Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Carmageddon TDR 2000

  12:00aktualizováno  9. července 2001 1:52
Považujete brutalitu ve hrách za zbytečnou a nesmyslnou? Zdá se vám odporné, když ve hře narazíte na volně se povalující krvácející údy? Bojíte se rychlé jízdy plné smyků a karambolů? V případě, že je jedna z vašich odpovědí kladná, raději ani nečtěte dál.

Carmageddon TDR 2000Považujete brutalitu ve hrách za zbytečnou a nesmyslnou? Zdá se vám odporné, když ve hře narazíte na volně se povalující krvácející údy? Bojíte se rychlé jízdy plné smyků a karambolů? V případě, že je jedna z vašich odpovědí kladná, raději ani nečtěte dál. Stejně jako v třetím pokračování dnes již kultovního Carmageddonu se ani v téhle recenzi krví nijak šetřit nebude.

Nejdříve si vysvětlíme pojmy. Zákon schválnosti opravdu funguje, jinak si totiž nedovedu vysvětlit, proč jsem dostal na recenzi verzi, ve které se místo chodců a důchodců vyskytují zatuchlé zombies. Červenou tekutinu nahradil odporný zelený sliz, jenž z mrtvolek při porážce stříká. Někdo má prostě tu smůlu, že zemře dvakrát. V existenci více verzí nehledejte nic mystického, vysvětlení je poměrně nasnadě. V některých státech se krvavá verze Carmageddonu nesmí prodávat (Velká Británie, Německo, Itálie...), proto se autoři uchýlili k takovéhle fintě. Buďte rádi, že nežijete například v Německu.

Druhý díl se vyznačoval tím, že samotné závodění občas ustupovalo příliš do pozadí na úkor přejíždění lidiček a domácích mazlíčků. Proto autoři přišli s kompromisním řešením tří herních režimů ve hře. Ten nejzákladnější, důležitý zejména pro hru jednoho hráče, tvoří Carmageddon TDR 2000obsáhlá kampaň. V kampani na vás čeká celkem devět odlišných herních prostředí, přičemž každé z nich obsahuje hned několik misí. Ano, misí - mimo závodění se v Carmageddonu objevuje také plnění přehršle úkolů. Každé prostředí lze definovat jako soběstačné, bez závislosti na vaší osobě v něm funguje systém dopravy, chodci si vesele štrádují po ulicích... To vše dává dojem, že se neustále něco děje.

Rozmanitost misí dává tušit, že se při jejich vytváření někdo docela hodně bavil. Ačkoliv sužující časový limit občas docela naštve, nápaditost a kvalitní návrhy úrovní vám to bohatě vynahradí. Někdy stačí pouze někam dojet, vyzvednout to a zavést na stanovené místo. Jindy zase naložíte bombu a na určeném místě ji odpálíte, či tlačítkem aktivujete nějakou akci. Třeba ohromná gorila v prvním prostředí vám svými pěstmi vydláždí cestu do další úrovně. Zajímavá je i mise, opět jedna z prvních, kdy se autem snažíte zneškodnit žraloka ve vodě. Možná si říkáte, že to není nijak složité, ale chyba lávky, ve vodě se pohybujete mnohem pomaleji.

Velké zásluhy na skvělé hratelnosti nelze upřít bezesporu velmi kvalitnímu enginu. Jeho síla je ukryta v jeho otevřenosti, ve hře prakticky nenarazíte na objekt, po němž by vaše auto nemohlo jet. Že vás oponent vymrštil až na střechu nějakého baráku? Žádný problém. To také Carmageddon TDR 2000zřejmě vedlo k zařazení ohromného množství skokánků, klopených zatáček, odrazových můstků a propastí. Kromě již zmíněné dopravy, zombíků a soupeřících vozů můžete ve hře narážet téměř do všeho. Tabulky skla místní kavárny se za příslušného zvuku tříští, popelnice a lavičky převracejí, dokonce lze porazit i semafor. Povím vám, že je to opravdu fajn pocit vidět, jak okolí reaguje na vaše chování.

