Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Ghost Recon Advanced Warfighter 2

  12:09
Pokračování oblíbené taktické akce se povedlo podle očekávání, a to jak v single, tak multiplayeru. V obou herních variantách si plnými doušky užijete atmosféru moderního guerillového konfliktu.
83

Ghost Recon Advanced Warfighter 2

Platforma: PC

Herní karta

GRAW 2 Kapitán Scott Mitchell nezná pojem dovolená. Šéfuje totiž elitní jednotce, která v pozadí vyřazuje z provozu všechny možné hrozby, jimiž teroristé mávají před obličejem americké Soše svobody. Čtyřiadvacet hodin poté, co se hochům podařilo zachránit prezidenta před pučisty, je tu nová práce: v městě Juarez na mexicko-americké hranici se ocitly dvě atomové bomby. Že tam nebudou sloužit coby turistický monument, ale mají být převezeny do USA k nekalým účelům, to je snad jasné jako atomový výbuch. Mitchell se v čele svého tříčlenného týmu vydává na nerovný boj, který je zdůrazněn nejen časovým presem, ale i nevyváženou obtížností v čele s umělou inteligencí, která kolísá mezi póly „blbý a blbější“ a „trefím všechno, jsem borec“.

K plnému vychutnání hry budete potřebovat jistou dávku rezistence vůči frustraci. Autorům zkrátka nezbylo nic jiného než přinejlepším průměrnou AI nahradit nadsazenými schopnostmi.

Ačkoliv se GRAW 2 odehrává ve městě, jež má svůj reálný předobraz, podíváte se i na rozsáhlejší lány země. Hned první mise vás zavede oblasti propojených roklin – všechno jde příjemně od ruky, a na konci samozřejmě patřičně spektakulárněGRAW 2 vyletí do povětří jeden z mostů. Rovněž druhá úroveň v jakési kotlině probíhá snadno. Důvod? Právě nepříliš adaptabilní AI, kterou evidentně někdo zapomněl přizpůsobit situacím, které v otevřeném prostředí mohou nastat. Trefíte-li z velké dálky jednoho z vojáků, jeho pár desítek metrů vzdálený kolega se ani neohlédne a pokračuje v rutinou řízené patrole. Jakmile vás ale pohltí útroby mexického města, přestanete mít na přemítání o inteligenčním kvocientu nepřátel čas. Nejspíš byste se divili jejich často zmatenému pobíhání ulicemi, jež čas od času skončí přímo před vaší hlavní, jen kdyby každé uvolnění pozornosti neústilo v potenciální smrt od neuvěřitelně daleko stojících kulometčíků a odstřelovačů. Ti vás neváhají odpravit ani tehdy, kdy o jejich pozici nemáte přehled i s high-tech dalekohledem.

VIDEO

K plnému vychutnání hry budete potřebovat jistou dávku rezistence vůči frustraci. Autorům zkrátka nezbylo nic jiného než přinejlepším průměrnou AI nahradit nadsazenými schopnostmi. Obtížnost vám může připadat značná, pokud budete GRAW 2 svůj tým komandovat pouze přes in-game interface, a nevyužijete přehlednou taktickou mapu. Na ní vidíte jak své muže, tak nepřátelské rádia a samozřejmě můžete plánovat takřka na metr přesně. I to ale může být málo, a tak vás nadřízení v některých misích vybaví speciálním dronem. Ten se snadno dostane hlouběji za protivníkovy pozice a připraví vás tak na potenciální situace.

Co se týče inteligence parťáků, dá se říci, že její chyby vyvažují i světlé okamžiky.

Druhý díl se od toho prvního zkrátka příliš neliší. Nějaké ty novinky tu ale přeci jen k nalezení jsou. Například pohyblivé kamery na helmách, jež mají všichni z vašich parťáků. Na požádání tak můžete vidět to, co oni a tím pádem přesněji dané události udělovat rozkazy. To je často nepostradatelné. Například se blíží kulometem vybavené a opancéřované vozidlo. Ukryjete tak sebe i celý tým do bezpečí. Pak se přepnete do kamery svého muže vybaveného raketometem a necháte ho mašinu zničit. Vtip je v tom, že takto zadán bude rozkaz proveden prakticky ihned. Pokud byste se zadáváním patlali v normálním módu, hledal by parťák zdlouhavě ideální pozici. Dokonce i zmíněný dron se dá tímto způsobem naprosto přesně ovládat aGRAW 2 lze s ním tak prozkoumávat lokace podle vlastní libovůle. Na náš vkus jsou ale jeho služby hráči propůjčovány příliš málo.

Co se týče inteligence parťáků, dá se říci, že její chyby vyvažují i světlé okamžiky. Ghosti jsou poměrně samostatní, přebíhají z úkrytu do úkrytu, sami dokáží využít kulometného hnízda a leckdy vám i zachrání život. Problémy nastávají ve chvíli, kdy jim začnete rozkazovat. Není to pochopitelně pravidlem, ale stává se, že poslechnou až napotřetí, nebo to vůbec nestihnou, protože kvůli nečinnosti, které jste chtěli zabránit, padnou. Ale ani poté, co přijdete o všechny tři, se nemusíte strachovat z neúspěchu mise, ačkoliv šance na úspěšné dokončení už je také na pováženou. Hra vás nechá pokračovat i samotné s tím, že parťáci jsou vlastně jen zranění a po skončení úrovně budou odvezeni, uzdraveni a v příštím výsadku znovu k dispozici.

