Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Lock On – Modern Air Combat

  12:00
Opět se dostáváme nad bojiště černomořské oblasti, kde budeme mít možnost v boji prohánět nejvýznamnější zástupce armád východního bloku a 2 stroje z bloku západního. Mezi bezesporu nejatraktivnější letouny bude patřit ruský...
88

Lock On: Modern Air Combat

Platforma: PC
Výrobce: Eagle Dynamics

Herní karta

Lock On: Modern Air Combat Dlouho je tomu, co spatřily světlo světa vynikající simulátory moderních bojových strojů – Flanker 2.5, Falcon 4.0 a US Navy Fighters. Od jejich vydání se sice objevilo i pár dalších, ale žádný se nemohl pochlubit takovými možnostmi a zpracováním. Tvůrci Flankera však nelenili a začali připravovat důstojného nástupce – Lock On (dále jen LOMAC). Vzhledem k tomu, že Flanker patřil ke špičce, byl LOMAC očekáván s krajní netrpělivostí. Již během vývoje vypuštěné screeny dávaly tušit, že vzniká dílo naprosto unikátní, které při důkladném zpracování obsadí přední místo na poli simulace moderních bojových letounů. Za vývojem tohoto simulátoru stojí tým Eagle Dynamics v produkci Ubisoftu.

K recenzi jsem měl k dispozici pouze verzi vydanou v USA. Podle mých informací vyjde u nás LOMAC s kompletně přeloženým manuálem, což bohužel datum vydání posune. Podle posledních informací přímo od firmy Playman, která překlad připravuje je snad již vše hotovo a ještě během ledna bychom se měli dočkat. Pevně doufám, tento termín bude dodržen a nenastane bolestivé čekání jako v případě IL2 Sturmovik - Forgotten Battles.

Lock On: Modern Air Combat Oproti Flankeru 2.5 LOMAC příliš revoluční není, takže zbrusu nový simulátor nečekejte. Kdo měl Flankera v malíčku, nebude mu přechod činit velké potíže. Opět se dostáváme nad bojiště černomořské oblasti, kde budeme mít možnost v boji prohánět nejvýznamnější zástupce armád východního bloku a 2 stroje z bloku západního (bráno dle místa výroby). Mezi bezesporu nejatraktivnější letouny bude patřit ruský Suchoj SU-25 „Frogfoot“ a jeho americký protějšek Fairchild A-10 „Warthog“. Já osobně jsem měl pro tyhle bitevníky vždy slabost. SU-25 mě uchvacuje svým designem a A-10 impozantním kanónem GAU-8, jehož palebná síla je zdrcující. Další stroje pocházejí z ruské produkce a nejedná se o nic jiného než nám důvěrně známý Mig–29 „Fulcrum“ ve třech verzích (A,C,S) a stroje ze Suchojovy konstrukční kanceláře – SU-27 „Flanker B“ a SU-33 „Flanker D“. Posledním, avšak ne jistě bezvýznamným letounem, je americký F-15C „Eagle“. Ačkoliv je výběr strojů pestrý, v reálném válečném konfliktu bychom jistě zaznamenali například stroje Panavia Tornado, F-16 a F-18 a pár dalších, které tvoří nedílnou součást leteckých sil západních států. Nemohu říci, že bych je trochu v pilotovatelných letounech nepostrádal, na druhou stranu původní Flanker obsahoval pouze ruské stroje. Dalším faktem zůstává F-18, Lock On: Modern Air Combat která bude pravděpodobně do budoucna obsažena v nějakém patchi. Počet ostatních počítačem ovládaných letounů se pohybuje okolo 50 (zde jsou samozřejmě výše zmíněné stroje obsaženy).

Po spuštění hry máte na výběr z několika herních režimů, nebo si můžete v editoru sestavit vlastní misi. Nejjednodušším způsobem, jak se dostat do akce, jsou mise bez konkrétních úkolů vytvořené pro daný stroj. Stačí jen kliknout na položku FLY pod jeho obrázkem a jste vrženi rovnou do akce. Tyto mise jsou dobré pro nácvik útoků s daným letounem. Další možností je klasická volba pro samostatné mise. LOMAC jich obsahuje 20 a jejich náplň je velice různorodá, takže nuda zde opravdu nehrozí. Na co však většina pilotů čeká, je kampaň. Zde bohužel dochází k drobnému zklamání, neb ačkoliv by každý čekal kampaň dynamickou, není tomu tak. V budoucnu se možná dočkáme jisté kompenzace, ale zatím jsou všechny mise skriptované.

