Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

The Agency - špiónská MMO

MMO žánr potřebuje oživení a co jiného by jím mělo být než skupinové plnění zajímavých špiónských misí. Navštívíte zajímavá místa, dokonce i Prahu!

The Agency (PC)

The Agency (PC)Společnost Sony Online Entertainment patří k průkopníkům masivně multiplayerového žánru, ovšem už zdaleka ne k vůdčím hráčům tohoto stále atraktivnějšího trhu. Velkou konkurenci jí tvoří zejména NCSoft s mnoha rozličně koncipovanými MMO tituly a pochopitelně Blizzard s World of Warcraft, který sesadil Everquest z trůnu nejpopulárnější západní onlinovky. SOE přišla s řadou velkých projektů i experimentů (Star Wars Galaxies, Planetside), ovšem chtě nechtě se ocitla v roli následovníka trendů. Z tohoto postavení by se ráda vyvázala nadějným titulem The Agency – zcela netradičním MMO, které láká už svým špiónským tématem a mělo by k sobě připoutat davy hráčů lákavými mechanismy.

The Agency (PC)Onlinová RPG si nebrala žádné servítky a zahltila své světy mnoha superhrdiny, čímž došlo k inflaci superhrdinských činů. Dobrá, ve fantasy či sci-fi prostředí se to dá ještě přežít, ale SOE chce zaútočit na poslední baštu jednopočetných komand. Zkrátka a dobře chce v The Agency udělat ze špiónského povolání skupinovou záležitost. Co na to říct? Ale proč se vlastně vztekat, když je to tak lákavý nápad.
 
Kdo se teď domnívá, že koncept The Agency spočívá ve spolčení čtyřiceti špionů, kteří se společně rozhodnou zatnout tipec teroristické buňce a kdesi ve sklepě zabít obřího arcizloducha, jakousi karikaturu Usáma bin Ládina, ten se už více snad ani mýlit nemůže. Masové události, tak jak je známe především z World of Warcraft, tu rozhodně nejsou na pořadu dne. Jednotlivých úkolů se účastní nanejvýš čtveřice hrdinů. Nepůjde přitom o nějaké likvidační akce, tedy rozhodně ne ve většině případů. Dočkáme se spíše zajímavých questů typu zabránit atentátu na německé velvyslanectví v Praze (!!!).
 
The Agency (PC)Ideální průběh taková mise má, pokud se jí zúčastní z rozdílných specialistů vhodně poskládaný tým. K dispozici by měl být tichý zabiják, odborník na zbraně všeho druhu, plížící se a obratný agent, záchranná síla, ale také technik. A právě poslední jmenovaný je přes nudně znějící povolání velice důležitý, možná nejdůležitější ze všech. Kromě toho, že se umí dostat takřka přes jakýkoliv zámek a dokáže odjistit nebezpečné výbušniny, pokládá na určitých místech zvláštní chechpointy. Ty slouží k respawnu parťáků, když se jim něco nepovede zcela podle plánu. Hráči tak nemusí začínat od začátku úrovně, ale objeví se třeba pár místností zpět.
 
The Agency (PC)Autoři si zakládají na údajně vynikajícím ovládáním, které není řešeno nepřímým způsobem, tedy klikáním na ikony a vyčkáváním na provedené akce, nýbrž mnohem akčněji – jako například v současnosti oblíbeném MMORPG Tabula Rasa. The Agency tak částečně připomíná akci (s pohledem třetí osoby), kdy míříte klasicky myší, vystřelíte, a trefíte. Ovšem přestřelky a hrátky s bombami jsou jenom začátek. Jste přece v roli agenta, který se čas od času nevyhne honičkám (jak běžeckým, tak automobilovým), ale ani nejrůznějším misím s účastí vrtulníku. Nebude chybět ani slaňování ze střech, abyste se dostali do kýžené místnosti v jinak pečlivě střežené budově. Ve hře by se mělo vyskytovat obrovské množství takzvaných „gadgetů“, tedy speciálních věciček, jež tak často a rád využívá třeba James Bond. To znamená hodinky s tisíce a jednou funkcí, vystřelovací propisky, vybuchující cigarety, klobouky s čepelí, jedy, speciální brýle a spousta dalších vypečeností. Je jasné, že jich musí být opravdu hodně, aby hra zabavila na dlouhou dobu. Naštěstí tohle je pole, kde autoři mohou popustit uzdu své fantazii a rozhodně mají, kde se inspirovat.
 
