Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Gangsters 2: Vendetta – válka v ulicích

  12:00aktualizováno  9. července 3:56
Nelegální obchod s alkoholem, přestřelky v temných ulicích a automobilové honičky – to je obrázek jak vystřižený z amerických gangsterských filmů. Podobné vzrušující okamžiky však nemusíte jen sledovat jako diváci, ale můžete je zažít přímo na vlastní kůži. Stačí, když si nainstalujete novou strategickou hru Gangsters 2 a pustíte se do hraní.

Gangsters 2: Vendetta Distribuční společnost Eidos Interactive je v poslední době poměrně pilná a jejím dalším počinem je strategická hra Gangsters 2, pocházející z dílny firmy Hothouse Creations. Jak už dvojka v názvu našeptává, nejedná se o úplně originální záležitost, ale o pokračování staršího kousku. Předchůdcem dnes recenzované strategie je hra Gangsters: Organized Crime, která vyšla již roku 1998 a na svědomí ji měla stejná vývojářská i producentská společnost. Novinka Gangsters 2 (dále jen G2) nabízí inovovaný herní systém, promyšlenější příběh a samozřejmě nové zpracování.

Přesto, že se děj hry odehrává ve smyšleném státě Tempere, je nad slunce jasné, že autoři si za vzor vzali slavná gangsterská léta americké prohibice, jako konec konců i v díle prvním. Hráč se vžívá do role drsňáka Joeyho Bana, jehož otec byl zabit ve válce gangů v městečku Buffalo Falls. Joey se rozhodne pomstít smrt svého otce, takže zápletka prvního scénáře je jednoduchá – zabít otcova vraha, místního gangsterského šéfa. Tím však Joeyho pomsta zadaleka nekončí, navíc svým činem rozpoutá válku gangů v ulicích městečka. Musí se tedy vypořádat s konkurencí v Buffalo Falls, ovládnout město a získat tak zdroje pro své další akce. S tím, jak se jako šéfové vlastního gangu budete prokousávat dalšími scénáři, budete postupně odkrývat celou zločineckou síť, jejímž mozkem je nejvyšší boss sídlící v hlavním Gangsters 2: Vendetta městě státu. Cesta k rozbití celé organizace je dlouhá a obtížná a povede přes mnoho potu, dřiny a hlavně krve.

Asi se ptáte, co všechno tedy vlastně obnáší život gangsterského šéfa. V podstatě ve všech scénářích bude vaše snažení směřovat k hospodářskému ovládnutí města nebo k likvidaci některých důležitých představitelů konkurenčního gangu, popřípadě k obojímu. Ke slovu tedy přijdou klasické bombové útoky, vymlacování soupeřových podniků nebo likvidace jeho pohůnků. Nepřítel má ovšem vždy početní převahu, takže není příliš moudré své chlapíky nahnat do otevřené přestřelky. Mnohem lepší je naskládat své střelce do auta, rychle projet třeba okolo kasina ovládaného soupeřem a samopalem pokosit ochranku. Soupeř však není pasivní, ale naopak se sám snaží co nejvíce vám znepříjemnit život. Je tedy na místě na důležitá místa postavit své drsňáky a hlídat si své teritorium. Nejen střelba však patří k důležitým gangsterským činnostem, ke slovu přijdou i delikátnější způsoby. Můžete například podplácet různé místní úředníky včetně policejního velitele. Státní moc pak leckdy přivře oči, i když vaše řádění přesáhne únosnou mez. Nepostradatelnou součástí hry je také ekonomické zázemí pro váš gang. V každém městě je mnoho výdělečných budov, které můžete buď koupit nebo prostě převzít. Některé navíc můžete obohatit o nelegální činnost, Gangsters 2: Vendetta takže pod rouškou kanceláře může běžet třeba herna nebo lihovar. Tyto aktivity jsou o dost výnosnější než ty normální, ale skrývají i několik rizik. K jejich provozu je totiž nutno najímat obchodní specialisty, jednotlivé činnosti jsou dost provázané (pokud přijdete o lihovar a pivovar, budete mít problémy i s provozem baru) a samozřejmě je tu také bdělá policie, které je potřeba zacpat oči a ústa úplatkem. Jak postupně zvyšujete počet výdělečných podniků, tak roste vámi ovládané území. V tom jsou pak i další zajímavá místa, jako například obchod se zbraněmi či automobily, nemocnice a podobně. Všechny tyto budovy můžete samozřejmě využít ve svůj prospěch. Po městě jsou navíc roztroušeny i rekrutovací budovy, ze kterých je možno najmout gorily na špinavou práci.

