Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Halo: Combat Evolved - slavný návrat?

  12:00
Před dvěma lety slavilo Halo neuvěřitelný úspěch. Nyní se sci-fi 3D akce s odpornými mimozemštany a kompletně ovladatelným strojovým parkem znovu vrací - na PC. S vylepšeným multiplayerem a vyšším rozlišením.

Halo: Combat Evolved Kultovní záležitost z konzole Xbox, která se dodnes drží v žebříčku nejprodávanějších her pro tenhle systém a tudíž Microsoft nic nenutí k tomu, aby Halo přes několik milionů prodaných kopií konečně zařadil do budgetové edice, se nyní - po neuvěřitelně dlouhém čekání - konečně zjevuje i na PC.

Předem této recenze musím předeslat, že se bude vztahovat toliko na singleplayerovou kampaň a tudíž lze očekávat, že při kvalitně zvládnutém multiplayeru by se výsledná známka mohla vyšplhat o něco výše. Ale nespekulujme a střízlivým okem pojďme ohodnotit to, co je na první pohled očividné. Audiovizuální stránku. Především je tak trochu záhadné, že dva roky stará hra - tedy doba, kdy bylo Halo představeno na Xboxu, se nedočkala oproti originálu nějakých významných grafických vylepšení. Je pravdou, že zde uvidíte řadu exteriérových lokací, které vyhlížejí i po těch letech opravdu hodně působivě. Je také pravdou, že modely všech zúčastněných postav jsou docela propracované a zdejší fyzika - o níž bude řeč ještě později - je doslova bezprecedentní. Nicméně herní engine není evidentně dobře optimalizovaný, takže hrátky s rozlišením vám výrazně vyšší kvalitu kupodivu nezaručí, je přitom docela náročný na výkon vašeho Halo: Combat Evolved stroje a co víc, hra se v některých místech nepříjemně zpomaluje, což do značné míry devalvuje dynamiku akce. Co však stojí za zaznamenání je naprosto skvělý a mimořádně chytlavý hudební doprovod, který tak pomáhá spoludotvářet filmový prožitek ze hry, neboť i zdejší propracovaná story je rozhodně něco, s čím se v žánru FPS často nesetkáte. Střetnutí posledního geneticky vyšlechtěného vojáka s označením Master Chief s nepřítelem lidstva - aliení rasou Covenantů - jemuž tvoří kulisu objevení mimo jiné nové parazitické formy života, je díky svému zpracování přitažlivé téma, přičemž stranou pozornosti nemůže zůstat ani virtuální umělá inteligence provázející vás tímhle nevšedním dobrodružstvím, v němž o překvapení nebude nouze. Potud tedy ano. Rozpaky nicméně přijdou už záhy, protože navzdory řadě pozitivních aspektů může být mnoho hráčů poněkud rozmrzelých z designu jednotlivých misí, kde zejména interiérové lokace jsou neuvěřitelně repetetivní a pakliže v rámci úrovně opakovaně procházíte několik naprosto identických podlaží, připadáte si trochu jako na nějakém bláznivém kolotoči.

Halo: Combat Evolved A třebaže tady nejste na všechno tak úplně sami, nezřídka budete totiž v akci s jednotkou mariňáků, jejichž časté hlášky příjemně oživují scénu a zvyšují autentičnost boje, připravte se na skutečnost, že navzdory jejich týmové snaze - již nicméně není možné nějak koordinovat - se pravidelně do finále prokouše už jenom vaše maličkost. Byť se tedy na řadě míst můžete svou aktivitou zasadit o přežití několika vojáků z celého výsadku, ale jejich životnost pro eventuální společný postup vpřed přese všechnu vaší snahu nemá mít dlouhého trvání. Počínaje již druhou ze čtyř nabídnutých obtížností se totiž budete muset starat především o vlastní kůži, k čemuž vám dopomáhá sic zajímavý zbrojní potenciál, ale ve svém držení můžete mít toliko dvě zbraně naráz. Takže nezřídka využijete alieních alternativ, kde bych chtěl podotknout, že oproti Xboxové verzi mi jejich účinnost přišla o něco menší, naopak síla standardních zbraní byla vůči konzolovému originálu lehce navýšena. Po obrazovce vám běhá klasický zaměřovací terčík, který změnou své barvy indikuje nepřítele v hledáčku, což je docela důležitý prvek, neboť na scéně je bezprostředně po vašem příchodu hnedle kupa mrtvých těl nešťastníků, co se vám připletli pod nohy, a při občasném nedostatku nábojů by mohlo být plýtvání Halo: Combat Evolved střelivem fatálním pochybením. Tím spíše, že se stejně jako na Xboxu z pro mne neznámého důvodu hraje na checkpointy.

