SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault

  12:00
U hry SOCOM jsme si již zvykli na to, že každý rok vyjde další pokračování. Letos se tedy podíváme na Combined Assault pro PS2 a zároveň mrkneme i na Fireteam Bravo 2 pro PSP.

SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault Nečekali jsme žádné zázraky a ono se to někdy vyplácí. Jedině tak potom můžeme být mile překvapeni z nečekaných vylepšení. Přestože se nám SOCOM zdál vždy jaksi graficky nedotažený, do Combined Assault jsme pronikli rychleji, než jsme chtěli.

SOCOM nebyl nikdy žádným prototypem pecky, nicméně na PS2, potažmo na PSP, můžeme nalézt jen málo titulů, které se mohou honosit přídomkem taktická akce. Hra se snaží kopírovat různé útočné či záchranné akce speciální jednotky Navy Seals, avšak po minulém dílu zahltily maily vývojářů zprávy od ambasád států, kde se akce odehrávaly. Autoři tak museli chtě nechtě situovat akci do smyšlené země Adžikistánu, která zní dostatečně arabsky na to, abychom nebyli zaskočeni plynulou ruštinou, kterou zde nepřátelé mluví. Pomineme-li fakt, že tato kombinace je trochu podivná, budou starší ročníky ruštinou překvapeni, protože jí je slušně rozumět a mnohdy není potřeba číst ani anglické titulky, které se pro jistotu, pro Američany a pro později narozené Čechy zobrazují na spodní straně obrazovky. SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault

Vojáci od minula prošli solidním výcvikem, a tak už se umí i potápět.

Menu vypadá na první pohled stejně, alespoň jsme tedy příliš netápali a vrhli se na trénink. Ten je tvořen podobně jako u Fisherových dobrodružství, tj. formou výcviků pro jednotlivé činnosti, tudíž jsou zde rozdělené lekce pohybu, útoků nebo zadávání povelů jednotce.

V hlavním menu se povaluje kromě hlavní kampaně také možnost hry on-line. Ta nabízí nečekanou kooperaci až čtyř spolubojovníků nebo klasický deathmatch až pro 30 osob. Škoda jen chybějícího kooperativního módu v režimu off-line, protože on-line podpory se oficiální cestou ze strany Sony asi jen tak nedočkáme. Bereme si tedy na paškál klasickou kapaň, ve které nám asistuje trojice dalších vojáků připravených plnit rozkazy. Tyto se provádí podobně jako u minulého dílu, horší je to však s poslušností jednotky. Vojáci často nevěděli, jak se k určenému bodu dostat, tak mnohdy nezbývalo, než je tam zavést osobně, což zase postrádá smysl. Při SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault akci nás nijak nepřekvapily možnosti úkolů. Nijak originální sice nejsou, ale ony i úkoly speciálních jednotek nejsou mnohdy nijak složité. Takže ničíme rádia, cvakáme drátky u bomb, likvidujeme osoby, nalézáme agenty, sbíráme předměty s informační hodnotou atd.

Vojáci od minula prošli solidním výcvikem, a tak už se umí i potápět a dostávat se na kontrolní body bez zahlédnutí nepřítelem. Ostatně, přestože se tu neobjevují povinné stealth postupy, jejich používání zvyšuje finální hodnocení mise. Zlepšil se výrazně i zvuk a zbraně konečně vydávají zvuk, který nepostrádá basy a to se hned lépe střílí. Když už jsme u střílení, nechybí automatické zaměřování na nepřítele nebo možnost kontextovým tlačítkem nechat toho prevíta poslat k zemi někým z jednotky a ušetřit si nervy. Nikoli však trpělivost, protože čím je jednotka ohebnější, tím je tupější a opět platí pravidlo, že co si neuděláte sami, budete mít mnohem později. Vojáci u nejnovějšího SOCOMu bohužel jsou spíše na škodu a nedočkavci je budou mít stále 100 metrů na sebou a úkoly plnit sami. Mnoho z těchto výtek se však nevztahuje na PSP verzi, která je mnohem vychytanější (viz informační rámeček) a více nutí k využití kolegů. SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault

Neustále jsme se nemohli zbavit pocitu, že pohybu vojáků nevěříme.

Podle screenshotů se to sice tolik nezdá, ale autoři lehce vylepšili grafiku, ovšem ne ani tak detaily jako spíše dohlednost do dálky. Na bojišti tedy máme sice větší přehled a s ostřelovačkou nebude tentokrát tolik práce zaměřit vzdáleného nepřítele, ale zpracování vojáků a prostředí zůstalo víceméně stejné, tj. nic extra. Vše ale kompenzuje lepší počasí (sníh, písek), které vypadá tentokrát skutečně skutečně.

Ač hra jako taková rozhodně vyčnívá z dnešního standardu PS2 her, neustále jsme se nemohli zbavit pocitu, že pohybu jak hlavní postavy, tak zbytku jednotky, nevěříme. Pohyb s vojákem vyvolává pocit „plavání“ a nepůsobí příliš realisticky. Možná by to zachránilo aspoň houpání v režimu pohledu z vlastních očí, ale nic takového se neděje a my měli stále pocit, že se postava vznáší nebo se pohybuje nad plochým terénem. Na druhou stranu se to dá vzhledem k lepší viditelnosti do dálky tolerovat. SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault

Teď si trochu zarýpeme. Přestože máme k dispozici verzi s finální hrou, neukládá se nám nastavení, takže musíme obracet pohyb kamery při každém spuštění. Zbytečné je i mizení padlých po pár vteřinách do vytracena a místy postup viditelně ohraničeným „kanálem“. Vrcholem všeho jsou varování, že pokud uděláme ještě pár kroků mimo vymezenou zónu, mise se ukončí, která se nám drze zobrazovalo na obrazovce.

