Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Myth 3: The Wolf Age - úchvatná kopie

  12:00
Již pět let uplynulo od doby, kdy jsme poprvé hráli sérii Myth. A již několik let uplynulo od okamžiku, kdy byly vypuštěny informace o připravovaném třetím dílu. Podaří se mu překonat prokletí pokračování slavných titulů a zazáří tak na herním nebi, nebo se obrátí v prach a projde bez povšimnutí?

Dokonalá formace, Caesar by se divil! Starověk, čas hrdinů a legend, doba, kdy dávní bohové byli krutí a stíhali lidstvo útrapami. Ehm, upusťme raději od glos infantilních seriálů a podívejme se na hru, ve které si fantasy užijeme až až. První díl Mythu, nazvaný The Fallen Lords, se datuje až do roku 1996, kdy hráčstvo uchvátil nejen svou na tehdejší dobu převratnou grafikou, ale i skvělým převedením fantasy bitev na obrazovky hučících mašin. Sice zde již podobné taktické strategie byly, ale ne v tak dobře řemeslně odvedeném enginu, aby každý mohl říct: "Tohle je to pravé, ořechové." Rok se sešel s rokem a Bungie, kteří mají první dva díly na svědomí, vydali Myth 2 s přízviskem Soulblighter. Ten sice kromě minimálně vylepšené grafiky a celkového zvýšení obtížnosti nepřinesl nic nového, avšak rovněž neupadl v zapomnění. To by tedy byl kratičký exkurz do historie a nyní již přistupme k horké novince, The Wolf Age.

Na začátek musím připomenout, že jedinci, kteří čekali jakékoliv významnější změny od druhého dílu, budou zklamáni. Ač se zdálo, že přechod celého projektu pod křídla Mumbo Jumbo Software přinese vlnu inovací, opak je pravdou. Autoři si vzali to nejlepší z obou prvních dílů, přimíchali několik nových jednotek, výsledek okořenili novým příběhem a voila, Myth 3 je tu. Tady by recenze mohla skončit verdiktem, že se jedná stále o tu Jedna fešná dcérečka, dva vyvinutí svalovci a jedna kostra...stop, tady se schyluje k trapnému vtipu! samou nastavovanou kaši a s hodnocením 50% se odporoučet k závěrečné tečce (nebo v našem případě spíš k závěrečnému HTML tagu:-)). Tak jednoduché to ale s tímhle kouskem nebude.

První věcí, která vás chytne a nepustí je grafika, na které hoši z Mumbo Jumbo zapracovali nejvíce. Postavy konečně nejsou jen placaté sprity, nýbrž regulérní polygonové objekty, prostředí působí živě, je plné kmitajících rákosů (to pokud jste právě v bažinách), kmitajících oběšených trpaslíků (to pokud jste v zatuchlé kobce) nebo kmitajících mečů (většina hry). Animace postav vypadá rovněž nanejvýš solidně, když uvidíte obrovskou zkrvavenou sekeru hlavního hrdiny (viz dále), srdce vám zaplesá radostí. Jedinou věcí, která mi neseděla byla jakási rozvrácenost několika málo FMV sekvencí. Jako by se autoři nemohli rozhodnout pro použitou technologii, jedna animace je renderovaná, druhá zase v enginu hry, třetí je renderovaná z enginu (s mimochodem nejhnusnějším namluvením a ozvučením, které je jinak nad úrovní), a tak dále. Jedná se ale jen o malou chybku, poněvadž většina příběhu je vyprávěna tak či tak prostřednictvím dobře namluvených briefingů, a pokud umíte alespoň trochu anglicky, jistě oceníte vypravěčský um.

Jako za starých časů, jasně rudá, kam se podíváš. Příběh začíná celých 1000 let před prvním dílem, v době zvané Wind Age. Nutno dodat, že období je to zlé, lidstvo je stíháno jednou katastrofou za druhou a navíc se v posledních letech stále stupňují nájezdy Mirkiridie. Právě v tento moment vstupuje do děje Connacht, později nazývaný The Wolf, který je takřka synonymem fantasy Schwarzeneggera a Johna Ramba v jednom. Na počátku je to jen řadový válečník, snažící se přežít v kruté době, ale postupem času se stane nejvyšším generálem císařského vojska a nakonec sáhne i po kýžené koruně. Zdálo by se, že příběh je to vcelku prostý, jenže během pětadvaceti misí zde nastane tolik zvratů, že by se i autoři telenovel divili. Jednou budete bránit trpasličí kovárny, podruhé budete dobývat z kováren ukradené artefakty, pak povedete se získanými relikviemi trestnou výpravu, a tak dále. Během pěti aktů Connacht zjistí, že Mirkiridie je jen menší část hrozícího nebezpečí a za vším se skrývají daleko temnější síly. Budete dokonce osvobozovat zotročené obry z osidel tajemné rasy... ne, víc už opravdu nemohu prozradit.

