Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas

  12:10
Gambleři z celého světa, spojte se a pějte chválu na komando Duhové Šestky. Ta je totiž jediná, kdo dokáže zachránit vaši hráčskou Mekku Las Vegas a vyčistit ji od teroristů.

BonusWeb HIT Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas Ding je mrtvý, ať žije Logan! S novým leaderem týmu a přechodem na next-gen systém přichází doposud nejintenzivnější zážitek, jaký jste kdy mohli se sérií Rainbow Six prožít. Nevěříte? V tom případě čtěte směle dál.

Logan Keller je mistrem svého oboru, jako velitel týmu speciální zásahové skupiny Rainbow Six již prožil mnoho, ale to nejhorší ho teprve čeká. Po neúspěšném zásahu na nově zformovanou teroristickou skupinu v Mexiku, jsou jeho dva parťáci vzati za rukojmí. Navíc musí po jejich zadržení opustit zemi, protože v USA visí ve vzduchu mnohem větší hrozba. Las Vegas bylo paralyzováno dosud neznámou organizovanou a těžce ozbrojenou skupinou. Dosud se neví, jestli za útokem stojí teroristé, co mají na svědomí incident, nebo někdo jiný. Jedno je však jasné – Logan musí nechat svůj tým v zajetí nepřítele a sám míří do neonového Las Vegas.

Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas

Design levelů je vydařený, jednotlivé úrovně jsou členité a kypí nápaditostí.

Hry Rainbow Six z pera Toma Clancyho dobyly herní svět svojí perfektní kombinací akce a týmové taktiky. Její skloubení v jeden celek dokázalo vždy spolehlivě hráče zabavit. Větší odklon od taktiky k akci v podobě předposledního dílu Lockdown sice nedopadl úplně podle našich představ, ale i tak si udržela celá série slušné renomé. Rainbow Six Vegas (dále jen RSV) je prvním dílem na next-gen platformy a již na první pohled je to silně znát. Technická stránka a hratelnost udělaly od minula takový znatelný pokrok, že již z počátku recenze musíme prozradit, že se jednoznačně bez diskusí jedná o nejlepší díl série. Hru jsme podrobili důkladnému testování ve dne a v noci a zde jsou naše poznatky.

Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas Jak bylo v úvodu poznamenáno, tak hlavním dějištěm je po úchvatném úvodu v Mexiku právě centrum celosvětového hazardu. Po příjezdu do tohoto aktuálně i centra novodobého teroru se Logan za pochodu seznámí se svým týmem. Ten je na rozdíl od Lockdownu opět vytvořen pouze ze tří členů. Váš nový tým se tedy vedle Logana bude skládat z průzkumníka Junga Parka a experta na demolice Michaela Waltera. Oni budou vaše nová rodina, oni vám budou krýt záda a budou jedinými lidmi, na které se budete moci uprostřed bojové vřavy spolehnout.

Jako velitel týmu budete mít na starost samozřejmě kooperaci svého družstva pomocí zadávání rozkazů. Tento systém je naprosto flexibilní a stoprocentně účinný, záleží však na vás, jaký postup zvolíte. Možností se nabízí hned několik, jedna z nich Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas však končí v drtivé většině případů debaklem. Tou je onen dnes tolik zprofanovaný Rambo styl. Zbrklý postup a otevřená střelba do všech světových stran bez větší logiky nemá smysl a brzy skončí smrtí vás, nebo někoho z vašich kolegů. Neříkáme, že rychlý odvážný výpad neskončí úspěchem, ale permanentní postupování bez rozvahy je v případě RSV totální hloupost. Hra je na první pohled klasickou FPS, ale díky možnosti krytí za překážky se kvůli větší přehlednosti přepíná kamera na pohled třetí osoby. Tento kamerový systém funguje bez výjimky na jedničku. Přehled o dění ve hře se zněkolikanásobí a dobře se z tohoto výhledu zadávají i rozkazy.

Singleplayer je zábava na cca 15 hodin čistého herního času při prvním hraní.

