Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Canis Canem Edit – zpátky do školy

  12:01aktualizováno  9. listopadu 2:37
Školní rok sice již běží na plné obrátky, ale na PS2 se do školních lavic vydáváme až nyní. i když pravdou je, že v lavicích si zdejší hrdina Jimmy Hopkins skutečně moc neposedí.

BonusWeb HIT Canis Canem Edit Věřte nebo ne, ale firma Rockstar dělá dokonce i jiné než jen sérii Grand Theft Auto. Vedle v poslední době již poměrně nevýrazného závodního Midnight Clubu jsme se v posledních letech mohli setkat třeba se zajímavými The Warriors nebo svým způsobem snad až nepřekonatelným Manhuntem. A nyní s Canis Canem Edit, přičemž netřeba asi příliš zdůrazňovat, že se jedná o hru, která byla až donedávna známá jako Bully. Přejmenování přišlo na poslední chvíli, zdá se ale, že obsah zůstal nezměněn.

Zdejší vyučování je totiž vcelku dost slušná zábava, protože jednotlivé předměty jsou ztvárněny pomocí speciálních miniher.

Canis Canem Edit Do Bullworth Academy vás v samém úvodu hry doveze vaše matka s jejím aktuálním šamstrem víceméně proto, aby od vás měli klid. Vás coby patnáctiletého Jimmyho Hopkinse tu ale žádná super pohodička rozhodně nečeká. Podle školních uniforem by to tady sice na první pohled mohlo vypadat jako na americké obdobě vyhlášeného britského Etonu, realita je ovšem taková, že tato škola je peklo. A kdo se neumí pořádně ohánět pěstmi, moc dlouho tady nepřežije. Jimmy sám o sobě je docela slušný sígr, ovšem proti tomu, co se děje tady, je úplný beránek. Proto se rozhodne se se všemi místními bandičkami, které v jednom kuse terorizují ostatní, jednou provždy skoncovat. Tím se dostáváme v jistém smyslu k zásadní myšlence celého článku: hra je sice o šikaně, ale nejste to vy, kdo šikanuje, ale ti, proti kterým bojujete. Jasně, nestavíte se proti nim s žádným ušlechtilým volebním programem, ale prachsprostě je všechny zbušíte, takže to u mravokárců nijak silný argument nebude, ale zmiňujeme se o tom víceméně jen pro pořádek, aby bylo jasno.

Canis Canem Edit Celá hra se odehrává pouze v areálu školy a několika menších čtvrtích přilehlého městečka, ale přesto se hned od začátku díky svému free-roam konceptu otevřeného herního prostředí nevyhne srovnání s GTA. A nemůžeme říci, že by z tohoto srovnání CCE vycházelo špatně. Naopak. Zatímco síla GTA je stále většími a většími herními plochami a nepřeberným množstvím možností, zhuštěnější CCE obsahuje co do absolutních čísel prakticky všeho méně než GTA, ale je to zde všechno celkově koncentrovanější. Pokud bychom tedy nadefinovali koeficient „počet možností na jednotku plochy“, budou na tom obě hry přinejmenším stejně, přičemž CCE bude působit možná až našlapanějším dojmem, jelikož je tu ke všemu blíž.

Tvůrci se sice nedokázali oprostit od někdy poněkud otravného systému, v němž je po neúspěšné misi potřeba znovu si dojít pro zadání, znovu dojít na místo plnění a znovu se pokusit misi splnit, ale díky již zmíněnému faktu, že zdejší herní plocha je Canis Canem Edit v maximální míře rozumná, není to ani v případech, kdy se vám některý z úkolů příliš nedaří, zase až taková otrava, jako kdybyste museli jet přes celé město někam, kde vás pravděpodobně zase někdo zastřelí.

Utlouct někoho jeho vlastní baseballovou pálkou je určitě moc fajn, ale pořádně si zastřílet, to má taky dost do sebe.

Náplň misí je přitom skutečně velmi pestrá a rozhodně se nedá říci, že by vás hra začala nudit, respektive přestala překvapovat někde v půlce. Autoři dokážou hráče neustále dost dobře motivovat, třeba tím, že když už by se v poslední třetině mohl začít hlásit stereotyp, vytasí na vás misi, kdy musíte vyfotit místní roztleskávačku v nedbalkách. Uznejte, že před splněním tohoto úkolu se spát jít rozhodně nedá. Zdejší úkoly se dají rozdělit do několika katagorií: hlavní úkoly, vedlejší úkoly, ještě více vedlejší úkoly, školní docházka, volnočasové aktivity plus asi i něco dalšího, na co jsme třeba ještě zapomněli.

