Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 26. října 2020 Erik

Invizimals: pochytejte neviditelnou havěť

U sebe doma máte spoustu věcí, o kterých nevíte. Nepořádek za skříní, jídlo pod postelí a samozřejmě neviditelné příšerky.
80

Invizimals

Platforma: PSP
Výrobce: Novarama

 • Koncept hry
 • Využití kamerky
 • Pocit skutečnosti
 • Ideální pro děti
 • Přeskakování kamery při soubojích
 • Pokémoni jsou roztomilejší

Skvělá sběratelsky-bojová hra, která využívá malou kamerku k propojení skutečné a virtuální reality. Děti budou Invizimals milovat!

Herní karta

InvizimalsSkloubení slovních spojení "přenosná kapesní konzole" a "sbírání příšerek" ještě nemusí automaticky znamenat, že je řeč o Pokémonech. Ukrojit si z koláče popularity slavného klenotu od Nintenda se již pokoušel Bandai se svými Digimony i kdysi Enix se svým Dragon Quest Monsters. Nyní se do party přidává i Sony, i když zde o nějakém parazitování nemůže být řeč.

Nová hra Invizimals od vývojářského studia Novarama pro PSP je totiž založená na propojení skutečné reality a té herní. K propojení obou světů využívá přitom jedno jednoduché zařízení, a to kamerku Go! Hra tak využívá podobné schéma propojené reality jako starší karetní hra pro PlayStation 3 jménem The Eye of The Judgment.

Běhání po bytě a okolí patří k těm nejzábavnějším aspektům hry.

InvizimalsS její pomocí totiž budete pobíhat po svém bytě a přilehlém okolí a hledat nejroztodivnější stvoření, která se v místě vašeho bydliště vyskytují. Ten, kdo je vám, nebo spíše vašim dětem pomůže pochytat, bude roztomilý japonský vědec Keni. Jeho angličtina je otřesná a vypadá, jako by celý den nedělal nic jiného, než hledal v laboratoři neviditelná stvoření, ale jinak je to sympaťák.

Ve hře zastává roli člověka, jenž vám odhalí kouzlo neviditelných oblud, které pojmenoval neoriginálně Invizimals. Později vás seznámí i se svým kamarádem, šíleným profesorem, který se výzkumem Invizimalů také zabývá.

InvizimalsPostav zde potkáte hned několik. Všechny jsou svým osobitým způsobem dosti bizarní, ale zároveň dětsky roztomilé, takže se vašim potomkům budou zamlouvat. Někteří z nich se v pozdějších fázích hry stanou dokonce hráčovými protivníky, kteří čekají ve speciálních klubech, určených k soubojům s potvorami, které běžným okem nespatříte.

Jak Keni vysvětlí, tak Invizimals se skrývají všude možně po celém světě a samozřejmě nejvíce ve vašem bezprostředním okolí. Jediný způsob, jak je zachytit, je za pomoci vašeho PSP, ke kterému připojíte malou Go! kamerku.

A tady začíná samotná hra a s ní i prvotní průzkum. Jenže prozkoumávání nezažíváte s hrdinou na displeji na vašem PSP, ale své okolí prohledáváte sami. Interakce s ním je skvělá. K tomu, abyste nalezli zvířata, potřebujete rovnou horizontální plochu, na které žijí. Stačí postel, stůl, podlaha, prostě cokoliv. Hra rozeznává barevné povrchy a právě na různobarevných plochách žijí různé Invizimalsdruhy Invizimalů.

Obvykle má barva mnoho společného s vizáží a vlastnostmi tvora. Na světle modré, tak například máte šanci chytit ledového lva Iceliona. Samozřejmě se tedy nabízí prostor pro švindlování, kdy si lehnete do postele s několika barevnými látkami nebo jinými předměty a budete je jen střídat před kamerkou, ale to byste se připravili o pořádnou porci legrace.

Běhání po bytě a okolí totiž patří k těm nejzábavnějším aspektům hry, které ocení především nejmenší. Víte, jak musí být super běhat po bytě a chytat neviditelné příšerky, když je vám osm let? Musí to být neskutečné, když se u toho skvěle zabaví i člověk, který už má už (bohužel) čtyřicítku za sebou.

Vizuální podoba hry se těžko hodnotí.

InvizimalsObrazovka se při hledání změní ve velký scanner, který vyluzuje zvuky dle toho, jak je příšera blízko. Pokud budete dlouho tápat, tak vám hlas z PSP napoví, kterou barvu hledat. Jakmile potvory naleznete, tak je nutné je zaměřit. Stačí k tomu stisknout akční tlačítko včas podle symbolů, které se překrývají na obrazovce. Poté čeká samotný lov, který se vždy liší podle druhu zvířete.

Je k němu ale potřeba speciální podložka dodávaná se hrou, která určuje, kde a jak se budou zvířata pohybovat. Takový zmutovaný kamzík Hilltoper vyžaduje k chycení, abyste s ním přeskákali několik kopečků. Stačí tak zaměřit daný kopec a zmáčknout tlačítko. Hmyzí Chop Chop zase rád tancuje a na vás je, abyste se mu po celou dobu tance dívali do očí.

Pokud to zvládnete, Invizimal je váš. Nejvíc se nám ale zamlouvalo odchycení vážky Stingwing. Stačí ji nechat usednout na podložku a PLÁC! Pokud máte Invizimalspraxi s komáry a moly z domova, tak je chycení Stingwing hotová hračka.

