Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anarchy Online: Alien Invasion

  12:01
Objevení nové dimenze porušilo rovnováhu ve vesmíru. Pak se ale nad velkými městy objevily temné stíny. Z intergalaktických lodí se na planetu Rubi-Ka vyhrnuli nepřátelé. Invaze Vetřelců začala!
75

Anarchy Online: Alien Invasion

Platforma: PC
Výrobce: Funcom

Herní karta

Anarchy Online Alien Invasion O Anarchy Online jste už nejspíše slyšeli. Tato hra by si možná zasloužila titul "Nejlepší online hra, kterou většina lidí nikdy nepochopí". Není se vcelku čemu divit. Před třemi lety byla Anarchy Online opravdovým zjevením. Byla to první skutečná MMOPRG posazená nikoliv do minulosti nebo fantasy prostředí, jako už tehdy slavné klasiky žánru Ultima Online a Everquest, ale do prostředí čisté sci-fi. Kromě nezvyklého žánru s sebou hra navíc přinesla nejpropracovanější a také nejsložitější systém vývoje postavy. Uvedení hry provázela série technických blamáží, které pověst AO výrazně poškodily. V průběhu času ale dokázal Funcom přesvědčit desítky tisíc hráčů o přednostech své hry, a i když každé rozšíření hry přineslo nějaké nečekané technické potíže, hráči zůstali, ani uvedení Star Wars Galaxies neznamenalo pro AO tragický odliv hráčů.

Mohlo za to kromě jiného rozšíření Shadowlands, které do hry přineslo nové herní prostředí, srovnatelné velikosti jakou se vyznačovala původní planeta Rubi-Ka. Šlo o mystickou dimenzi, kde platí trochu jiná pravidla a namísto mutantů, androidů a kyborgů čelí hráči mýtičtějším stvořením jako jsou Stříbroocasí podivní pavouci a řada fantaskních bytostí. Materiální zdroje získávané v Zemích stínu potom umožnily výrobu nových zbraní, zbrojí a dalšího vybavení, které usnadňovalo život obyvatel Rubi-Ky. Nyní se autoři rozhodli vrátit zpět ke sci-fi kořenům a také k původní planetě, která pro hráče byla méně zajímavá. Tímto krokem je uvedení datadisku Alien Invasion, který je založen na invazi klasických, skoro až filmových, vetřelců (nebo vetřelců s velkým V). Jak je u Anarchy Online zvykem, je tento datadisk dodáván spolu s původní hrou do obchodů jako takzvaný starter-pack.

Byla to první skutečná MMOPRG posazená nikoliv do minulosti nebo fantasy prostředí, jako už tehdy slavné klasiky žánru Ultima Online a Everquest, ale do prostředí čisté sci-fi.

Anarchy Online Alien Invasion Začít s Anarchy Online právě teď, když je na trhu základní balíček Anarchy Online, není vůbec špatný nápad. Rozšíření s sebou přineslo jednu zásadní změnu pro nové hráče. Jde o nový "výcvikový prostor". Zatímco dříve si hráč musel hned na začátku vybrat, zda se přidá ke korporaci, která ekonomicky Rubi-Ku ovládá nebo k volnomyšlenkářským klanům, kteří proti Omni Corpu bojují (popřípadě si vybral těžkou a osamocenou cestu neutrála), nyní se kvůli útokům alienů dostanou všichni noví příchozí do stejného místa. Vesmírného přístavu, do kterého se po napadení Vetřelci uchýlila transportní loď. Výjimkou z tohoto začátku, který je společný po drtivou většinu hráčů, jsou povolání Keepera a Shade. Ta jsou bytostně svázána s prostředím Shadowlands, kde mají vlastní "výcvikový" tábor. V přístavu probíhají boje proti výzkumným oddílům vetřelců, ale nové hráčské postavy čeká nejprve lékařské vyšetření a první seznamování s funkcemi hry. Po zvládnutí základních bojových dovedností a promluvě s dostupnými představiteli oficiální správy přístavu mají zelenáči možnost zapojit se do boje proti vetřelcům. Ať už jde o přímou eliminaci nejmenších zvědů, což je zadání od velitele ozbrojených sil Omni nebo skenování jejich DNA či jejího ekvivalentu pro lékařku, která je spojena se zástupci Klanů.

