Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pokémon Yellow - s miláčkem Pikachu!

  12:00aktualizováno  27. července 2001 9:52
Trička, videokazety, plyšové hračky, plastové modely, samolepky, přívěsky... a žlutá speciální edice pro GBC. V čem se liší od té předchozí červené/modré? Je jiná? Nebo alespoň lepší? Všechny tyto otázky vám zodpoví tento článek.

Pokémon YellowPravá, nefalšovaná mánie kolem Pokémonu zasáhla naší malou republiku v plném proudu. Právě teď. Nejen výlohy obchodních domů zaplňují trička, plyšové hračky a videokazety, vír komerce s sebou stáhnul i mnohé prodejce na tržištích dnes již smíšeného zboží. Proč ale tohle všechno povídám? Fenomén zvaný Pokémon totiž probudil v mnoha lidech zlost, kterou si ventilují hrubými nadávkami na vše okolo. Ačkoli sám ještě nemám zastíněn zrak a vidím ten komerční balast okolo, GBC hra si takovéto označení nezaslouží. Ona není jen dobrá, ona je totiž naprosto úžasná - a říkám to s chladnou hlavou. Ono totiž nezáleží ani tak na prostředí ve kterém se s postavičkou pohybujete. Více či méně roztomilé potvůrky by totiž v klidu mohli nahradit udatní rytíři či roboti. A kvůli tomu se mi příliš nezamlouvají řeči ve smyslu "jak můžeš hrát tuhle komerční ptákovinu pro malý děti". Předně, není to ptákovina, ale vytříbené RPG na GBC, a co se týče věku, zahrát si ji může každý příznivce žánru.

Asi vás zajímá, v čem se liší obyčejná (red/blue) verze od té speciální žluté. Ještě než se pustíte do čtení dalších řádků, přečtěte si, prosím, recenzi na předchozí verzi. Mohli byste si totiž připadat trošku mimo. Kdo viděl krabičku, má jistou výhodu a vsadím boty, že mu to Pokémon Yellowpomalu začíná docházet. Pro ty ostatní - trůní na ní taková žlutá (prý roztomilá) potvůrka, která v posledních dnech coby plastová či plyšová hračka okupuje regály v hračkářství. V televizním seriálu také stále doprovází mladé protagonisty na každém jejich kroku, a opravdu nemluvím o zhoubné žloutence :-). Tak dobrá, jmenuje se Pikachu a na své nepřátele vždy vyrukuje s šokujícími bleskovými výboji. Občas vytrestá i svoje přátele, zvlášť když se chystají udělat něco moc hloupého.

A co hra? Od obyčejné red/blue verze se vlastně vůbec neliší. Tedy pardon, hned na začátku dostanete od profesora Oaka, patrona Pokémonů, žlutého Pikachu. Normálně byste od něj získali jednoho jiného. Další novinka tkví v tom, že Pikachu nepřebývá ve speciálních poké míčcích na chytání Pokémonů, ale svého trenéra všude následuje. V praxi to znamená, že za vaší postavičkou neúnavě pochoduje. Na ovládání se také nic nemění. Možná si říkáte, co se stane v situaci, kdy jdete spolu s Pikachu v úzké chodbě, a vy se rozhodnete vrátit. Takovéto zablokování představovalo třeba v PC hře Fallout nepříjemný problém, čas od času se totiž stalo, že hráč musel chtě nechtě nahrávat starší pozici. Jeho společník ho totiž nenávratně zablokoval. Toho se naštěstí v Pokémonu (a ostatně ani Falloutu II) Pokémon Yellownedočkáte. Přidržíte-li totiž tlačítko v požadovaném směru, když vám Pikachu blokuje cestu, postavy si během okamžiku rychlou výměnou prohodí pozice.

Svou povahou se Pikachu řadí mezi elektrické Pokémony. Jeho převahu poznáte především v boji s vodními příšerami a létajícím hmyzem, proti kterým nemá konkurenci. Naopak v duelu s půdními, travnatými a elektrickými (tedy téže kasty) se příliš nechytá. Ovšem fakt, že hned na začátku dostanete do vínku docela dobrého bijce, potěší asi každého. Aby byl výčet novinek kompletní, doplním, že když se otočíte čelem ke svému miláčkovi a stisknete tlačítko, objeví se rámeček s podobiznou, podle které poznáte, jak na tom Pikachu je. Famfáry, oslava, konec, protože tím jsem vyčerpal veškeré odlišnosti.

Hra se v zásadě v ničem podstatném neliší. A jelikož v krátké době hraji podruhé zcela totožnou hru, rozhodl jsem se vyzkoušet jinou strategii. Zatímco minule jsem vsázel na větší počet Pokémonů, tentokrát jsem trénoval zhruba o polovic méně. Přestože ve výsledku byla cesta stejně obtížná, byť s menším počtem (zato zkušenějších) Pokémonů, hrálo se mi přeci jen lépe. Zvlášť v okamžiku vyzískání nové bojové techniky začínaly ty Pokémon Yellowsprávné přidělovací orgie, které důvěrně zná každý zapálený hráč RPG. Díky tomu, že porodní bolesti s ovládáním a vůbec stylem hry jsem překonal již před pár týdny, hra mě znovu brzy pohltila. Víc jsem si všímal toho, co jednotlivé postavy říkají, pečlivěji lovil Pokémony a staral se o ně. Věnované úsilí s sebou brzy přineslo kýžené ovoce, lahodnější než předtím, a já znovu poznal, s jakou pečlivostí a úsilím autoři celou hru nakomponovali. V té chvíli bych nejraději všechny ty, co bez nejmenší znalosti nadávají, poslal honem rychle do pekla.

Co říci závěrem? Upozorňuji vás, že žlutá verze není novou hrou s novým prostředím a novými vylepšeními. Kromě toho, že vás hned od začátku dobrodružství doprovází celebrita Pikachu, se jednotlivé verze od sebe v ničem neliší. Proto, pokud už vlastníte modrou či červenou verzi, je zbytečné utrácet peníze za to samé. Můžete tak akorát doufat, že se vám ji podaří vykšeftovat za žlutou. Naopak pro ty, které ještě Pokémon neuchvátil - a mají to štěstí, že vlastní mašinku GBC - mám dobrou zprávu. Zapomeňte na modrou a červenou verzi a upalujte si sehnat žlutou, budete si připadat, stejně jako teď já, více IN.

Autor:
Témata: Fallout, hračky, Robot
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...