Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HW News: Budoucnost je EFI, dočkáme se jej v lednu

Asus dává sbohem klasickému Biosu, přichází s uživatelsky přívětivým řešením * GeForce GTX 460 SE oficiální, vyrábí ji MSI * Do prodeje míří Radeon HD 6850 Toxic

Budoucnost je EFI, dočkáme se jej v lednu
Vlastní základní desky vhodné pro doposud neuvedené procesory Intel SandyBridge již představil světu nejeden výrobce. Nyní se k nim přidává i Asus. V jeho podání se ale nemusíme těšit jen na podporu nových procesorů. Informace o nových základních deskách totiž jasně naznačují, že revoluční prostředí jež má nahradit současný BIOS, je již na dosah.

Desky pro EFI Bios

O tzv. rozhraní EFI Bios toho již bylo napsáno opravdu hodně. Důležitá je na něm především možnost mnohem volnější komunikace mezi operačním systémem a používanými hardwarovými zařízeními. Díky propracované vrstvě podobné klasickým ovladačům může EFI na rozdíl od klasického BIOS pracovat například s grafikou, myší nebo dokonce integrovanou zvukovou kartou bez spuštění OS. Celé prostředí tak působí mnohem přívětivěji a je snazší se v něm zorientovat.

EFI Bios

Snímky zřejmě poslední aktuální verze EFI přinesl ještě v minulém týdnu server Hexus.net. Pořízeny byly při testování některé z desek Asusu, jež jsou založeny na čipsetu Intel P67. Jak se ukázalo, EFI dokáže počítač v některých situacích výrazně zrychlit. Projevuje se to například kratší dobou bootování operačního systému. Značným kladem je také vyřešení podpory velkých pevných disků s kapacitou přes 2TB.

EFI Bios

Asus umí dostat z EFI i něco více. Pro nadšence a počítačové tunery přidá na své nejlepší desky integrované bluetooth moduly. K plnému využití této vymoženosti budete sice potřebovat chytrý telefon s některým z rozšířenějších operačních systémů, odměnou Vám ale bude možnost ovládat počítač na dálku.

Nepůjde přitom jen tak o nějaké laciné ovládání myši nebo náhražku klávesnice. Díky úzké spolupráci s HW bude možné z mobilního telefonu konfigurovat výkon počítače a s trochou štěstí i úroveň přetaktování. Samozřejmě se počítá i s méně profesionální možností ovládat pomocí tohoto bluetooth modulu multimediální programy ve Windows.

Asus Maximus IV Extreme

Podle Asusu budou tedy těmi pravými modely pro nadšence desky ROG Maximus IV Extreme a Sabertooth P67. Obě jsou doslova nadupané technologiemi, přesto si na každé lze najít něco zvláštního. Maximus IV Extreme je nanejvýš vhodná pro osazení většího množství grafických karet od nVidie. Díky integraci čipu nForce 200 totiž podporuje zapojení karet do 3-way SLI.

Asus P67 Sabertooth

Asus Sabertooth P67 vypadá už na první pohled rozhodně zvláštně. Černé překrytí desky vyjma potřebných konektorů je v marketingových materiálech označováno jako taktická vrstva a má prý sloužit k lepšímu rozvodu vzduchu k důležitým komponentám. Nakolik se toto řešení uchytí v praxi lze ale těžko soudit. Jde totiž o kryt vyrobený z plastu, nikoliv kovu a tak může nad deskou spíše hromadit ohřátý vzduch. Naštěstí tato "vychytávka" je odnímatelná.

Kladnou vlastností Sabertooth P67 by měla být její cena, jež má být na únosnější hranici než v případě Maximus IV Extreme. Velmi kvalitní zpracování a především tolik potřebné napájení je v této kategorii samozřejmostí. Grafické karty bude možné osadit buďto do klasického SLI nebo do CrossFireX.

Základní desky Asusu navržené pro fanoušky jsou sice zajímavé, ale rozhodně ne každý nutně takovou desku potřebuje. K dispozici tak mají být minimálně dva levnější a stále velmi slušně zpracované modely P8P67 Pro a P8P67 Deluxe. Stále zde nalezneme podporu rozhraní EFI a slušné rezervy v napájení vhodné pro přetaktování. Navrženy jsou spíše maximálně pro dvě grafické karty.

Asus P8P67 Pro

Stejně jako další výrobci základních desek hodlá Asus uvést nově prezentované modely ihned, jak se na trhu objeví první vhodné procesory. Zatím to vypadá, že dostupné by mohly být v lednu. Stejnou dobu si bohužel budeme muset počkat na přesné ceny, protože ty Asus z taktických důvodů neuvádí.


GeForce GTX 460 SE oficiální, vyrábí ji MSI
Není tomu ani týden, co jsme Vás mohli informovat o plánu nVidie provést mírné korekce na kartě GeForce GTX 460. Nyní nVidia uznala nový model za oficiální a na pulty obchodů tak míří novinka v podobě GeForce GTX 460 SE. Hned v den oficiálního uvedení se ke kartě přihlásil jediný výrobce a to společnost MSI.

Výsledkem snažení vývojářů z MSI je karta označovaná jako N460GTX SE Cyclone. Přestože nVidia udělala jisté škrty v oblasti shader procesorů a snížila referenční pracovní frekvence, nechala své kartě původní robustní chladič. MSI koncepci oficiálního chlazení úplně zahodila a rozhodla se připravit kartu vhodnou pro přetaktování. Karta je tudíž chlazena o 15% účinnějším chladicím systémem Cyclone.

