Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 23. července 2021 Libor

Lost: Via Domus – nic není ztraceno

Inovacemi tradiční adventury se stále někdo zabývá. A byť už výsledky ligu nečeří, žánr žije. A dokonce i na konzolích.
65

Lost: Via Domus

Platforma: PC
Výrobce: Ubisoft

 • Pěkné „mluvící hlavy“
 • Solidní tajemná atmosféra
 • Žánr žije
 • Repetitivní hlavolamy
 • Skřípavá logika
 • Stísněná rozloha
 • Krátká herní doba

Přes veškerý hype a stovky slibů je Lost: Via Domus bohužel další z řady nedodělaných her podle známé předlohy. Oplývá sice hezkou grafikou a několika zajímavými vychytávkami, ale jinak škoda mluvit.

Herní karta

Lost: Via Domus

Lost: Via DomusByť se to na první pohled asi nejevilo jako dvakrát štěpný nápad, z prostého běhání po lese s vyděšeným obličejem se vyvinul svébytný filmový tvar, nabízející vedle klasické původní Záhady Blair Witch i třeba udivující metráž seriálu Ztraceni. A nebyl by to herní průmysl, kdyby si nevšimnul kasovního potenciálu známého titulu. Takže tu máme i hru Lost a to na kdejakou platformu, včetně mobilních telefonů. Nuže, namažme se repelentem a hurá mezi klíšťata.

Začíná se v letadle do Los Angeles, kam stroj nikdy nedorazí, a grafika intra dává nahlédnout do věcí příštích: obličeje postav jsou velmi dobré a detailní i na oněch limitních 720p, zbytek je o něco slabší, ale ujde. Ještě před havárií shlédneme náznaky podivného chování některých pasažérů, ale na bližší zkoumání není čas: letadlo se láme na kusy a padá. Z vlastní havárie se dalo určitě vytěžit víc, ale i tak má intro svou působivost – tedy když si odmyslíme, že kolos, rozlomený vysoko nad zemí, ze sebe vysype hromadu živých a čilých pasažérů, jen s nějakou tou povinnou Lost: Via Domusoděrkou. Hrdina – vyrobený speciálně pro hru a v seriálu se nevyskytující – se pochopitelně probouzí vleže na zádech a vmžiku je hotov k akci. Kanadský dokumentární seriál Letecké katastrofy, příhodně vysílaný po večeři k dobrému trávení, kde i uklouznutí na ranveji způsobí brutální jatka, nás nejspíš krmí bludy.

Od samého začátku provázejí hrdinu halucinace.

Prvním úkolem je vymotat se z lesa a najít ostatní živé trosečníky. A hra nastavuje druhou tvář – tím tedy myslím taky horní, ale odvrácenou. Pohyb hrdiny není z nejpřirozenějších a hranice, které vymezují průchodné cestičky, rovněž nepředstavují vzor elegance. V lese to ovšem ještě ujde, za chvíli na pláži dojde i na neviditelné bariéry a nepřekročitelné překážky ke kolenům. Veselejší jsou halucinace, které hrdinu pronásledují od samého začátku. Třebaže nejde o žádný zázrak, atmosféru zařizují pěknou. A konečně tu máme první živou postavu, s níž lze dát pokec. Ten se Lost: Via Domusodehrává klasicky adventurně, čili máte na vybranou z tuctu vět, na něž vaši kolegové reagují. Jsou vždy nadabovaní, bohužel většinou ne původními seriálovými herci, ale koho to v našich končinách drásá.

Vás je slyšet jen občas. Věty, mezi nimiž se volí, jsou dále rozděleny do několika oddílů typu „Pokec k úkolu“, „Obecný pokec“ nebo „Pokec o inventáři“. Narážíme ovšem na typický nešvar mnoha adventur, že sice lze z vět dle libosti vybírat, ale na průběh konverzace to má nulový dopad. Prostě v libovolném pořadí odklikáte všechno, věty se vám odznačí a jede se dál. Kdybyste si chtěli něco oživit v paměti, lze věty až do posunu v ději použít opakovaně: nikoho to nezarazí a každý je připraven poslušně donekonečna opakovat svou repliku. Což mi připomíná, že řada klikacích adventur slibovala zásadní vliv průběhu konverzace na další děj, ale zpravidla skutek utek´ a ztratil se v univerzální metodě „mluv tak dlouho, dokud nevyklopíš všechno a neuslyšíš všechny odpovědi“. Čestné výjimky typu Another Code nebo Hotel Dusk bohužel objasňují, proč jsou nerealistická řešení mnohem Lost: Via Domuspopulárnější než hovor, kde má každá věta svou váhu. Realistický dialog se totiž logicky mění v adrenalinovou akci s Damoklovým mečem restartu neustále nad hlavou. Proto i v obou zmíněných hrách byl jakýsi „real-time“ dialog použit jen v omezené míře a na zvláštních místech. Ale to jsem odbočil.

