečných případech uděláte hodiny. Ze střechy se zase otočíte na kola a pokračujete bez problémů dál. Bylo by proto zajímavé okořenit hru něčím jako fyzikální model nebo přinejmenším alespoň ukazatel poškození. Co se týče srážek s předměty na vozovce, je to ještě horší. Jediná interaktivní (rozumějte odhoditelná) překážka, válející se na cestě, jsou stohy slámy – tedy pokud jsem hnědé krychle správně identifikoval. Velice mě překvapilo, když jsem najel na silniční hrazení (jistě všichni znáte takové to bíločervené pruhované zábradlí okolo otevřených kanálů, které odnesete v jedné ruce) a můj traktor (!) se o něj ve stokilometrové rychlosti (!!) zastavil a zábradlí se ani nepohnulo. Stejné je to se sloupky podél silnice, značkami a spoustou dalších předmětů, se kterými nejen v reálu, ale i ve spoustě jiných her stejného druhu hýbat jde. Je to jedna z nejvíce do očí bijících chyb ve hře.

Závody trakorů ve skutečnosti

Agrozávody Závody traktorů mají po světě dlouhou tradici. Oficiálně se závodí od roku 1977, kdy se v Americe sjednotilo několik týmů traktoristů a vytvořilo asociaci, která se dnes zaměřuje spíše na klání takzvaných monstertrucků. První plechová monstra se ale objevila na scéně až roku 1982, do té doby se soutěžilo s traktory tak, jak je známe z polí. Podezřele hodně výsledků o této zábavě vyjíždí také v ruštině a dokonce i obrázek zde v rohu, pokud se pozorně podíváte, nese nápis CTAPT (start, v azbuce), což svědčí o jejím opravdu celosvětovém rozšíření. I v naší republice se konají podobné aktivity, a to hned na několika místech. Sice asi ne s takovou tradicí, návštěvností a odměnami jako za oceánem, přesto jsou spolehlivou zábavou pro celou vesnici. O něčem jistě svědčí i fakt, že v Americe předběhly závody na traktorech v oblíbenosti i klasický fotbal. Tak mě napadá, proč po HC Hamé ZLín nebo FC Tesla Pardubice nepřišel ještě třeba FC Zetor Brno?

U každé hry je velmi důležitá atmosféra, tím spíš u závodní. Traktor Racer na mě během hraní působil velice nezáživným dojmem, uspával mě a silně nebavil. U závodů, nehledě na to že jezdím s traktorem, bych čekal alespoň špetku napětí, ale bohužel. Snad je to terénem, těmi dlouhými, rovnými silnicemi, kde mezi zatáčkami stihnete svačit. Nemyslím si ale, že by za to mohla hudba.
Klady a zápory

Plus Nápad
Plus Muzika

Mínus Grafika
Mínus Nudné, špatná hratelnost
Mínus Naprosto nevyužitý potenciál nápadu

Ta je na závodní hru volena velmi dobře a třeba v takovém Need For Speed bych si jí dokázal bez obtíží představit, ale pro dlouhé projížďky venkovem se opravdu nehodí. Abych nezapomněl – ve hře můžete skákat. Po vozovce jsou náhodně rozmístěny skokánky, které, ač by byly jinak perfektním zpestřením, působí na pozadí atmosféry až legračně.

Po grafické stránce hra také příliš neexcelovala. Venkovská krajina byla sice vyvedená v pěkných, oku příjemných barvách, ale celkový dojem nezachránila. Nehledě na statickou kameru, nemožnost změnit pohled a další dnes již samozřejmosti, hra působila „staře“.

"Bylo by proto zajímavé okořenit hru něčím jako fyzikální model nebo přinejmenším alespoň ukazatel poškození."

Zmínil jsem se o multiplayeru – to je asi jediná alespoň trochu záživná část hry, přesto si nemyslím, že by skýtala o moc větší požitek, protože typ mTraktor Racerap je stejný a během jízdy nejsou žádné další faktory, které by ovlivnily výsledek, než vaše síla sledovat ubíhající silnici a ve správný moment jednou za dlouhý čas zahnout. Nepočítejte s žádným vášnivým předjížděním, uhýbáním mezi protijedoucími vozidly, kličkování v ostrých zatáčkách a podobně. Jakmile Vás jednou protihráč předjede, můžete jen doufat že najede do silničního značení.

Kdybych si chtěl ještě kopnout, zmínil bych takové detaily jako nutnost opakovat zadávání jména před každým závodem, absenci hráčských profilů, okolní dopravy a mnoha dalších věcí. Přejděme ale raději k hodnocení. Hra celkově i ve svých jednotlivých částech působí zdlouhavě, nudně a nezáživně. Nedovedu si představit věkovou ani zájmovou kategorii hráčů, kteří by ji dokázali hrát déle než dvě minuty. Je obrovská škoda, že tvůrci nedokázali ani z části využít obrovský potenciál, jaký nabízí závody polní techniky. Doufejme, že se jednou projedeme v kvalitním závodu ve hře, která bude mít více než slabých třicet procent. Výsledek je totiž slabý i na budget.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

30 %

Čtenáři

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 246 čtenářů

  • Nejčtenější

Herní vývojáři museli změnit podobu ikony. Lidem z ní bylo nevolno

Jednoduchá ikonka nově přidaného povolání do hry Final Fantasy XIV přinesla vývojářům nečekané komplikace. Přibližně...

Zveřejnil tajné vojenské dokumenty, aby dokázal, že je ve hře chyba

Nadšenec do vojenské simulace War Thunder zašel během internetové debaty o hře až příliš daleko. Aby vývojářům ukázal,...

RECENZE Chernobylite: návštěva zamořené zóny nebyla nikdy děsivější

Co byste udělali, abyste zachránili milovanou osobu? Někteří by pro to zpřetrhali samotný čas a prostor. A právě to se...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v srpnu

V srpnu budeme rozvíjet vlastní civilizaci, vypravíme se na ostrov plný magie, uvázneme v časové smyčce či se utkáme v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři končí s protipirátskou ochranou Denuvo. Zpomaluje počítač

Reputace protipirirátské ochrany Denuvo utrpěla v posledních dnech vážné šrámy. Nejdříve bylo prokázáno, že má...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Blbé komentáře a narážky se snažím nevnímat, říká Natálie Grossová

Osmnáctiletá Natálie Grossová promluvila o negativních komentářích na sociálních sítích i o slavném příjmení, které by...