Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Tortuga: Two Treasures

  12:07
Nemáte-li mánie kolem Pirátů z Karibiku stále dostatek, může pro vás být zajímavou volbou Tortuga, která s filmy sice oficiálně nemá nic společného, snaží se však být podobně cool, což se jí bohužel ne vždy daří. Co říká recenze?
65

Tortuga: Two Treasures

Platforma: PC
Výrobce: Ascaron

Herní karta

Tortuga Pokud si vzpomínáte na obchodní simulaci Tortuga, můžete se směle počítat ke znalcům herního průmyslu. Tato hra totiž i přes své kvality poněkud zapadla. Proto je přinejmenším podivné, že se studio Ascaron pouští do stejné řeky podruhé. Ačkoliv, počkat – podle obrázků něco nehraje. Je tomu skutečně tak, Two Treasures ani v nejmenším nejsou strategií, jako spíše velice jednoduchou akcí, snažící se chytit pirátskou lavinu, jíž spustili dnes už kultovní Piráti z Karibiku. Takové rychlokvašky a zrazování původních konceptů, tedy toho „co umím nejlépe“ většinou nedopadá nejlépe a Two Treasures jsou typickým příkladem, byť se nejedná o katastrofu, ale zkrátka to mohlo být mnohem lepší.

Časté cut-scény zavání solidní výpravou a zpočátku se na ně skutečně rádi podíváte, s postupem času ale začnou naprosto regulérně překážet.

VIDEO

Jelikož se hra snaží o nápodobu Pirátů z Karibiku, neobejde se bez silného opěrného bodu v podobě příběhu. Tento však bohužel jen vypadá, že by mohl být více než průměrný. Začátek, kdy hlavní hrdina Thomas „Hawk“ Blythe chvíli slouží u proslulého piráta Blackbearda a snaží se mu stát rovnocenným partnerem při hledání bájného Morganova pokladu, ještě působí celkem Tortuga slibně – jako takové pirátské béčko. I poté, co Blackbeard Hawka zradí a nechá ho trčet ve vězení, odkud se hrdina musí dostat, to ještě vypadá na slušnou dějovou motivaci. Časté cut-scény zavání solidní výpravou a zpočátku se na ně skutečně rádi podíváte, s postupem času ale začnou naprosto regulérně překážet. Jsou totiž až přespříliš dlouhé a scénáristé se v nich plácají tak, jakoby nevěděli jak danou věc říct mnohem jednodušeji. Krom Thomase a jeho věrné partnerky, kněžky voodoo Sangui, narazíte ještě na množství postav, ať už to jsou padouši podšití, dobráci nebo kariéristi, kteří se tváří jako kamarádí, ale neváhají vám zabodnout kudlu do zas. Ostatně, tento Blackbeardův podraz vás vypraví na cestu za pomstou a pochopitelně i pokladem. Žel, slibná zápletka se, jak už bylo řečeno, až příliš rychle rozpouští jako sůl v mořské vodě. Sekvence sice lze odklikávat, ale pak už vůbec netušíte o co jde, a nakonec – pro trpělivější a nenáročné jedince může být příběh stále slušným tažným lanem. My, co jsme ale něco podobného zakusili již nespočetněkrát předtím, dáváme přednost sofistikovanějším řešením.

Tortuga V celkovém součtu je ale tak jako tak mnohem důležitější hratelnost. Po navolení několika úvodních parametrů se vrháte rovnou na moře – v tom hru musíme pochválit, začíná zcela od Adama, ale velice rychle vás dokáže přivést k základním principům ovládání. Ty jsou nejen na moři velice snadné. Dobře známá čtveřice kláves WASD se de facto stará o rychlost a směřování lodi, ačkoliv „dupání na plyn“ neprobíhá způsobem táhlým držením jednoho tlačítka. Vtip je v tom, že každé jedno zmáčknutí platí pro napnutí jedné z plachet, kterých je v závislosti na lodích různé, většinou však hojné množství. To samé platí i opačně. Vzhledem k tomu, že ve hře prakticky žádnou roli nemá u plachetnic jinak hodně důležitý vítr, není problém zastavit na fleku, aniž byste bárku museli krkolomně natáčet a zároveň s tím sledovat měnící se povětrností podmínky. Ne, stačí několikrát stisknout S a už stojíte. Hra se snaží působit velmi rychle a dynamicky, i to je důvodem k faktu, že na nejvyšší rychlost loď doslova letí nerealistickou rychlostí. Pro hratelnost jde však o příznivou zprávu, tedy pokud nejste kovaní mořští vlci a nevadí vám trávit pohledem na loď a modrou hladinu dlouhé desítky minutTortuga tak, jak to předvádělo například Age of Pirates. Zde je vše mnohem svižnější, a to i proto, že Tortuga nenabízí takovou volnost. Naopak, po splnění určitých úkolů následuje loadingová obrazovka a další mise s odlišnými questy.

