Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Tomb Raider: Anniversary - PC verze

  12:02aktualizováno  12:51
Je to malé, půvabné, méně prsaté a střílí to na všechny strany. Co je to? No přece nová Lara.
80

Tomb Raider: Anniversary

Platforma: PC
Výrobce: Crystal Dynamics

Herní karta

tomb raider anniversary Možná je to k neuvěření, ale už je tomu dobrých 10 let, co Lara Croft poprvé vběhla na monitory našich počítačů a ukázala směr, kterým se má herní svět ubírat v budoucnu. Určitě nebudu sám, když řeknu, že zdaleka ne každý díl zaznamenával stejný úspěch jako ty z první trilogie. Možná proto, že se jednalo o průkopníka žánru, možná protože byly první díly skutečně tak dobré. S každým novým dílem však rozpočty rostly a úsměvy na tvářích kritiků tály, hodnocení klesalo a fanoušci si přáli, aby každý další díl byl opravdu tím posledním. Léta jsou ale fuč, svět se změnil, nároky hráčů také a my máme za sebou již neuvěřitelné sedmé pokračování s podtitulem Legend, které se naštěstí na rozdíl od propadáku Angel of Darkness povedlo na jedničku. Kdo by ale vypínal stroj na peníze, když stále jede na plný plyn, že? Nejspíš právě to si pánové z Eidosu pomysleli a tak tu máme k výročí hezký dáreček v podobě dalšího (nebo spíše inovovaného) dobrodružství Lary, které kráčí ve šlépějích prvního dílu. Nebo že by nový díl kráčel ve šlépějích nových technologií? Tak či onak, Tomb Raider Anniversary (dále jen TRA) se zdá být návratem ke kořenům celé série. Jestli je to dobře, či nikoli, to se dozvíte z naší recenze.

A aby těch problémů nebylo málo, pouští se do křížku se zaměstnavateli, kteří (jak později zjistíte) na tu samou misi najali i další osobu, impozantního frantíka

tomb raider anniversary Celé dobrodružství začíná v sídle Croftů, kde si Lara užívá zasloužený odpočinek po další pekelné výpravě. Akční povaha ji však nedovolí zůstat dlouho na tom samém místě a proto přijímá výzvu tajné organizace. Úkolem se stává tajemný artefakt zvaný Scion, který má být klíčem k nalezení bájné Atlantidy a také (jak je tomu zvykem) oplývá jistými vlastnostmi, které by byly té bohatší části lidstva prospěšné. O tom však nemá Lara ani páru a vydává se do And, kde se podle informací nachází medailon, který má ukázat cestu dál. Poté, co se ho však podaří ukořistit, Lara nevědomky probouzí k životu starodávné síly, které měly navždy zůstat pod povrchem. A aby těch problémů nebylo málo, pouští se do křížku se zaměstnavateli, kteří (jak později zjistíte) na tu samou misi najali i další osobu, impozantního frantíka. Začíná tak hon za střípky artefaktu, za odpověďmi a za Lařinou minulostí.

VIDEO

tomb raider anniversary Hned ze začátku musím uklidnit všechny fanoušky Tomb Raidera i příležitostné hráče, co rádi adventury. Vrátila se hlavní myšlenka celé série a s ním i ono neopakovatelné kouzlo prozkoumávání. Zpátky jsou obrovské chrámy vytesané do skály, tajemné Egyptské tunely a starověké civilizace, kde byla ozvěna posledních lidských kroků slyšet hodně dávno. Zpět jsou obrosvké mechanické puzzle, celolevelové hádanky a chytře schované klíče. Zpět jsou draví raptoři, gorily, vlci a ostatní mazlíčci. TRA je vlastně splněným snem všech těch, co zamačkávají slzu v oku se vzpomínkou na staré dobré časy, kdy byli všichni na větvi z pestrobarevných čtverečků, co se hýbaly, střílely a měli tak nějak ženské tvary. Opomenu-li modernější design levelů a technické zpracování, v jádru tepe staré dobré dobrodružství.

tomb raider anniversary Na své cestě se podíváte do Peru, Řecka a samozřejmě Egypta a pokud jste první díl hráli, určitě si budete známá místa vybavovat. Například Ztracené údolí, kde musíte zprovoznit obrovský ozubený mechanizmus vedle vodopádu, zůstalo téměž beze změn. Každý si jistě vzpomene na napjatý souboj s Tyranosaurem Rexem a i toho se zde dočkáte (poté co se prostřílíte skrz tlupu hladových raptorů). Z každého levelu tak dýchá kus té nostalgie a pamětníci mi určitě dají za pravdu, že je to někdy pocit mnohem příjemnější, než jakákoli adrenalinová přestřelka.

