Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RTL Racing Team Manager - manažerem formulové stáje

Sezóna Formule 1 začala, a tak je tu jedinečná příležitost k vypuštění titulu, který se zaobírá celým tím cirkusem okolo.
63

RTL Racing Team Manager

Platforma: PC
Výrobce: RTL Games

  • obsahuje všechny podstatné prvky
  • rozhodnutí mají značný vliv na výsledky
  • chybí oficiální licence
  • nepříliš vábné zpracování

V zásadě docela dobrý manažer, který však trpí absencí licence, jež je v tomto případě úhelným kamenem zábavy. I tak ale nabízí dostatek prostředků k uplatnění manažerských vizí šéfa formulové stáje

Herní karta

Rtl Racing Team Manager

RTL Racing Team Manager (PC)Tak nám začala další sezóna Formule 1. První závod vyhrál Lewis Hamilton, následován jen šesti dalšími vozy. Jako by se piloti probouzeli z letargie a teprve si zvykali na tvrdý chlebíček bez řady technických vymožeností (nově byla například odejmuta kontrola trakce). Při sledování velkých cen se nejeden fanoušek nervózně ošívá v křesle a pokřikuje na obrazovku s cílem vnuknout týmovým bossům spásnou myšlenku v podobě geniální strategie zastávek v boxech. Mnohdy se zase nelze nepozastavit nad chybami pilotů, které by snad nemohl udělat ani člověk po třech lekcích autoškoly. Zkrátka a dobře – celý ten cirkus je v případě Formule 1 především o těch „věcech kolem“, závodění samo o sobě už bohužel není tak zábavné jako kdysi, ovšem sledovat globální situaci je stále zážitek. McLaren přetáhne Renaultu Fernanda Alonsa jen proto, aby tento svou namyšleností de facto připravil o titul Lewise Hamiltona a nechal nejcennější trofej spadnout do klína Kimiho Räikkonena. V tomto ohledu je Formule stále jedinečná a tím pádem jako stvořená pro sportovní manažer.

"Oproti freewarové scéně mělo herní studio německého televizního molochu RTL jednu podstatnou nevýhodu. Jelikož se totiž rozhodlo vytvořit komerční formulový manažer, muselo se obejít bez oficiální licence královny motosportu Formule 1."

RTL Racing Team Manager (PC)Jistě není třeba připomínat, že jsme tu měli manažery fotbalové i hokejové, přičemž sem tam se objeví nějaký ten výstřelek v podobě exotičtějšího sportu (většinou však vychází jen v zemích, kde je ten který sport opravdu populární). Pokud nás ale paměť neklame, manažer s tematikou závodění jsme tu ještě neměli. Tedy pokud nepočítáme vcelku kvalitní freewarové pokusy, které byly vytvořeny dokonce českými ručičkami. Oproti freewarové scéně mělo herní studio německého televizního molochu RTL jednu podstatnou nevýhodu. Jelikož se totiž rozhodlo vytvořit komerční formulový manažer, muselo se obejít bez oficiální licence královny motosportu Formule 1. Tu totiž Bernie Ecclestone na několik let prodal exkluzivně Sony.
 
RTL Racing Team Manager (PC)Bohužel se jedná zřejmě o nejzávažnější nedostatek RTL Racing Team Manageru. Kolotoč Formule 1 je jenom jeden a lidi prostě láká. I ti, co závody nesledují zrovna pravidelně nebo snad vůbec, vědí, kdo je Michael Schumacher nebo Fernando Alonso. Ostatně, závody Formule 1 patří k nejpopulárnějším sportovním událostem vůbec. Jenže jak jsme si řekli v úvodu – Formule 1 je z podstatné části o celé té scéně, která se neodehrává jen na trati, ale také v boxech, mezi managementy týmů a jezdců apod. Ve hře jsme se brzy přesvědčili o tom, že bez skutečných jmen to příliš nefunguje. Autoři navíc nezvolili úplně šťastnou taktiku, kdy se skutečným stájím a pilotům snažili aspoň nějak přiblížit a různým způsobem jim komolili jména. Jenže za tímto účelem evidentně najali osoby, které Formuli 1 příliš nerozumí. I když si zkomoleniny jmen jezdců přeložíte tak, jak by nejspíše měly vypadat, zjistíte, že ne vždy jezdí v tom zkomoleném týmu, v jakém by jezdit měli, ale úplně někde jinde. Pro stáje navíc tvůrci vytáhli hodně banální názvy. Některé poznáte podle jezdců, jiné podle barev a další pak podle základních statistik při výběru.
 