Po navolení několika úvodních parametrů se vrháte rovnou na moře – v tom hru musíme pochválit, začíná zcela od Adama, ale velice rychle vás dokáže přivést k základním principům ovládání.

Ale vraťme se ještě k lodím. Je jasné, že s nimi nebudete jen rázovat stereotypním oceánem, ale postavíte se i nepřátelským lodím či dokonce celým flotilám. Pak přichází na řadu šikovné manévrování. Čím více plachet je napnutých, tím vyšší se řítíte rychlostí, ale také loď mnohem méně kontrolujete. O poznání lépe se plavidlo otočí, pokud je vypnut jen přiměřený počet plachet. V námořních přestřelkách si tak celkem zataktizujete. Vyplatí se nyní na chvíli ujet, nebo šikovným nájezdem rozdělím několik dělových salv? Kanóny střílí hbitě, prakticky vůbec není potřeba čekat na nabití. Střelivo se dělí hned do čtyř druhů, v zásadě platí čím dražší, tím lepší. To samé můžeme prohlásit o typech lodí, kterých je pro změnu osm, ale že by se lišily více než jen počtem kanónů, to zase ne, byť se tak snaží tvářit. Do toho tu jsou ještě výbušné sudy, jimiž se dá s trochou šikovnosti parádněTortuga zavařit, nebo například mořský kraken otravující vybranou protivníkovu loď. To vše dělá z námořních bitev příjemnou zábavu, jež ale své možnosti vyčerpá rychleji než by bylo záhodno. I poté to sice není otrava, ale více možností by zcela určitě neškodilo. Na druhou stranu, hra vydrží zhruba 5-7 hodin, což je přesně ten čas, po jehož přesažení bychom začali mluvit o nudě.

Musíme do něj ale započítat i souboje na meče. Ty probíhají jednak na palubách lodí, když se střetnou dvě posádky, jednak také na pevnině, a to rovnou ve městech. Zní to zajímavě? Nám také, než jsme zjistili, jak diletantsky se s touto důležitou položkou hry autoři (ne)popasovali. Pokud bychom chtěli být struční, řekli bychom prostě, že ji odflákli, ale takový problém přeci jen zaslouží širšího rozvedení.

Klady a zápory

Plus Slušné námořní bitvy
Plus Snadná ovladatelnost

Mínus Plytký a rozvleklý příběh
Mínus Suchozemská část

Cena 899 Kč
CZ České titulky

V podstatě se jedná pouze o boje s nepřáteli, žádné jiné dobrodružství na souši nečekejte. Už to není úplně nejlepší vizitkou. Ale bitky jsou zkrátka nudné, protože, přes určitý vývoj hrdiny umožňující časem používat velice jednoduchá komba, ve všech případech vystačíte s levým tlačítkem myši, tedy základním útokem. Nepřátelé nejsou schopno koordinovat své útoky, a tak se vždy nějak prosekáte.

I grafika jakoby na pobřeží vypovídala službu. Města vypadají nepěkně, postavy se hýbou jako špatně vyřezané loutky – zkrátka prezentace odpovídající deset let starému titulu. Jenže! Jakmile vyplujete na moře, vypadá grafika když ne parádně, tak aspoň velice dobře. Mořská hladina odráží moc pěkné modely lodí a na efekty počasí, ačkoliv na hru nemají valný vliv, je radost pohledět.

Čím více plachet je napnutých, tím vyšší se řítíte rychlostí, ale také loď mnohem méně kontrolujete.

Tortuga: Two Treasures je přinejlepším mírně nadprůměrným titulem, který je nenáročný na pochopení i hraní. Doporučili bychom ho jako příjemně oddychový, pokud by neobsahoval pokaženou suchozemskou část. Takhle to je nemastný neslaný kousek, který si nemůže dělat naděje, že by ho někdo hrál s opravdovou chutí.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 89 čtenářů

Témata: bitka, Loď, Vtip
  • Nejčtenější

Splnil jednu z největších výzev v historii hraní a vyhrál půl milionu

Dohrát do konce bezmála dvacet let starou střílečku Halo 2 zvládlo už spousta lidí. Jen hráč s přezdívkou JerValiN to...

Po 28 letech od vydání se přišlo na to, že herní klasika má i multiplayer

Fanoušek konzolové klasiky Super Punch-out čirou náhodou objevil, že vývojáři do hry ukryli i mód pro dva hráče. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hráč s pomocí vědců zrestauroval v Minecraftu zříceninu historické památky

Britský Národní fond na ochranou památek a přírody se snaží zpopularizovat svoji činnost i pro mladé lidi. Ve...

Soud smetl bizarní žalobu, navrhovatel by si prý měl zahrát Call of Duty

Zakladatel společnosti Brooks Entertainment právně napadl mamutí vydavatelství Activision Blizzard za údajné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hacker zveřejnil záběry z nevydané ukrajinské hry, vývojáři prý zradili Rusy

Na internetu se nečekaně oznámil záznam z hraní dosud oficiálně neoznámené konzolové verze kultovní střílečky...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...