Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Gangsters 2: Vendetta – válka v ulicích

  12:00aktualizováno  9. července 3:56
Nelegální obchod s alkoholem, přestřelky v temných ulicích a automobilové honičky – to je obrázek jak vystřižený z amerických gangsterských filmů. Podobné vzrušující okamžiky však nemusíte jen sledovat jako diváci, ale můžete je zažít přímo na vlastní kůži. Stačí, když si nainstalujete novou strategickou hru Gangsters 2 a pustíte se do hraní.

Gangsters 2: Vendetta Distribuční společnost Eidos Interactive je v poslední době poměrně pilná a jejím dalším počinem je strategická hra Gangsters 2, pocházející z dílny firmy Hothouse Creations. Jak už dvojka v názvu našeptává, nejedná se o úplně originální záležitost, ale o pokračování staršího kousku. Předchůdcem dnes recenzované strategie je hra Gangsters: Organized Crime, která vyšla již roku 1998 a na svědomí ji měla stejná vývojářská i producentská společnost. Novinka Gangsters 2 (dále jen G2) nabízí inovovaný herní systém, promyšlenější příběh a samozřejmě nové zpracování.

Přesto, že se děj hry odehrává ve smyšleném státě Tempere, je nad slunce jasné, že autoři si za vzor vzali slavná gangsterská léta americké prohibice, jako konec konců i v díle prvním. Hráč se vžívá do role drsňáka Joeyho Bana, jehož otec byl zabit ve válce gangů v městečku Buffalo Falls. Joey se rozhodne pomstít smrt svého otce, takže zápletka prvního scénáře je jednoduchá – zabít otcova vraha, místního gangsterského šéfa. Tím však Joeyho pomsta zadaleka nekončí, navíc svým činem rozpoutá válku gangů v ulicích městečka. Musí se tedy vypořádat s konkurencí v Buffalo Falls, ovládnout město a získat tak zdroje pro své další akce. S tím, jak se jako šéfové vlastního gangu budete prokousávat dalšími scénáři, budete postupně odkrývat celou zločineckou síť, jejímž mozkem je nejvyšší boss sídlící v hlavním Gangsters 2: Vendetta městě státu. Cesta k rozbití celé organizace je dlouhá a obtížná a povede přes mnoho potu, dřiny a hlavně krve.

Asi se ptáte, co všechno tedy vlastně obnáší život gangsterského šéfa. V podstatě ve všech scénářích bude vaše snažení směřovat k hospodářskému ovládnutí města nebo k likvidaci některých důležitých představitelů konkurenčního gangu, popřípadě k obojímu. Ke slovu tedy přijdou klasické bombové útoky, vymlacování soupeřových podniků nebo likvidace jeho pohůnků. Nepřítel má ovšem vždy početní převahu, takže není příliš moudré své chlapíky nahnat do otevřené přestřelky. Mnohem lepší je naskládat své střelce do auta, rychle projet třeba okolo kasina ovládaného soupeřem a samopalem pokosit ochranku. Soupeř však není pasivní, ale naopak se sám snaží co nejvíce vám znepříjemnit život. Je tedy na místě na důležitá místa postavit své drsňáky a hlídat si své teritorium. Nejen střelba však patří k důležitým gangsterským činnostem, ke slovu přijdou i delikátnější způsoby. Můžete například podplácet různé místní úředníky včetně policejního velitele. Státní moc pak leckdy přivře oči, i když vaše řádění přesáhne únosnou mez. Nepostradatelnou součástí hry je také ekonomické zázemí pro váš gang. V každém městě je mnoho výdělečných budov, které můžete buď koupit nebo prostě převzít. Některé navíc můžete obohatit o nelegální činnost, Gangsters 2: Vendetta takže pod rouškou kanceláře může běžet třeba herna nebo lihovar. Tyto aktivity jsou o dost výnosnější než ty normální, ale skrývají i několik rizik. K jejich provozu je totiž nutno najímat obchodní specialisty, jednotlivé činnosti jsou dost provázané (pokud přijdete o lihovar a pivovar, budete mít problémy i s provozem baru) a samozřejmě je tu také bdělá policie, které je potřeba zacpat oči a ústa úplatkem. Jak postupně zvyšujete počet výdělečných podniků, tak roste vámi ovládané území. V tom jsou pak i další zajímavá místa, jako například obchod se zbraněmi či automobily, nemocnice a podobně. Všechny tyto budovy můžete samozřejmě využít ve svůj prospěch. Po městě jsou navíc roztroušeny i rekrutovací budovy, ze kterých je možno najmout gorily na špinavou práci.