Co musím v častých bojích vyzdvihnout je mimořádně propracovaná fyzika. Hodíte mezi hordu nepřátel granát a třebaže je následující věta asi lehce morbidní, s úžasem posléze sledujete, kterak tlakovou vlnou odhozená těla naprosto realisticky plachtí vzduchem, padají na zem a tady ještě třebas kloužou po nějakém skalním objektu dolů. Až na světlé výjimky tedy žádné mrtvoly visící podivně v prostoru a podobné tak často vídané nedodělky. Což je koneckonců další moment výraznou měrou přispívající k atmosféře zdejší neutuchající akce, v jejímž hektickém závěru si připravte opravdu hodně pevné nervy.

Dalším vrcholně pozitivním elementem je časté ovládání různých bojových prostředků, mezi což bude patřit i fantastická projížďka v tanku, lehkém jeepu či volné létání v aliením vznášedle, přičemž nejenom u všeho výše uvedeného oceníte AI všech osob zúčastněných na place.

Halo: Combat Evolved Alieni se kryjí za energetickými štíty, odbíhají, pakliže mezi ně hodíte granát, kryjí se za objekty či bezhlavě prchají - tady je řeč o jedné malé formě, nejslabšímu druhu rekrutujícímu se z řad vašeho úhlavního nepřítele, který vyhlíží i díky svému dětskému žvatlání roztomile jenom do chvíle, než vám k nohám přesně zacílí plasmový granát.

Mariňáci zase tvoří ukázkovou pevně semknutou formaci, která se v otevřených prostorech nedá tak snadno zaskočit. Tedy až na okamžiky, kdy se na scéně zjeví opravdu neuvěřitelně silné alternativy alienů, jež vydrží hodně, jsou neskutečně rychlí a k tomu všemu jediným přesným úderem dokáží poslat do věčných lovišť i našeho hrdinu - kterýžto jinak, díky speciálnímu samo dobíjecímu štítu, rozchodí i lítou přestřelku s nezáviděníhodnou přesilou Covenantů!

Tady se ještě sluší připomenout, že vyjma standardní střelby lze ještě sympaticky využít fyzický výpad právě drženou zbraní na blízko, čímž lze rychle zpacifikovat nic netušícího soka, stejně jako prorazit obranu aliena přikrčeného za energetickým štítem. V souvislosti s vašimi možnostmi ataku - vedle armádního automatu tu Halo: Combat Evolved máme odstřelovačku s klasickým "headshotem", nekompromisní brokovnici v soubojích takříkajíc na tělo, raketomet na opravdu tuhé protivníky či jako jedinou rychlou alternativu v pěší pozici proti rozličným bojovým prostředkům, nebo v neposlední řadě sympatický power-up umožňující poté nikým neviděný postup skrze nepřátelské linie či překvapivý útok. Pravda, oproti žánrové konkurenci nepříliš bohatá nabídka, ale zato nabízí jinak málo viděnou variabilitu při svém použití a volbu zcela odlišné taktiky při boji. A třebaže jste ve svém konání poněkud omezeni určitou lineárností jednotlivých levelů, navzdory tomu se dočkáte řady vděčných momentů, kdy je možné vaše protivníky něčím zaskočit, což se rozhodně počítá. Škoda jen, že vyjma schopnosti přikrčení sem autoři neimplementovali takové vyhlížení zpoza rohu, takže jediná další pohybová aktivita našeho hrdiny spočívá v kradmém postupu vpřed, který příliš nevyužijete. Čeho ale rozhodně využijete jsou občasné střety mutantů (kteří se v příběhu objeví asi od třetiny hry) s Covenanty, kde můžete buď přímo zasáhnout do probíhajících bojů, připojit se až po skončení rozmíšky a rozmetat zbytky, nebo využít zmatku v oblasti a elegantně proklouznout do dalšího obrazu. Ono zde vůbec budete svědky hned několika větších lokálních půtek, které Halo: Combat Evolved tak spoludotváří dojem, že jste součástí něčeho většího, že nejde o klasickou one-man-show, takže další pozitivní střípek do celkového nahlížení na tuhle záležitost!