Další možností, jak posunout možnosti LOMACu, je editor misí. Editor je na ovládání poměrně intuitivní a Lock On: Modern Air Combatnezvykle uživatelsky přívětivý. Dá se říci, že opět vychází z Flankera 2, ale prodělal určité změny k lepšímu týkající se především rozšířených možností pro pozemní jednotky. Multiplayer je dnes již u podobných her samozřejmostí a nejinak je tomu i zde. Zatím jsem jej neměl možnost testovat, ale měl by umožňovat až 32 hráčů po LAN a 16 přes internet. Jak začínajícím tak pokročilým pilotům může v ovládání pomoci tréninkový režim. Ten obsahuje sadu základních manévrů a potom pro každý letoun vysvětlení jeho specifik, popis avioniky a nastínění používané taktiky. Tyto tutorialy jsou velice přehledně rozděleny a jejich zpracování je výtečné. Poslední položkou v menu, kterou jsem ještě nezmínil, je encyklopedie. Jak již název napovídá, nalezneme zde veškeré informace o všech přátelských i nepřátelských jednotkách a zbraních. Každý typ je zastoupen 3D modelem s možností rotace a základními technickými údaji.

Volba obtížnosti záleží pouze a jen na vás. Simulátor je přizpůsoben pro poměrně široké spektrum hráčské veřejnosti, takže se můžeme pohybovat od módů s nekonečným palivem a výzbrojí, zjednodušeným radarem až po takřka reálný letový model. Předem upozorňuji, že LOMAC je především simulátor a i na nejnižší Lock On: Modern Air Combat obtížnost je takřka nemožné bez prostudování manuálu a zhlédnutí instruktážních tutoriálů vzlétnout (respektive vzlétnout ano, ale ovládnout radarové systémy ne - cimrmanovský způsob „nečíst a rozmrazit“ by se v tomto případě nemusel vyplatit). V každém případě je hratelnost na velice vysoké úrovni a LOMAC do písmene splnil to, co od něj každý zanícený pilot očekává. Inteligence protivníků je na velice rozumné úrovni. Počítačem řízení piloti se snaží chovat úměrně stroji, který jim byl svěřen. Samozřejmě se dá občas jakási podobnost v manévrech vysledovat, ale to je naprosto normální. Jedinou výtku bych měl k pozemním jednotkám, které v určitých situacích zahajují palbu příliš pozdě.

Jak již jsem zmínil, náplně misí jsou rozmanité a mezi nejzajímavější bezesporu patří právě mise s bitevními letouny, kdy likvidujete pozemní jednotky protivníka. Přeci jen útok například na obávanou Shilku je nervy drásající záležitost a i když se jako piloti ve Warthogu budete cítit nepřemožitelní, ve chvíli, kdy se na radaru objeví symbol ZSU-23, zamrazí vás v zádech (obzvláště pokud spustí své zbraně, bude to většinou to poslední co uvidíte). Jejich atraktivita je dána i tím, že máte vizuální kontakt s nepřítelem. Mnohé vzdušné souboje na stíhacích strojích se totiž odehrávají povětšinou bez vizuálního kontaktu nebo na velkou vzdálenost. Lock On: Modern Air Combat Samozřejmě můžete vést klasický dog-fight kanóny, ale to je příliš riskantní a v moderních bojích se využívá dnes již jiná taktika. Napětí a adrenalin se dostaví také, nicméně pozemním útokům se to nevyrovná.

Za co si tvůrci jistě vyslouží největší chválu, je zpracování letových modelů jednotlivých strojů. Po dlouhé době (s výjimkou IL2) jsem opravdu měl pocit, že se letadlo chová ve vzduchu tak, jak má. Je jasné, že přesnou analýzu toho, co já považuji za reálné, by nám mohli podat pouze lidé, kteří na těchto letounech létají. Mně osobně však připadají perfektní. Snad jen drobný detail: zdálo se mi, že je při manévrování zanedbána podvěšená výzbroj, zatímco na rychlosti se podvěšená výzbroj projeví, u manévrů nikoliv. Avionika je na velmi slušné úrovni. Všechny přístroje a radarové systémy si zaslouží chválu. Drobné nepřesnosti, které se zde vyskytují, odhalí jen skutečný znalec. Kokpity jsou neuvěřitelně přesné a detailní. Sice všechny ovládací prvky musíme ovládat z klávesnice (a že jich není málo), ale i tak je pocit reality dokonalý. Všechno je to umocněno možností plného rozhlížení včetně libovolného zoomování. Nebudu určitě přehánět, pokud budu tvrdit, že lepší systém pohybu v kokpitu nemá žádný jiný simulátor. Oproti Flankeru je Lock On: Modern Air Combat zde také pokrok ve výzbroji letounů. Výzbroj je samostatně konfigurovatelná a každý letoun může nést pouze takové zbraně, které jsou pro něj určeny v reálu.

