Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Gears of War 3 jsou herní orgie. Takhle má vypadat akční hra

Potřetí a ještě lépe než minule? Ano, Gears of War 3 nabízí vše, co od kvalitní střílečky očekáváme.
90

Gears of War 3

Platforma: Xbox360
Výrobce: Epic Games

  • Nabušená kampaň
  • Kooperace více hráčů
  • Soutěživá síťová hra
  • Výjimečné režimy Bestie a Horda
  • Skvělý dabing a české titulky
  • Nic významného

Úctyhodné vyvrcholení akční série přináší super kampaň, kooperaci i neuvěřitelně vtahující síťovou hru, která je ještě zábavnější než minule. Jde o jednu z nejlepších her pro Xbox 360.

Herní karta
Gears of War 3

Gears of War 3

Je tomu už pět let, co vyšel první díl Gears of War. Titul měl zásadně pomoci Microsoftu s jeho Xboxem 360 v souboji aktuálních konzolí. Trojku si po celém světě předobjednalo více než milion hráčů a je tedy jasné, že celá série je trefou do černého.

Gears of War 3 představuje svět planety Sera, který je v ještě zuboženějším stavu než minule. Lidstvo přežívá především na lodích nebo v utajených polorozpadlých základnách. Celou Seru pokryla nákaza Plápolavých, tedy explodujících parazitů, kteří infikovali těla Sarančat.

Gears of War 3

Místo děr v zemi, ze kterých se na vás budou hrnout Sarančata, se tak připravte na masivní Plápolavé výhonky, z jejichž lusků se na vás poženou desítky mutantů.

Aby toho nebylo málo, i Sarančata stále neřekla své poslední slovo a navíc drží Adama, otce hlavního hrdiny Marcuse Fenixe. A zdá se, že jen on zná způsob, jak účinně zlikvidovat Plápolavé.

Jednotky Gears ve třetím díle nejsou příliš populární. Do boje se vrací celá Marcusova parta. Dom musí opustit pěstování ředkviček, Baird technické vymoženosti a Cole se v průběhu kampaně pokusí využít i své zašlé slávy hvězdy amerického fotbalu a sportovních schopností.

Příběh Gears of War 3 je uzavřením aktuální trilogie a skutečně graduje až do posledního výstřelu.

Vrací se také Anya Stroud, která se však poprvé v sérii chopí zbraně a pustí se do bitevní vřavy. Společně se Samanthou Byrne tak tvoří dvojici hlavních ženských postav, za které lze hrát. A jejich přítomnost je jistě přínosem.

Kampaň hráče zavede do nejrůznějších koutů Sery. Uvidíte kompletně zničená města, základny, bitevní zákopy, něco málo z hor a ke konci spatříte též i něco z místní fauny a flóry na tropickém ostrově. Nebude to ale jen souš, kde se budete pokoušet zachraňovat svět.

V ponorce se podíváte třeba i na dno oceánu. Z vozidel se postavíte za ovládání dvou strojů: bojového robota Stříbrňáka a jeho mírovou variaci jménem Nakladač, která vám pomůže při přenášení těžkých předmětů.

Gears of War 3

Víc hlav víc ví

Sólo hra má šest aktů, které jsou dále rozděleny do dalších kapitol. Dokončit hru na střední obtížnost zabere nejméně deset hodin. Kampaň však není třeba procházet jako osamělý vlk.

Na rozdělené obrazovce ji lze projít společně s jedním kamarádem a prostřednictvím on-line služby Xbox Live si můžete přizvat až tři přátele. Gears of War 3 nabízí fenomenální síťový mód versus, kooperace je však nejméně stejně zábavná. A to zejména ve čtyřech hráčích.

I když je Gears of War 3 nefalšovanou řežbou, taktický prvek krytí dodává přestřelkám strategičtější nádech. Zpoza krytu přesněji míříte, a když se uchýlíte k nabití zbraně, nikdo vás za krytem nezkrátí o hlavu.