Zcela zásadní věcí je samozřejmě váš tým. Zpočátku se k vám přidá jen několik málo gangsterů, později budete moci další rekrutovat z novinových inzerátů. Podobným způsobem je možné rekrutovat také nájemné vrahy a již zmíněné obchodní specialisty. Mezi jednotlivými scénáři můžete některé týpky přibírat do své “rodiny”, rovněž máte vždy k dispozici pár bodíků na zlepšování jejich vlastností. Každý člen vašeho gangu má dvě základní dovednosti – boj a plížení. U některých specialistů se k nim přidávají ještě některé Gangsters 2: Vendetta bonusové dovednosti, jako třeba přesvědčování, bombové útoky, excelentní řidičské schopnosti, vraždění a tak dále. Každý ostrý hoch má u sebe základní pistoli, ale můžete mu dokoupit až pět dalších zbraní. Mezi těmi si samozřejmě může dle potřeby přepínat a zbývající použít pro vyzbrojení svých goril. Každý gangster totiž může mít až čtyřčlenný doprovod a taková pětičlenná partička vyzbrojená samopaly už umí natropit pěknou neplechu. Svým mužům můžete také nakupovat automobily. Na výběr je pět typů, které se liší rychlostí, cenou, pancéřováním a prostorem pro posádku. Automobily rovněž můžete vzít nepřátelským gangsterům, bohužel však nelze odcizit civilní vozidla parkující na ulici (jako třeba v GTA). Dobrá je také možnost nastavit každému gangsterovi různý stupeň agresivity, i když někdy to příliš nepomůže. Na správném složení vašeho gangu samozřejmě závisí vaše šance na úspěch, takže na výběru vhodných lidí a výzbroje si musíte rozhodně dát záležet.

Důležité je také to, jak tato zajímavá hra vypadá. Na první pohled vám asi G2 připomene povedenou hru Heist, vydanou před několika měsíci. Rovněž v té se vše točí kolem zločinu a také zpracování je trochu podobné. Města, ve kterých se děj G2 odehrává, jsou zobrazena v izometrickém pohledu a ač oplývají mnoha detaily, neztrácejí na Gangsters 2: Vendetta přehlednosti. Ve hře se střídá noc a den a zejména noční ulice osvětlené pouličními lampami vypadají velice dobře. Jednotlivé objekty, tedy automobily a postavy gangsterů či civilistů, jsou rovněž vykresleny velmi pečlivě a ani animace nejsou nejhorší. Hra běží v rozlišení 800x600, což sice může někomu připadat nedostatečné, ale celkový grafický dojem je velmi dobrý. Zvukové zpracování je možno zařadit do průměru. Hudba poměrně příjemně podbarvuje atmosféru hry a zvukové efekty jsou více méně klasické – výbuch bomby, střelba z brokovnice, však to znáte. Veškeré povídání mezi misemi je namluvené, ale ve hře samotné příliš mluveného slova nenajdeme. Je to trochu na škodu, protože leckdy se důležité události oznamují jen poblikávající ikonou poradce, což můžete snadno přehlédnout. Technické zpracování je však celkově na slušné úrovni a tomuto typu hry plně dostačuje.

Jak jsem již naznačil, hra je rozdělena na jednotlivé mise. Autoři jich pro vás připravili kolem dvou desítek, přičemž jejich náročnost postupně stoupá a rozsáhlost daných teritorií se zvětšuje, takže hra vám rozhodně vydrží na dost dlouho. G2 je strategií realtimovou, trochu na škodu může být skutečnost, že nelze regulovat rychlost hry, vše je však vyváženo možností pauzovat pomocí oblíbeného mezerníku. Herní obrazovka má několik úrovní, od mapy celého města přes pár stupňů přiblížení až k detailnímu izometrickému pohledu do ulic. Gangsters 2: Vendetta Většinu akcí můžete provádět jak z mapy, tak přímo v městském pohledu, což šetří zbytečné přeskakování z obrazovky do obrazovky. Celá hra se ovládá myší a několika klávesovými zkratkami. Všemi potřebnými menu vás provede Tutorial, takže ovládání vám brzy přejde do krve.

