Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

HW News: Nepřehlédnutelné notebooky Sony Vaio

Sony představují snadno přenosné počítače v zářivých barvách. Microsoft podpoří Kinect na PC. GeForce GT 440 v herní edici.

Sony Vaio C

Nepřehlédnutelné notebooky Sony Vaio
Notebooky řady Sony Vaio vždy patřily k těm lepším. Jejich silnou stránkou bývá především kvalita provedení a také snaha vývojářů Sony oprostit se mnohdy od integrovaných grafických jader Intelu. V podobném duchu se nesou i dva nejčerstvější modely, které se objeví v rámci nově vznikající série Vaio C.

Hned na úvod se sluší říci, že cílem Sony tentokrát nebylo stvořit mobilní herní monstra. Místo toho jde o kompromis výkonu a snadné přenositelnosti. Na své si přijdou především lidé, kteří považují netbooky nevyhovující pro jejich nízký výkon a současně jsou pro ně klasické velké notebooky příliš rozměrné. Sony totiž rozšíří nabídku modelů s displejem o úhlopříčce 14“.

Sony Vaio C

V tiskové zprávě ze začátku tohoto týdne se můžeme dočíst o dvou konkrétních noteboocích, jež se budou prodávat pod označením Vaio CA10 a CB10. Se 14“ úhlopříčkou displeje přichází jen první z nich, druhý model nabídne rozšířenějších 15,6“. Zvláštnost obou strojů je patrná hned na první pohled. Křiklavé zbarvení v oranžové nebo zelené je totiž naprosto nepřehlédnutelné.

Po stránce vybavení jde o počítače schopné suplovat možnosti průměrného stolního počítače. Nabízeno bude samozřejmě více konfigurací, všechny ale mají obsahovat procesory Core i5 vycházející z architektury SandyBridge. Sony bohužel doposud neuvedla, na jaké variantě čipsetu své notebooky zakládá a není tudíž jasné, zda se dvou nových modelů týkají současné problémy se SATA řadičem.

Sony Vaio C

O zpracování grafiky se může starat integrované grafické jádro od společnosti Intel, jež je umístěno přímo na procesoru. Toto řešení je vhodné především při práci na baterii, ale z dnešního pohledu se i méně náročné hry na integrovaném jádru hrát nedají. Vaio CA10 i CB10 budou tudíž obsahovat grafickou kartu Radeon HD 6600M (nejčastěji pravděpodobně 6630M).

Jak napovídá označení, Radeon HD 6600M se v současnosti řadí spíše mezi levnější průměr grafických karet. Jeho jádro vyráběné na 40 nm technologii nabízí 480 shader procesorů a v tomto ohledu jde o naprosto stejnou grafiku, jakou je o vyšší řada Radeonů HD 6700M. Rozdíl je ovšem v pamětech, kde HD 6600M používá čipy DDR3, zatím co výkonnější varianta GDDR5.

Sony Vaio C

Bohužel Radeon HD 6600M má i své slabiny. Narozdíl od mainstreamu typického pro stolní počítače, zde je používána pouze 128 bitová paměťová sběrnice. Taktovací frekvence jsou plovoucí a ani při nastavení vysokého výkonu nemohou kompenzovat úzkou sběrnici. Paměti DDR3 zde mohou pracovat s efektivitou 1800 MHz a jádro až na 450 MHz. Teoreticky lze jádro této mobilní grafiky přetaktovat až na 750 MHz, na což ale nové Vaio připraveno není.

Integrované příslušenství pak odpovídá současným standardům. Do běžně prodávaných modelů se počítá s pevnými disky založenými na klasické magnetické technologii. K dispozici bude řadič SATA 3 a porty USB 3.0. Zástupci Sony v tiskové zprávě naznačili, že ve všech Vaio CB10 a CA10 by se mohly objevit Blu-ray mechaniky.

Sony Vaio C

Jedním z hlavních kritérií při koupi notebooku je ovšem cena, která nebývá v případě sérií Vaio nejnižší. Tentokrát se zdá, že bude nastavena na přijatelnou úroveň. Pro základní model CA10 se počítá s prodejem od 800 amerických dolarů, což by u nás mělo v konečném důsledku být něco kolem 15000 korun. V předprodeji se tyto notebooky objeví od 13. března.


Microsoft podpoří Kinect na PC
Se vskutku skvělou zprávou přišli na svém blogu zaměstnanci společnosti Microsoft. Vše nasvědčuje tomu, že revoluční ovládání Kinect známé z konzolí Xbox 360, zamíří už brzy na běžné počítače. Na předčasný optimismus je zatím možná ale brzy, protože hry pro PC pracující s Kinectem mohou být ještě daleko.

Podle potvrzených informací na serveru Microsoft TechNet se programátoři dočkají v průběhu letošního jara rozsáhlého materiálu, který umožní snadno vyvíjet aplikace pracující s Kinectem. Ten nelze v současnosti oficiálně k Windows připojit a Microsoft proto připravuje také kvalitní ovladače. Neoficiální využití v kombinaci s PC se už několika programátorům povedlo, nicméně žádná ze společností si tento postup prostřednictvím hacku dovolit nemůže.