Chcete být bezpohlavní?

Když pomineme Alieny a různé mutanty, není nabídka ras v Anarchy Online příliš bohatá, což na druhou stranu usnadňuje výběr. Nejčastější volbou je Solitus – obdoba Homo Sapiens, jde o neutrálně nastavenou rasu, která nemá výrazné přednosti ani velké slabiny. Lidem podobná je také rasa Optiflex. Její zástupci jsou ohební, ale chybí jim vytrvalost. Pro práci s nanoprogramy je přímo předurčena rasa Nano, která disponuje velkou zásobou duchovní síly, zatímco jejich fyzická síla je až k smíchu. Lidé je mají za kruté a nebezpečné. Nakonec tu je ještě krutější rasa Atroxů. Jde o geneticky modifikovanou rasu, která má jediné pohlaví. To silné. Původně Atroxové pracovali v dolech, takž jim to nejlépe jde s obušky, betonovými polštáři nebo traverzami.

Už na tomto "hřišti" můžete poznat výhodu vstupu do jedné ze dvou frakcí, která každá nabízí svým stoupencům specifické vybavení. Prvním vzorkem takového vybavení je nováčkovská výstroj, která se zlepšuje s růstem postavy. Pokud na takovou zbroj připnete odznak frakce, její vlastnosti se jako mávnutím nanoprogramem výrazně vylepší. Stejně tak se setkáte s možností výroby předmětů, která sice není tak rozvinutá jako třeba ve Star Wars Galaxies nebo Horizons, ale její výsledky jsou velice ceněné. V našem případě jde o vylepšení základní zbraně pomocí artefaktů získaných v prostorách přístavu.

Anarchy Online Alien Invasion Před tím, než se vůbec pustíte do prozkoumávání pískoviště, vás hra upozorní na obsah vašeho batůžku a také na princip rozvoje postavy, protože hned na začátku máte k dispozici první dávku IP (investment points) bodů, které můžete investovat do vybraných dovedností. Těch je ve hře několik desítek a co je zajímavé, některé se mezi sebou vzájemně ovlivňují, takže zvednutí inteligence například zvýší také dovednosti, které jsou na inteligenci závislé. Dovednosti jsou rozděleny do několika kategorií podle typu (boj na blízko, boj na dálku, technické dovednosti, obranné dovednosti, nano dovednosti (taková hi-tech magie)...) a zároveň jsou klasifikovány podle náročnosti daných dovedností pro vaši postavu. Tato náročnost vyjádřená barvou dovednosti závisí na povolání a rase postavy. V praxi to znamená, že voják se nejsnáze učí zacházet s útočnými puškami, zatímco technik se dobře učí znalosti počítačů a výrobě předmětů. Každá postava se ale může učit jakoukoliv dovednost, což z Anarchy Online činí spolu s Rubies of Eventide nejsvobodnější online hru vůbec. Protože je systém poměrně složitý, nabízí hra také možnost některých dovedností se zbavit a získat tak zpět IP, které je možné vložit do jiné dovednosti. Tuto možnost využívá řada hráčů na vyšších úrovních, aby si vyzkoušeli se stejnou postavou třeba nový typ zbraní. Většina předmětů ve hře se váže na zvládnutí dovedností v určité výši.

Dovednosti lze doladit použitím nanoprogramů (fungují stejně jako podpůrná kouzla ve fantasy hrách) nebo implantáty, které mohou vylepšovat i dvě dovednosti najednou. Tyto implantáty je možné koupit v obchodech nebo ještě lépe, si je nechat vyrobit na míru. Kombinací vhodných implantátů a "kouzel" je potom možné vylepšit postavu tak výrazně, jako by měla o deset levelů víc.