V poslední době jsme mohli zaregistrovat nárůst her, které se paralelně vyvíjejí jak pro PS2, tak pro PSP. Výhodou toho je možnost propojení obou verzí tak, že si uložíte postup u verze na „normálním“ PS2 a pokračujete během jízdy do práce (pokud nejste řidič) na PSP. U hry SOCOM se tato možnost přímo nabízí a také je plně využita službou CrossTalk. Více než na službu samotnou se ale pojďme podívat na drobné, ale užitečné rozdíly ve verzi pro PSP.

Rozdíly PS2 a PSP verze

PS2

 • Na poměry PS2 horší grafika v detailech
 • 3 spolubojovníci
 • Zbytečně složité ovládání
 • Místy rozsáhlé mise, bloudění
 • Úkoly může splnit i člen týmu
 • Něco málo vozidel, která lze ovládat
 • Místy stupidní inteligence kolegů
 • Checkpointy

  PSP

 • Na poměry PSP velmi slušná grafika
 • 1 spolubojovník
 • Optimální ovládání
 • Mapy jsou zajímavější, hra pořád baví
 • Některé úkoly můžete splnit JEN vy
 • Žádná vozidla
 • Většinou dostatečná inteligence kolegy
 • Ukládání až na konci mise

 • SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault Předně se verze pro PSP jmenuje „Fireteam Bravo“, mise jsou sice trochu jiné, ale principiálně podobné (mají společnou snad jen první misi). Všeobecně ovšem můžeme říci, že na PSP se Nový SOCOM hraje lépe. Grafika, už tak slušná na PS2, je na možnosti PSP až moc solidní, díky menším mapám hra rychleji odsýpá, ale k dispozici máme jen jednoho parťáka. O to více jsme si ho ale chránili, léčili a notně využívali v akci. Na PSP je méně tlačítek než u stolní verze, o to více si ale autoři vyhráli s ovládáním. Nemůžeme si pomoct, ale zdá se nám méně překombinované, než u verze na PS2 a více „padne do ruky“. Deaktivaci bomb nebo odpálení cíle může na PSP vykonat pouze parťák a ovladatelná vozidla jsme na PSP hře dosud nenašli (ostatně, v PS2 verzi jsou snad jen tři), takže žádná sláva.

  Klady a zápory

  Plus Větší viditelnost do dálky
  Plus Více možností pohybu
  Plus Možnost volby pořadí misí v kampani

  Mínus Hrubé detaily
  Mínus Překombinované ovládání
  Mínus Pocit pohybu po placce

  Tak a co teď? To, že se SOCOM 4 od svých bratrů příliš neliší, může být výhoda pro ty, co mají v malíku předchozí verze a nechtějí se učit novým postupům. Na druhou stranu inovací je zde jen na to, aby se hra dala nazvat spíš datadiskem. Tomu však neodpovídá cena. Na druhou stranu jednotky mají více možností pohybu a postupu, zlepšila se viditelnost do dálky a rozmanitost úkolů. SOCOM tedy stále zůstává SOCOMem. Nic víc, nic míň.


  SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault
  Výrobce/Vydavatel Zipper Interactive/Sony
  Platforma PlayStation 2, PSP
  Multiplayer: ano
  Vibrace/Analog: ano/ano
  Paměťová karta: 499 kB (PS2), 720 kB (PSP)
  Verdikt: Přes některé prvky, jež jsou hloupě účelové tady vznikla navýsost chytlavá FPS, která vám vystačí na více než jeden víkend.
  Hodnocení: PS2 70%, PSP 85% (info)

  Autor:
  • Nejčtenější

  Tři roky tvrdé práce se vyplatily. Úspěch hry překvapil i jejího vývojáře

  Nejlépe hodnocenou hrou letošního roku na Steamu je zatím nenápadná skákačka Sheepy: A Short...

  Nadšenec remasteruje přes 30 let starou herní Dunu z Amigy

  Talentovaný fanoušek sci-fi Duna se nezištně pokouší zrestaurovat legendární herní adaptaci z roku...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Tvůrci fantastického remasteru Command & Conquer vydali novou strategii

  Studio Petroglyph Games, které stojí za čtyři roky starou kolekcí Command & Conquer Remastered,...

  Vývoj GTA 6 jde do finále, zaměstnancům Rockstaru skončil home office

  Jedna z nejočekávanějších her všech dob se pomalu blíží a zatímco fanoušci se už nemohou dočkat,...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Jít proti Elden Ringu by byla sebevražda, vysvětlují vývojáři odklad své hry

  Vývojáři nadějné soulsovky Enotria: The Last Song jsou jedni z mála, kterým neudělalo nedávné...

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

  Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

  V březnu se vypravíme do Japonska konce devatenáctého století, zapleteme se do geopolitického...

  Wolfenstein a ti druzí. Ukazujeme evoluci boje proti nacismu ve videohrách

  Slovo „náckové“ se v posledních letech nadužívá a neustálým opakováním se jeho smysl vyprazdňuje....

  VIDEO: První trailer na Terminator: Survivors ukazuje svět po Soudném dni

  Připravovaná survival hra Terminator: Survivors se odehrává po událostech prvních dvou filmů....

  Vývoj GTA 6 jde do finále, zaměstnancům Rockstaru skončil home office

  Jedna z nejočekávanějších her všech dob se pomalu blíží a zatímco fanoušci se už nemohou dočkat,...

  Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
  Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

  Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...

  Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

  Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

  Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

  Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

  Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

  Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

  Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

  Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

  Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

  Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...