Přeskakování krytů, i přemísťování je jednoduché, a vždy si tak budete moci zvolit nejvhodnější taktickou pozici. Občas pomohou i masivní štíty, které umožní krýt se, pohybovat a střílet zároveň. Možné je také využívat živých štítů. Stačí si najít nějakého raněného bastarda a vzít ho jako rukojmí.

Během své cesty i tentokrát narazíte na rozbočky, kde volíte kudy dál. Při opakovaném hraní pak můžete jít jinudy. Kampaň Gears of War 3 je navíc dostatečně dlouhá, poutavá a vyloženě vybízí k opakovanému hraní. Je proto snadné s ní strávit spoustu času.

Gears of War 3

Chytlavá hra více hráčů

U soutěživé síťové hry lze strávit i celé měsíce. Hra nabízí deset map, které jsou upravené z kampaně a další budou jistě následovat ve stahovatelném obsahu. Dostupné arény jsou dostatečně veliké, členité a pro pořádné bitvy nabízejí dostatek cest i krytů.

Na výběr je několik rozmanitých módů. Týmový deathmatch je klasickou bitvou dvou týmů o největší počet zabitých oponentů. Válečná zóna je kláním na kola, při kterém má každý hráč omezený počet životů. Kdo vydrží nejdéle, vyhrává.

Zajímavým a vskutku brutálním režimem je poprava. V ní se taktéž hraje na nejvyšší počet zabití, ale protivníka nemůžete zničit konvenčními způsoby. Zabijete ho pouze popravou, doražením zraněného nepřítele.

K plazícímu protivníkovi se však musíte nejdříve dostat, čehož mohou využít ostatní oponenti. Zraněného spolubojovníka využijí jako návnadu, a pak se na vás vrhnou. Neméně poutavý je i mód zajetí velitele. Za rukojmí v něm musíte po co nejdelší dobu držet vůdce protihráčů.

Střílej, odpaluj a sekej

Zbrojní arzenál byl vždy chloubou série a trojka v nastoleném trendu jen pokračuje. Lancer, tedy kulomet zkombinovaný s motorovou pilou, je zpět. A opět s ním naděláte pořádnou paseku. Nově se navíc objevuje i jeho retro verze. Ta je pomalejší a má větší kadenci, pro přesnou střelbu je tedy třeba pálit krátké dávky. A namísto motorové pily je vybaven obřím bajonetem. Jsou zde i další známé zbraně jako luk, různé druhy pistolí a revolverů, granátomet, či odstřelovačka. Bombastickou novinkou je krtkomet – zbraň, která vystřeluje podzemní granáty. S její pomocí můžete "podstřelit" i nejrůznější překážky a kryty.

Zbraně můžete nosit vždy čtyři, přičemž dvě jsou hlavní, jedna je pistolí a o čtvrtou sortu útoku se starají granáty. Každá zbraň má navíc vlastní "doděláváky", kterými dorazíte nepřítele. Představivosti v brutalitě se meze nekladou. Ve hře však občas dostanete do rukou i speciální zbraň, kterou můžete držet pouze po omezenou dobu a je třetí hlavní zbraní. Jde například o jednoranku, silnější verzi odstřelovačky nebo obří sekáček, vhodný na půlení nepřátel.

Zahrát si lze i klasické dobývání kopců, které v Gears of War nemůže chybět. Posledním z klasických kompetitivních režimů je spolubojovník. Tento režim však není ničím výjimečným, pouze se spojíte s přítelem v boji proti ostatním dvojicím. Vhodné a zábavné především pro opravdu sehrané dvojice.

Tím však multiplayerové orgie v Gears of War 3 nekončí, právě naopak. Další dva režimy ale lze hrát i osamoceně, k čemuž jejich arkádové pojetí taktéž vyzývá.

Gears of War 3

V druhé verzi se vrací mód Horda, ve kterém se snažíte uchránit sebe a svou základnu nejrůznějšími prostředky. Pomohou například zdi, ostnaté dráty či kulometná hnízda. Za zlikvidované protivníky pak získáváte peníze, které slouží k nákupu potřebné výbavy. Nic ale nevydrží věčně, a utrácet proto bude třeba i za opravu bariér.