Jednoduché rozmístění týmu se zadává ukazatelem pro střelbu. Svůj tým můžete poslat v podstatě kamkoliv, kam dohlédnete. Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas Dobře je zpracovaná i infiltrace do dosud neprozkoumané místnosti skrz dveře. Pomocí D-padu pak zadáte, jestli chcete s týmem do lokace vtrhnou přímo, či po vhození normálního, či oslňujícího granátu. K tomu, abyste zhodnotili situaci za zavřenými dveřmi, vám poslouží věcička vypůjčená od jiné hry ze stáje Toma Clancyho – Splinter Cell: Double Agent. Je jí Snake Cam (v doslovném překladu hadí kamera), kterou lze nepozorovaně protáhnout pod dveřmi a nahlédnout, zda se v dané místnosti vyskytují nepřátelé a v jakém prostředí.

Design levelů je vydařený, jednotlivé úrovně jsou členité a kypí nápaditostí. V tomto ohledu překonává RSV svého největšího konkurenta v podobě žánrově blízkého GRAW, který je stejně jako výše jmenovaný čtvrtý díl příběhů Sama Fishera licencovaný produkt Toma Clancyho (napadlo vás někdy, že si tento člověk vydělá více licencemi za hry, než za svá knižní díla?). Byť se RSV odehrává ze čtyř pětin v interiérech, tak je design úrovní daleko povedenější a znát je to Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas již po několika minutách hraní.

Právě ztvárnění levelů se nese ruku v ruce s dobře koncipovanými misemi. Jejich náplň sice není bůhvíjak vynalézavá, ale dokáže hráče zabavit a to je její největší výhodou. Narazíte na klasické úkoly typu proražení nepřátelské barikády, eskort mise a mnohanásobné slaňování. To je jednou z nejlepších součástí hry. Stejně jako krytí, je zpracováno formou pohledu třetí osoby. Zhoupnout se po laně můžete na určených místech (ze střechy, vrtulníku), ale po tom samém laně můžete samozřejmě i vylézt zpět. Nejlepší však je, že se můžete při slaňování obrátit i hlavou dolů a efektivněji tak odstranit s pistolí v ruce kupu nepřátel pod vámi.

V příběhu se samozřejmě nedočkáte bůhvíjakých překvapujících zvratů, ale jsou zde situace, které působí jako osvěžující faktor, Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas jenž žene hratelnost i příběh (který je jinak spíše v pozadí) dál (například scéna, kdy je vaše skupina zavalena harampádím je skutečně výborná). Díky kreativitě přestřelek, které nabízejí nepřeberné množství možností, se nikdy nebudete nudit. Především i kvůli vybavení vaší jednotky. Nejmodernější zbraně jsou povinnost, nechybí ani noční a termální brýle. Druhé jmenované se hodí velmi často, pokud nepřítel použije kouřový granát. Vidíte pak všechny osoby i předměty vyzařující teplo. Takto budou tím pádem zářit i rozžhavené nábojnice, což vypadá nesmírně efektně. Graficky je na tom ostatně RSV celkově nesmírně dobře. Licencovaný Unreal Engine 3 odvádí svoji práci na jedničku, a grafika je tak detailní, viditelnost stoprocentní (tu oceníte především při přeletu vrtulníkem) a prostředí interaktivní. Soundtrack je silně filmového rázu a lze ho jen a jen chválit.

Xbox Live Vision

Není tomu tak dlouho, co se tato kamerka pro X360 dostala konečně i na náš trh. Ani se nestačila ohřát na pultech prodejen a hned se u ní našel první pořádný důvod pro koupi. RSV totiž podporuje vytvoření postavy pro multiplayer podle vlastního vzhledu. Stačí jednoduše nastavit tuto možnost v menu hry a lehce nasnímat svůj obličej. Budete překvapeni, nakolik je vaše virtuální já podobné tomu skutečnému.

Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas Singleplayer je zábava na cca 15 hodin čistého herního času při prvním hraní. RSV totiž nejsou ani na normální obtížnost rozhodně lehkou hrou. Stačí pár zásahů a jdete k zemi. To samé však platí i o nepřátelích. Zde rozhodně nenarazíte na nepřátele s ukazatelem života nad hlavou. Realismus je tím, na čem si RSV zakládá nejvíce. Padlé kolegy pak naštěstí už trochu méně reálně můžete oživovat. Udělat tak však musíte co nejdříve, nebo vám padlý kolega vykrvácí před očima. Díky oživování zraněných kolegů a častému krytí za roh evokuje RSV částečně i letošní X360 megahit Gears of War. Nechybí dokonce ani tzv. blindfire, čili střelba naslepo. Ta samozřejmě není úplně přesná, ale čím je cíl blíž vaší postavě, tím se efektivita střelby zvyšuje. U hry pro jednoho hráče prostě zažijete to, o čem se může ostatním taktickým hrám na nejen na X360 pouze zdát.

Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas Jistě teď tušíte, že přijde řeč na téma multiplayer. Výše zmiňovaný GOW totiž posunul hranice hry více hráčů o pěkný kus dál a tak to nebude mít po něm žádná hra lehké. RSV se však směle staví novému hitu od Epicu a v mnoha ohledech je jeho multiplayer i zajímavější. Nabízí několik módů jak v offline, tak online podobě. Hraní po internetu přitom patří k tomu nejlepšímu, co hra nabízí. Může za to především právě ono zmiňované velké množství rozmanitých módů. Attack & Defend spočívá v tom, že jeden tým musí získat balíček a donést ho na určené místo. Druhý tým ho přitom musí chránit. Survival je vcelku jasný – poslední živý vyhrává. Sharpshooter je pak variací na klasický Deathmatch, zatímco Retrieval připomíná Capture the Flag. Nechybí ani kooperativní varianta story módu pro čtyři hráče či Coop Terrorist Hunt, ve kterém máte za úkol společně s ostatními živými hráči Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas zlikvidovat daný počet teroristů ve zvolené lokaci. Některé z těchto módů jsou přítomny i v týmové variantě. Maximální počet hráčů při online hře je úžasných šestnáct a levely pro hru více hráčů jsou navíc opravdu rozsáhlé. Nechybí ani důležitá podpora hlasu a poprvé v X360 hře i Xbox Live Vision (viz. infobox). Dobře zpracované je i vybíraní vybavení před začátkem boje. Svoje zbraně totiž můžete stejně jako ve hře jednoho hráče vylepšit například normálním i laserovým zaměřovačem, tlumičem apod. RSV je navíc populární i u českých hráčů, kteří hru v současnosti velmi často po Xbox Live hrají. Pokud tedy neovládáte cizí jazyk, tak se nemusíte bát, našinců najdete na síti dostatek.

Jediné mínus, které jsme při usilovném testování hry zaregistrovali, bylo pár minimálních bugů. Jednou se nám stalo, že se nepřítel

Klady a zápory

Plus Skvělá hra pro jednoho hráče ...
Plus ... stejně jako pro více hráčů
Plus Oslňující audiovizuální stránka
Plus Velká porce taktiky

Mínus Přítomnost několika technických bugů

ovládaný umělou inteligencí zasekl na místě a jednou se nám naše postava otočila při slaňování do prázdného prostoru, ale celkově se nejedná o nic vážného.

Hry od Toma Clancyho na X360 bodují. Důkazem toho je GRAW, poslední Splinter Cell a nyní i RSV. Jedná se o nadmíru vydařený titul, který v sobě spojuje výtečný single- i multiplayer, oba doplněné spoustou skvělých aspektů hratelnosti a kvalitním technickým zpracováním. Prostě bomba z Las Vegas, ale v tom dobrém slova smyslu.

Tom Clancy´s Rainbow Six: Vegas
Výrobce/Vydavatel Ubisoft/Ubisoft
Platforma Xbox 360, PlayStation 2, PSP, PS3
Multiplayer: 2 hráči, 2-16 system link a online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 120 kB
Verdikt: Dokonalé skloubení skvělého single- a multiplayeru vyústilo v třetí skvělou hru Toma Clancyho pro X360 a celkově jde o jeden z nejlepších titulů pro danou platformu.
Hodnocení: 90% (info)

  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...