Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Velvet Assassin - agentka v týlu nacistů

Atraktivně vyhlížející stealth akce, která nabízí neotřelý příběh umístěný do 2. světové války, zajímavou hrdinku a atmosférickou grafiku.

Velvet Assassin (PC)

Velvet Assassin (PC)Vývoj hry není nic jednoduchého, obzvlášť když jste v roli malého studia, které sotva zvládá obživu několika svých zaměstnanců a žádný ochotný investor na obzoru zrovna není. Pak se musíte pořádně snažit, aby vaše hra vypadala co proto a nějaký ten vydavatel s kontakty ve světě si jí všimnul, zafinancoval, vypustil a pokud možno vám i zaplatil. Své o tom vědí také Němci z hamburského studia Replay, kteří už se pěkných pár let lopotí s titulem Sabotage. Tomu je ale odnedávna konec. Ne, nebojte se, nedošlo k zrušení dalšího nadějného titulu – pouze k jeho přejmenování. Replay byli prakticky po celou dobu vývoje hry bez vydavatele. Toho se jim na Games Convention 2007 v Lipsku konečně podařilo najít v podobě Velvet Assassin (PC)nepříliš známé, ale aktuálně se velmi rozrůstající společnosti GameCock. A té se nevýrazný název Sabotage nelíbil, nehledě na to, že přejmenování na Velvet Assassin sebou nese i řadu dalších změn. Základ hry sice zůstal zachován, jak už to tak ale bývá, producenti mají lehce odlišné představy od perfekcionistických vývojářů. Naštěstí se ale zdá, že zásahy proběhly spíše ku prospěchu hry, než aby jí škodily.

Znovu druhá světová? Zase boj proti náckům? Jistě, ale Velvet Assassin na to jde přeci jen z trochu odlišného pohledu. Nejedná se o další z řady stříleček z vlastních očí, ale spíše o akční adventuru ve stylu Sama Fishera z kultovního Splinter Cell. Nemusíte se ale bát, že byste se zhostili nějakého svalnatého agenta bez mozku. Autoři si byli dobře vědomi nutných změn, jež je Velvet Assassin (PC)třeba v tomto žánru udělat. Proto do hlavní role umístili sličnou hrdinku Violette Summer. Tato britská tajná agentka leží těžce zraněna v kómatu v jedné vojenské nemocnici. To nezní příliš atraktivně, že? Ale nebojte, nikdo po vás nebude chtít mačkání tlačítek, aby se Violette probudila. Tvůrci jen sáhli po atraktivní, retrospektivní formě, kdy se formou atmosférických a pochopitelně hratelných flashbacků dozvídáte, co všechno si agentka musela prožít a kudy prošla, než skončila v neslavném stavu v nemocnici. Koncept to je rozhodně zajímavý, protože celou dobu víte, kam příběh směřuje, roztodivné a zvraty lemované zákruty jsou vám ale odhalovány postupně. Navíc Replay slibuje, že nemocnici to končit nebude a můžeme tak očekávat pořádně dramatický závěr, ať už pozitivní či negativní (takové by herní branže potřebovala jako sůl).
 
Velvet Assassin (PC)Příběhová osa by se měla skládat z dvanácti misí, z nichž každá vás zavede někam úplně jinam. Autoři si nemohli nechat ujít zpracování domovského Hamburgu ve válečné době, chybět ale nebude ani Berlín, Paříž či Polsko. Zkrátka a dobře, jste agentkou, která operuje v jádru nepřítele. Jelikož vydavatelskou společnost Gamecock vedou evidentně vtipní a lehce blázniví lidé (je to vidět především na propagaci her), rozhodli se do Velvet Assassin implementovat dobrodružství s dopadem v reálném světě. Je to hodně chytrý marketingový tah. Pokud během hry objevíte všechny zastrčené bonusy v podobě jakýchsi rad, měli byste být ve skutečnosti schopní najít určitou porci „nacistického zlata“. Tu někde na světě Gamecock skutečně ukryl. Jsme opravdu zvědaví, jak tohle dopadne.
 