GRAW 2 Před každou z misí se seznámíte s požadavky, jsou vám hrubě nastíněny parametry prostředí, zjevena mapa a pochopitelně dána možnost vybavit si tým podle svého. Na výběr je dostatečné množství moderně-konvenčních zbraní i všelijakých high-tech serepetiček. GRAW 2 se navíc snaží být z portfolia Ubisoftu nejrealističtější hrou, nelze tedy čekat, že si toho s sebou budete moci vzít libovolné množství. Nosnost je striktně omezena. Náš tip: doporučení na výbavu, která vám dá počítač, bývají obvykle více než trefná. Pokud si podle něj máte vzít raketomet, rozhodně s tím vůbec nepolemizujte, mohlo by se vám totiž stát, že v polovině dlouhé mise doběhnete na most, kde se z ničehonic objeví helikoptéra jdoucí vám po krku. Pak docela zamrzí, když se jí nemáte jak zbavit. Hlavní úkoly misí se totiž sice v zásadě nemění, ovšem je jim dodáváno na dramatičnosti prostřednictvím nenadálých situací. Díky nim se doba dokončení jednotlivých úrovní protáhne klidně přes hodinu. Hra ale nakonec zase až tak dlouhá není – za sebou jsme jí měli do patnácti hodin.

Důležitou součástí GRAW 2 je multiplayer. Zahrajete si ho v pěti módech, z nichž zřejmě nejzajímavější je Recon vs. Assault, kde proti sobě nastupují elitní jednotky a rebelové. Jde buď o zabírání stanovišť, nebo plnění specifických úkolů, například zničení či naopak bránění artilerie apod. Hra sází na uvážlivost, je pomalejší než klasické střílečky, nabízí však přinejmenším stejnou míru zábavy.

Graficky se oproti předchůdci mnoho neudálo. Hra sice vypadá o fous lépe, ale rozdíl zaznamenáte spíše jen na nejvyšších detailech, které už si žádají adekvátní výpočetní protihodnotu. V zásadě je ale GRAW 2 dobře optimalizovaným titulem, který své nadprůměrné požadavky ospravedlňuje rozsáhlými misemi a pěknými efekty.

Klady a zápory

Plus Dobrá hratelnost
Plus Zajímavé mise

Mínus Horší umělá inteligence
Mínus Příliš podobné předchůdci

Cena 899 Kč
EN Anglicky

Důležitou součástí GRAW 2 je multiplayer. Zahrajete si ho v pěti módech, z nichž zřejmě nejzajímavější je Recon vs. Assault, kde proti sobě nastupují elitní jednotky a rebelové.

Ghost Recon Advanced Warfighter 2 je bez debat povedenou hrou, kterou si každý milovník série vychutná. Je to takřka ideální mix mezi realistickou a arkádovou akcí – z prvního světa jsou tu reálné účinky zbraní, taktizování, z druhého potom slušný spád a skriptované události. Vytknout bychom mohli snad jen nepřesvědčivou umělou inteligenci a přílišnou podobnost prvnímu dílu. Ale váhu těchto argumentů už si přeberte sami.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

83 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 349 čtenářů

  • Nejčtenější

Netrvalo ani dvanáct hodin, než fanoušci „svlékli“ Laru Croft v nové hře

Tvůrci erotických modifikací se na vydání remasterované trilogie prvních třech dílů série Tomb...

Dvanáct let stavěl fantaskní svět v Minecraftu, výsledek bere dech

Od té doby, co si hráč vystupující pod přezdívkou Linard pořídil hru Minecraft, buduje komplexní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejoceňovanější hra všech dob brzy dostane přídavek. Podívejte se na ukázku

Dva roky od vydání mimořádně úspěšné „soulsovky“ Elden Ring poodhalili vývojáři detaily o chystaném...

Kde jsou mé peníze, ptá se potetovaný podivín autorů hry Grand Theft Auto 6

Američan Lawrence Patrick Sullivan, známý kvůli svému výraznému tetování na obličeji jako Floridský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

90 %

RECENZE: Mysteriózní Pacific Drive je nečekané překvapení pro fajnšmekry

Na naší Zemi existují místa, která jako by popírala zákony fyziky. Auta jedou sama do kopce, voda...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Je to hlavní přednost. Prohlédněte si parádní grafiku v nové hře na přežití

Žánr survival her je v poslední době opravdu hodně populární. Nightingale z tohoto trendu jasně...

Brýle na virtuální realitu od playstationu by mohly fungovat i na PC

Virtuální brýle PS VR2 jsou sice působivý kousek hardware, jeho majitelé bohužel nemajík dispozici...

Počet hráčů Skull & Bones nepřekonal milion ani se započítáním trial verze

Námořní akce Skull & Bones je po strastiplném vývoji konečně venku. Mnohé tak zajímá, jak si...

Českou husitskou hru 1428: Shadows over Silesia rozšíří rytířské turnaje

Poutavá temná adventura z dob husitských válek 1428: Shadows over Silesia se ve třetím čtvrtletí...

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...