Středa 8. července 2020, svátek má Nora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 8. července 2020 Nora

RECENZE: Pokémon: Let's Go je návrat legendy v moderním provedení

  15:00aktualizováno  16. listopadu 14:48
Let's Go, Pikachu! nebo Eevee! přináší nový pohled na dvacet let starou klasiku z GameBoye s mechanismy z mobilního hitu Pokémon Go a s nádhernou pestrobarevnou grafikou. Kdo má pokémony v oblibě a vlastní konzoli Switch, neměl by si hru nechat ujít.
85

Pokémon: Let's Go, Pikachu!

Platforma: Switch
Výrobce: Game Freak

 • Pokémoni jsou v trávě vidět
 • Nové nápady i návrat ke kořenům
 • Návrat do regionu Kanto
 • Chytání a bitvy stále velmi zábavné
 • Dojem z Pokéballu Plus při chytání pokémonů
 • Některé pasáže až moc repetitivní

Herní karta

Možná jste slyšeli, že hlavní velké RPG s pokémony vyjde na Switch až v roce 2019 a letošní Let’s Go, Pikachu! cílí na mladou generaci a využívá k chytání pokémonů mechanismy z mobilního hitu Pokémon Go. Vše je sice pravda, neznamená to ovšem, že Let’s Go, Pikachu! je nezajímavá bokovka nebo jen nějaká hříčka. Právě naopak. Aktuální kousek je remake dvacet let starého dílu (podle japonského data vydání) Pokémon Yellow. Je to poctivá akční hra na hrdiny zaměřená na lovení pokémonů a bitvy s trenéry.

Let's Go, Pikachu!

Let's Go, Pikachu!

Ale popořadě. Na začátku si vyberete, zda chcete hrát za holku nebo kluka a naťukáte jméno pro sebe i svého rivala. Startovní pokémon je tentokrát daný a záleží jen na tom, zda si pořídíte verzi Pikachu nebo Eevee. Má to svůj důvod. Váš pokémon vám sedí na rameni, můžete ho různě oblékat, měnit doplňky a na samostatné obrazovce si s ním i hrát. Evoluce ve hře dostupná je, ale startovních pokémonů se netýká. Když si ovšem chytíte během hraní nějakého dalšího, máte možnost.

Důležitější však je, že se váš hlavní pokémon postupně naučí několik schopností, tajných technik, které stojí mimo, tedy nevyužívají PP (Power Points – vyjádření toho, kolikrát lze schopnost použít, než se vyčerpá). Je to například sekání dřeva, což se hodí pro likvidování bariér a zkrácení cesty či surfovací prkno pro pohyb na vodě.

Co je tedy cílem putování? Stát se uznávaným trenérem. Známý profesor Oak vás vybaví zařízením Pokédex, které zaznamenává chycené pokémony, podává o nich informace, a posléze vás vypustí do světa. Hlavní náplní je chytání pokémonů a poměřování sil s ostatními trenéry, a to v bitvách jak je známe, tedy pěkně na tahy. Konkrétně je potřeba porazit osm mistrů v místních tělocvičnách a získat jejich odznak. Vždy je v tom nějaký háček či podmínka. Teprve pak můžete vyzvat Elitní čtyřku.

Let's Go, Pikachu!

Let's Go, Pikachu!

Ačkoliv si už z Pokémon Yellow, respektive Pokémon Red/Blue pamatuji jen velmi málo, červenou verzi jsem hrál před osmnácti lety, během hraní jsem si na spoustu situací rozpomněl. Není to jen profesor Oak a spousta známých pokémonů, ale i struktura regionu Kanto. To vše zůstalo zachováno, stejně jako příběh. Opět budete bojovat s týmem Rakeťáků, procházet jeskyněmi, řešit duchy na hřbitově, přepínat tajná tlačítka v opuštěném sídle, a pokud jste původní verzi nehráli, tak vás možná překvapí, kdo je oním osmým trenérem, od nějž potřebujete odznak.

Let's Go, Pikachu!

Let's Go, Pikachu!

Bylo zkrátka fajn vrátit se do doby, kdy mi bylo dvacet, nicméně bylo by chybou považovat Let’s Go, Pikachu! za hru pro nostalgiky. Junichi Masuda, ředitel projektu, ji vnímá jako „hru pro všechny“. A má pravdu. Let’s Go, Pikachu je vstupní brána do světa pokémonů a návrat ke kořenům. Líbí se mi, jak hra kombinuje nové prvky a mechanismy s různými anachronismy, které už beru jako poctu legendě. Je to právě určitá schematičnost a situace, kdy vás hra nevede úplně za ručičku. Začátek je sice velmi snadný, ale později stačí malé přehlédnutí a budete chvíli bloumat, protože si nebudete jistí, co vám vlastně uteklo.

Můžete hrát jen s Pokéballem Plus

Zároveň se hrou si můžete koupit i periferii Pokéball Plus, která minimálně při chytání pokémonů zvýší požitek ze hry. Hod provedete pohybem, pokéball svítí barvami stejně jako ve hře a ve správné okamžiky vibruje. Vibrace jsou přitom výraznější než u Joy-Conu. Zároveň i vydává zvuky, takže iluze toho, že uvnitř máte chycenou příšerku, je celkem slušná.

