Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bet on Soldier - vsaďte si na své vítězství!

  12:00
S velice zajímavým konceptem přichází akční titul Bet on Soldier, který staví především na sázkách na vámi hrané bitvy v netradiční válce, kde jde zdánlivě jen o peníze, ovšem časem pochopíte více. Mnoho informací najdete i v našem preview!

Bet on Soldier Sázkařství je, a v našich končinách to platí trojnásob, velice oblíbenou lidskou aktivitou, kterou si vyzkouší či již vyzkoušel snad každý z nás. Ono ostatně pokušení vyvolané možností výhry je až příliš velké, aby se mu dalo odolat. Zatímco u nás se však ve valné většině případu sází na sportovní klání, začínající vývojářská společnost Kylotonn si tuto vášeň vyložila po svém a umístila sázkové kanceláře do válečného prostředí. Pro tvůrce sice v tomto složení půjde o debut, ovšem samostatní jedinci mají za sebou již pěknou řádku více či méně povedených projektů. Zřejmě nejznámějším z nich je Omikron: Nomad Soul, který nás před několika lety ohromil pohříchu uměleckým prožitkem, tak trochu zapadl jinak rozhodně nadprůměrný Iron Storm a do propadliště herních dějin patří dozajista herní předělávka ještě horšího remaku filmu Planeta Opic. Každopádně mají kluci dostatek zkušeností a my pomalu ukončíme delší úvod a vrhneme se na podrobnější popis tohoto velmi zajímavého a v jistém slova smyslu i originálního dílka, které nese příznačný název Bet on Soldier.

Bet on Soldier Příběh hry pro nás sice není elementárním, ale přesto se ho, i díky jeho slušné neotřelosti, vyplatí znát. Přivádí nás do středně vzdálené budoucnosti, na čemž by nebylo nic moc neobvyklého a ani nad tím, že se lidé zase perou v obří válce se jistě pozastavovat nebudeme. Ovšem právě ono provedení konfliktu je mírně řečeno – netradiční. Svět se celkem logicky rozdělil na dvě poloviny – jedna je věrná Západním ideologiím (USWE) a druhá slouží Rusko-mongolské koalici (RMC). Jenže tyto dvě strany nejsou znesvářeny tím způsobem, jaký pamatujeme například ze Studené války, která klidně mohla přerůst ve žhavou. Tady se jedná o pouhopouhou domluvu znuděných vůdců obou partaí, kteří se u kulatého stolu domluví na rozpoutání války, jež by pobavila je samé a také obyčejné obyvatelstvo, a v níž by se také točily hodně velké peníze. Alespoň jednu jistotu zde získáte – na rozdíl od naší fotbalové ligy, kde se píská podle upuštěných „desetníků či dvacetníků“ tady nikdo nikoho podplácet nebude, na to vezměte jed! Bet on Soldier však nebude disponovat jen podobně jednoduchou zápletkou, ale neodpustí si ani všudypřítomné moralizování a Bet on Soldier také typizaci vaší postavy do toho konečně dobrého vojáka, který přes původní záměry nakonec neopodstatněným a pouze z vypočitatelských důvodů provozovaným bitvám učiní přítrž.

Prostředí mají být značně rozličná – podíváme se například do sněhem pokryté Aljašky, městských ulic známé Evropy či například na Kubu.

Na první pohled jde o klasickou akci, ovšem hned na ten druhý zjistíte, že se tady musíte starat o velké množství věcí a ne jen tupě chodit z mise do mise jako například v Doomovi 3 (jinak nic proti němu). V Bet on Soldier se totiž vžijete do role jednoho z elitních vojáků a chcete se v „umělé válce“ řádně proslavit, vybudovat grandiózní kariéru a získat s ní ruku v ruce jdoucí horentní sumy peněz. Z toho vyplývá, že průběh hry bude alespoň trochu nelineární v tom, jak svého vojáka budete profilovat. Na počátku jste ještě méně, než nula – nikdo vás nezná a na slavné bitvy, chcete-li šampionáty můžete pomýšlet leda tak v hodně bujném snu. Je třeba se vypracovat zhruba přes nějakých čtyřicet misí, v nichž je třeba porazit celou skupinu protivníka a pak i jeho samého, až do samého finále. Vtip je v tom, že si na souboje, jak již bylo řečeno, Bet on Soldier budete vsázet. Vzhledem k tomu, že vedle hlavních protihráčů, zde budou i jakési vedlejší možnosti, jichž bude možné se zúčastnit, vyplatí se po této stránce trochu taktizovat.

Co se týče kampaně, měla by nám zabrat zhruba patnáct hodin, což sice není mnoho a u podobně koncipované hry bychom čekali přeci jen více, ale na druhou stranu nebude singleplayer jediným herním vyžitím, ba právě naopak. Prostředí mají být značně rozličná – podíváme se například do sněhem pokryté Aljašky, městských ulic známé Evropy či například na Kubu. Nedostatkem variability by tak hra rozhodně trpět neměla a je tomu tak jedině dobře, jelikož každé prostředí s sebou údajně přinese i jinou taktiku – někde narazíme na holé pláně, jinde půjde o městský boj.