Novinkou a naším největším síťovým favoritem je režim Bestie. V něm se chopíte role zlých Sarančat, která mají za úkol zlikvidovat všechny lidi v arénách. Zpočátku máte na výběr pouze základní příšery jako vybuchujícího Tinkera nebo Řezníka vybaveného obřím sekáčkem.

Za vyhlazování lidské populace z arén ale taktéž získáte peníze, za které si můžete pořídit i nebezpečnější tvory jako Corpsera s jeho obříma nohama, gigantickou stonožku nebo nejsilnějšího Berserkera. Každá stvůra má své speciální schopnosti, Tinker například přehryže ostnaté dráty. Bestie je prostě režimem, který je opravdu dobrý.

Gears of War 3

Lepší nevynechat

Hra ukazuje zpustošený svět Sery v celé své postapokalyptické kráse. Gears of War 3 ostatně ždímají Unreal Engine 3.5 na maximum. Modely postav jsou detailní, jejich animace povedené a prostředí rozsáhlá i propracovaná. Stejnou chválu si zaslouží i protivníci z řad Sarančat a Plápolavých.

Titul navíc podporuje stereoskopické 3D, které jsme měli možnost vyzkoušet. Dění na obrazovce tak do boje vtahuje více, obraz však není tak ostrý. Špičkový je ostatně i dabing, který dosahuje hollywoodské úrovně. Podle zvuku lze jen těžko rozeznat, jestli jde o hru či akční film.

Pochvalu si zaslouží i české titulky, které hra zahrnuje. Během hraní jsme nenarazili na vyloženě špatné překlady.

Gears of War 3 jsou akční peckou, nezapomenutelným dobrodružstvím v kampani, nekonečnými síťovými orgiemi a hlavně důstojným završením celé trilogie Gears of War. Završením trilogie, která patří k tomu nejlepšímu, co současná generace konzolí přinesla. Pokud máte Xbox 360, měli byste mít i tuto hru.

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 761 čtenářů

  • Nejčtenější

Dvanáct let stavěl fantaskní svět v Minecraftu, výsledek bere dech

Od té doby, co si hráč vystupující pod přezdívkou Linard pořídil hru Minecraft, buduje komplexní...

Nadšenec remasteruje přes 30 let starou herní Dunu z Amigy

Talentovaný fanoušek sci-fi Duna se nezištně pokouší zrestaurovat legendární herní adaptaci z roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejoceňovanější hra všech dob brzy dostane přídavek. Podívejte se na ukázku

Dva roky od vydání mimořádně úspěšné „soulsovky“ Elden Ring poodhalili vývojáři detaily o chystaném...

Kde jsou mé peníze, ptá se potetovaný podivín autorů hry Grand Theft Auto 6

Američan Lawrence Patrick Sullivan, známý kvůli svému výraznému tetování na obličeji jako Floridský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

90 %

RECENZE: Mysteriózní Pacific Drive je nečekané překvapení pro fajnšmekry

Na naší Zemi existují místa, která jako by popírala zákony fyziky. Auta jedou sama do kopce, voda...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Tvůrci fantastického remasteru Command & Conquer vydali novou strategii

Studio Petroglyph Games, které stojí za čtyři roky starou kolekcí Command & Conquer Remastered,...

Distributor není spokojený s prodeji Suicide Squad, čeká meziroční propad

Dlouho očekávaná komiksová akce Suicide Squad: Kill the Justice League nedokázala naplnit svůj...

Autorovi oblíbené herní adaptace vadí, že Indiana Jones bojuje jen s nácky

Hal Barwood, autor podle mnohých nejlepší adventury všech dob Indiana Jones and the Fate of...

Nadšenec remasteruje přes 30 let starou herní Dunu z Amigy

Talentovaný fanoušek sci-fi Duna se nezištně pokouší zrestaurovat legendární herní adaptaci z roku...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...