Všechno má svůj konec, nejinak je tomu s dnešní recenzí. Pakliže vám tedy nevadí slabší design úrovní, který díky lacinému systému copy & paste může leckoho po chvíli i otrávit (a zhruba od poloviny hry se k táboru odpůrců zdejší interiérové architektury mohou přidat i tolerantnější jednotlivci) a spíše oceníte parádní hratelnost s několika i dnes neotřelými nápady, dostane se vám v podobě Halo velice kvalitní FPS, která ve svém žánru rozhodně nezapadne prachem!

Další názor - Ondřej Zach
První mise na lodi přepadené mimozemšťany mi přišla dost obyčejná a nudná, ale naštěstí se ukázalo, že šlo pouze o pozvolný rozjezd. Příjemně mě překvapily tři věci: Nejprve příběh, který po celou dobu hry dokáže upoutat pozornost; ať už se jedná o in-game scény, nebo komunikaci s okolím skrze vysílačku, případně Halo: Combat Evolved videonahrávku. Velkou pochvalu zaslouží i vydařená hudba. A konečně, asi tím nejzajímavějším se jeví plně ovladatelný strojový park, který čítá ozbrojenou buginu, tank, vznášedlo... - prostě paráda. Na straně druhé, zejména pak po vydařené první polovině, však autoři poněkud odflákli design misí. Přesně tím míním, že například prolezete jedno patro plné nepřátel, vyjedete výtahem do dalšího a čeká nás úplně to samé. A ještě jednou. Nebo – procházíme několika pospojovanými místnostmi, jenže úplně těmi stejnými místnostmi. Když nás pak hra v určitých pasážích nutí se vracet, ano, opět tou sérií úplně stejných místností, navíc znovu plných nepřátel... - nuda. Poněkud nepochopitelnou věcí se pro mě stává vysoká HW náročnost a špatná odezva ovládání. Ne že by se hra trhala, ale i na silném stroji Halo vykazuje, snad kromě malých map, nepříjemné zpomalení. Hra více hráčů nabízí celkem solidní počet map a módů, zejména se strojovým parkem je sranda, ale měl bych-li si vybrat, osobně bych z tohoto hlediska počkal na Unreal Tournament 2004. A porovnání s konkurencí? Zmiňme Chrome (84%), které nabízí sci-fi, vozový park a nutnost hrát o poznání taktičtěji. Počkat si můžeme i na Breeda, který ale byl - i přes recenzi v českém GameStaru :) - odložen až na listopad.
Hodnocení: 77%

Halo: Combat Evolved
Minimum: CPU 733, 128 MB RAM
Optimum: CPU 3000, 1000 MB RAM, GF 4 TI
Multiplayer: ano (lan, internet)
Další informace: screenshoty
Výrobce/distributor: Gearbox Software / Microsoft
Distributor v ČR: Microsoft
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Dobrý příběh, fyziku, AI a zajímavé nápady srážejí opakující se architektura úrovní a špatná optimalizace.
Hodnocení: 75%
Autor:
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hra se stala obětí review bombingu, její vývojář přitom ani neví proč

Psaní zavádějících recenzí s cílem srazit výslednou hodnotu na agregátorech hodnocení, je v herním světě bohužel celkem...

Matka setřela hulváta, který na videoherním turnaji urazil jejího syna

Třiadvacetiletý profesionální hráč Enrique „Maister“ Hernández sice v turnaji v bojové hře Super Smash Bros. Ultimate...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation ukázal desítky nových her, ničím ale vyloženě nepřekvapil

Letošní rok se hráči musí obejít bez tradiční výstavy E3, což ale neznamená, že by snad měli být ušetřeni novinek. Jako...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...