HW News: Rychlejší grafika ve hrách s HD 6950

aktualizováno 
Na nejrychlejší grafické kartě od AMD lze ušetřit tisíce * Gigabyte představuje šedivou myš * Fúzní netbook od Aceru nebude drahý

Modifikovaný Radeon HD 6950

Rychlejší grafika ve hrách s HD 6950
Brousíte si zuby na výhodné povánoční nákupy? Pak vězte, že AMD připravila počítačovým nadšencům nemalé překvapení na kterém se dají ušetřit tisíce. Po zahájení prodeje nových herních Radeonů se totiž rychle ukázalo, že udělat z grafické karty Radeon HD 6950 citelně výkonnější HD 6970, není žádný problém. Vše nasvědčuje tomu, že stačí kartu včas koupit a poté podstoupit deset překvapivě vcelku bezpečných kroků.

40nm jádro Cayman

Je jasné, že obchodníci a hráči, kteří si už Radeon HD 6970 zakoupili, budou zuřit. S Radeonem HD 6950 totiž dostáváte ve skutečnosti 128 shader procesorů zcela zdarma. Na tom by nebylo ale nic divného. Obě karty jsou shodně založeny na 40nm jádru Cayman a v případě pořízení máte u levnější karty část shaderů zablokovánu. Standardně je toto zablokování nevratné, protože se provádí na úrovni čipu.

Klíčem k odemčení zbývajících shader procesorů je update videoBios. Právě v něm je u současných karet ukryt rozdíl mezi dražší a levnější variantou. Teoreticky tak nemůže nikdo majiteli Radeonu HD 6950 zabránit nahrát do karty verzi Bios pro Radeon HD 6970. Jak se ukázalo, skutečně to funguje.

Modifikovaný Radeon HD 6950

Ačkoliv je oficiálnost tohoto postupu na vážkách, AMD k pokusům sama přispěla technologií duálního Biosu. Kdyby se update na odlišnou verzi nepovedl, stále máte možnost bezpečného návratu k Radeonu HD 6950. Původní verzi BIOS si můžete zálohovat a pokud provedete downgrade, neměli byste mít při případné reklamaci žádný problém.

Výkon HD 6950

Jediným problémem, na který můžete snadno narazit, je chlazení. Radeon HD 6970 pracuje na vyšších frekvencích než HD 6950 a díky tomu více topí. Pokud vybavíte kartu lepším chladičem, dostanete z upraveného Radeonu HD 6950 identický výkon k HD 6970. Jen s dalším přetaktováním může být potíž. Výrobci karet Radeon HD 6950 zkrátka nepočítají s tak vysokými nároky na napájení.

Radeon HD 6900

Nelze tedy než konstatovat, že Radeon HD 6950 se zkrátka vyplatí. Pravdou je, že tento polooficiální postup zatím fungoval na všech kartách bez rozlišení výrobce. Přehledný návod doplněný o dávkový soubor, jež udělá většinu práce sám, můžete najít například u tvůrců legendární utility GPU-Z. Je pravděpodobné, že AMD brzy začne zamykat svá grafická jádra klasickým způsobem, který prolomit nelze.


Gigabyte představuje šedivou myš
Do velmi svérázného projektu se nedávno pustila společnost Gigabyte. Připomeňme, že světu nabízí nepřeberné množství základních desek a v její produkci vznikla nejedna převratná grafická karta. I tentokrát jde o hardware, ovšem z trochu jiné kategorie. Gigabyte totiž dokončil práci na nové myši.

Pokud byste čekali vymazlený herní hardware, budete zřejmě zklamáni. Nová myš je totiž určena pro široké masy a svým pojetím zapadne spíše do kancelářského prostředí. Design připomíná něco, co bychom hledali u počítače ještě v minulém století. Ospravedlnit situaci může pouze tvrzení, že se vše vyvíjelo tak, aby design nekazil ergonomii.

Gigabyte M7650

Myš nese ve skutečnosti označení Gigabyte M7650 a ačkoliv se může zdát někomu poněkud retro, nabízí bezdrátové připojení k počítači přes WiFi. Signál z myši se přenáší v pásmu 2,4GHz a jeho dosah je omezen do deseti metrů. Tělo myši je robustní, čemuž odpovídají fyzické rozměry 104 x 65 x 35 mm. Samotná váží 61 gramů.Celková hmotnost bude tudíž záviset spíše na použitém typu akumulátorů.

Použitá optika není sice ideální, vymyká se tak alespoň kategorii myší za 99 Kč. Laser bychom zde opravdu hledali marně, ale diodový snímač umožňuje pracovat s rozlišením až 1000 dpi. Gigabyte tvrdí, že si tato levnější optika poradí se všemi běžnými povrchy včetně skla. Odezvu lze ale přirozeně očekávat poněkud slabší.

Gigabyte M7650

Co se týká multimediality, nechodí Gigabyte kolem horké kaše. Specifikace jasně uvádějí, že myš má celkem pět tlačítek a stisknutelné kolečko. Výsledkem jsou podobné možnosti, jaké nabízí například i po letech oblíbená Microsoft IntelliMouse. Očekává se jednoduchá softwarová podpora, díky které bude možné všechna tlačítka přeprogramovat. Na herní marka to tentokrát bohužel nevypadá.

O napájení myši se starají dvě tužkové baterie standardní velikosti AAA. Pokud se rozhodnete pro kvalitní akumulátory, je udávaná výdrž výrobcem stanovena až na pět měsíců. K dobru lze přičíst miniaturní přijímací modul na USB, který lze při přenášení přicvaknout na spodní část myši.