Hovor Ztracených nás tedy přenáší do typické adventury, jaká dnes skomírá, leč zatvrzele odmítá eutanázii. A adventura, jak známo, stojí a padá s živostí a uvěřitelností vystupujících postav. Nuže, tuto podmínku splňuje hra dobře. Síla grafického detailu plus slušný dabing konají své a pocit z interakce s ostatními postavami je uspokojivý. Škoda jen toho, co bývá na postavách k vidění od brady dolů, plus těch podivně škubavých pohybů, jež jinak pěkně propracované hlavy mnohdy při hovoru předvádějí. Pro adventurní pamětníky však může být pohled na promlouvající NPC místy až fascinující a člověk se vážně těší, co mu zase poví. Ke všemu zdatně ovládají zlaté pravidlo „mlžit, mlžit, mlžit“, takže tajemná atmosféra se dá občas krájet. No řekněte, co dokáže lépe navnadit Lost: Via Domusnež věta typu „ta jeskyně dává odpovědi, ale možná se ti nebude líbit, co tam uvidíš“.

Tajemná atmosféra se dá občas krájet.

Bohužel, výše napsané platí především pro ty, kdo seriál zahlédli jen koutkem oka nebo vůbec. Znalci televizního spektáklu asi nebudou s výsledkem úplně spokojeni, mimo jiné pro omezenou šíři, v jaké jim hra umožňuje zapojit se do známých událostí. Scénář sleduje uměle spíchnutou pobočnou dějovou linii, která se s hlavním proudem setkává jen letmo a mimochodem. Ke všemu, co je v seriálu podstatné a klíčové, tak přijdete vždycky až jako k hotovce: Swan Station najde někdo před vámi, někdo jiný získá výbušninu a prorazí do bunkru díru, další osoba objeví skrytý vchod a tak dále. Na vás zbývá třeba sebrat u bunkru čokoládovou tyčinku. Tyčinka taky dobrá, ne? Aby to trochu zahladili, autoři jakžtakž logicky zdůvodňují vaši roli vyděděnce mezi trosečníky: trpíte totiž ve hrách vpravdě „vzácnou“ amnézií, a tudíž Lost: Via Domusvám nikdo moc nevěří: není jasné, co jste zač. Čirá diskriminace, protože vaši kolegové se znají taky jen z toho, co si navzájem nakukali.

Plus jste se tedy hned zkraje uvedli průhledným lhaním, jenže co vám zbývalo, když byste se jinak nepohnuli v ději. Na druhou stranu je však zmíněná amnézie docela nápaditě využita pro minihru s fotoaparátem, kdy se vám nejprve krátce ukáže roztrhaná fotografie a následně se spustí snově vzpomínková sekvence, během níž máte za úkol vyfotit ve vlastních vzpomínkách klíčový předmět a tedy jaksi zpětně vytvořit onen obrázek, který jste předtím viděli rozcupovaný. Klíčový předmět je na útržcích vždy dobře vidět, takže jediný problém je sžít se s ovládáním fotoaparátu. Až do toho proniknete, možná vás to bude docela bavit, protože vzpomínky se nesou v hezky snové atmosféře, jak jinak než s patřičným nádechem tajemna. Fotit lze i v „reálném“ světě na místech, na něž vás hra sama upozorní – tím pak odemykáte bonusové obrázky.

S kým se potkáme?

Ve hře se vyskytují tyto známé postavy: Ben Linus, Claire Littleton, Desmond Hume, Hugo „Hurley“ Reyes, Charlie Pace, Jack Shephard, James „Sawyer“ Ford, Jin Kwon, John Locke, Juliet Burke, Kate Austen, Michael Dawson, Sayid Jarrah, Sun Kwon a Tom. Nadabovaní původními herci pak jsou: Ben Linus (Michael Emerson), Claire (Emilie de Ravin), Desmond (Henry Ian Cusick), Mikhail Bakunin (Andrew Divoff), Sun (Yunjin Kim) a Tom (M. C. Gainey).