Anarchy Online Alien Invasion Předmětů jsou ve hře tisíce a kromě základních typových rozdílů se v podstatě stejné věci liší ve své kvalitě. Ta sahá od 1 až do 300, a čím kvalitnější předmět, tím lepší statistiky (lepší ochrana nebo ničivá síla), ale také vyšší nároky na použití. Pokud se bavíme o vybavení ve hře, pak nelze zatajit jednu úžasnou vlastnost Anarchy Online a tou jsou skvělé, mnohdy legrační popisy předmětů. Každá zbraň nebo druh zbroje má svou vlastní legendu. Od brnění, které mělo původně sloužit pracovníkům čističek odpadních vod přes plamenomety, které měly původně sloužit jako rozstřikovače pesticidů.Každá postava nezávisle na povolání se může učit jakoukoliv dovednost, což z Anarchy Online dělá spolu s Rubies of Eventide nejsvobodnější online hru vůbec.

14 povolání musí stačit každému...

Hra sice umožňuje jakékoliv postavě vzdělávání ve všech dostupných dovednostech, ale přesto je volba jedné ze čtrnácti dostupných profesí důležitá. Určuje totiž speciální schopnosti postavy a také předměty, které bude moci používat. Zvláštností Anarchy Online je skutečnost, že žádné povolání se neobejde bez sci-fi protějšku magie, kterým jsou nanoprogramy. Naopak, nanoprogramy určují do značné míry schopnosti postavy. Pro začátek je nejsnadnější povolání Bojovníka, které uspokojí zejména příznivce asijských bojových umění, nebo Vymahače, které představuje bezduchou mlátičku využívající kontaktní zbraně. Středně těžké je hraní za vojáka nebo doktora či inženýra, nejobtížnější potom za byrokrata nebo nanotechnika. Za vyzkoušení ale stojí všechna. Přehled s podrobným popisem najdete třeba zde.

Po několika prvních úrovních získaných bojem s různými malými potvůrkami jako je Leet, Reet a další skutečně legrační potvůrky (ne, na kutálející krysu se také zapomenout nedá) můžete opustit přístav a nasednout do transportního modulu, který vás dopraví na planetu Rubi-Ka. Podle vaší volby se přesunete do města Athén, pokud jste se rozhodli spojit svou budoucnost s Klany, do Newland City v případě neutrálů a do Říma v případě následovníků Omni Corporation. Referencí na pozemskou historii najdete na Rubi-ce mnohem více, včetně Kamelotu (postaveného ve středověkém stylu, ale s velmi neodpovídajícími obránci a nepřáteli kolem města).

Anarchy Online Alien Invasion Herní možnosti v Anarchy Online jsou rozděleny do pěti základních oblastí. První oblastí je obvyklé "lovení" potvor obvyklé ve všech MMOPRG, kdy sami nebo ve spolupráci s ostatními hráči bloudíte krajinou nebo podzemními kobkami, které v Anarchy Online zastupují opuštěné tunely metra. Nejlepším místem pro podobná dobrodružství jsou ale Shadowlands, které nabízejí zajímavé, graficky odlišné prostředí a hlavně "lepší expu", jak s oblibou tvrdí českoslovenští hráči AO. Vzhledem k tomuto faktu zde také snadněji najdete lidi do týmu. Na boji samotném v Anarchy Online je nejzábavnější jeho nepředvídatelnost. Většina zbraní má poměrně vysoký rozsah minimálního a maximálního zranění, které způsobí zásah. Díky tomu můžete jednou porazit stejného nepřítele bez škrábnutí a podruhé nemusíte vůbec přežít. A rozhodování, zda je lepší to risknout nebo raději utéct, má něco do sebe, narozdíl od her, u kterých přesně víte, co vás čeká, pokud se pustíte do boje.