Zcela zásadní věcí je samozřejmě váš tým. Zpočátku se k vám přidá jen několik málo gangsterů, později budete moci další rekrutovat z novinových inzerátů. Podobným způsobem je možné rekrutovat také nájemné vrahy a již zmíněné obchodní specialisty. Mezi jednotlivými scénáři můžete některé týpky přibírat do své “rodiny”, rovněž máte vždy k dispozici pár bodíků na zlepšování jejich vlastností. Každý člen vašeho gangu má dvě základní dovednosti – boj a plížení. U některých specialistů se k nim přidávají ještě některé Gangsters 2: Vendetta bonusové dovednosti, jako třeba přesvědčování, bombové útoky, excelentní řidičské schopnosti, vraždění a tak dále. Každý ostrý hoch má u sebe základní pistoli, ale můžete mu dokoupit až pět dalších zbraní. Mezi těmi si samozřejmě může dle potřeby přepínat a zbývající použít pro vyzbrojení svých goril. Každý gangster totiž může mít až čtyřčlenný doprovod a taková pětičlenná partička vyzbrojená samopaly už umí natropit pěknou neplechu. Svým mužům můžete také nakupovat automobily. Na výběr je pět typů, které se liší rychlostí, cenou, pancéřováním a prostorem pro posádku. Automobily rovněž můžete vzít nepřátelským gangsterům, bohužel však nelze odcizit civilní vozidla parkující na ulici (jako třeba v GTA). Dobrá je také možnost nastavit každému gangsterovi různý stupeň agresivity, i když někdy to příliš nepomůže. Na správném složení vašeho gangu samozřejmě závisí vaše šance na úspěch, takže na výběru vhodných lidí a výzbroje si musíte rozhodně dát záležet.

Důležité je také to, jak tato zajímavá hra vypadá. Na první pohled vám asi G2 připomene povedenou hru Heist, vydanou před několika měsíci. Rovněž v té se vše točí kolem zločinu a také zpracování je trochu podobné. Města, ve kterých se děj G2 odehrává, jsou zobrazena v izometrickém pohledu a ač oplývají mnoha detaily, neztrácejí na Gangsters 2: Vendetta přehlednosti. Ve hře se střídá noc a den a zejména noční ulice osvětlené pouličními lampami vypadají velice dobře. Jednotlivé objekty, tedy automobily a postavy gangsterů či civilistů, jsou rovněž vykresleny velmi pečlivě a ani animace nejsou nejhorší. Hra běží v rozlišení 800x600, což sice může někomu připadat nedostatečné, ale celkový grafický dojem je velmi dobrý. Zvukové zpracování je možno zařadit do průměru. Hudba poměrně příjemně podbarvuje atmosféru hry a zvukové efekty jsou více méně klasické – výbuch bomby, střelba z brokovnice, však to znáte. Veškeré povídání mezi misemi je namluvené, ale ve hře samotné příliš mluveného slova nenajdeme. Je to trochu na škodu, protože leckdy se důležité události oznamují jen poblikávající ikonou poradce, což můžete snadno přehlédnout. Technické zpracování je však celkově na slušné úrovni a tomuto typu hry plně dostačuje.

Jak jsem již naznačil, hra je rozdělena na jednotlivé mise. Autoři jich pro vás připravili kolem dvou desítek, přičemž jejich náročnost postupně stoupá a rozsáhlost daných teritorií se zvětšuje, takže hra vám rozhodně vydrží na dost dlouho. G2 je strategií realtimovou, trochu na škodu může být skutečnost, že nelze regulovat rychlost hry, vše je však vyváženo možností pauzovat pomocí oblíbeného mezerníku. Herní obrazovka má několik úrovní, od mapy celého města přes pár stupňů přiblížení až k detailnímu izometrickému pohledu do ulic. Gangsters 2: Vendetta Většinu akcí můžete provádět jak z mapy, tak přímo v městském pohledu, což šetří zbytečné přeskakování z obrazovky do obrazovky. Celá hra se ovládá myší a několika klávesovými zkratkami. Všemi potřebnými menu vás provede Tutorial, takže ovládání vám brzy přejde do krve.