Velvet Assassin (PC)Replay rádi prezentují misi nazvanou „The Third Man“. V ní má Violette za úkol infiltrovat jedno z bedlivě střežených berlínských vězení. Nacisté tu druží několik spojeneckých agentů a chystají je přimět k „rozhovoru“ prostřednictvím mučení. Hrdinčiným cílem proto není nic jiného, než dostat se do vězení s batohem plným tabletek s jedem a podat je agentům, aby mlčeli navždy. Nejprve musíme káznici oddělit od přívodu proudu. To se daří relativně jednoduše, vězení má ale náhradní generátory – to znamená, že se nebudete pohybovat v úplné tmě, ale pouze příšeří, jelikož generátory nejsou tak silné, aby plně rozzářily všechny chodby.
 
Velvet Assassin (PC)To je ideální pro plížení, jehož cílem je zůstat neviděn a neslyšen. Na agentku shlížíme z pohledu třetí osoby. A je tu první překážka: hlídka, kterou jsme včas spatřili kouknutím se do klíčové dírky. Velvet Assassin je akční adventurou, a tak si budete muset poradit i jinak než prostou akcí. Chce to zapojit rozum. Violette musí posunout jeden z náhradních osvětlovačů tak, aby kužel světla nemířil na dveře, což by hlídku okamžitě alarmovalo. Teď jsou ale dveře takřka ve tmě, takže je stačí otevřít, vplížit se dovnitř a padoucha zlikvidovat jedním z padesáti možných usmrcovacích variant. V dalším pokusu ukazují autoři, jak to jde silou.Velvet Assassin (PC) Agentka se vykašle na odsunování osvětlovače, vrhne se rovnou do místnosti, hlídka spustí alarm, přiběhnou další vojáci a je zle. Řešením je šlehnutí morfia, které okolí velmi zpomalí (variace na bullet-time) a dovolí hrdince komfortně zlikvidovat jednoho protivníka po druhém.
 
Jakmile však Violette doráží do cíle, vidí pouze prázdné cely. Chycení agenti už byli odvlečení do vyslýchací místnosti. Jak bude mise pokračovat, to se dozvíme až v srpnu tohoto roku, kdy by se Velvet Assassin měl dostat do prodeje. Za zmínku stojí, že za zlikvidované nepřátele a úspěšně splněné úkoly budete dostávat zkušenostní body. Ty potom půjde proměnit za vylepšení řady vlastností, jako například síly, výdrže, plížení či morfiových fíglů.
 
Velvet Assassin (PC)Graficky vyhlíží hra perfektně. Ne snad, že by své konkurenty převyšovala technologicky, ale ponurá atmosféra, kdy autoři pracují s velmi zajímavou a inspirující paletou barev a netradičními vizuálními efekty, to je něco, co se musí vidět. Nejen kvůli tomu se domníváme, že Velvet Assassin bude jedním z velkých překvapení tohoto roku. Zamlouvá se nám neotřelý příběh, zajímavě navržené mise a především velkou škálu možností, jakými bude možné jednotlivé situace vyřešit.
Index očekávání: 80%
Autor:
  • Nejčtenější

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

Bojíte se hororů? Skutečnost je často ještě divnější a děsivější

Věta „inspirováno skutečností“ se za léta nadužívání stala jen prázdnou marketingovou frází. Ne,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Shrot je česká kopírka Duny 2, ve které bojujeme o chmel. K dispozici je demo

Autor povedené retro střílečky Hrot ukázal svůj další projekt. Shrot bude real-time strategie ze...

Hráči se smějí novému portrétu Karla III., vypadá prý jak videoherní boss

Nový portrét krále Karla III., který namaloval namaloval britský portrétista Jonathan Yeo, se kvůli...

Nevíte, co s volným časem? Stáhněte si zdarma skvělý Dragon Age: Inquisition

Digitální obchod s hrami Epic Store si tento týden pro hráče připravil opravdu hodnotný dárek....

Grand Theft Auto 6 vyjde na podzim roku 2025

Vydavatel nejočekávanější hry posledních let upřesnil během prezentace hospodářských výsledků...

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...