Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Ghost Recon Advanced Warfighter 2

  12:09
Pokračování oblíbené taktické akce se povedlo podle očekávání, a to jak v single, tak multiplayeru. V obou herních variantách si plnými doušky užijete atmosféru moderního guerillového konfliktu.
83

Ghost Recon Advanced Warfighter 2

Platforma: PC

Herní karta

GRAW 2 Kapitán Scott Mitchell nezná pojem dovolená. Šéfuje totiž elitní jednotce, která v pozadí vyřazuje z provozu všechny možné hrozby, jimiž teroristé mávají před obličejem americké Soše svobody. Čtyřiadvacet hodin poté, co se hochům podařilo zachránit prezidenta před pučisty, je tu nová práce: v městě Juarez na mexicko-americké hranici se ocitly dvě atomové bomby. Že tam nebudou sloužit coby turistický monument, ale mají být převezeny do USA k nekalým účelům, to je snad jasné jako atomový výbuch. Mitchell se v čele svého tříčlenného týmu vydává na nerovný boj, který je zdůrazněn nejen časovým presem, ale i nevyváženou obtížností v čele s umělou inteligencí, která kolísá mezi póly „blbý a blbější“ a „trefím všechno, jsem borec“.

K plnému vychutnání hry budete potřebovat jistou dávku rezistence vůči frustraci. Autorům zkrátka nezbylo nic jiného než přinejlepším průměrnou AI nahradit nadsazenými schopnostmi.

Ačkoliv se GRAW 2 odehrává ve městě, jež má svůj reálný předobraz, podíváte se i na rozsáhlejší lány země. Hned první mise vás zavede oblasti propojených roklin – všechno jde příjemně od ruky, a na konci samozřejmě patřičně spektakulárněGRAW 2 vyletí do povětří jeden z mostů. Rovněž druhá úroveň v jakési kotlině probíhá snadno. Důvod? Právě nepříliš adaptabilní AI, kterou evidentně někdo zapomněl přizpůsobit situacím, které v otevřeném prostředí mohou nastat. Trefíte-li z velké dálky jednoho z vojáků, jeho pár desítek metrů vzdálený kolega se ani neohlédne a pokračuje v rutinou řízené patrole. Jakmile vás ale pohltí útroby mexického města, přestanete mít na přemítání o inteligenčním kvocientu nepřátel čas. Nejspíš byste se divili jejich často zmatenému pobíhání ulicemi, jež čas od času skončí přímo před vaší hlavní, jen kdyby každé uvolnění pozornosti neústilo v potenciální smrt od neuvěřitelně daleko stojících kulometčíků a odstřelovačů. Ti vás neváhají odpravit ani tehdy, kdy o jejich pozici nemáte přehled i s high-tech dalekohledem.

VIDEO

K plnému vychutnání hry budete potřebovat jistou dávku rezistence vůči frustraci. Autorům zkrátka nezbylo nic jiného než přinejlepším průměrnou AI nahradit nadsazenými schopnostmi. Obtížnost vám může připadat značná, pokud budete GRAW 2 svůj tým komandovat pouze přes in-game interface, a nevyužijete přehlednou taktickou mapu. Na ní vidíte jak své muže, tak nepřátelské rádia a samozřejmě můžete plánovat takřka na metr přesně. I to ale může být málo, a tak vás nadřízení v některých misích vybaví speciálním dronem. Ten se snadno dostane hlouběji za protivníkovy pozice a připraví vás tak na potenciální situace.

Co se týče inteligence parťáků, dá se říci, že její chyby vyvažují i světlé okamžiky.

Druhý díl se od toho prvního zkrátka příliš neliší. Nějaké ty novinky tu ale přeci jen k nalezení jsou. Například pohyblivé kamery na helmách, jež mají všichni z vašich parťáků. Na požádání tak můžete vidět to, co oni a tím pádem přesněji dané události udělovat rozkazy. To je často nepostradatelné. Například se blíží kulometem vybavené a opancéřované vozidlo. Ukryjete tak sebe i celý tým do bezpečí. Pak se přepnete do kamery svého muže vybaveného raketometem a necháte ho mašinu zničit. Vtip je v tom, že takto zadán bude rozkaz proveden prakticky ihned. Pokud byste se zadáváním patlali v normálním módu, hledal by parťák zdlouhavě ideální pozici. Dokonce i zmíněný dron se dá tímto způsobem naprosto přesně ovládat aGRAW 2 lze s ním tak prozkoumávat lokace podle vlastní libovůle. Na náš vkus jsou ale jeho služby hráči propůjčovány příliš málo.

