Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

HW News: Grafická karta stvořená k přetaktování

MSI představila působivý Radeon s novým chlazením Twin Frozr III * Akcelerovaný flashdisk čte až 130 MB/s * AMD uvolňuje levné karty pro nové počítače

MSI R6870 Hawk

Grafická karta stvořená k přetaktování
Zbrusu novou grafickou kartu postavenou na základu oblíbeného Radeonu HD 6870 představila společnost MSI. Původní grafika prošla mnoha změnami. Zřejmě nejvýraznější je nové chlazení, které je podpořeno také výrazně lepším napájením. Vše nasvědčuje tomu, že půjde o ideální kartu pro přetaktování.

Upravená karta se dostane do obchodů pod označením R6870 HAWK a MSI na ní přímo z výroby nabízí jen zlomek dosažitelného potenciálu. Frekvenci jádra, která je společná se shadery, nastavuje na 930 MHz namísto původních 900 MHz. Po malých krocích je ale možné zajít rozhodně dále.

MSI R6870 Hawk

Základ karty je vcelku jasný. Jako každý jiný Radeon HD 6870 nabízí i tato karta 1120 shader procesorů. Architektura je oproti nVidii sice slabší, nicméně AMD vše kompenzuje počtem. Tato strategie slaví delší dobu na 40 nm technologii úspěch a jádro HD 6870 (Barts) je díky tomu známé velmi rozumnými nároky na spotřebu vzhledem k podávanému grafickému výkonu. I na referenčním modelu si tak zahrajete všechny nové hry.

Taktováním ale můžete přinutit grafiku k tomu, aby zvládla vyšší rozlišení a také lepší úrovně detailů. K tomu nám MSI dává do rukou mocné napájení tvořené celkem deseti větvemi (osm určeno pro GPU). Pro srovnání původní model jich měl pouze šest (GPU čtyři). Přesto je zde jedna nepříjemnost. Schopnost kvalitně napájet kartu omezují dostupné konektory pro dodatečné napájení se šesti piny. Na oficiální frekvenci je spotřeba karty do 225 Wattů.

MSI R6870 Hawk

Na skvělé úrovni je také použitý chladící systém, který jsme zatím na žádném Radeonu nemohli vidět. Série karet HAWK nyní přináší třetí generaci chladiče Twin Frozr. V zásadě ji tvoří velký vhodně tvarovaný chladič s žebry, několik heatpipe a o přísun chladnějšího vzduchu se stará dvojice 80 mm ventilátorů. V klasické dvouslotové koncepci je tak ukryta efektivita, která i při přetaktování trvale udržuje kartu na o více než 20 °C nižších teplotách vůči referenčnímu modelu.

Pokud se nepustíte do dalšího taktování karty, může se váš počítač těšit i ze vcelku tichého provozu. Koncept chlazení umožňuje provoz ventilátorů na nízkých otáčkách, čímž jejich hlučnost výrazně klesne. V opačném případě poskytuje MSI vychytávky pro přetaktování jako testovací body napájení nebo použití kvalitních součástek ze sérií určených i pro armádní použití. Druhou z technologií nyní nazývá Military Class II, ale z praktického hlediska zde není rozdíl oproti předchozí generaci.

V několika málo ostatních ohledech jde přeci jen o běžnou grafickou kartu. Bez přetaktování zůstaly paměti, které pracují s efektivitou 4200 MHz. Jde o klasický 1 GB paměti GDDR5, jež je připojena k 256 bitové sběrnici. Pro výstup na monitor jsou dostupná všechna obvyklá rozhraní, přičemž miniDisplayPort je zastoupen hned dvakrát.

MSI R6870 Hawk

Jako většina současných karet podporuje Radeon R6870 HAWK více monitorů v rámci technologie EyeFinity. Samozřejmostí je správná podpora her s urychlováním DirectX 11 nebo OpenGL 4.0. Z uživatelského hlediska je přívětivá také AMD PowerPlay pro bezproblémové řízení frekvencí karty v různých režimech. Nejde ale o nic výjimečného.