Se samotným Connachtem se setkáme pouze v několika misích, Connacht si jde svou vlastní cestou a to dává prostor pro vstup dalších charakterů. Osobně mi k srdci nejvíc přirostl kouzelník Myrdred, který jako by z oka vypadl Christopheru Lambertovi (Highlander, Mortal Kombat). Bohužel to s ním v závěru dopadne tak nějak neslavně.

Zelená prý uklidňuje. To se však nedá říct o zombie, číhající za rohem. Co doznalo několika změn, je počet jednotek. Sám jsem je nepočítal, ale podle slov Mumbo Jumbo je jich něco kolem dvaačtyřiceti. Těšit se tak můžete na staré dobré lučištníky či rytíře a na nové trpasličí "plamenometníky" nebo bojovníky. Zůstal i systém povyšování jednotek, které se přenášejí do dalších misí (ovšem když přežijí), ale nic světoborného od toho nečekejte.

Ovládání, jež pohřbilo už několik 3D strategií, dopadlo víceméně úspěšně, i když mě z počátku zarazila ignorace prostředního tlačítka myši (potažmo kolečka). Po geniálním ovládání Black & White se prostřední tlačítko projevilo jako nejvhodnější pro ovládání kamery, avšak u Mythu není tak důležité rychle zoomovat jako v případě B&W. Většinu času totiž zůstanete s nejvíc oddálenou kamerou a i tak toho uvidíte z bitevního pole zatraceně málo. Naštěstí je přítomna přehledná mimimapa. Jedinou výtku, kterou k ovládání mám, jsou občasné potíže při "davových scénách", kdy vámi ovládané postavy přestanou reagovat a řídí se svými vlastními příkazy, které přišly bůhví odkud (že by náznak AI? :-)). To nejvíc naštve zejména v misi, kdy máte co nejrychleji kouzlem speciální postavy překonvertovat nepřátelské jednotky na svou stranu a v klíčový moment ona postava přestane dokonale reagovat a řítí se sama od sebe do víru boje. S tím souvisí i občasné vypadávání uložených skupinek z presetů, ale není to tak hrozné. Další vráskou na jinak Zkrvavená podlaha, čpavkem páchnoucí vzduch. To je sídlo pravého pařana. dokonalém obličeji je nemožnost otáčet s předdefinovanými formacemi. Je sice hezké, že se skupinka berserků seřadí do úhledné vidlice, jenže co z toho, když jsou k nepříteli bokem.

Jak již bylo naznačeno, největší devizou je odlišné zpracování každé mise. Ne vždy dostanete skupinu vojáků, se kterou křižujete mapou za vytouženými objektivy. V několika nejatmosferičtějších levelech máte k dispozici jen několik hlavních hrdinů a pak hra vypadá spíše jako jakésy realtimové RPG (o které se mimo jiné pokoušel Blizzard ve Warcraftu 3, nakonec z toho však sešlo). Toto graduje v šesté misi, kde (a teď prosím nečtěte dál, pokud si nechcete hru zkazit) jsou vám dáni do vínku čtyři hrdinové, které musíte umístit na tři kruhy (ve správném pořadí), a až pak se vám zpřístupní do té doby uzavřená krypta. Nevím čím to, ale řešením tohoto jinak jednoduchého "puzzlu" jsem zabil asi čtyři hodiny.

Jak tedy vynést rozhodující ortel? Odsoudit skvělou hru jenom kvůli tomu, že je podobná svým předchůdcům? To by byla rozhodně veliká chyba. Pokud vám nevadí lehká neoriginalita, budete nadšeni a k výslednému hodnocení si připočtěte ještě jeden bodík. Avšak pokud jste puritáni a ze série Tomb Raider je vám špatně, odečítejte dle libosti. V každém případě Myth 3: The Wolf Age stojí za zapářku a byla by škoda nechat ho projít bez povšimnutí.

Myth 3: The Wolf Age
Výrobce: Mumbo Jumbo
Vydavatel: GOD Games
Distribuce v ČR: Cenega, český manuál
Hratelná demoverze: BonusWeb.cz
Oficiální homepage: myth.godgames.com
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 500 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: I přes nepříliš originální pojetí vzhledem k předchozím dílům tu máme jednu z nejlepších strategií za několik posledních měsíců.
Hodnocení 80%

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...