Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Halo: Reach ukazuje, jak má vypadat pořádná střílečka

Nabízí zajímavý příběh a především obří možnosti pro hru více hráčů.
90

Halo: Reach

Platforma: Xbox360
Výrobce: Bungie

  • Ultimátní hratelnost
  • Nejlepší konzolový multiplayer
  • Vylepšená grafika
  • Kooperativní hra
  • Epický hudební doprovod
  • Téměř nekonečná životnost
  • Kratší příběhová kampaň
  • Umělá inteligence spolubojovníků občas drhne
  • Zatím málo multiplayerových map

Úctyhodný příběhový začátek série, multiplayerové orgie a ohromná zábava. Takto má vypadat moderní střílečka.

Herní karta

Halo: Reach

Halo: Reach je posledním dílem série od vývojářů Bungie, kteří až na strategickou odbočku Halo: Wars dosud pracovali na všech předchozích dílech série. Po celou dobu hraní nás neopouštěl pocit, že tento tým dal do vývoje Halo: Reach duši. Výsledkem je střílečka, která se řadí k tomu úplně nejlepšímu, co v tomto žánru existuje.

Halo: ReachHra startuje tvorbou postavy, respektive výběrem jejího pohlaví a brnění. Za nejrůznější výzvy ve hře získáte kredity, za něž si můžete pořídit nejrůznější vylepšení, jako novou helmu, přídavné pláty na brnění a podobně. Jsou to však pouze o kosmetické úpravy, které nemají při hraní na vaše schopnosti jakýkoliv vliv. S přibývajícími kredity se při hraní multiplayeru začnete stávat úspěšnějšími, čímž poroste i vaše hodnost. To bude mít za následek odemknutí dalšího vybavení pro vaše brnění.

Halo: ReachHalo: Reach se na časové ose série odehrává na samém počátku, ještě před prvním dílem, který představil hlavního hrdinu celé série, Spartana s kódovým označením 117, Master Chiefa. Děj se odvíjí paralelně s knihou u nás známou jako Halo: Zkáza Cíle, takže už dopředu můžeme tušit, jak to celé dopadne: lidská základna na planetě Reach padne. Videa, ve kterých se často můžete rozhlížet, ukazují zničující konec Reache, hrdinská obětování a charakter všech Spartanů.

Náplň misí je zábavná po celou dobu hraní. Neustále se něco děje a pokaždé je úkol jiný. Jednou dobýváte nepřátelské pozice, podruhé se snažíte stáhnout z okupovaného území, abyste nakonec drželi do posledního muže obrannou pozici.

I když zbylé členy Noble týmu neovládáte, tak jsou mise mnohem více týmově orientované. Na podporu ostatních Spartanů se můžete kdykoliv spolehnout, stejně jako na pomoc řadových vojáků UNSC, které lze během jednotlivých misí Halo: Reachrekrutovat.

Umělá inteligence vašich spolubojovníků přesto není úplně bez chyby. Občas se někdo zasekne ve dveřích, které se ještě neotevřely a vozidla raději řiďte sami. Umělou inteligencí ovládaný spolubojovník totiž občas příliš dlouho přemýšlí, zda překážku objet zleva nebo zprava.

Výběr zbraní je pro každou střílečku jedním z nejdůležitějších faktorů, a v tomto směru Halo nikdy nezklamalo. Pryč je sice duální držení zbraní, ale vážně se vám po něm nebude stýskat. Návrat hlásí různé upravené verze automatické pušky, brokovnice, raketometu, ostřelovačky a fanoušky určitě potěší, že magnum je opět tak silné, jako v prvním dílu.

Samozřejmě lze používat i zbraně nepřítele jako jehlicovou pistoli, několik typů plazmových pistolí nebo energetický meč. Z nových kousků nás nejvíce zaujala jehlicová ostřelovačka, stejně jako lokátor pro bombardování nepřátelských pozic.

Halo: ReachOpět je zde plno vozidel, která budete moci přímo řídit či se postavit za jejich zbraně. Je zde spousta levelů, které budete projíždět po zemi a mnohem více, než v minulých dílech se podíváte i do nebes. A poprvé v sérii se podíváte i do vesmíru, kde v raketové stíhačce Saber budete ochraňovat vesmírnou stanici před zničením.

Tvůrci dopředu avizovali vesmírné bitvy, ale nutno tedy poznamenat, že v celé hře je jen jedna. Je zábavná, rozptýlí vás na chvilku, ale je zde pouze pro chvilkové zabavení. Nejedná se o žádnou klíčovou část hry.

Umělá inteligence protivníků byla dosud v každém dílu výborná a zde jde ještě dál. Při útoku na vás malí Grunti i hrdí Elité mnohem více taktizují, zatímco silní Brutové sahají k mnohem prudším a přímějším útokům. Právě vysoká inteligence dělá z každého souboje výzvu a každá vyhraná bitva přináší uspokojující pocit vítězství. Navíc se zvýšila obtížnost a mnohdy je i na normální úrovni dost tuhá. A co teprve na heroickou nebo legendární. Před každým, kdo hru dohraje na Halo: Reachobtížnost Legendary, v redakci smekáme.