Pro úspěch či případný neúspěch nové grafické karty bude důležitá především její cena. Praxe ukazuje, že hráči jsou ochotni si za kvalitní grafiku s chladiči z řady Twin Frozr skutečně připlatit. R6870 HAWK přitom bude na čas jedinou kartou s Twin Frozr III a následovat za ní bude pravděpodobně až výrazně dražší dvoujádrový Radeon HD 6990.  Zatím to vypadá, že R6870 Hawk bude možné pořídit od 5200 korun.

 
Akcelerovaný flashdisk čte až 130 MB/s
Flash disků, jež využívají rychlejší rozhraní USB 3.0 jsme v HW News představili už několik. Vždy však šlo spíše o standardní flashky s rychlostí jen o málo vyšší, než měla předchozí generace. Poté, co se podařilo překonat propustnost rozhraní USB 2.0 se totiž ukázalo, že levná flash paměť nedokáže plný potenciál USB 3.0 ani zdaleka využít.

Jeden z prvních opravdu rychlých flashdisků přináší v těchto dnech do obchodů společnost Sharkoon. Svůj produkt označuje trefným názvem Flexi-Drive Accelerate Duo a nabízen bude v 32 GB a 64 GB kapacitě. Nové USB klíčenky sázejí jednoznačně na kvalitní flash paměti. Ty stále nelze vyrábět za příznivou cenu, takže budou výrazně dražší než je současný průměr.

Flexi-Drive Accelerate Duo

Sharkoon na svých internetových stránkách stanovil doporučenou cenu pro EU na 70 eur za 32 GB model a 125 eur za 64 GB model. U nás pak budou reálně k dostání od 1600 Kč. Za tuto cenu ale nabízejí oficiálně rychlosti čtení 110 MB/s a zápisu 70 MB/s. První testy však svědčí o něčem jiném.

První recenze ukazují na jasnou skutečnost. Oba flashdisky jsou schopny pracovat výrazně rychleji, než uvádí výrobce. Průměrné dosažené hodnoty při zápisu se pak pohybují kolem 80 MB/s a čtení dokonce až 130 MB/s. Jedinou stinnou stránkou věci je skutečnost, že se flashdisky zahřívají o něco více, než je obvyklé.

Flexi-Drive Accelerate Duo

Ať už je to z důvodu lepšího odvodu tepla nebo vyšší odolnosti, obal flashdisku je vyroben z lehké hliníkové slitiny. Model s kapacitou 64 GB váží 16 gramů, u 32 GB verze výrobce hmotnost neudává. Fyzické rozměry jsou shodně 72 × 19 × 8 mm, čili nejde o žádné drobky. Pokud upřednostňujete miniaturní rozměry, lze dnes najít i výrazně menší flashky s 32 GB kapacitou.

Oba disky lze samozřejmě využívat i se starším rozhraním USB 2.0, přičemž jejich rychlost rapidně klesne. Flexi-Drive Accelerate Duo jsou spíše první vlaštovky, a tak se před jejich nákupem vyplatí počkat. Konkurenční výrobci totiž tvrdí, že v cenách obdobných disků jsou rezervy a je možné, že podobných modelů se v brzké době dočkáme zhruba o 300 korun levněji.


AMD uvolňuje levné karty pro nové počítače
Jako předzvěst budoucí nabídky AMD v oboru nejlevnějších grafických karet působí tři novinky, jejichž detaily byly uvolněny v závěru minulého týdne. Na pultech obchodů se tak objeví během několika týdnů. Dostupné budou výhradně jako namontované v nových počítačích, protože jsou zařazeny do OEM programu. Tentokrát se AMD zdržela jakéhokoliv mediálního boomu.

Tři nové karty nesou označení Radeon HD 6670, HD 6570 a HD 6450. Při prvním prozkoumání vzhledu nových karet si asi každý řekne, že tento low-end snad ani nestojí za zmínku. Přesto pokud budou karty opravdu hodně levné, nemusí jít o propadák. Na dvou modelech bude možné s jistými omezeními hrát určitě mnoho her.

Radeon HD 6670 OEM

Karty Radeon HD 6670 a HD 6570 mají společného asi více, než je zdrávo. Postaveny jsou na stejném GPU, jež využívá celkem 480 shader procesorů. Obě karty také používají 128 bitovou paměťovou sběrnici. Hlavní rozdíl tkví v pracovních frekvencích a v přístupu k marketingu, podobnému praktikám nVidie.