Canis Canem Edit Hlavním důvodem, proč jste tady, je samozřejmě škola. Tam se chodí ráno a odpoledne, kdy je ve hře jeden vyučovací blok vždy ztvárněn jedním předmětem. Čeká vás zde angličtina, chemie, výtvarka, dílny, tělocvik a fotografování. Každý z předmětů má pět různých úrovní, kdy za splnění každé z nich se odemkne něco, co se později může hodit. Plnění školních povinností, ale není vyloženě zásadně důležité pro to, abyste se dostali ve hře dál. Jde ale taky o to, že když vás v době vyučování chytí vychovatel mimo učebnu, zatáhne vás násilím na hodinu. Mimo vyučovací hodiny si ale dělejte víceméně, co chcete, pokud tedy není zase již po večerce. Pokud vás ale nezmerčí dozor, respektive když mu utečete, můžete si dělat, co chcete, po celý den. Jak je patrné, hra pracuje i s denním cyklem, kterým je potřeba se řídit nejen kvůli škole, ale taky kvůli tomu, že některé mise jsou přístupné pouze v danou denní dobu. Například speciální úkol u příležitosti Halloweenu pak dokonce pouze v jediný daný moment.

Canis Canem Edit Zpět ale ke škole. Zdejší vyučování je totiž vcelku dost slušná zábava, protože jednotlivé předměty jsou ztvárněny pomocí speciálních miniher, jejichž obtížnost s každým stupněm či lekcí stoupá. Chemie je kupříkladu ztvárněna na způsob rytmické akce (v pravý čas mačkat správná tlačítka), v angličtině je zase potřeba z daných písmenek vytvořit co nejvíce slov (samozřejmě anglických). Výtvarka je pak variací na různé jednoduché akce, kdy je potřeba pomocí štětce odkrývat obraz na plátně a vyhýbat se „nepřátelským“ předmětům, a třeba ve fotografování je potřeba vždy někam doběhnout a něco vyfotit. A když už jsme u těch hříček, je zde i možnost zahrát si na automatech. Potěšitelné pak je, že zdejší videohry nejsou jen nějakými záležitostmi pro efekt, ale docela hratelnými arkádičkami, u nichž člověk dokáže strávit klidně i nějakou tu půlhodinu. Jeden z vedlejších úkolů je dokonce založen na tom, že v jedné z arkád musíte pokořit nejvyšší skóre.

K vynikajícímu dojmu přispívá i výborná zvuková složka hry.

Canis Canem Edit Co se týče příběhových úkolů, ty rovněž netrpí fádností. Je samozřejmě jasné, že většina z nich znamená někoho zmlátit nebo zpacifikovat nějakým jiným způsobem, ale vedle toho jsou zde takřka až stealth úkoly, kdy je kupříkladu nebýt viděn u toho jak někomu třeba – ehm – páčíte zámek u školní skříňky a podobně. V jednom z úkolů půjdete i na rande, v jiném si zaboxujete v ringu a třeba v jiném se zase zúčastníte závodů na kolech. Mimochodem, v jednom z úkolů si odemknete přístup do skateparku, kde se dá docela dobře zablbnout na BMX, dokonce lze udělat i backflip. Jako vášniví příznivci footskatingu jsme samozřejmě prověřili i tuto možnost: inu, není to ideální, ale jakž takž se něco předvést dá :-).

Když už jsme u těch kol, tak to je víceméně jediný dopravní prostředek, který zde máte k dispozici, ale na druhou stranu se na něm odehrávají třeba takové věci, že když ztropíte nějaký humbuk, tak na něm pak unikáte před policejními vozy či motorkami, nebo na jednom bickyklu ujíždíte ve dvou před bandou, která po vás jde. Mise, kdy vás kolega veze sotva sípe a vy Canis Canem Edit dozadu pálíte z pohledu vlastních očí na dotírající soupeře, se rozhodně zařadila k těm našim nejoblíbenějším. Nejedná se sice o nijak velkou výzvu nebo kdovíco světoborného, ale přichází ve vyloženě v ten správný moment, kdy skvěle oživí předchozí pěsťovačky. V neméně správný moment přichází i další mise, v níž je potřeba dobýt základnu šprtů, kteří se zabarikádovali v observatoři. V ní totiž dostanete do ruky pořádnou palnou zbraň a tato úroveň se tak vzhledem k rámci celé hry stává nefalšovanou střílečkou. Ono utlouct někoho jeho vlastní baseballovou pálkou je určitě moc fajn, ale pořádně si zastřílet, to má rozhodně taky dost do sebe. A když už vás řadové úkoly nebaví, můžete se věnovat něčemu jinému, třeba hledání skrytých kartiček, sprejování přidrzlých nápisů na zdi, různým minihrám, nebo třeba úkolům, kdy vás o menší službičku požádá některý z řadových studentů či obyvatel městečka.

Autorům se vedle pestré náplně misí ale velmi povedla i celková atmosféra hry, která rozhodně nepůsobí nijak extrémně Canis Canem Edit násilně, ale spíše komicky v dobrém slova smyslu. Když třeba jdete po školním areálu a na každém kroku tam někdo někoho tluče a zasypává ho různými šťavnatými průpovídkami nebo když vás dopadne školní dozor, načež vás zpacifikuje tak, že vás doslova zaklekne a pak dotáhne na hodinu výtvarky, tomu se prostě nedá nezasmát. Zdejší děcka neřeší žádné krevní msty, spíše jen takové škodolibé půtky (i když tedy samozřejmě poměrně drsnými způsoby), hádají se o holky a podobně, a tak z nich máte spíše bžundu než abyste řešili, o co životně důležitého že to vlastně v tom příběhu jde. Tím pádem se ani moc nesžijete s Jimmym. Na druhou stranu, proč se taky sžívat s někým, kdo vypadá jako Wayne Rooney zamlada, že? Nemyslíme si ovšem, že by to v tomto případě bylo nějak špatně. Většina dospělých hráčů se ostatně s někým, kdo má sotva patnáct, sžije asi jen sotva. Zkrátka chodíte s jedním lumpem mezi bandou ostatních, a je to sranda a zábava.