Lost: Via DomusProtože je však klasická adventura přece jen pro poněkud podivnou sortu hráčů – například já sám „klikačky“ pořád kupuji a sám sobě se divím – vědí autoři, že je třeba i tuto uvolněnější 3D odrůdu oživovat rukama nohama. Takže tu dále máme například možnost kšeftovat. Na ostrově kvete barterový obchod, převážně s tím, co někde seberete ze země a nabídnete nějakému lenochovi o pár metrů dál. O čokoládové tyčince už byla řeč, ale všude se válí spousta jiných potravin, za které je kupodivu kdekdo žhavý vyměnit něco, co se jen tak někde neválí. Přitom platí zajímavá směnná pravidla, takže například zralé tropické ovoce má hodnotu pouhých dvou směnných jednotek, zatímco zmíněná tyčinka je za pade. Asi se pozapomnělo, že obchodující pocházejí z civilizace a chemikáliemi prolitý pamlsek by tudíž neměli oceňovat jako dílo bohů. Sbírat tretky za účelem kšeftu je ale i z důvodu omezeného místa v batohu opravdu legrace, byť třeba ovoce bývá prapodivně nakupeno na jednom místě, nebo občas dokonce rozmístěno v do očí bijících pravidelných rozestupech, což jen posiluje dojem jisté umělosti. Nesbíráte však jen jídlo. U Lost: Via Domustakových pojistek je třeba myslet na to, je po použití opět vytrhnout z rozvodu a schovat zpátky do kapsy. Koho by to náhodou nenapadlo, může si koupit nové od chytřejšího kolegy, kterého to napadlo.

Á propós, pojistky. Elektrikářské hlavolamy, do nichž patří, se opakují až do úmoru dokola, akorát ve stále zamotanějších variantách. Úkolem je stará známá manipulace s elektrickým napětím, abyste na výstupních ukazatelích dostali ručičky do zelených polí. Tato kratochvíle se řadí do tzv. „Výzev“, kam dále patří třeba průchod temnými jeskyněmi nebo běh lesem. V jeskyních je tma jako v pytli, takže si musíte svítit koupenými loučemi, abyste nespadli do propasti nebo vás nesežralo mysteriózní světloplaché monstrum, hubící v tropické temnotě lední medvědy. Jojo, je to divočina. Co chvíli navíc procházíte sprškou vody, případně rojem netopýřích křídel, načež musíte uhašené svítidlo znovu rozžínat. Místy je to docela strašidelné, ale opakováním to poněkud kysne, stejně jako pobíhání zlověstným lesem. I tam vám jde neustále o krk, přičemž před něčím se schováte v bambusovém Lost: Via Domushouští a před jiným je třeba vzít nohy na ramena. Později si dokonce i symbolicky zastřílíte, ale nebojte se, že by snad šlo draze zaplacenou bouchačku vytáhnout i jinde, než scénář výslovně dovolí.

Hra je jednoduchá a přímočará, zbrzdit v půldenním běhu sedmi epizodami vás mohou jen případná uvíznutí ve „výzvách“. Multiplayer z pochopitelných důvodů chybí úplně. Co si tedy s tímto titulem počít? Přiznám se bez mučení, že mě osobně hra dost bavila. Staré i novější adventury mám rád, a tudíž vím, že u tohoto žánru jen zcela výjimečně netrpí hráč pocitem, že na vývoj bylo buď málo času nebo peněz, anebo obojího dohromady. Notabene, když jde nedejbože o filmovou licenci. Proto mě tento pocit u adventurního zpracování seriálového hitu ani v nejmenším nepřekvapil. Ostatně grafika je z valné části dobrá, atmosféra je dobrá, hudba je dobrá, zívání se nekoná, co chtít víc? Snad jen, aby takové kousky nestály plnou cenu next-gen novinky.

Hru zapůjčila firma Gamehouse.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 155 čtenářů

 • Nejčtenější

Policie zabavila plnou halu playstationů, načerno těžily kryptoměny

Těžařská horečka a zároveň noční můra pro hráče stále nekončí. Skupina těžařů z Ukrajiny využívala k získávání...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Minecraft až od devatenácti. Děti v Jižní Koreji si slavnou hru už nekoupí

Kvůli novému systému registrace si již korejští mladiství nezahrají jednu z nejpopulárnějších her současnosti. I když...

První dva díly fantastické Syberie jsou dočasně k mání zdarma

Syberia je klasika klasik, kterou by měl znát každý, kdo má aspoň trochu rád počítačové hry. Nyní je k mání dočasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výrobce herních židlí Vertagear se omlouvá za sexistický vtip

Společnost Vertagear zveřejnila na oficiálním twitterovém profilu obrázek naznačující, že se streamerky daleko víc...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

 • Další z rubriky

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...