Pokud budete muset v budoucnu při nákupu PC ušetřit, lepší volbou je bezesporu HD 6670. Zde běží jádro a shadery na přijatelných 800 MHz. Vyrábět se bude výhradně varianta s pamětí GDDR5 a to buďto s 1 GB nebo opravdu levná verze s 512 MB. Takt pamětí je přitom vždy 4000 MHz efektivně.

Radeon HD 6670 OEM

Logicky nižší Radeon HD 6570 se pak bude vyskytovat s až 2 GB paměti. To kartu určitě prodraží a navíc přijdete o 800 MHz takt jádra, který je snížen na 650 MHz. Zde se už bude vyskytovat i varianta s GDDR3, taktovanými na 1800 MHz efektivně. Výhodou jsou snad jen menší rozměry, kterých však bylo dosaženo na úkor velikosti chladiče a napájení.

Poslední z grafických karet, Radeon HD 6450, je nejslabší. Není ale zcela bez zajímavosti. Bude se vyskytovat velké množství variant, protože AMD dává v tomto případě výrobcům naprosto volné ruce při přípravě karty. Doporučené taktovací frekvence pro jádro a shadery leží mezi 625 MHz a 750 MHz. Karta dostala celkem 160 shader procesorů, což má zajistit, že bude rychlejší než veškerá dostupná integrovaná grafická jádra.

Radeon HD 6450 OEM

HD 6450 bude mít 512 MB nebo 1GB paměti. Vyskytovat se má mj. varianta s GDDR5, což bude při 64 bitové paměťové sběrnici rozhodně lepší volba. Nabízeny jsou čtyři možné taktovací frekvence – 1066 MHz nebo 1600 MHz pro DDR3 a 3200 MHz nebo 3600 MHz pro GDDR5. Všechny varianty si vystačí s pasivním chladičem.

Radeon HD 6450 OEM

Ukazuje se, že i low-end šesté generace je u AMD nabitý technologiemi. Nejlevnější grafiky nabízí EyeFinity pro práci maximálně se čtyřmi monitory, nový standard HDMI a podporu DirectX 11. Nakolik se promítne osazení konkrétní karty do ceny nového počítače, se zatím bohužel neví. AMD ani žádný z výrobců těchto grafických karet zatím o cenách neinformovali.


Zdroje: AMD, Chiphell, Dailytech, Digitimes, MSI, nVidia, Sharkoon, TechpowerUp, The Inquirer, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:
  • Nejčtenější

Muslimové protestují proti střílečce, jde prý o simulátor vraždění Arabů

Chystaná střílečka Six Days in Fallujah opět budí emoce. K řadě kritiků, kterým zpracování kontroverzního vojenského...

Rozdávání her zdarma stojí Epic miliardy. Je to součást plánu tvrdí Sweeney

Snaha prosadit se na trhu s digitálním prodejem videoher stojí Epic stovky milionů dolarů každý rok. Díky obrovským...

Youtuber seřadil herní světy podle velikosti. Platí, že větší jsou lepší?

Vydavatelé her s otevřenými světy se stále více soustředí na to, nabídnout hráčům co nejvíce prostoru k vyblbnutí. Díky...

Když se vtípek nepovede. Vývojáři se podělili o nezdařené easter eggy

Nezávislý vývojář Jan Nijman odstartoval nevinným dotazem dlouhé twitterové vlákno, ve kterém se tvůrci her přiznávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Na tuto hru čekají fanoušci jako na smilování. Autoři ale mlčí

Už několikátou prezentaci Nintenda provázely výkřiky „Silksong!“ na všemožných sociálních sítích, v diskusích u videí...

Aktivisté z Twitteru si našli další hru k bojkotu. Jen se neshodnou proč

Aktuální megahit v MMORPG žánru, čínský Genshin Impact, je terčem kritiky. Hráči a aktivisté z Twitteru jej začali...

Je vymodlený Half-Life 3 na cestě? Valve už údajně nechce hráče trápit

Příznivci série Half-Life se už nemusí bát, že by na další kousek příběhu z této slavné série museli čekat věčnost....

The Binding of Isaac je po deseti letech kompletní, je to ikona žánru

Finální dodatek pro hru The Binding of Isaac s podtitulem Repentance je konečně venku, a je to patrně poslední...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....