Gigabyte M7650

Pokud by Vám padla myš Gigabyte M7650 do oka, pak vězte, že kromě produkčního šedivého provedení se bude prodávat také v provedení černém. To je na pohled již o mnoho snesitelnější a pokud nebude cena nasazena příliš vysoko, může se jednat o zajímavou volbu. Přesto jestli to myslíte s počítačovým hraním opravdu vážně, bude lepší zamířit do vyšší kategorie. Dostupnost je očekávána hned po Novém roce.


Fúzní netbook od Aceru nebude drahý
Výkon současných notebooků nepřipadá leckomu ideální. Doba Windows XP je pryč, procesory Atom s integrovanou grafikou na Windows 7 postačují, na mnohé aplikace však již nikoliv. Prakticky od samého vzniku se můžeme rozhodnout pouze pro procesory Atom nebo Atom doplněné o grafický čipset nVidia Ion. Rok 2011 se však konečně ponese ve znamení konkurence.

Po zdlouhavém vývoji dospěla AMD k fúzním procesorům, jejichž první generace je pro tyto malé počítače určena. Stejně jako u grafických karet, i zde se vsází na povedenou 40nm výrobní technologii. AMD však přidává snahu o úsporu energie a velmi malá grafická jádra s výkonem postačujícím na HD rozlišení. Zajímavé bude hlavně sledovat, jak si povedou tyto malé procesory ve hrách.

Acer Aspire One 522

Mezi úplně prvními výrobci, kteří ohlásili příchod netbooku postaveného na fúzním procesoru, se objevil Acer. Společnost oznámila, že vyvíjí nový Aspire One 522 postavený na dvoujádrovém procesoru Fusion C-50 s 1MB vyrovnávací paměti. Zatím nepůjde o příliš výkonný stroj. O to více by ale měl vydržet při provozu na baterie.

Charakteristické pro řadu Aspire One jsou malé displeje. V modelu One 522 tak najdeme displej s úhlopříčkou 10,2" a nativním rozlišením 1280x720 pixelů. Displej bude samozřejmě širokoúhlého formátu, jak už se stalo zvykem, lesklý. V rámci šetření energií můžeme očekávat diodové podsvětlení.

Použitý procesor (C-50) není taktován na vysoké pracovní frekvence. Nabízí zdánlivě pouhý 1GHz. Díky vyššímu stupni superskalární architektury však C-50 hravě dožene takt procesorů Atom (kolem 1,6Ghz). Součástí procesoru je grafické jádro označované jako Radeon HD 6250 s 80 shader procesory. AMD stanovuje spotřebu C-50 na 9Wattů TDP.

Acer Aspire One 522

Na procesoru bychom také našli jednokanálový řadič operační paměti. Podporovány budou moduly DDR3 a to na frekvencích až 1333MHz. Předpokládá se, že podporovány budou celkem 4GB operační paměti. Přesnou maximální velikost RAM se však zatím nepodařilo potvrdit. Každopádně Acer této možnosti nevyužije. V zájmu zachování přijatelné ceny bude osazovat 2GB RAM.

V základu by se měl objevit dále 500GB pevný disk, podpora pro technologie WiFi a Bluetooth, čtečka paměťových karet a webkamera. USB porty zatím zůstávají na standardu 2.0 a netbook používá stále klasickou síť 10/100Mb. Mezi konektory nalezneme HDMI, prostřednictvím kterého je možné vyvést na externí monitor obraz ve full HD rozlišení. Díky integraci UVD 3.0 by nemělo činit přehrávání videa žádné potíže. Acer Aspire One 522 bude dodáván s šestičlánkovou baterií, pro provoz až po šest hodin.

Acer Aspire One 522

K dispozici je cenový odhad, podle kterého by se měl Aspire One 522 prodávat za částky v přepočtu mezi 7500 a 9000Kč, podle konkrétní země. Pokud si potrpíte na vzhled, budete nadmíru spokojeni. První netbook Aceru s fúzním procesorem se má totiž prodávat v mnoha barevných provedeních.


Zdroje: Acer, AMD, Dailytech, Digg, Gigabyte, Hexus, Inpai, TechPowerUp & Xbitlabs

Autor:
 
Témata: BIOS, Netbook, Notebook, Zuby

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Hráči bety World of Warcraft Classic nahlašují chyby, které nejsou chybami

World of Warcraft Classic

World of Warcraft Classic je návrat ke kořenům. Jenže to, jak mnohé prvky hry tehdy fungovaly, dnes mnozí považují za...

Hráči soutěží, kdo se nejrychleji vyspí se všemi postavami ve Falloutu

Fallout

Přestože fanoušci prolezli Fallout: New Vegas skrz naskrz, pořád mají ve hře co dělat. Aktuálně soutěží v tom, kdo se...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Sony ukázalo, že nahrávací obrazovky budou brzy minulostí

Loading

Příští generace herních konzolí PlayStation chce zatočit s dlouhými „loadingy.“ Bude proto obsahovat rychlé SSD disky,...

Další z rubriky

ANKETA: která herní, hudební či filmová předplatná využíváte?

Ze seriálu Černé pondělí na HBO

Systém předplatného je v oblasti her, hudby i filmů stále populárnější. Podělte se s ostatními, které služby máte...

Do nového Xboxu už disk nestrčíte. Blíží se konec krabicových her?

Xbox One S All-digital Edition

Microsoft představil „zcela digitální“ verzi konzole Xbox One S, které chybí čtecí mechanika na Blu-ray a DVD. Firma...

ANKETA: Už jste si nainstalovali Epic Store? A koupili jste si tam něco?

Epic Games Store

Příchod nového digitálního obchodu Epic Store vzbudil spoustu vášní. Nejvíce jsou samozřejmě slyšet hlasité nadávky,...

Najdete na iDNES.cz