Můžete s ním odehrát celou hru. Palec máte na analogové páčce, která zároveň funguje jako tlačítko, zatímco ukazováček je na druhém tlačítku. Třetí tlačítko, které občas potřebujete v menu pro zobrazení detailů, je emulováno dvojitým zatřesením. Odehrál jsem tak asi dvě hodinky a bez problémů. Tlačítko na ukazováku je velmi příjemné, jen tlačítko přes analog není tak pohodlné jako běžné tlačítko.  

K Pokéballu Plus se váže ještě jedna odměna, a to pokémon Mew. 

Pokéball Plus

Pokéball Plus

Pokéball Plus

Pokéball Plus

Postupně se před vámi otvírá celý herní svět a ačkoliv se v něm můžete pohybovat volně, postup je lineární. Naštěstí se postupně zpřístupňují i různé zkratky a rozhodně se hodí i možnost vozit se na hřbetu některých pokémonů. 

Pokémon: Let's Go

Pokémon: Let's Go

Co se odchytu příšerek týče, první změna se týká toho, že pokémony v trávě přímo vidíte. Svůj cíl si tak přímo volíte, což vítám. Neznamená to ovšem, že se nechtěným střetům vyhnete. Někteří pokémoni jsou rychlí, je jich hodně, případně se objeví rovnou pod nohama. Když pak máte osedlaného pokémona a jedete rychle, je také těžší se ostatním vyhnout.

Let's Go, Pikachu!

Let's Go, Pikachu!

Samotný odchyt odpovídá principiálně tomu, co známe z Pokémon Go. Na obrazovce vidíme poskakujícího pokémona s barevnou kružnicí, jejíž průměr se postupně zmenšuje. Někdy také zmizí a pokémon zaútočí, v tomto momentě ho chytnout nelze. Cílem je zasáhnout střed, ideálně když je kružnice malinká. Ani potom však není vyhráno. Pokémon se může z pokéballu ještě dostat. Pravděpodobnost úspěchu indikuje barva kružnice.

Ale ani trenér není úplně bez možností. Úspěchu napomůžou nejenom silnější verze pokéballů, ale i jídlo. Oproti Pokémon Go je proces o něco svižnější. Když hrajete v handheldovém režimu, používá se gyroskop, s odepnutým ovladačem Joy-Con přijde ke slovu naznačení pohybu. A největší fandové budou hrát přímo s periferií Pokéball Plus (viz box). Důležitá věc: hra každý váš úspěšný odchyt ohodnotí a podle toho přičte celé partě zkušenosti. Takže se vyplatí mířit přesně.

Let's Go, Pikachu!

Let's Go, Pikachu!

Bitvy s trenéry, kdy vysíláte do boje pokémony, probíhají klasicky na tahy. Základní princip by šel přirovnat ke hře Kámen – nůžky – papír. Například útok ohnivého typu je velmi účinný proti travnímu pokémonovi, zatímco proti vodnímu moc nepochodí. Pak jsou tu ještě stavové efekty, jako například hoření či otrava jedem. 

Špičkové je grafické ztvárnění bitev. Když například Pikachu sešle Thunder, na potemnělé obloze se rozestoupí mraky a sloup z blesků zasáhne protivníka. Zhruba tak nějak si představuji hněv Boží. Je to neskutečně efektní podívaná a neomrzelo se mi na ni dívat ani po dvaceti hodinách. To samé platí o dovednosti Surf, obrovské vlně, která spláchne protivníky.

Fotogalerie

Pokémoni se nové schopnosti učí nejenom sami, ale i z předmětů TM (Technical Machine), které se dají koupit, nebo je získáte jako odměnu. Náraz mohou mít pouze čtyři. Novinkou jsou bonbony, které trvale navýší některý z atributů, případě rovnou přidají celou úroveň. Různé flaštičky a předměty budete během bitev i hraní používat celkem hojně.

Další proklamovanou novinkou je hraní ve dvou. Je to jednoduché: stačí zatřást druhým Joy-Conem a do hry se rázem snese druhá postava. V herním světě funguje jako duch, kterého sice lze ovládat, nicméně nijak neinteraguje. Kamera vždy sleduje „hlavního“ hráče a když za ním ten druhý odmítne cupitat, jednoduše ho teleportuje. Druhý hráč ke slovu přichází až v bitvách, kde ovládá pokémona, který je v partě na druhém místě. Dává to smysl, protože nejvíce času strávíte stejně chytáním a bojem. Sympatické je, že druhý hráč se může připojit kdykoliv.

Pokémon: Let's Go

Pokémon: Let's Go

Co se týče chyb, vyložené negativum mě nenapadá. Anachronismy beru jako odkaz na Pokémon Yellow, byť v několika málo situacích by mohla být hra o něco návodnější. Pár pasáží je kvůli zvýšenému počtu trenérů až příliš repetitivní. Jasně, na bojích je založena celá hra, ale přijde mi, že po většinu času správně dávkuje rozhovory, objevování a pár hádanek. Tím postup hrou příjemně naředí.

