Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rome: Total War

  12:00
Shogun a Medieval. Dva slavné předchůdce má ekonomická a válečná strategie úžasného rozsahu, která nadšené fanoušky série Total War zavede do jednoho z nejaktraktivnějších období historie.

Rome: Total War

ROME: TOTAL WAR
Výrobce: Creative Assembly
Vydavatel: Activision
Datum vydání: zatím neznámé
Homepage
Přestože sérii Total War tvoří zatím pouze dvě hry, jedná se o jednu z nejaktraktivnějších komerčních značek – a obrovský pojem mezi všemi milovníky komplexních, zpracováním perfektních a bezvadně hratelných strategií. Vše začal v roce 2000 Shogun, který zpracovával boje mezi vojenskou šlechtou o šógunát v Japonsku. Hodnocení pohybující se okolo devadesáti procent hovoří za vše. O pár měsíců později dostal neméně kvalitní datadisk Mongol Invasion a když minulý rok přišli Creative Assembly se středověkým Medievalem, bylo o postavení celé série na výsluní strategického žánru definitivně rozhodnuto. Momentálně je netrpělivě očekáván další „invazní“ datadisk, kde tentokrát budou hlavní roli hrát seveřané (Viking Invasion), následující text ale pojednává o plnohodnotném novém titulu Rome: Total War.

Název poměrně jasně vypovídá o době, ve které se nový díl série Total War odehrává. Přesné časové určení však autoři nenabídli, z informací o „době, kdy Spartakus vedl povstání otroků, Hannibal své slony přes Alpy a Julius Caesar konečně rozdrtil Galy“ usuzujeme, že půjde zhruba tak o přelom století, krizi republiky a první léta principátu, dobu boje civilizovaných Římanů s barbarskými kmeny, Rome: Total War ale také občanské války ohrožující integritu jediné supervelmoci té doby.

Rome: Total War postaví hráče do role vůdce jedné z mocných politických frakcí v Senátu. Bude už jen na něm, zda se ukáže dostatečně silným na to, aby odolal politickým i vojenským tlakům a nakonec se stal císařem – prvním občanem impéria. To zahrnuje spravování rozvíjejících se měst, cvičení a ovládání armádních sborů a rozšiřování území na úkor barbarských kmenů a konkurenčních politických frakcí. Rome: Total War je neuvěřitelně komplexní strategie, která se neomezuje takřka v ničem. Zvládnout bude potřeba diplomacii, ekonomiku i boj. Navíc je technicky na výši a řadí se tak k horkým kandidátům na titul nejlepší hry všech dob.

Známé informace hovoří především o enginu hry. Ten se zdá být vpravdě revoluční záležitostí: celá mapa Evropy je kompletně vymodelována ve 3D, a to včetně detailně zpracovaných a živoucích měst. Ta se díky zásahům hráče mohou dynamicky rozvíjet, kupříkladu spojení cestami s blízkými osadami zvýší obchodní a cestovní ruch a následně i nárůst bohatství obyvatel, což se samozřejmě projeví i vizuálně. Z řady staveb, které jsou k dispozici, jsou jistě nejzajímavější divy světa, například Rhodský kolos či Koloseum, Rome: Total War které přidávají nejcitelnější bonusy ke specifickým vlastnostem sídel. Kdo nemá budovatelské strategie v lásce, může nechat starosti o osady v různé míře na umělé inteligenci, která se zvládne podle vámi zadaných požadavků účinně postarat o výstavu, výcvik jednotek i výběr daní.

Diplomacie hraje možná ještě důležitější roli než kdy dříve. Nechybí obvyklé dohody o míru, dočasném příměří, uzavírání aliancí, válečných paktů, výhružné depeše, obchodní nabídky, či dohody o průchodu armád. Důležité jsou nejen vztahy s okolními královstvími nespadajícími pod římskou říši, ale také se Senátem, který funguje tak trochu jako papež v Medievalu. Zadává hráči úkoly, jejichž plněním si lze šplhnout a získat významnější pozici na cestě za císařským postem. Zároveň je tím zajištěna motivace pro hráče, kteří by měli tendence se v tak komplexní hře ztratit, nebo by zkrátka nevěděli, co dělat dřív. Takto mohou plněním dílčích cílů pohodlněji dokráčet k úspěšnému konci hry.