Co se týče inteligence parťáků, dá se říci, že její chyby vyvažují i světlé okamžiky. Ghosti jsou poměrně samostatní, přebíhají z úkrytu do úkrytu, sami dokáží využít kulometného hnízda a leckdy vám i zachrání život. Problémy nastávají ve chvíli, kdy jim začnete rozkazovat. Není to pochopitelně pravidlem, ale stává se, že poslechnou až napotřetí, nebo to vůbec nestihnou, protože kvůli nečinnosti, které jste chtěli zabránit, padnou. Ale ani poté, co přijdete o všechny tři, se nemusíte strachovat z neúspěchu mise, ačkoliv šance na úspěšné dokončení už je také na pováženou. Hra vás nechá pokračovat i samotné s tím, že parťáci jsou vlastně jen zranění a po skončení úrovně budou odvezeni, uzdraveni a v příštím výsadku znovu k dispozici.

GRAW 2 Před každou z misí se seznámíte s požadavky, jsou vám hrubě nastíněny parametry prostředí, zjevena mapa a pochopitelně dána možnost vybavit si tým podle svého. Na výběr je dostatečné množství moderně-konvenčních zbraní i všelijakých high-tech serepetiček. GRAW 2 se navíc snaží být z portfolia Ubisoftu nejrealističtější hrou, nelze tedy čekat, že si toho s sebou budete moci vzít libovolné množství. Nosnost je striktně omezena. Náš tip: doporučení na výbavu, která vám dá počítač, bývají obvykle více než trefná. Pokud si podle něj máte vzít raketomet, rozhodně s tím vůbec nepolemizujte, mohlo by se vám totiž stát, že v polovině dlouhé mise doběhnete na most, kde se z ničehonic objeví helikoptéra jdoucí vám po krku. Pak docela zamrzí, když se jí nemáte jak zbavit. Hlavní úkoly misí se totiž sice v zásadě nemění, ovšem je jim dodáváno na dramatičnosti prostřednictvím nenadálých situací. Díky nim se doba dokončení jednotlivých úrovní protáhne klidně přes hodinu. Hra ale nakonec zase až tak dlouhá není – za sebou jsme jí měli do patnácti hodin.

Důležitou součástí GRAW 2 je multiplayer. Zahrajete si ho v pěti módech, z nichž zřejmě nejzajímavější je Recon vs. Assault, kde proti sobě nastupují elitní jednotky a rebelové. Jde buď o zabírání stanovišť, nebo plnění specifických úkolů, například zničení či naopak bránění artilerie apod. Hra sází na uvážlivost, je pomalejší než klasické střílečky, nabízí však přinejmenším stejnou míru zábavy.

Graficky se oproti předchůdci mnoho neudálo. Hra sice vypadá o fous lépe, ale rozdíl zaznamenáte spíše jen na nejvyšších detailech, které už si žádají adekvátní výpočetní protihodnotu. V zásadě je ale GRAW 2 dobře optimalizovaným titulem, který své nadprůměrné požadavky ospravedlňuje rozsáhlými misemi a pěknými efekty.

Klady a zápory

Plus Dobrá hratelnost
Plus Zajímavé mise

Mínus Horší umělá inteligence
Mínus Příliš podobné předchůdci

Cena 899 Kč
EN Anglicky

Důležitou součástí GRAW 2 je multiplayer. Zahrajete si ho v pěti módech, z nichž zřejmě nejzajímavější je Recon vs. Assault, kde proti sobě nastupují elitní jednotky a rebelové.

Ghost Recon Advanced Warfighter 2 je bez debat povedenou hrou, kterou si každý milovník série vychutná. Je to takřka ideální mix mezi realistickou a arkádovou akcí – z prvního světa jsou tu reálné účinky zbraní, taktizování, z druhého potom slušný spád a skriptované události. Vytknout bychom mohli snad jen nepřesvědčivou umělou inteligenci a přílišnou podobnost prvnímu dílu. Ale váhu těchto argumentů už si přeberte sami.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

83 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 349 čtenářů

  • Nejčtenější

Zažalovali youtubera o miliony, má z něj být odstrašující případ

Po úspěšném soudním tažení proti výrobcům cheatů se nyní právníci společnosti Bungie pustili do boje s youtuberem...

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší herní krádež, hackeři ukradli virtuální předměty za 50 milionů

Z privátního steamového účtu byly ukradeny vzácné sběratelské skiny z počítačové střílečky CS:GO v hodnotě přesahující...

KVÍZ: Politici ve hrách jsou často zlí a zkorumpovaní. Kolik jich poznáte?

Stejně jako ve skutečnosti jsou i politici v počítačových hrách zpravidla zdrojem starostí. Schválně na kolik z těch...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybíráme nejlepší letošní hry, které jsou ty vaše?

První polovina roku 2022 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, které letošní hry v nás zanechaly ten nejlepší...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...