Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Far Cry - demo pod lupou

  12:00aktualizováno  25. ledna 12:59
Po starších prvních dojmech ze hry se nyní, díky demoverzi, každý může přesvědčit o ambicióznosti tohoto akčního projektu. Jmenujme vydařený engine a revolučně zvládnutou umělou inteligenci - více v článku.

Far Cry Na počátku se o Far Cry (oficiální stránky hry) příliš nemluvilo – hra vypadala docela obyčejně a s tuctovým příběhem k tomu. Postupem času se však objevovaly daleko lepší obrázky a na povrch vyplynulo několik zásadních skutečností. Autoři jednoznačně vsadili na dvě věci: vynikají engine a velmi schopnou umělou inteligenci protivníků, která nevyužívá skriptů. Pak přišel herní veletrh v Los Angels, kde jsem se na vlastní kůži mohl přesvědčit, že se nejedná jen o plané sliby – všechno co autoři slibovali totiž daleko předčilo mé očekávání. Ostatně přečtěte si naše starší první dojmy ze hry. Prakticky každý, kdo měl možnost Far Cry vyzkoušet – ať už na E3, LGC či jiných akcích – byl jednoznačně nadšen (proto každý, kdo se s Far Cry setkává až nyní, nechť odpustí, že tolik neplýtvám superlativy – už jsem si tím totiž dávno prošel :).

V demoverzi se ocitáme na malém člunu, ozbrojeni pouze obyčejnou pistolí. Přijíždím tedy na nejbližší ostrůvek, jenž pomalu navazuje na rozlehlejší pobřeží. Z dálky pozoruji, že se na dřevěném molu nacházejí Far Cry čtyři strážní. První pokus, čili mezi ně zkouším normálně vlítnout – během několika vteřin umírám. Znovu. Zkouším se k nepřátelům připlížit ze strany; prvního strážce zaměřím přes mušku poměrně snadno a tak jej jedna rána do hlavy posílá k zemi. Jelikož jsem schovaný za listy, zbylá trojka zmateně pobíhá a hledá, odkud výstřel přišel. Přibližuji se trochu blíže, nepřátelé mě již vidí a kryjí se. Kryji se také. Padne několik výstřelů, kdy se zbavuji dalšího, když tu dostanu dávku z automatu od maníka ze strany, který prostě nešel přímo, jak by hráč od hloupého protivníka očekával, ale pěkně si scénu oběhl. Znova.

K dalšímu stanovišti, respektive molu s vysílačkou se rozhodnu dopravit jinak. U prvního stanoviště totiž vidím zakotvený člun s kulometem, proto do něj nasedám a maníky překvapím útokem z vody (v plné verzi se můžeme těšit i na auta). Následně vystoupím, jdu si sebrat zbraně a hle, padám k zemi mrtev. Hlasitá střelba přilákala (ale mohl to být i jeden z nepřátel, který stačil doběhnout k vysílačce a upozornit kolegy) člun hlídkující u pobřeží. V jiné variantě jsem zkoušel k tomuto stanovišti normálně doplavat Far Cry – bohužel mě však zpozoroval jeden z nepřátel, který dal vědět ostatním. Ti nasedli do člunu, dojeli ke mně a zastřelili. V této pasáži lze sebrat odstřelovací pušku – a vyvstává další "problém". Hlavní hrdina hry unese jen omezené množství zbraní, proto si hráč musí velmi dobře rozmyslet, kterou z nabízených oželí.

Tím se propracováváme na začátek ostře hlídaného pobřeží. Sluší se podotknout, že hra si ukládá sama po záchytných bodech, což je dobře, poněvadž tím vzrůstá napětí i atmosféra. Rozhoduji se vyzkoušet odstřelovací pušku – zde platí logické pravidlo, že čím dál chceme střílet (tj. scénu si více přiblížíme), tím hůře se zaměřuje. Raději měním zbraň a pouštím se do postupné likvidace nepřátel. Je skvělé sledovat chování nepřátel – pokud jste dobře schovaní a odkloníte se z naposledy známé pozice pro nepřítele, některé maníky tak skvěle nachytáte. Někteří zase nachytají vás. Mně se stalo, že střelba samozřejmě zalarmovala všechny v dosahu a vůbec jsem si nevšiml, jak podél pobřeží přijíždí člun. Nepřátelé si v klidu vystoupí a zezadu dávkou odstřelí vetřelce. Je to příjemná změna, když Far Cry opravdu musíte myslet na každou variantu.

Následuje pasáž v džungli, ruinách a výtahem vyjedeme k dalším ruinám. Dočkáme se například vrtulníku se speciálními jednotkami, které lze sestřelovat při jejich slaňování. Zmínit bych chtěj ale jinou věc, kterou si autoři dávají k dobru. Nalézáme se na ostrově a z pobřeží jsme se dostali poměrně daleko do vnitrozemí a díky výtahu i do slušné výšky. Z určitých míst máme opravdu nádherný výhled na celé pobřeží, ale i jiné části ostrova. V jistý okamžik můžeme pozorovat, jak k pobřeží přijíždí člun. Pohoda. Jenže člen osádky disponuje raketometem a my můžeme sledovat, jak i na tak ohromnou vzdálenost nás zaměří (samozřejmě má echo o naší přibližné pozici, aby si někdo nemyslel...) a zlikviduje (pokud se mu ukážeme). Demoverze vrcholí likvidací maníka v komunikačním centru, sebráním výbušniny, jejím umístěním a ohromnou explozí. Tuto velmi vydařenou ukázku lze dohrát za zhruba třicet minut, samozřejmě záleží na zvolené obtížnosti a schopnostech hráče. Od věci určitě není ani "testování umělé inteligence nepřátel", která je – v porovnání s dnešními hrami – na velmi Far Cryvysoké úrovni. Zaregistroval jsem pouze jednu vyloženu chybku a to, když stráž nevhodně hodila granát a částečně se sama zranila.

Náročnost na HW roste zejména díky faktu, že se hraje v režimu kvality barev 32 bitů. První testovaná konfigurace, Athlon 1900+, 256 MB RAM a GF3 nabídla v rozlišení 1024x768, se snížením některých detailů (jinak však zhruba v rovině medium) uspokojivý výsledek. Druhá konfigurace - P4 2.4, 512 RAM a GF4 TI na tom byla v rozlišení 1024x768 samozřejmě lépe. Než se rozhodnete demo stáhnou a vyzkoušet, ujistěte se, že splňujete požadované minimum, tedy GF3 či GF4 MX, DirectX 9.0b a aktuální ovladače pro vaši grafickou kartu. Co více dodat? Nezbývá, než těšit se na březen.

Index očekávání: 9/10

Autor:
Témata: Testování
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...