K Elitní čtyřce jsem se propracoval za 26 hodin pohodového hraní. I když je hra zpočátku až směšně jednoduchá, nespěchejte, chytejte pokémony a užívejte si. Herní svět se neškáluje. Cestou vás budou lákat místa, kam se ještě nemůžete dostat. Například po vodě se budete moci pohybovat až po návštěvě města Fuchsia, tedy relativně pozdě. Věnujte pozornost příběhovým prostřihům, zazní tam indície, kam pokračovat dál.

Pokémon: Let's Go
Pokémon: Let's Go
Pokémon: Let's Go
Pokémon: Let's Go
Pokémon: Let's Go
Pokémon: Let's Go

Pokémon: Let's Go

Let’s Go, Pikachu lze skutečně vnímat jako vstupní bránu do světa pokémonů. Tvůrci se nebáli vykročit do dvou směrů zároveň. První je moderní, uhlazený, hravý, v něčem zjednodušený, zatímco druhý se odkazuje na kořeny a jde proti trendům. Výsledkem je zajímavý mix, který by si žádný fanda pokémonů neměl nechat ujít.

Propojení s Pokémon GO

Zároveň s vydáním lze hru na Switchi spárovat s účtem Pokémon GO. Jak? V Pokémon: Let's Go otevřete menu a přes klávesu Y přejdete do Options. Tady vyberete položku „Open Pokémon GO Setting“. V Pokémon GO kliknete na ikonku pokéballu a následně na Settings v pravém horním rohu. V seznamu položek odlistujte dolu, kde klikněte na nápis Nintendo Switch. Nyní obě zařízení spárujte.

Nyní si můžete přenést pokémony z Pokémon GO do hry na Switchi. Háček je v tom, že proces probíhá pouze na místě „GO Park complex“, které se nalézá ve městě Fuchsia. Do něj se ovšem propracujete až v pozdější části hry.

Až zde budete, navštivte centrum a pohovořte s recepčním. V aplikaci Pokémon GO si otevřete seznam vámi pochytaných pokémonů. V pravém horním rohu byste měli vidět ikonku Switche. Klikněte na ni a vyfiltrují se vám pokémoni, které lze přenést. Nyní už je výběr na vás, nezapomeňte ovšem, že nejde o kopírování, ale přenos.

Ve hře na Switchi se přenesený pokémon objeví v parku. Můžete ho chytit a posléze používat ve hře. Odměna v podobě tajemné krabice čeká i na hráče Pokémon Go. Po jejím otevření máte půl hodiny na to, abyste pochytali kolik Meltanů chcete. Krabice vám zůstane, otevřít ovšem lze jen jednou za týden.  

Pokémon: Let's Go

Pokémon: Let's Go

Pokémon: Let's Go

Pokémon: Let's Go

Pokémon: Let's Go

Pokémon: Let's Go

Pokémon: Let's Go

Pokémon: Let's Go

Pokémon Go

Pokémon Go

Pokémon Go

Pokémon Go

Pokémon Go

Pokémon Go

Pokémon Go

Pokémon Go

Po čarou: Nintendo bylo tentokrát velmi přísné ohledně zveřejnění obrazových materiálů a některých konkrétních informací. Povoleno bylo pouze deset snímků ze hry, a to pouze do souboje s Erikou ve městě Celadon. Další obrázky do článku doplním až v pátek. Propojení s mobilním Pokémon Go mi prozatím nefungovalo.

Aktualizace 16.11.: Doplněny obrázky, které bylo možné zveřejnit až po vypršení embarga. Přidán boxík vysvětlující spojení s mobilní hrou Pokémon Go, které je funkční až s vydáním hry. 

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 79 čtenářů

 • Nejčtenější

Vývojář dal nenáviděnému sportovnímu týmu handicap, nikdo roky nic nepoznal

Vývojář Mark Turmell, autor klasické basketbalové videohry NBA Jam, se přiznal, že jakožto fanoušek týmu Detroit...

Modly hráčského světa: pět her, jejichž příběh vás dostane do kolen

Premium Her se skvostným příběhem je více než dost. Vybrali jsme pět kousků, za které si scenáristé zaslouží potlesk. Rozhodně...

RETRO: Jak se hrálo levně v době, kdy hry stály třetinu průměrné výplaty

Kdo si chtěl v devadesátých letech pořídit legální kopii videohry, musel sáhnout hluboko do peněženky. I ty nejlevnější...

Podívejte se, na čem všem jde rozběhat legendární Doom

Od vydání Dooma uběhlo více než čtvrt století, přesto má tato legendární videohra stále aktivní komunitu fanoušků....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavního hrdinu v remaku Mafie bude opět dabovat Marek Vašut

Skvělá zpráva pro fanoušky české klasiky Mafia. Vedle již potvrzeného Petra Rychlého se dabingu chystaného remaku...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK CNC – BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 33 000 - 40 000 Kč

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...