Druhou možností, jak postupovat kupředu a hlavně v hierarchii vaší frakce, je plnění misí. Tento systém do značné míry přejaly Star Wars Galaxies. Na planetě Rubi-Ka jsou ve městech rozmístěny terminály s nabídkou různých úkolů. Tyto úkoly se v různých obměnách opakují na základě několika základních typů jako je vyhledání osoby, eliminace osoby, nalezení informace, opravení nějakého zařízení a podobně. Tyto terminály nabízejí ale také možnost upravení zadaného úkolu podle hráčovi chutě. Můžete si tak vybrat, jaký typ nepřátel chcete potkávat, jestli má jít o čistě bojovou misi nebo zda chcete cestou hledat tajné místnosti nebo se potýkat s pastmi a zámky. Vybrat si také můžete, zda chcete raději jako odměnu více zkušeností nebo více peněz.

Anarchy Online Alien Invasion Za plnění misí dostáváte body, po dosažení určité úrovně získáte vyšší pozici v rámci své frakce, která s sebou přináší výhody jako je vyšší počet životů nebo zvýšení ochranných charakteristik. Odměnou za účast v misích jsou také nejrůznější předměty, které nemusejí být dostupné v obchodech (například fantastické betonové polštáře s významnými pruhy!). Kvalita předmětů získaných v misi přitom odpovídá nastavení obtížnosti, které při neutrálním nastavení posuvníků je stejné jako úroveň vaší postavy. Mise existují ve dvou provedeních: sólové a skupinové. Hlavní odlišností skupinových misí je finální nestvůra, která po zabití vydá mnohem zajímavější předměty, než které je možné dostat o samotě. Pokud se neradi družíte, máte možnost požádat někoho, aby se k vám přidal u terminálu a poté můžete zkusit projít misi určenou pro celou skupinu sami. Jde samozřejmě o náročný podnik, ale také je to zábavné.

Odměnou za účast v misích jsou také nejrůznější předměty, které nemusejí být dostupné v obchodech (například fantastické betonové polštáře s významnými pruhy!).

Další možností, jak se ve hře zabavit, je výroba předmětů, která spočívá v kombinování koupených a nalezených materiálů a hotových předmětů v nové, dokonalejší. Nejznámějším výrobkem je nejspíše perenium blaster, ultimátní zbraň pro každého vojáka. Život technika není úplně jednoduchý, ale díky schopnosti kombinovat předměty a zvyšovat tak jejich hodnotu si postava už od začátku nebude moci stěžovat na nedostatek peněz.

Anarchy Online Alien Invasion Na vyšších úrovních je oblíbenou zábavou boj mezi frakcemi, který probíhá na neutrálních územích nebo v podobě bojů o těžební věže, které mohou stavět hráčské organizace. PvP bylo přidáno v podobě datadisku Notum Wars, který je součástí Anarchy Online ve všech nabízených variantách. I když jsou boje mezi hráči vždy trochu problematické, v Anarchy Online si na ně stěžuje jen málokdo, už proto, že jde prakticky o čistě dobrovolnou věc.

Nakonec tu máme boje proti vetřelcům, které jsou základem datadisku Alien Invasion. První setkání s vetřelci proběhne pro většinu hráčů už v novém výcvikovém prostoru, zde se nachází vetřelci-průzkumníci ve dvou variantách, první jsou poměrně slabí a právě jich se týkají úkoly zadávané velitelem obranných sil nebo klanovou lékařkou. Další dávka vetřelců se pohybuje kolem únikové cesty z přístavu. Těm je možné se buď vyhýbat nebo s nimi v skupinách bojovat. S vetřelci mohou bojovat i lidé bez datadisku Alien Invasion, ale nemohou používat mimozemské vybavení a hlavně, nemohou dostávat mimozemskou zkušenost a mimozemské úrovně.