Zatím jsem hru spíše chválil, je nutné však zmínit i některé nedostatky. Místy mě dost rozčilovala slabá AI mých svěřenců, zejména co se týče řízení automobilů. S autem se navíc můžete otočit jen na křižovatce a parkovat lze jen v širších ulicích, což může být dost nepříjemné (a nelogické). Občas také nastane situace, že necháte skupinku svých chlápků postávat na jediné přístupové cestě s agresivitou zapnutou na maximum, ale oni si kolemjdoucích gangsterů konkurence ani nevšimnou. Popravdě řečeno, nejvyšší není ani inteligence nepřátel. Globální strategie soupeře není až zas tak špatná, ale jednotlivé skupinky gangsterů jsou občas dost hloupé, leckdy například při přestřelce vystoupí z auta a připraví se tak o výhodný úkryt, jindy se zas nechají zahnat na útěk o dost slabší ochrankou některé budovy a také je velmi snadné vyprovokovat je ke střelbě v přítomnosti policie a strážce zákona tak poštvat proti nim. Dalším neduhem je nepříliš pohodlné scrollování mapy myší a Gangsters 2: Vendetta pravým tlačítkem, nechápu, proč nelze použít třeba kurzorové šipky.

Na druhou stranu však ve hře najdeme i spoustu celkem originálních vychytávek. Například pokud je nějaký váš gangster hodně aktivní, stane se za chvíli hledaným a je potřeba ho na chvíli ukrýt. Pokud policie pronásleduje vaše muže a má jasnou převahu, je možno přepnout agresivitu na minimum a vaši gangsteři se vzdají. Jsou sice uvězněni, ale již zmíněné úplatky zmůžou mnoho. Příjemné je, že po městě se pohybuje i velké množství civilistů, novinářů a podobně, navíc všichni tito lidé (stejně jako všichni vaši a soupeřovy muži) mají svá jména. Poměrně dobře zpracované jsou i zdroje informací, konkrétně poradce (je to vlastně Joeyho strýc) a noviny.

A celkový verdikt ? G2 je hrou poměrně originální (tím však nechci říci, že tu nic podobného ještě nebylo), slušně zpracovanou a vysoce hratelnou. Obsahuje sice některé nedostatky, které občas zamrzí, ale já osobně jsem se u ní opravdu dobře bavil. Obtížnost navíc není zdaleka tak vysoká, jako třeba ve hře Heist, takže ji lze doporučit v podstatě všem, které láká atmosféra gangsterských válek z období prohibice přiblížená hrou, při které je potřeba trochu zapnout mozek.

Gangsters 2: Vendetta
Výrobce: Hothouse Creations
Vydavatel: Eidos Interactive
Distribuce v ČR: Bohemia Interactive, český manuál, v přípravě
Hratelná demoverze: BonusWeb.cz
Oficiální homepage: www.gangsters2.com
Minimální konfigurace: procesor 266 MHz, 64 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 366 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ano (LAN, internet)
Verdikt: Zajímavá gangsterská strategie z období prohibice. I přes některé nedostatky nabízí poměrně originální zábavu.
Hodnocení 80%

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Největší obchod v herní historii, Microsoft kupuje Activision za 1,5 bilionu

Společnost Microsoft kupuje za téměř 70 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) gigantické vydavatelství Activision...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...

Co to teď všichni najednou hrají? Hra s písmeny vzala internet útokem

Jednoduchá hra s hledáním slov je najednou velký hit internetu. Jmenuje se Wordle a zafungovala zejména na sociálních...

S Blizzardem padá i World of Warcraft. Co se se slavnou hrou děje?

World of Warcraft je hegemonem žánru MMORPG her. V posledních letech se od něj ovšem odvrací hráči. Proč tomu tak je?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší obchod v herní historii mění všechno. Co to znamená pro hráče

Akvizice, v rámci níž Microsoft koupí za jeden a půl bilionu korun vydavatelství Activision Blizzard, změní herní...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...