Grafické zpracování je další pozitivní devizou LOMACu. Nevím, kde mám tou chválou začít dříve. Naprosto výtečné modely jednotlivých letounů se spoustou detailů a skvělými texturami. Každý pilotovatelný letoun disponuje několika různými skiny s možností měnit číselné označení. Ostatní letouny nejsou sice až tak detailní, ale pořád vypadají výtečně. Naprosto úžasně, takřka do posledního detailu jsou vymodelovány veškeré lodě. Ostatní pozemní jednotky, objekty a stavby jsou vytvořeny s citem pro detail a když si k tomu připočtete členitý terén pokrytý špičkovými texturami, dostáváte se k úžasně vypadajícímu virtuálnímu světu. Vodním plochám také není co vytknout a různým efektům, jako jsou výbuchy, výstřely se budete obdivovat ještě hodně dlouho. Počasí a atmosférické efekty jsou kapitolou samy pro sebe. Start SU-25 na pobřeží Černého moře při západu slunce je natolik efektní, že zapomenete sledovat přístroje. Noc, průlet mraky, bouře, blesky, všechno se tak neuvěřitelně blíží dokonalosti, až je tomu těžké uvěřit. Výtečné je zpracování odrazů světel a stínů. Při normálním hraní není čas to sledovat, ale pokud jsem si pouštěl záznam letu, tyto Lock On: Modern Air Combat detaily vyplynuly nádherně na povrch. Podívaná je to opravdu famózní. Bohužel všechny tyto prvky se odrazí na hardwarové náročnosti, která si vybere opravdu krvavou daň. Na mém stroji Athlon 2600+, 1GB RAM (2x512 DDR333 CL2 Dual), Radeon 9600Pro jsem musel v rozlišení 1024x768/32b poměrně dlouho hledat vhodné nastavení, aby hra běžela plynule.

Zvuky použité v LOMACu jsou výtečné a nemám k nim takřka jedinou výtku (snad jen zvuky kanónů mi přijdou poněkud divné, ale asi jde jen o osobní pocit). Všechno ostatní je tak, jak má být. Odpálení raket, výbuchy, hromy, to vše zní nádherně. Velice jsem byl potěšen zapracováním třesku při překročení zvukové bariéry. To si prostě musíte vyzkoušet, protože tento efekt, pokud je mi známo, ještě nebyl nikdy do simulátoru zapracován tak kvalitně jako je tomu zde.

K závěru si neodpustím jednu poměrně nepříjemnou věc. LOMAC obsahuje na můj vkus příliš mnoho chyb, kdy některé z nich jsou u plné verze neakceptovatelné. Z těch nejvážnějších je to nefunkční force feedback u MS Sidewinder FF2, resp. jeho centrování, díky čemuž jsem měl u porovnávání letových modelů obrovské Lock On: Modern Air Combat problémy. Druhým nepříjemným faktorem bylo chybové hlášení při ukončení hry, kdy jsem musel LOMAC ukončit násilně přes task manager. Obě tyto chyby se objevily i na druhém PC, kde jsem hru testoval a u kolegy, který má jiné instalační CD. Dle informací je v současné době vyvíjen první patch, takže doufejme, že výše zmíněné chyby opraví.

O LOMACu se mluvilo jako o novém králi na poli simulátorů moderních bojových letounů. Já si myslím, že na pomyslný trůn se klidně usadit může, ale králem bych ho začal nazývat až po odstranění všech nedostatků a doplnění o dynamickou kampaň. Jeho grafické zpracování je perfektní a díky jeho zaměření pohledem na širší část letecké komunity nežli jen hardcore piloty má šanci stát se nejrozšířenějším simem tohoto typu. V každém případě je to po předlouhé době jediná novinka s tímto zaměřením a důrazem na realitu.

Lock On: Modern Air Combat
Minimum: CPU 800, 256 RAM
Optimum: CPU 2600, 1000 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: demo / screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: SSI / Ubi Soft
Distributor v ČR: Playman, český manuál
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Škoda několika chybek, jinak perfektní záležitost
Hodnocení: (info) 88%
Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

Hodnocení hry

Redakce

88 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 457 čtenářů

  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Hráč Crusader Kings nakazil postavu všemi nemocemi. Výsledek je děsivý

Pomocí jednoduchého triku vytvořil hráč komplexní strategie Crusader Kings ze svého avatara neduživou trosku. Dal mu...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...

PRVNÍ DOJMY: Budu se vdávat, wow! Svatba na první pohled vědecky slzí

Pamětnická komedie Hodíme se k sobě, miláčku...? má pokračování. Tváří se světácky a smrtelně vážně, protože ideální...