RTL Racing Team Manager (PC)Na samém počátku se musíte rozhodnout, zda se šampionátu zúčastníte v roli manažera jedné z již existujících stájí (respektive vymyšlenin autorů), nebo si vytvoříte svou vlastní a budete se ji snažit dotlačit až na vrchol. Osobně doporučuji druhou možnost, protože když už se nemůžete identifikovat s Ferrari či McLaren, podaří se vám to rozhodně lépe s vlastním výtvorem než nějakou na rychlo splácanou hloupostí. Nezbývá než dodat, že na absenci licencí je třeba si zvyknout. Není to nic lehkého už proto, že se ztrácí značná část atmosféry, druhou věcí potom je podstatně horší orientace v celé té virtuální scéně. V reálu přeci jen víte, že Sebastian Vettel je nadějným pilotem, kterého by nebylo špatné mít příští sezónu v týmu, jenže ve hře namísto tohoto jména narazíte na nějaké naprosto cizí, které vám nic neříká. Proto si rychleji zvyknou ti, kdož formulím příliš neholdují (ti však zase nemají moc velký důvod hrát), než opravdoví fanoušci.
 
RTL Racing Team Manager (PC)Zvyknout se ale určitě vyplatí, protože kolem a kolem není RTL Racing Team Manager špatně zpracovaným titulem. Kromě licencí jsme nepřišli na nic významnějšího, co by v něm chybělo a formulovou scénu mapuje vcelku obstojně. A co více – vaše rozhodnutí se skutečně projeví ve výsledcích. Po výběru stáje je třeba získat co možná nejlukrativnější sponzory. Těm prodáváte reklamní místa na svém voze, přičemž docela hodně záleží na tom, zda jste velká populární stáj, nebo menší tým jezdící obvykle na chvostu a jen občas sbírající nějaký ten bodík. Velké týmy nemají problém s podepsáním hodnotných kontraktů, kterém jim přinesou miliony dolarů, zatímco ty menší dost možná ani neobsadí všechny prodejné plochy, natož aby si mohly diktovat cenu. Je to takřka začarovaný kruh a dostat horší stáj ze dna na vrchol vyžaduje skutečnou píli a schopnost obejít se bez větších finančních prostředků.
 
RTL Racing Team Manager (PC)Znamená to bedlivě vyhledávat talentované jezdce, vyvíjet vlastní technologie a snažit se ve fanoušcích budit přináležitost k vašemu týmu. Ti si pak na oplátku kupují reklamní předměty, což je příjemný zdroj peněz. Velmi důležitá je příprava obou aut na závod. Ta se ladí vždy odděleně, přičemž se dostanete na obrazovku, kde do příslušného schématu vkládáte kýžené produkty, jako je motor, převodovka, brzdy, elektronika apod. Jakoukoliv součástku si můžete jednorázově koupit, rozhodně se ale vyplatí investovat do vlastního vývoje a ušít si je takříkajíc na míru. Samozřejmě nesmí chybět ani podrobné ladění typu zatížení auta či upravení přítlaku, aerodynamiky atd.
 
RTL Racing Team Manager (PC)Závodí se ve formě klasických víkendů, kdy se začíná dvojicí nepovinných tréninků, po nichž následuje kvalifikace a pak samotný závod. Je přitom nesmírně důležité vymyslet pořádnou strategii, a to s ohledem na pozici na startovním roštu. Znamená to naplánovat si zastávky v boxech a také to, jak budete mít v té které fázi závodu natankováno. Nevyhnete se ani laborování s pneumatikami. Před závodem dostanete hrubou prognózu a je jen na vás, jaké gumy zvolíte. Pochopitelně lze i během závodu upravovat taktiku, náhle tankovat i přezouvat. Průběh závodu přitom sledujete prostřednictvím jednoduchého 2D ptačího pohledu, přičemž v pravém horním okraji je jakési 3D dění. To si můžete zvětšit, nejde ale o nic podstatného, protože podle mých zkušeností neodpovídá tomu, co se skutečně děje na trati a je tu jen pro jakési dokreslení atmosféry. To se však příliš nedaří, protože úroveň zpracování není valná.
 
RTL Racing Team Manager (PC)S RTL Racing Team Manager jsme strávili několik příjemných formulových sezón, kdy jsme se zabývali poměrně zábavným a dobře zpracovaným managementem stáje. Ten přitom není kdovíjak složitý a rozhodně není třeba zvládat tolik záležitostí jako v komplexnějším fotbalovém manažeru. To co tu být má, tu ale rozhodně nechybí – tedy až na ty licence, což je pochopitelně značná piha na kráse. S trochou přemáhání se ale přežít dá.
Autor:

Hodnocení hry

Redakce

63 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 269 čtenářů

  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Remake prvních Falloutů nebude, jsou perfektní, tak jak jsou, zní z Bethesdy

Návrhář Todd Howard z Bethesdy se nechal slyšet, že rozhodně neplánuje předělat první díly kultovní...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...