Pokud byste si chtěli na boj v příběhové kampani přizvat přátele nebo další, stejně zkušené hráče, hra vám to umožní. Kooperaci lze hrát až ve čtyřech hráčích, a to jak na jedné konzoli, tak po Xbox Live. Celkem zabere příběhová kampaň zhruba osm až deset hodin herního času, což sice není příliš, ale životnost hry je díky multiplayeru stejně téměř nekonečná.

Základem online hry je menu, ve kterém si můžete nastavit neuvěřitelně moc věcí a které vás podle dosažené hodnosti postaví proti stejně zkušeným protivníkům. Zamrzí, že multiplayerových arén je zde prozatím jen devět, což není příliš, ale jistě se to změní s dodatečným a také bohužel placeným obsahem.

Podívat se můžete i na osm dalších menších map, které jsou však určeny pouze pro režim Firefight, jenž spočívá v eliminaci najíždějících hord nepřátel. Celkově jsou mapy dostatečně propracované, členité a dobře designované. O to víc Halo: Reachpotěší, že některé mapy mají svůj předobraz ve hře pro jednoho hráče.

Co se týče počtu režimů pro bitvy více hráčů, nemá Halo: Reach konkurenci. Je jich tu tolik a jsou tak nápadité, že se nebudete od Xbox Live chtít jen tak odpojit. Od klání všech proti všem, přes získání vlajky nepřítele, až třeba po lovce hlav, ve kterém se snaží hráč donést co nejvíce lebek na označená místa. Hráči se přitom snaží získat lebky od ostatních hráčů, obvykle střelou do těla.

První den prodeje, trefa do černého
Halo: Reach se začalo kromě Japonska prodávat po celém světě 14. září a už za první den prodeje stihlo trhnout rekord obřích rozměrů. Hráči totiž za jeden jediný den utratili za Halo: Reach, které se prodává ve třech různých edicích, 200 milionů dolarů, tudíž 3,8 miliardy korun, což je rekord pro celou sérii. Viceprezident herní divize Microsoftu Phil Spencer řekl, že počet hráčů, kteří první den vyzkoušeli Halo: Reach v on-line systému Xbox Live, byl vyšší než v případě starší hry Halo 3. Prvního dílu Halo se přitom k dnešnímu dni prodalo neuvěřitelných 34 milionů kopií.

Halo: ReachZahrát si lze i spoustu režimů využívajících rozdílů mezi dvěma frakcemi ve světě Halo, Spartany a Elity. V těchto režimech se budete snažit dobýt nepřátelské pozice okupované nepřítelem, a dostat se tak k dalším schopnostem a třeba i vozidlům. Dobytá území se přesouvají, a při hraní je tak potřeba taktizovat a komunikovat s ostatními hráči z vašeho týmu. Seznam režimů je ale tak obsáhlý, že nemá cenu ho celý vyjmenovávat. Své si tam najde opravdu každý.

Celkem se do hry může zapojit až 16 hráčů. Tradičně se mohou chopit i vozidel a vznášedel. Boj se to přesouvá do různých výšek, mění tempo, rychlost, a klání tak nejsou nikdy stejná a už vůbec ne nudná. Každá hra je jiná a prozkoumání celého multiplayeru je otázkou týdnů. Tato složka hry je tak bohatá, že by vydala za vlastní hru i bez singleplayeru.

A pokud by vám to pořád bylo málo, tak je možné si režimy upravit nebo si vytvořit za pomoci spousty volitelných možností módy vlastní a ty pak sdílet na Halo: ReachXbox Live s ostatními hráči.

Po ne úplně přesvědčivých předchozích dílech potěší i vizuální zpracování. Reach je nádherná planeta plná vysokých hor, travnatých plání, lesů i obřích měst. Hra využívá více efektů, má lepší stínování, animace a vylepšenou mimiku postav. Přesto není herní engine kdovíjak detailní a Halo: Reach nepředstavuje úplný vizuální vrchol. I tak se na něj ale zatraceně dobře kouká, především díky nezaměnitelné stylizaci.

Zvuky jsou na vysoké úrovni a pokud vlastníte domácí kino, tak si budete připadat jako přímo uprostřed bitevní vřavy. Křik padlých vojáků, ohlušující výbuchy a střelba zbraní dokonale podkresluje chmurnou atmosféru posledních dnů Reache. Hudebních motivů je zde několik, některé čerpají z hudby minulých dílů, některé jsou zcela nové. Všechny jsou ale naprosto ohromující.

Halo: Reach není dokonalá hra, ale je to bez debat nejlepší díl série pro Xbox 360 a zároveň i více než důstojné rozloučení týmu Bungie s touto značkou předtím, než začne tvořit hry i pro další herní systémy.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 421 čtenářů

  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Novým hrdinou herního protestního hnutí je hra s opicí

Stejně jako se herní protestní hnutí postavilo za korejský titul Stellar Blade nyní burcuje na...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...