The Agency (PC)Postaráno by mělo být i o svého druhu odreagování. Ne vždy se samozřejmě ocitnete na misi. Vcelku značný čas budete trávit v jedné ze světových metropolí, kde má Agentura své pobočky. Po těchto městech se lze svobodně procházet, povídat s ostatními hráči, verbovat je na misi, nebo si jen sednout do baru či si zahrát nějakou jednoduchou hru typu bowling či kulečník v herně. Samozřejmě byste neměli zapomínat ani na kontinuální vylepšování a dokupování výbavičky.
 
Jsme velice zvědaví, jak si autoři poradí s variabilitou misí. Nabízí se nejrůznější variace na pronásledování, fotografování, infiltrace, ochrana důležitých osob či budov apod. Otázkou je, kolik těch misí skutečně bude. MMO tituly totiž hráče musí zaujmout na dlouhou dobu, a přestože jsou klasická MMORPG stereotypní,The Agency (PC) vylepšování postavy stále nutí k dalšímu hraní. RPG prvky budou i v The Agency, nicméně se dá očekávat, že ne tak hluboké. Půjde tak spíše o získávání lepší výbavy. Mise pak mají být umístěny nejen do Evropy, ale i Asie a Střední Ameriky. Chmury nad monotónností částečně rozptyluje vývojářský slib, že po vydání budou vycházet další mise. Uvidíme, jak dlouho tato praxe vydrží. Motivací by mohla být snaha získat lepší ohodnocení. Každá mise totiž bude ohodnocena jednou ze tří medailí. Neměly by chybět ani souboje hráčů s hráči, a to jak v samotných misí, kde bude mít každý z týmů protichůdné úkoly, nebo prostě ve zvláštních arénách. Přitom si spolu či proti sobě zahrají majitelé PC a Playstation 3.
 
The Agency (PC)The Agency je rozhodně vynikajícím nápadem se značným potenciálem, který ale nebude vůbec jednoduché naplnit. Největší příslib, ale zároveň i hrozbu vidíme v designu misí. Ten může hru pozvednout do výšin, ale vcelku snadně také pohřbít. SOE je ale natolik zkušenou společností, aby si na takové aspekty dala pozor a koncem roku přinesla inovativní MMO titul, který tento žánr potřebuje jako sůl. K popularitě hře jistě přispěje i to, že bude zbavena měsíčních poplatků. Zato za některé pěkné věcičky budete muset nějaký ten dolar vybalit.
Autor:
  • Nejčtenější

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Vyšel remake čtverečkového dungeonu Wizardry. Nic pro rozmazlené hráče

Po dvou letech v režimu předběžného přístupu konečně vyšel remake legendárního „dungeonu“ Wizardry:...

Parkurová hra vzala Steam útokem, hráči jsou nadšení

Žádné střílení ani boj, Rooftops & Alleys: The Parkour Game přináší jen parkur. A hráči jsou...

Pozůstalí školního masakru v Uvalde žalují vydavatele střílečky Call of Duty

Příbuzní obětí tragické střelby v texaském městě Uvalde, při kterém bylo zabito 19 studentů a dva...

Chystá se další Prince of Persia a hraje se skvěle

Fanoušci legendárního Prince of Persia mají letos žně. Ačkoli na plnotučné 3D pokračování stále...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...