Puzzlů a hádanek si tak na své strastiplné pouti užijete nespočet. Megalomanství celé hry je však paradoxně její největší slabinou. Způsob řešení je totiž vždy skoro stejný. Vejdete do obrovského sálu plného říms, sloupů, schodů a dalších nepotřebných výstřelků staré architektury. tomb raider anniversary Máte v něm zavřené dveře, které vedou do dalšího levelu (případně části levelu), několik pák a dalších východů. Poté, co prolezete celým levelem a najdete klíč, který vede ke dveřím, které vedou k dalšímu klíči, který vede k dalším dveřím, které konečně vedou k finálnímu klíči (vypínači), díky kterému se vám otevřou dveře hlavní, máte ještě před sebou cestu přes celý level zpátky, abyste se k vytouženému východu dostali. A každý ví, kolik chyb udělá hráč při takové frustraci. Neskočí včas, nechytí se okraje římsy....a už jen sleduje pád. Naštěstí si byli vývojáři vědomi všech podobných úskalí a proto jsou levely posety slušným počtem checkpointů, frustrace z nevyhnutelného pádu tak není zas tak velká, protože se vždy vracíte kousek před nehodu.

Cestu vám přitom zpestřují nanejvýše divoká zvířata, která poslouží jako živé terče, nebo nějaká ta menší hádanka, která by vám měla rozředit stereotyp hádanky hlavní. Výsledný dojem je, že děláte pořád to samé. Jistě, někteří by mohli namítat, že v tom je podstata celé série a já bych nemohl než souhlasit. Hádanky a puzzle jsou totiž opravdu dobře vymyšlené a rozeseté po levelech, někdy dokonce celou úroveň tvoří, ale postrádal jsem onu jiskru, která by se mihla mezi tím vším hopsáním. Přitom by stačilo doplnit do pár levelů jízdu řekněme na motorce či jiném dopravním prostředku (jako v díle třetím). TR Legend byl dynamický, adrenalinový, protkaný nespočetnými filmovými momenty a nabitý akcí až na konec. Od podstaty Tomb Raidera se lišil, ale možná právě proto jsem byl přilepenej k monitoru a vydechl až u závěrečných titulků. Zde jsem nějaké výraznější oživení opravdu postrádal a jediné, čím jsem se mohl kochat, byl megalomanský design levelů, který se tentokrát skutečně povedl.

Klady a zápory

Plus Staré známé epické dobrodružství v novém hávu
Plus Voda a puzzle s ní spojené
Plus Lara Croft

Mínus Komplikovanost některých hádanek
Mínus Absence "kámoše na drátě"

Cena 899 Kč
EN Česky (titulky)

Dost ale bylo kňučení, přejděme k více zajímavějším vlastnostem hry, čímž jsou bezesporu akrobatické dovednosti a animace naší kočandy. Lara oplývá veškerým pohybovým potenciálem, který měla ve svém minulém dobrodružství, navíc přibylo pár nových. Jmenujme třeba běhání po stěnách (zavešená na karabině), skákání po sloupech, kde musíte udržovat rovnováhu, a nebo jakýsi úskočný manévr, který využijete hlavně v soubojích. Jedná se o variaci na bullet-time, který se spustí automaticky, když provádíte úskok proti útočícímu nepříteli. Čas se zpomalí, a vy máte pár vteřin na to, abyste prolétávající gorile vystřelili mozek z hlavy. Je to v zásadě takový „headshot“, abyste neplýtvali střelivem.tomb raider anniversary Poprvé toho výrazněji využijete v souboji s prvním bossem, a to Tyranosaurem Rexem, kdy budete používat úskok pro nalákání.

Tím samozřejmě výčet nekončí. Zpátky jsou i interaktivní ingame sekcence známé z minulého dílu, kdy musíte rychle za sebou mačkat pohybové klávesy, které se rozsvítí na monitoru. Objevují se sice zřídka, ale krev dokážou rozpumpovat stejně spolehlivě, jako smíchání Absintu s pivem (snad energetickým nápojem ne? :-) - pozn. red). Ve zbrojním arzenálu se mnoho novinek nekoná. Několik druhů pistolí, klasická brokovnice, uzi. Vše už tu bylo, ale hra samotná není primárně orientovaná na střílení, a tak to tolik nezamrzí.