Anarchy Online Alien Invasion Na výši Alien Levelu jsou přitom vázány speciální schopnosti, kterým se v Anarchy Online říká perky. Zatímco v běžné hře bez datadisku jsou tyto speciální dovednosti dostupné každých deset úrovní, mimozemské schopnosti jsou dostupné za každý mimozemský level. Jejich vliv na hru se liší podle povolání, které si hráč vybral. Povolání vojáka, kterému jsem se věnoval zdaleka nejvíce, si opravdu v případě alieního perku pomohlo. Dovednost "síla v číslech" dostupná už od prvního vetřeleckého levelu umožnila výrazně zvýšit útočnou sílu celého týmu. Další mimozemské perky umožňují používat emzácké vybavení nebo modifikovat DNA postavy a vylepšit tak její vlastnosti.

Vetřelci jsou bytostně spojeni s fenoménem hráčských měst, které do hry přidává právě datadisk. Vetřelci jsou v tomto pojetí "obsahem na požádání", kdy sami hráči rozhodují o tom, kdy proběhne útok. I když je to tak trochu nerealistické, výsledek je zábavný. Stačí počkat, kdy se ve hře objeví dost členů hráčské organizace a během pár minut se dostaví průzkumná loď vetřelců, kteří na město zaútočí. Město si samozřejmě nemůže postavit každý, jsou doménou velkých organizací, které mají dostatek zdrojů na nákup budov i dost času na získávání tzv. RCU. Tato zařízení udržují v chodu štít, který město chrání a jehož vypnutím jsou vetřelci přivoláni. Město podle své kvality a postavených budov ovlivňuje všechny hráče dané organizace tím, že jim přímo přidá několik bodů do vybraných dovedností.

Město podle své kvality a postavených budov ovlivňuje všechny hráče dané organizace tím, že jim přímo přidá několik bodů do vybraných dovedností.

Anarchy Online Alien Invasion Pro nového hráče znamenalo toto rozvržení významnou nevýhodu. I několik měsíců od opuštění výcvikového prostoru měl totiž s vetřelci utrum, pokud neměl štěstí na lidi, kteří ho vzali k sobě do organizace a pomohli mu rychle získat levely, protože je úroveň Alienů determinována úrovní postav bránících město, výsledkem buď byly příliš silní nepřátele pro nováčky nebo naopak příliš slabí vetřelci, kteří starším postavám nedávali žádnou zkušenost. Přibližně dva měsíce skučení hráčů na fórech ale zabraly a v tuto chvíli už probíhají nájezdy Alienů na hlavní města, takže noví hráči a asociálové (jako autor sám) nejsou bráni na hůl.

I několik měsíců od vydání datadisku ve hře stále chybí hráčské obchody, které měly usnadnit jinak velice živou herní ekonomiku, ve které je velká většina předmětů vázána na dovednosti a povolání a pro hráče je vždy výrazně výhodnější prodat věci spoluhráčům než se jich zbavovat v NPC obchodě. Důvodem pro oddálení uvedení této funkce je podle všeho nějaká možnost zneužití jako je prodej jinak neobchodovatelných předmětů, oficiálně ale nebyl důvod zpoždění vysvětlen.

Anarchy Online Alien Invasion Je škoda, že je tak obtížné vysvětlit, jak zábavné půtky s Alieny jsou a jak motivující faktor pro výcvik postavy je možnost dostat se při obraně města až na palubu mimozemské lodi, pokořit její posádku a vrátit se zpět s bohatou kořistí. Během doby, kterou jsem hrál, se mi to nepodařilo. Nebylo to tím, že bych neměl podporu hráčské organizace, naopak, Czech Anarchy město má a na jeho ochraně jsem se podílel. Ale dohnat několikaletý náskok ostatních se mi během dvou měsíců nepovedlo. I to je důvod, proč se do hry vrátit, až čas dovolí. Jednou emzáky někdo musí pořádně nakopat do zadku. A ten někdo se jmenuje Groggy, solitus, voják organizace Czech Anarchy.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 35 čtenářů

  • Nejčtenější

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Summer Game Show ukázal novou Civilizaci i hry ze světa Harry Pottera a Duny

Počátek června platil dlouhé roky za neoficiální svátek hráčů, právě tou dobou se konala výstava...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...