Vývoj hodnocení

Naše výsledné hodnocení nebylo vždy tak jednoznačné a nadšené. Proto se nedivte, když vám třeba zpočátku nebude CCE připadat tak bombasticky jako o tom píšeme.

Oznámení hry – Super, Manhunt se povedl a Rockstar tyto „bokovky“ evidentně umí. 80% je jistota.
Oznámení změny názvu a data vydání – Rockstar asi chce těžit jen z kontroverzního námětu, ale tak na na tu 80ku to asi bude.
Kapitola I – Ach jo, normální variace na GTA, akorát ve školním prostředí. Stejné principy, stejné chybky. To je tak na 70.
Kapitola II – První pusa od pořádné ženské plus první pořádné setkání s kuchařkou – 80%
Kapitola III – Pliveme do polívky a fotíme zálety jedné kočandy – 85%
Kapitola IV – Bojujeme proti šprtům a sportovcům, fotíme cheerleader ve sprše. Hra nás naprosto pohlcuje - jasných 90%.
Kapitola V – ta na tom už nemá šanci cokoliv změnit.

Canis Canem Edit A když už jsme zmínili ty holky. Za většinu úkolů dostáváte odměnu ve výši několika (desítek) babek, ale když splníte nějaký úkol pro některou ze zdejších dívčin, dojde často i na opravdickou pusu, což se v daném věku samozřejmě počítá mnohem víc než peníze. Ve hře se to projevuje tak, že vám pusy od holek doplňují zdraví. Pokud ale nejde o nějakou misi, bude vás to něco stát – holce, která vás má v oblibě, musíte dát nějaký dárek. Naneštěstí ale s líbáním bab začnete s tou nejtlustější přírodní katastrofou v celém Bullworthu, na pořádné kočandy dojde až později.

K vynikajícímu dojmu přispívá i výborná zvuková složka hry. Na většině postav, respektive jejich hlasech, je sice zřejmé, že je dabovali herci, kteří jsou již nějaký ten pátek ze základky venku, ale dojem to rozhodně nekazí. Uvědomíte si to víceméně ojediněle a starší herci zase mají o nějakou tu zkušenost navíc, takže dokázali své postavy nadabovat dost věrohodně, co se týče intonace a celkového mluveného projevu. Místní fotbalisté jsou tedy od prvního slova správně namachrovaní týpci, zatímco když Canis Canem Edit promluví šprt, je vám jasné, že je to srabík a intrikán. Ještě o něco výše jsou pak učitelé a další dospěláci, kdy třeba takový ožralý angličtinář sice Oscara za dabing asi nezíská, ale je jednoduše k sežrání. O kuchařce z místní kantýny ani nemluvě. Když tato bodrá matróna promluví, je to jako by přišlo zemětřesení. A nemějte strach, do jídla, které se tam kuchtí, si taky plivnete. Různí „komparsisté“ mají slušnou zásobu různých hlášek a nejenže na vás nebo po sobě vkuse všemožně pokřikují, ale sem tam se dá vyposlechnout i zajímavý rozhovor.

Nijak zvlášť pozadu nezůstává ani grafické zpracování, které by se dalo charakterizovat slovy „na Rockstar vynikající“. Celkově jsme tak s CCE více než spokojeni. To, co se původně mohlo zdát jako účelová mlátička, která se snaží budit kontroverzi školním námětem, se ve výsledku ukázalo jako velmi dobře hratelná a vtipná záležitost, kterou ale

Klady a zápory

Plus Netradiční prostředí
Plus Koncept "zhuštěného GTA" funguje na výbornou
Plus Hudba a zvuky

Mínus Podle nálady a okolností sem tam něco naštve.

i přes prostředí školy zcela jistě dokáží více ocenit dospělí hráči. Hra samozřejmě má i nějaké ty chyby, ale nejedná se o nic, co by bylo u žánru městských akcí neobvyklé. Naopak některé neduhy byly povýšeny na přijatelnější úroveň. Ať už ale na hře najdeme cokoliv, momentálně je CCE jasným důkazem toho, že i na malém školním plácku se dají dělat velké věci.


Canis Canem Edit
Výrobce/Vydavatel Rockstar/Rockstar
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 524 kB
Verdikt: "Zmenšené GTA" se opravdu povedlo.
Hodnocení: 90% (info)

  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Druhá sezona Falloutu potvrzena, seriál masivně zvýšil zájem o hry

Seriál Fallout od Amazonu, který vznikl na motivy známé herní postapokalyptické série, se dočká...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...