Naopak výběr nedobrovolných terčů je dost široký. Setkáte se s vlky, medvědy, gorilami, později se lvy, pumami, krysami a krokodýly, a ke konci se objeví i nějaké ty mumie (ehm kočičí?). Opomenout bych nemohl ani bossy, kteří naštěstí nejsou natolik tuzí, abyste měli zbytečnou frustraci.

tomb raider anniversary Nová Lara se povedla i po grafické stránce, i když se upustilo od několika inovací. Například zcela chybí HDR, které bylo na výběr v minulém dílu (ne že by to nějak pomohlo), a tak se nastavení omezuje pouze na rozlišení a pár nejdůležitějších efektů (stíny, antialiasing). To ale nemění nic na faktu, že se na TRA překvapivě dobře kouká a co je nejdůležitější, téměř není náročný na hardware. Velké sály plné padajícího listí a prosvítajících paprsků slunce vám jednoduše vyrazí dech a je jedno, jestli jste grafický masochista (záleží vám jenom na grafice :) ) či nikoli. I přesto, že by neuškodilo výročnímu dárečku vypadat přitažlivěji, stále má co nabídnout.

Efekty vody jsem obdivoval už v minulém díle, zde byly dovedeny téměř k dokonalosti. Žádné super realistické odrazy letícího racka, žádná simulace vlnění. Zaměřilo se především na efektivnost a je to hodně znát. Voda reaguje pružně, při plavání kolem Lary létají kapky, pod vodou jsou pak kolem těla vidět částečky unikajícího kyslíku. Poté, co z vody vylezete, z postavy kape voda, jsou vidět mokré fleky na oblečení (záleží na tom jak moc jste se namočili), kůže se leskne a vůbec je na co se koukat. A pokud necháte Laru chvíli stát, možná se i sama usuší :)).

tomb raider anniversary Jedno z mých dalších zklamání se nachází v kategorii ozvučení. Opět mi to nedá a musím se obrátit na minulý díl, který byl hlášek plný. Hodně mi zde chyběl headset, přes který Lara často prohazovala slovíčka se svým operátorem (není to Vodafone) a v zapadlé kobce jste na tom psychicky byli mnohem lépe. Zde jsem si často připadal osamělý a vzhledem k prostorám, které navštívíte je to někdy až depresivní. Zvláště když se postopadesáté snažíte dostat přes místnost, a zase uklouznete.

Soundtrack se naopak povedl. Melodie se objevuje jen sporadicky, ale tím podtrhuje herní moment (útok nepřítele, objevení tajné lokace) a proto nezačne po hodině hraní lézt ušima. Navíc starodávné řecké motivy lahodí uchu a navozují příjemnou atmosféru.

Co říci závěrem? Poslední díl rozhodně nezklamal, i když jsem čekal trochu lepší výkon. Pro fanoušky Lary Croft je to jednoznačný doplněk ke své sbírce, pro ty ostatní osvěžující dobrodružství s nejznámější herní postavou současnosti. Nezbývá než doufat, že bude mít Eidos dost rozumu na to, aby tímto úspěchem celou sérii ukončil. Každý ví, že je nejlepší odejít jako vítěz.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

93 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 436 čtenářů

  • Nejčtenější

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Kdo kupuje ve slevách, ať si nestěžuje, že není pokračování, říká vývojář

Jeden z hlavních důvodů toho, že se nejspíš nikdy nedočkáme pokračování zombie akce Days Gone, je fakt, že lidé hru...

Milovníci herních příběhů pozor, Epic rozdává čtyři skvělé adventury

Aktuální nabídka her zdarma obchodu Epic Store je opravdu bohatá. Najdeme v ní trilogii komediálních adventur Deponia,...

Lidé přispěli 50 milionů korun na porno hru, výsledek se docela povedl

Na Steamu se v předběžném přístupu objevila erotická hra Subverse. Na rozdíl od ostatních zástupců tohoto okrajového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když se vtípek nepovede. Vývojáři se podělili o nezdařené easter eggy

Nezávislý vývojář Jan Nijman odstartoval nevinným dotazem dlouhé twitterové vlákno, ve kterém se tvůrci her přiznávají...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...