MSI N460GTX  SE Cyclone

Samotná karta se bude prodávat ještě v nepřetaktovaném stavu. Platí tedy, že jádro s 288 aktivními shadery pracuje na 650MHz. Shadery jsou oficiálně taktovány na 1300MHz. Karta přitom používá 256bitovou paměťovou sběrnici v kombinaci s 1GB paměti GDDR5. Takt paměti je vcelku nízký – 1700MHz efektivně.

MSI N460GTX  SE Cyclone

Celkově není zatím jasné, jak si GeForce GTX 460 SE po stránce výkonu povede. Tisková zpráva společnosti MSI tvrdí, že bez jakýchkoliv úprav lze jejich kartu přetaktovat tak, že se to projeví až 30% nárůstem grafického výkonu. Pokud vezmeme v úvahu, že na trhu máme už dvě GeForce GTX 460, které pracují na vyšších frekvencích, pro přetaktování je tato karta jako stvořená.

MSI N460GTX  SE Cyclone

Přestože nVidia stále uvádí jako TDP karty hodnotu 160Wattů, lze vytušit že reálná spotřeba bude o něco nižší. Referenčním kartám nadále zůstává dvojitý šestipinový konektor pro přídavné napájení. MSI N460GTX SE není v tomto výjimkou. Pro přetaktování je zde určitě dostatečná rezerva.

Správnou otázkou je, zda může přetaktování nahradit ztracených 48 shader procesorů, které modelu 460 SE chybí oproti původním kartám. Prozatím nedošlo ještě ani na nezávislý test referenční karty a tak nelze o skutečném výkonu mnoho usuzovat. Lákat by tak mohla především cena, která bude na rozdíl od původních GeForce GTX 460 přeci jen nižší.


Do prodeje míří Radeon HD 6850 Toxic
Další z přinejmenším vzhledově zajímavých grafických karet má od tohoto týdne na svém kontě Sapphire. Tato společnost totiž představuje Radeon HD 6850 Toxic Edition. Přestože je grafika náležitě přetaktována, pod chladičem se ukrývá referenční PCB. Sapphire i tak slibuje další možnosti taktování, které by měly být snadno dostupné pomocí nového softwaru.

Specifikace karty nevyznívají rozhodně špatně. Grafické jádro vybavené 960 shader procesory je tentokrát taktováno na 820MHz. Oproti referenčním kartám jde o 45MHz nárůst. Vzhledem k tomu, že AMD nepoužívá oddělené taktování shaderů, pracují na vyšší frekvenci také stream procesory. Jistého přetaktování se dočkala karta i v oblasti pamětí, které nyní pracují na 4400MHz namísto původních 4000MHz (efektivně).

Radeon HD 6850 Toxic

Další pozorovatelnou změnou je zadní header karty, na kterém můžeme vidět poněkud odlišný sortiment konektorů, než je pro tento Radeon typické. Monitory tak připojíme ke grafice přes dvojici DVI, klasické rozhraní HDMI nebo lze využít dvou mini-DisplayPortů. Maximálně lze pak využívat celkem čtyři nezávislé monitory.

Po stránce architektury jde jinak o klasický Radeon HD 6850, což se odráží na šířce paměťové sběrnice a velikosti paměti. Ke grafickému jádru je tudíž přistupováno přes 256bitový kanál, přičemž používána je paměť GDDR5 o velikost 1GB. Propustnost pamětí je stanovena na 4,4Gb/s. Podpora technologií jako EyeFinity, AMD HD3D, PowerPlay a především akcelerace her s DirectX 11 je na této kartě také samozřejmostí.

Radeon HD 6850 Toxic

Podle tiskové zprávy Sapphire budou silnou stránkou také ovladače a dodávaná softwarová podpora. Ke kartě je možné stáhnout ze stránek společnosti novou verzi utility TriXX, která umožňuje v pohodlném prostředí nastavovat pracovní frekvence, otáčky ventilátoru a dokonce zvýšit nebo snížit napětí grafického jádra. Sluší se podotknout, že podobná aplikace je dostupná ke všem kartám ze série Radeon HD 6800 a to přímo od AMD. V jejich aplikaci si ale napětí na jádře rozhodně nenastavíte.

Zbývá jen dodat, že cena karty by se v ČR měla pohybovat těsně nad hranicí 5000Kč. Přestože nevypadá rozhodně špatně, nepůjde přímo o výhodný kup. Vždyť výkonnější Radeon HD 6870, byť v referenčním provedení, lze již dnes reálně pořídit za částku o pár stokorun vyšší. Dostupnost Radeonu HD 6850 Toxic Edition je očekávána spíše až k samému závěru tohoto měsíce.


Zdroje: AMD, Asus, DigiTimes, Hexus, HKEPC, Inpai, MSI, nVidia, Sapphire, TechPowerUp, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Remaster Beyond Good & Evil vyjde už příští týden. Na dvojce se pracuje

Oblíbenou, avšak komerčně nepříliš úspěšnou akční adventuru Beyond Good & Evil si budeme moct díky...

Novým hrdinou herního protestního hnutí je hra s opicí

Stejně jako se herní protestní hnutí postavilo za korejský titul Stellar Blade nyní burcuje na...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...