Xbox 360

Kdo by čekal, že Microsoft nabídne technologii Kinectu pro PC přednostně herním vývojářům, bude asi zklamán. Zdá se, že v MS nemají velký zájem na tom, aby PC s Windows konkurovalo Xboxu a dokonce se začíná mluvit o zpočátku výhradně nekomerčním využití. Na herní Kinect si tak dělají zálusk například vývojáři softwaru usnadňující ovládání počítače lidem s postižením.

Situaci tak mohou zachránit spíše programující nadšenci, kteří se zabývají vývojem nekomerčních her. Pokud nedojde k neočekávané změně, Microsoft bude softwarový kit pro vývoj poskytovat zdarma a dostupný by měl být prakticky každému. Samozřejmostí by měla být možnost ovládat Kinectem Windows, kde bude zajímavé sledovat, jak si s ním současná Windows poradí.

Budoucnost Kinectu na PC je tak sice slibná, ale stále mlhavá. Kdy a zda se objeví podpora Kinectu v prvních hrách pro PC, je pouze v rukou vedení Microsoftu. Je nadmíru jasné, že dostupný hardware zde není barierou a jde spíše o marketingová rozhodnutí.


GeForce GT 440 v herní edici
Společnost Colorful nepatří v našich končinách k nejznámějším výrobcům grafických karet. Přesto o sobě dá čas od času vědět. Tentokrát hodlá přijít s herní variantou GeForce GT 440. Jde přitom o jednu z posledních grafických karet, která vychází z předešlé generace nVidie a je stále hojně vyráběna.

GeForce GT 440

GeForce GT 440 byla do skutečného prodeje mimo OEM uvedena teprve nedávno. Jelikož ji lze vyrobit opravdu levně, zhostila se tohoto úkolu celá řada společností. Colorful bude nabízet dokonce dvě varianty. První z nich, GeForce GT 440 Ymir-U, je přetaktovaná, druhý model s označení Buri-Slim je obdobou referenční karty s lepším chlazením.

Colorful GeForce GT 440

GeForce GT 440 Ymir-U přichází s velmi robustním a předimenzovaným chlazením. Karta přitom nabízí přetaktované jádro a paměti. Shader procesory zůstávají taktovány na standardní frekvenci. Tato kombinace dospěla k naprosto nepraktickému výsledku. Jádro totiž pracuje nově na 850 MHz a paměti na 3600 MHz (efektivně), razantní nárůst výkonu se ale nekoná.

Colorful GeForce GT 440

Architektura grafického jádra GeForce GT 440 má jednu podstatnou slabinu. Použitelných je totiž pouze 96 shader procesorů a taktování samotného jádra tedy nic nevyřeší. Ve Colorful se podařilo udělat z jednoslotové karty, jež by se dala uchladit i pasivně, dvouslotové monstrum. Ohromný hliníkový chladič s aktivním ventilátorem kartu spíše prodraží.

Colorful GeForce GT 440

Přetaktování vedlo ještě k jednomu paradoxu. Klasická GeForce GT 440 balancuje se spotřebou na hranici 65 Wattů. Jde přitom o maximu, které se ještě obejde bez nutnosti přivést dodatečné napájení. Přetaktovaná varianta od Colorful však bez dodatečného napájení šestipinovým PCIe konektorem nepoběží. Samotný výrobce udává nárůst výkonu do 5 %.

S GeForce GT 440 Buri-Slim vypadá situace o něco lépe. Karta pracuje na referenčních 810 MHz pro jádro a 3600 MHz pro paměti. Najdeme zde 1 GB paměti GDDR5, shodné s přetaktovaným modelem. Zajímavě působí především chlazení, které je výrazně efektivnější, než jaké dodává běžně nVidia. Ventilátor je zde inteligentně řízen od 500 do 3000 ot/m.

Colorful GeForce GT 440

Zástupci společnosti Colorful zatím neoznámili cenu ani jedné z těchto karet. I kdyby tak učinili, nebylo by možné odhadnout, za kolik se budou karty prodávat u nás. Přímá distribuce do ČR bohužel neexistuje a tak se čas od času objeví jen v některém z menších e-shopů. Obdobných karet na bázi GT 440 za nízkou cenu, jež se tváří jako herní, už bylo představeno více.


Zdroje: Colorful, Dailytech, Digitimes, Inpai, Microsoft, nVidia, Sony, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Témata: Intel, Notebook, software, Xbox
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

Chceme víc menších oceňovaných her, řekli a zavřeli dvě malá oceňovaná studia

Rozpuštění respektovaných studií Tango Gameworks a Arkane Austin sice mateřskému Microsoftu nejspíš...

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Hráči se smějí novému portrétu Karla III., vypadá prý jak videoherní boss

Nový portrét krále Karla III., který namaloval namaloval britský portrétista Jonathan Yeo, se kvůli...

Nevíte, co s volným časem? Stáhněte si zdarma skvělý Dragon Age: Inquisition

Digitální obchod s hrami Epic Store si tento týden pro hráče připravil opravdu hodnotný dárek....

Prodej bytu 3+1 96 m2
Prodej bytu 3+1 96 m2

Lázeňská, Brandýs nad Orlicí, okres Ústí nad Orlicí
3 100 000 Kč

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...