Jakmile si ve svém PSP uděláte malou zoologickou zahradu s neviditelnými zvířaty, tak se vydáte na souboje s reálnými, pardon virtuálními protivníky. Celá hra se totiž tváří, že vše je skutečné a že postavy hovoří opravdu s vámi. Vtáhnutí do příběhu je tak pro malého hráče skutečně silné.

Získejte speciálního Invizimala
Invizimals žijí kolem nás a my je nevidíme pouze proto, že nemáme v očních důlcích PSP kamerky. Za pomoci handheldu od Sony lze tyto tvory pochytat, ale existuje jeden speciální a hodně silný, kterého nechytíte běžným prohledáváním koberců a lina. Nalézt ho můžete jen na oficiálních stránkách hry (zde). Chytit musíte nejdříve čtyři Invizimaly, z nichž s jedním se postavíte onomu speciálnímu tvorovi. Jakmile ho ve flashové hře porazíte, tak je váš.

InvizimalsProtihráči se nachází po celém světě v klubech, kde proti sobě bojují s Invizimaly. Boje na rozdíl od čistě RPG Pokémonů probíhají v reálném čase a ne na tahy. Příšerky však neovládáte přímo, ale zadáváte jim útoky, kterými mají zaútočit. Kamerou ale musíte zaměřovat, takže se nemusíte bát, že byste byli o pocit z "opravdového" boje ochuzeni. Mimochodem, kdy jste naposledy bojovali s miniaturním tygrožralokem na stole ve svém obýváku?

Každé zvíře má dva standardní útoky, jeden silný a jeden speciální, podle jeho zaměření. Ano, i zde se hraje na živly země, voda, oheň i vzduch. Při boji se zobrazuje nejenom aktuální zdraví Invizimalů, ale taktéž i jejich výdrž. Ta je důležitá pro útoky, ale i obranu. Pokud ji vyčerpáte, tak musíte čekat, dokud se sama nedoplní, jinak totiž nebudete moci hrát.

Během boje vypadávají z vašeho i protivníkova zvířete jiskřičky, které se vyplatí Invizimalsposbírat. Ve světě Invizimals totiž platí jako měna, za kterou si pořídíte nejenom nejrůznější předměty, ale i přístup do různých klubů po celém světě. Během samotného klání budete některé předměty moci i použít. Jedná se samozřejmě o zdraví, ale též i speciální útoky jako zemětřesení, k jehož spuštění musíte nejdříve pořádně zatřást vaším handheldem v rukách.

Po vítězném souboji se stejně jako v Pokémonech dočkáte zlepšení statistik. Za získané Watts se později dočkáte vyšších levelů Invizimals, které nejenom změní vizáž tvora, ale samozřejmě i jeho schopnosti.

Vyrobte si vlastní podložku
Každá kopie Invizimals je dodávána se speciální podložkou, která je nutná ke hraní. Pokud ji ale ztratíte, omylem vyhodíte nebo vám ji sežere pes, tak máte smůlu. Ovšem pouze zdánlivě. Podložku, která slouží jako past na Invizimals si totiž můžete obkreslit z tohoto obrázku. Pokud máte tiskárnu, tak si ho jednodušeji vytiskněte. Opravdu funguje, vyzkoušeno!

InvizimalsPokud ale při boji zabíráte podložku z křivého úhlu, může se vám stát, že hra automaticky přepne polohu vašeho i protivníkova tvora. A to se může při souboji stát několikrát, i když to není z hlediska hratelnosti ani viditelnosti nutné. Toto přehazování pozic Invizimalů při boji je jen jedna velká otrava, která ruší hratelnost.

Samotní tvorové jsou vždy založeni na nějakém existujícím zvířeti nebo jeho kombinaci s jiným. Samozřejmě s několika fantasy úpravami. Invizimals jsou pěkní, někteří i srandovní, ale vzhledem ani viditelným charakterem se konkurenčnímu Pikachovi a jeho partě prostě nemohou rovnat.

Jelikož síla Pokémonů je v multiplayeru a výměně zvířat mezi hráči, tak ani u Invizimals nemohou tyto funkce chybět. Dva hráči spolu mohou bojovat v aréně ať už lokálně nebo přes internet. Sice zde není přítomna spousta herních režimů pro více hráčů, ale kdo je u hry typu Invizimals potřebuje, že?

InvizimalsVizuální podoba hry se těžko hodnotí. I když nejsou Invizimals tak pěkní, jako Pokémoni, tak na displeji PSP vypadají dobře. Okolí je taky super, inu je vlastně vaše, ale bohužel nevypadá tak dobře, jak by mohlo.

Kamerka má rozlišení pouze 1,3 megapixelu, což je rozlišení běžné pro starší modely mobilních telefonů a webových kamer. Ke hraní Invizimals to stačí, ale občas je vidět, že je rozlišení malé a to zvláště, když není v místnosti naprosté jasno. Ale to je problém zařízení a ne hry.

Invizimals jsou tedy hrou určenou spíše menším hráčům. Jedná se ale zároveň o tak zábavný titul, že zaujme i dospělé. A děti? Ty prostě musí nadchnout. Kdo by nechtěl v dětském pokojíčku pochytat všechna neviditelná stvoření, že?

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 113 čtenářů

 • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mario Kart Live vás budou bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...