Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

HW minutky: Radeon 9600 XT šizen

  12:00
Před nedávnem se roznesly zvěsti o roztržce mezi ABITem a NVIDIÍ; jaké jsou vlastně další plány ABITu v oblasti grafických karet? || Někteří výrobci grafických karet své Radeony 9600 XT nevybavují tepelným čidlem.

ABIT a jeho grafické karty
Po vzoru větších tchajwanských výrobců základních desek jako je ASUS nebo MSI se i ABIT snaží diverzifikovat výrobu a proniknout do jiných oblastí výpočetní techniky. Velké naděje vkládá do grafických karet, kde může dobře uplatnit svou proklamovanou orientaci na počítačové nadšence – experimentátory. Grafická karta totiž, stejně jako základní deska, obsahuje procesor (GPU) a paměti, s jejichž časováním a frekvencí můžeme provádět všelijaké hrátky.

Do grafického povědomí se ABIT zatím zapsal především specifickým „výfukovým“ systémem chlazení GPU, který uvedl pod názvem OTES (Outside Thermal Exhaust System) v září 2002. S podobnými chladiči vlastní konstrukce přišli později i jiní výrobci – např. MSI (překvapivě tichý systém T.O.P.).

Před nedávnem se objevily zvěsti mluvící o roztržce mezi NVIDIÍ a ABITem, které naznačovaly, že ABIT by se mohl v budoucnu zcela odvrátit od grafických čipů NVIDIA a začít vyrábět pouze karty s čipy firmy ATI. Server FiringSquad proto vyzpovídal Harryho Yena, ředitele marketingu amerického ABITu, aby byla v tomto směru budoucnost jasnější. Marketingoví chlapci, jak víme, obvykle nedisponují hlubokými technickými znalostmi, a na otázky odpovídají způsobem „hlásná trouba firemních úspěchů“.Yen nebyl žádná výjimka – přesto však několik odpovědí přineslo zajímavější informace.

    Bude ABIT i nadále nabízet grafické karty založené na čipech NVIDIA?

    Rozhodně. NVIDIA byla a vždycky bude klíčovým partnerem ABITu. ... Zařazením grafických karet s čipy ATI do našeho sortimentu ABIT jen rozšiřuje svou nabídku VGA karet, která dostala mnohá ocenění.

    Kdy přesně začal ABIT poprvé zvažovat začlenění čipů ATI do svých grafických karet? Jaké faktory ovlivnily vaše rozhodnutí – dostupnost, dodávky, cena?

    Zvažovali jsme integraci čipů ATI do našich produktů nějaký čas. Než jsme k tomu mohli přistoupit, museli jsme se přesvědčit, že budeme schopni zajistit našim uživatelům stálé dodávky. Druhým aspektem bylo přesvědčit firmu ATI, aby nám poskytla při změnách jejích karet více tvůrčí svobody. Tím myslím to, že ABIT si rád hraje s časováním, různými nastaveními a konstrukcí karty. Firma ATI nejenže souhlasila s tím, že budeme tvořit rychlejší a tišší ATI karty po našem způsobu, ale dokonce se nás zeptala, jak by nás mohla podpořit v uvedení takovýchto karet na trh.

Závěrem je třeba podotknout, že ABIT se pouští i do experimentování s dosud nevyzkoušenými značkami – jak ukazuje obrázek pod tímto odstavce, je ABIT po firmě Colour Power (obchodní značka Club3D) druhým odvážlivcem, který se pustil do výroby karet s grafickými čipy XGI Volari. Na obrázku vidíte abitovskou kartu založenou na čipu XGI Volari V8 Ultra:

XGI

Zdroj: FiringSquadPozor na Radeony 9600 XT
Minulý podzim jsem na stránkách BonusWebu psal o novém čipu ATI pro střední proud grafických karet: Radeonu 9600 XT. Celkem vzato to dnes není špatný kandidát na koupi, nicméně číhá tady určitá nástraha, která by mohla kupujícího nepříjemně překvapit. Jde o to, že zdaleka ne všichni výrobci osazují své karty s tímto čipem také tepelnou diodou – takto ošizená karta potom není schopna dynamického přetaktovávání, o němž jsem psal ve výše odkazovaném článku.

V ovladačích Catalyst obsažená funkce Overdrive, která podle detekované teploty grafického čipu automaticky zvyšuje/snižuje jeho frekvenci, není při absenci teplotního čipu samozřejmě v ovládacím panelu dostupná. Na Internetu se už objevilo množství stížností nespokojených uživatelů: ukazuje se, že například PowerColor/Club3D, ASUS, Hercules nebo Sapphire mají (nebo měly) ve svém sortimentu karty 9600 XT bez teplotního čidla. Zdá se, že jediným výrobcem přidržujícím se v tomto směru specifikace ATI je Gigabyte a samotná firma ATI.

Aby situace nebyla tak jednoduchá, někteří výrobci mají modely 9600 XT s čidlem i bez čidla – pokud vás tato funkce zajímá, je nutné se po ní pídit v podrobných specifikacích daného modelu karty (a není vždy jisté, že to tam bude uvedeno). Takový PowerColor vyrábí karty s interním označením R96T-C3, které čidlo mají, ale také karty s označením R96A-C3T, které ho nemají. V každém případě by firma ATI měla u svých partnerů trvat na tom, aby se buď drželi parametrů, které u Radeonu 9600 XT ATI hlásala (tj. přítomnost tepelného čidla), nebo aby u svých karet jasně uváděli, že se žádný Overdrive konat nebude.

Zdroj: The Inquirer

Autor:
Témata: Asus
  • Nejčtenější

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Shrot je česká kopírka Duny 2, ve které bojujeme o chmel. K dispozici je demo

Autor povedené retro střílečky Hrot ukázal svůj další projekt. Shrot bude real-time strategie ze...

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Hráči se smějí novému portrétu Karla III., vypadá prý jak videoherní boss

Nový portrét krále Karla III., který namaloval namaloval britský portrétista Jonathan Yeo, se kvůli...

Nevíte, co s volným časem? Stáhněte si zdarma skvělý Dragon Age: Inquisition

Digitální obchod s hrami Epic Store si tento týden pro hráče připravil opravdu hodnotný dárek....

Grand Theft Auto 6 vyjde na podzim roku 2025

Vydavatel nejočekávanější hry posledních let upřesnil během prezentace hospodářských výsledků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....