Zatím jsem hru spíše chválil, je nutné však zmínit i některé nedostatky. Místy mě dost rozčilovala slabá AI mých svěřenců, zejména co se týče řízení automobilů. S autem se navíc můžete otočit jen na křižovatce a parkovat lze jen v širších ulicích, což může být dost nepříjemné (a nelogické). Občas také nastane situace, že necháte skupinku svých chlápků postávat na jediné přístupové cestě s agresivitou zapnutou na maximum, ale oni si kolemjdoucích gangsterů konkurence ani nevšimnou. Popravdě řečeno, nejvyšší není ani inteligence nepřátel. Globální strategie soupeře není až zas tak špatná, ale jednotlivé skupinky gangsterů jsou občas dost hloupé, leckdy například při přestřelce vystoupí z auta a připraví se tak o výhodný úkryt, jindy se zas nechají zahnat na útěk o dost slabší ochrankou některé budovy a také je velmi snadné vyprovokovat je ke střelbě v přítomnosti policie a strážce zákona tak poštvat proti nim. Dalším neduhem je nepříliš pohodlné scrollování mapy myší a Gangsters 2: Vendetta pravým tlačítkem, nechápu, proč nelze použít třeba kurzorové šipky.

Na druhou stranu však ve hře najdeme i spoustu celkem originálních vychytávek. Například pokud je nějaký váš gangster hodně aktivní, stane se za chvíli hledaným a je potřeba ho na chvíli ukrýt. Pokud policie pronásleduje vaše muže a má jasnou převahu, je možno přepnout agresivitu na minimum a vaši gangsteři se vzdají. Jsou sice uvězněni, ale již zmíněné úplatky zmůžou mnoho. Příjemné je, že po městě se pohybuje i velké množství civilistů, novinářů a podobně, navíc všichni tito lidé (stejně jako všichni vaši a soupeřovy muži) mají svá jména. Poměrně dobře zpracované jsou i zdroje informací, konkrétně poradce (je to vlastně Joeyho strýc) a noviny.

A celkový verdikt ? G2 je hrou poměrně originální (tím však nechci říci, že tu nic podobného ještě nebylo), slušně zpracovanou a vysoce hratelnou. Obsahuje sice některé nedostatky, které občas zamrzí, ale já osobně jsem se u ní opravdu dobře bavil. Obtížnost navíc není zdaleka tak vysoká, jako třeba ve hře Heist, takže ji lze doporučit v podstatě všem, které láká atmosféra gangsterských válek z období prohibice přiblížená hrou, při které je potřeba trochu zapnout mozek.

Gangsters 2: Vendetta
Výrobce: Hothouse Creations
Vydavatel: Eidos Interactive
Distribuce v ČR: Bohemia Interactive, český manuál, v přípravě
Hratelná demoverze: BonusWeb.cz
Oficiální homepage: www.gangsters2.com
Minimální konfigurace: procesor 266 MHz, 64 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 366 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ano (LAN, internet)
Verdikt: Zajímavá gangsterská strategie z období prohibice. I přes některé nedostatky nabízí poměrně originální zábavu.
Hodnocení 80%

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

  • Nejčtenější

Přes 300 lidí staví deset let Středozem v Minecraftu. Stále nemají hotovo

Skupina nadšenců se před desíti lety rozhodla převést literární dílo J. R. R. Tolkiena do virtuálního světa Minecraftu....

Měli jste vlka chytajícího vejce či chobotnici? Tuto retro novinku oceníte

Vzpomínáte rádi na digihry, v nichž vlk chytal vajíčka nebo potápěč lovil poklad a snažil se vyhnout chapadlům...

Patříte mezi šťastlivce, kteří mají PS5? Tak pozor na tento problém

Nové konzole PlayStation 5 přichází ve čtvrtek na český trh, ovšem v továrním nastavením obsahují poněkud trapnou...

Překupníci mají žně, nové PlayStationy 5 prodávají klidně za dvojnásobek

Omezená dodávka PlayStationů 5 způsobila ohromný přetlak v poptávce proti reálné nabídce. Kdo chce konzoli do Vánoc, má...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hrát na Xboxu se dá i bez konzole, zastoupí ji mobil a pár kabelů

Premium Se startem streamovací služby xCloud se otevřel způsob, jak hrát na mobilu tituly Xboxu, aniž byste vlastnili samotnou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...