Už několikrát padlo, že doba přelomu století byla obdobím nejrůznějších bojových konfliktů. Válčení je v Rome: Total War opět – jako vše – zpracováno možná ne revolučně, Rome: Total War každopádně však zcela fantasticky. Engine umožňuje sledovat na monitoru bitvy až pěti tisíc kompletně ve 3D vymodelovaných jednotek (asi polovina Sarumanovy armády v Helmově žlebu, to jen tak pro srovnání). Roli hraje samozřejmě terén, který je vymodelován podle skutečnosti. Projevují se v něm pochopitelně všechny budovatelské akce, které hráč provede, budovy je možné v žáru boje zničit, výtěžky z polí citelně utrpí průjezdem kavalérie a bude možné třeba založit lesní požár zapálenými šípy. Tolik k interaktivitě prostředí.

Boje se mohou – a také často budou – odehrávat nejen na volných pláních, v lesích či v horských průsmycích (ideálních to místech pro taktické manévrování), ale také ve městech a v blízkosti opevněných tvrzí. To nabízí široké taktické možnosti dobývání a obrany, i když třeba útočníci město nedobyjí, mohou pomocí katapultů vážně poškodit jeho infrastrukturu, či ho vyhladovět zabráním okolních polí, což bude jistě dobrým argumentem pro jednání ve chvíli, kdy zásoby tvrdošíjným obráncům konečně dojdou. Pro dobytí pevnějších tvrzí a hradbami obehnaných sídel je potřeba obléhacích věží, ty jsou sice pevné, ale zase ze dřeva, takže jim zápalné šípy mohou způsobit nepříjemné škody. K dispozici jsou i žebříky, beranidla, Rome: Total War možné je vykopat v dostatečné vzdálenosti tunel pod hradbami. Chybí už snad jen trójský kůň… :o)

Armády budou velmi variabilní. Ve hře se objeví římské legie (jednotlivé typy odpovídající reáliím podobně jako u Praetorians), barbarské hordy, řecké, kartaginské či egyptské voje, válečné vozy, sparťanští hopliti či zvířecí jednotky. Mezi nejzajímavější patří kupříkladu vrhači hlav, kteří demoralizují nepřítele házením obílených hlav jeho padlých spolubojovníků, nebo Hannibalovi sloni, těžce ovladatelní, ale hroziví.

Pět chválu na grafické zpracování nemá cenu. Ze screenshotů je jasné, že Creative Assembly jsou na špici. Když k výše řečenému připočítáme ještě nabídku menších regionálních kampaní a historických bitev, které prodlouží hratelnost, editor, kde bude možné vytvořit si mapy zcela nové, a samozřejmě i multiplayer až v osmi lidech po síti či internetu, vyjde zcela úžasná hra, která nemá mezi současnými strategiemi obdoby. Doufejme, že vše dobře dopadne a že se tento nebo maximálně příští rok Rome: Total War dočkáme.

Rome: Total War Rome: Total War

Autor:
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Snad každý je někdy hrál. Připomeňte si staré legendy mobilních her

Hry jsou s mobily spjaté už od jejich samotných počátků. Pojďme si připomenout největší herní ikony...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Take-Two v únoru řekli, že nebudou propouštět. Teď propouští 5 % zaměstnanců

Společnost Take-Two je dalším gigantem videoherního průmyslu, který se odhodlal k masivnímu...

Vyzkoušejte si zdarma první dvě hodiny Assassin’s Creed Mirage

Loňský díl Assassin’s Creed Mirage se v mnohém vrátil ke kořenům série. Hráči se ujali role asasína...

Ze strojů krev neteče. Roboti jsou oblíbenými nepřáteli i z důvodu ratingu

Zatímco zabíjení nepřátel z masa a kostí ve videohrách vzbuzuje ve společnosti kontroverze a debaty...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...