V každé z misí narazíte hned na několik typově velice odlišných vojáků, jimž korunu Bet on Soldier nasazují jejich speciálními abilitami poznamenaní vůdci. Ti, nejenže se mohou pyšnit mnohem kvalitnějšími modely zbraní, ale ve valné většině případů disponují například zvýšenou rychlostí, silou nebo štíty, tudíž je mnohem těžší je zlikvidovat a v duchu staré pragnostiky o závěrečných bossích musíte čas od času vymyslet naprosto speciální a ojedinělý způsob k jejich úspěšné eliminaci. Zpočátku bude třeba se spolehnout na vlastní schopnosti, ovšem s časem přibude možnost najmout si partičku solidní umělou inteligencí oplývajících žoldáků. Těm je samozřejmě třeba platit, takže se jako správný šéf budete muset pořádně ohánět, abyste parťáky uspokojily. Tímto prvkem chtějí autoři ze hry udělat tak trochu taktickou akci, ovšem fanoušci frenetických akcí mohou zůstat klidní – Bet on Soldier pojede v mnohem větším tempu, než například konvenční Rainbow Six. Samozřejmě platí, že čím větší gáži jste ochotní vyšpulit, tím kvalitnější materiál se vám dostane k ruce, potažmo rovnou do rukou – to když mluvíme o rozličných druzích kvérů. Těch má být logicky hafec a ani omylem je nespočítáme na našich rozvětvených končetinách. Půjde o charakteristicky se lišící kulomety, brokovnice,Bet on Soldier sniperky atd, ale i futuristické kusy, jimž zatím nikdo, kór ne já, nepřišel na jméno. Nejde ale jen o zbraně – je třeba rozumně nakupovat i nejrůznější typy brnění, jež z vás mohou udělat málo pohyblivý tank nebo naopak mrštného průzkumníka a také power-upy dodávající nejrůznější, byť krátkodobé, výhody. Na tuhle všechno, ale i na zbraně a lékárničky jsou třeba peníze, jejichž největším zdrojem, jak již několikrát padlo, je sázení. Je zde opravdu hodně voleb, jak si upravit celkový kurz tak, aby vám vyhovoval.

Mnohé si slibujeme od multiplayeru, který bude ve své internetové formě hojně podporován – plánovány jsou žebříčky i soutěže o ceny.

S péči o postavičku jdou ruku v ruce i RPG elementy, k jejichž implementaci nátura hry přímo vybízí. Nepůjde sice o kdovíjak propracovaný a do detailu vypiplaný dovednostní strom, jak ho známé z pravověrných RPG, ale spíše o postupné vylepšování jednotlivých statistik jakými jsou kupříkladu síla, odolnost, hbitost apod. Hodně důležitá je pokročilá umělá inteligence spolubojovníků, jejichž chování je údajně odrazem chování skutečných armádních složek. Akce tak má vypadat opravdu uvěřitelně – se vším možným krytím a kooperacím. Na tuto „revoluční“ AIBet on Soldier jsme vážně hodně zvědaví, jelikož v této oblasti, více než kde jinde, platí okřídlené pořekadlo – „sliby chyby“.

Mnohé si slibujeme od multiplayeru, který bude ve své internetové formě hojně podporován – plánovány jsou žebříčky i soutěže o ceny. A nutno říci, že pokud se samotný herní systém povede tak, jak má, půjde v multiplayeru o několikanásobnou zábavu. Sice zatím přesně nevíme, jak budou řešeny sázky, jisté však je, že se bude moci utkat až 32 bojovníků z celkem osmi rozdílných a později ještě upravitelných tříd.

Grafika je správně futurstická, přesto však působí uvěřitelně – autoři nechtějí zabředávat do nějakých magických břeček a drží se technologické pragmatičnosti, což je vidět právě na tak trochu syrové, ale na pohled velmi detailní technické stránce. Celkově tak půjde o zajímavý protiklad k Unreal Tournamentu a všem masově oblíbeným „arénovým“ hrám, které své přednosti prezentují především při hře více hráčů. Premisa vystavěná na sázení a budování vlastního týmu zní rozhodně velice zajímavě.

Index očekávání: 85%

Autor:
Témata: Vtip
  • Nejčtenější

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Chystá se další Prince of Persia a hraje se skvěle

Fanoušci legendárního Prince of Persia mají letos žně. Ačkoli na plnotučné 3D pokračování stále...

RECENZE: Knuckles je fajn sonicovský seriál pro malé, zastydlé i retro hráče

Kdo by před pár lety řekl, že zrovna veleslavný hrdina ultrarychlých plošinovek, pojídač chili...

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...