Mnoho záleží i na volbě dopravního prostředku - v případě Carmageddonu JE z čeho si vybírat. Mně už z předchozích dílů asi nejvíce sedl Eagle MK4, ono červené vozítko, které vidíte na obrázcích kolem. Ovšem narazíte na všechno možné, třeba kruhový válcovitý stroj, kombajn a tank. Dohromady něco kolem padesáti různých dopravních vozidel. Záleží jen a jen na vás, zda dáváte přednost hrubé síle (a raději soupeře pěkně potrápíte svými bodáky) před rychlostí (prostě jim ujedete). Ale běda vám, když se s tintítkem dostanete do spárů šílence s kombajnem... A pokud už se tak stane, karoserie vašeho vozidla to dá znatelně najevo - pokroutí se, odpadnou části plechů. Není nic krásnějšího, než vyjít vítězně z čelní srážky a ztratit něco železa. Bojem ošlehaný hrdina a správní chlapi přece něco vydrží.

Carmageddon TDR 2000Ovládání se značně liší v závislosti na zvoleném vehiklu, ale obecně platí pravidlo, že všechny se řídí velmi příjemně. Pohyb obstarávají kurzorové klávesy, majitelé force feedback volantu si přijdou též na své. Kvůli Carmageddonu bych si ho snad i pořídil :-). Často využijete klávesy k rychlému opravení, samozřejmě za příslušnou částku peněz. Opravování probíhá v reálném čase, takže sami přímo uvidíte, jak se karoserie vyrovnává. Když už jde jo do tuhého či se rázem na svět díváte o 180 stupňů obráceně (na střeše), existuje možnost okamžitého obnovení. Pochválit musím ruční brzdu, která je na rozdíl od jiných závodních her použitelná a dobře využitelná.

Závod probíhá velmi jednoduše - na dráze, kterou určuje spousta šipek, ve správném pořadí projíždíte checkpointy, za což získáváte i trochu času k dobru. Během závodu vás totiž sužuje časový limit, během něhož musíte dojet do cíle. A zde jsem zaznamenal asi ten nejpodstatnější rozdíl od druhého dílu - mnoho času navíc ve hře nezískáte. Za přejíždění a mrzačení zombíků obdržíte o poznání méně bonusového času než v předchozích dílech. Hra se tak více věnuje závodění, než jatkám chodců. Ale nezoufejte, druhý režim "volná jízda", v níž si nastavíte úplně všechno (včetně času), vás opět uvrhne v bezduché (a zatraceně zábavné) přejíždění zombies.

Carmageddon TDR 2000Bonusy získáváte opravdu za všechno. Stačí předvést nějaký pěkný kousek, kdy zombík zemře nějakým obzvlášť ohavným způsobem, a body s časem máte v kapse. "Extra style bonus", "2x Combo", "Billiard bonus" - toť pouze zlomek z toho, s čím na vás Carmageddon vyrukuje. Další typy bonusů se válejí různě po ulicích a dokáží třeba zombíky dvakrát zvětšit či budete obdařeni dočasným turbem a podobně. Nezapomnělo se ani na zbraně - arzenál tvoří blesky, výbušné koule, olejové skvrny a další lahůdky.

Z ozvučení musím vyzdvihnout zejména hudbu, opět v podobě tracků na CD. Iron Maiden a Sentience ve dvoje znějí skvěle a ani tentokrát na vás nečeká nic jiného než nářezový metal a techno. Rozpliznutý zombík sice vydává zvuky, ale nic nepředčí burácivý zvuk motoru každého z vozidel.

Závěr - i když došlo ke změně konceptu směrem k závodění, přesto o svoji krvavou lázeň nepřijdete. Velmi slibně vypadá hra více hráčů rovnou se šesti typy her. Kdo měl rád předchozí díly, tenhle třetí si dozajista zamiluje. Super.

Carmageddon TDR 2000
Výrobce: Torus
Distributor: Sci
Minimální konfigurace: Pentium II 350, 64 MB RAM, 3D karta
Doporučená konfigurace: Pentium III 500, 64 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Krvavá jatka potřetí... a lepší než minule.
Hodnocení: 86%

Autor:
Témata: Důchodci, lázně
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Remaster Beyond Good & Evil vyjde už příští týden. Na dvojce se pracuje

Oblíbenou, avšak komerčně nepříliš úspěšnou akční adventuru Beyond Good & Evil si budeme moct díky...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...