Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Xenus – zemřít v Kolumbii

  12:00
Xenus – odvážná kombinace 3D akce a RPG s mnoha možnostmi, jak hru dokončit. Neexistují úrovně, ani rozdělení osob na hodné a zlé. Záleží na vašem chování - hru lze dohrát jak cestou krvavé akce, tak uplácením a vedením dialogů.

XENUS
Výrobce: Deep Shadow
Datum vydání: 2003
homepage
Xenus Akce a RPG odehrávající se v Kolumbii? Žádný nesmysl, ale realita dnešního dne, neboť tvůrci vůbec ne špatné taktické akce Codename: Outbreak právě takovou hru chystají. Vše začíná obyčejným telefonátem z redakce magazínu, v němž pracuje vaše sestra. Její kolegové vás informují, že už se deset dní neozvala, což není samo sebou. Nejhorší obavy se naplňují. Vydat se do Kolumbie chce jistou dávkou odvahy, nicméně mít za cíl zpracovat novinový článek o tamějších poměrech, tomu říkám sebevražda. Hlavní hrdina, tedy vy coby Kevin Myers, se vydává na dalekou cestu... Po příjezdu do země, kde sedmdesát lidí ze sta každoročně nedobrovolně umírá, se otevírá mnoho možností, jak začít. Cíl hry zní jasně a během hry se příliš nemění – nezachraňujete svět, ani nebudete se zbraní v ruce čistit všudypřítomnou korupci v Kolumbii, zaměříte se čistě pouze na záchranu své sestry. A vlastní přežití, sluší se dodat.

Xenus Neotřele působí informace, že zde neexistuje nic jako rozdělení na úrovně. Jednoduše stisknete tlačítko "Start Game" a necháte se unášet atmosférou hry. Rozloha se vyšplhala na úctyhodných 25x25 Km, samozřejmě bez zmiňovaného rozdělení na několik částí. Uvidíme, jak si s touto veličinou poradí autory vyvíjený engine Vital, jenž je ve své poslední modifikaci odvážně přirovnáván k očekávanému Unreal Episode II. Naprostá volnost pohybu zní lákavě, nicméně pohybovat se po takovéhle oblasti pouze pěšky – to by asi kromě podrážek od bot nevydržely ani hráčovy nervy. Proto se nabízí některé z mnoha vozidel, k nimž si připočítáme nějaký ten tank a vrtulník. Z obrázku vyplývá, že se autoři zaměří i na jejich detailní ztvárnění, tedy palubní desku s volantem v autě a podobně.

Provařeně zní tvrzení o tentokrát skutečné kombinaci RPG a 3D akce, poněvadž obdobnými informacemi a prohlášeními nás herní tvůrci zásobují denodenně. Jak si s tímto předsevzetím doopravdy poradí Xenus si netroufám odhadovat, nicméně autoři Xenustyto atributy pokládají za nejdůležitější pilíř hry. Prakticky neexistuje něco, čemu říkáme rozdělení na hodné a špatné. Postavy ve hře vyznávají určité principy a mají jiné pohnutky – v praxi to znamená, že na vaši přítomnost budou reagovat podle vašeho dosavadního chování. Nechci zabíhat do klišé, přesto mám pocit, že tohle funguje snadno. Spřátelíte-li se s určitou skupinou, například Indiány či zdejšími úřady, určitě se to projeví ve vašem vztahu s mafií. Tím na přetřes přichází neméně zajímavé část hry – dialogy, intriky a uplácení. Peníze sice vládnou světu, nicméně díky pobytu v Kolumbii nabývá tato "stará pravda" svého významu v maximálním měřítku. Za peníze si pořídíte nejenom vybavení, zbraně, náboje, ale i užitečné informace.

Když už padla zmínka o zbraních – autoři jich plánují dvacet a snaží se, aby co nejvíce odpovídaly skutečnosti. K tomu připočtěme fakt, že u každé se nabízí možnost si ji alespoň jedenkrát rozšířit. Samozřejmě nelze opomenout vhodnost použití zbraně pro konkrétní situaci – Xenuszůstává zachovávána kadence, dostřel a další atributy, které zapříčiní, že hru nedorazíte do úspěšného konce s jednou oblíbenou. Také se počítá rozdílnost zásahů po celé šíři těla – kupříkladu střelíte-li protivníka do ramene, zbraň mu vypadne z ruky. Dle stejného schématu volí počítačem řízení protivníci různá schémata chování. Zasažený protivník do nohy kulhá a snaží se vzdálit se z bojiště a vyhledat pomoc. Bolestné steny vydávané postřeleným protivníkem vzbudí pozornost kolegů ve zbrani a za chvíli lze očekávat vyhlášení poplachu. Algoritmus umělé inteligence vychází z dosahů a vzájemné pomoci. To znamená, že ony bolestné steny postřeleného vojáka lze slyšet jen do určité vzdálenosti. Pokud v této oblasti stojí spřátelené hlídka, okamžitě zareaguje, jde se podívat a vyhlásí poplach, jakmile uvidí zraněného vojáka. To samé platí o střelbě a vlastně veškerém hluku. Obdobné schéma aplikují počítačoví protivníci v případě dosahu viditelnosti.

V souhrnu bychom se měli dočkat takového malého-velkého nezávisle reagujícího světa, hlavně co se týče prostředí a vašich Xenusakcí. Procházíte-li se třeba lesem a vystřelíte, ptáky v korunách stromů to vyplaší a odletí pryč. Krysy zase rychle zmizí ve svých temných doupatech. Na otázku, jestli si na hře více smlsnou příznivci RPG či akce odpovídají autoři šalamounsky – hru lze dohrát dvojím vyhraněným způsobem: cestou dialogů, úplatků a intrikaření, nebo nemilosrdným střílením. Možnosti hry však nejlépe odhalí zlatá střední cesta.

Na závěr podotýkám, že volnost a velmi slušné možnosti engine se zlehka podepíší na minimálních a doporučených požadavcích. Autoři přímo říkají – nechceme nic předstírat, jako minimum si připravte 1GHz procesor, GF2 MX a 256 MB RAM. S touhle konfigurací lze hru skutečně hrát, ne jen spustit :-). Maximální prožitek ze hry však zprostředkuje až doporučená konfigurace, tj. procesor 1,6 GHz, GF3 a 256 MB RAM. Xenus samozřejmě obsahuje i hru více hráčů s nějakým tím připraveným módem, tedy ne jen tak z povinnosti. Věta na závěr: Xenus vypadá přímo fantasticky a nějak nepochybuji o tom, že takový bude i ve své plné verzi.

Autor:
Témata: Hluk, Korupce
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Remake prvních Falloutů nebude, jsou perfektní, tak jak jsou, zní z Bethesdy

Návrhář Todd Howard z Bethesdy se nechal slyšet, že rozhodně neplánuje předělat první díly kultovní...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...