Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

GameEkonom – bojovníci za zlevnění her mlží

  12:00
Malá firma tvrdí, že má patent na veškeré bezdrátové multiplayerové hraní. Akce FairPlay skončila, ale rozhodně ne způsobem, jakým její název naznačuje. || Capcom zvažuje odchod od GameCube.

Kdo má patent na hraní – pondělí 31. března 2003
Dovedete si představit, že by měl někdo patent na nějaký způsob hraní? Ne? No a vidíte, přesto to tak pravděpodobně je. Jak se zdá, prakticky neznámá americká společnost Peer-to-Peer Systems vlastní autorská práva k veškerým formám elektronického hraní, kde přistupuje ke slovu bezdrátové propojení více koncových přístrojů. Týká se to tedy například všech titulů pro handheldy nebo i mobilní telefony, které pro multiplayerová klání nepotřebují žádné otravné dráty. Práva firmě zaručuje patent z roku 1997. Společnost Peer-to-Peer Systems v současné době vede soudní spor s firmami Palm a Cybiko, jejichž přístroje PDA prý copyright porušují.
Jak se něco takového mohlo stát? Jednoduše. Zástupci Peer-to-Peer Systems podali roku 1995 k americkému patentovému úřadu žádost o zaregistrování bezdrátové herní technologie, kterou odpovědní zaměstnanci o dva roky později schválili. Žádost byla ovšem formulována natolik vágně, že se netýkala žádného konkrétního způsobu nebo protokolu, ale prakticky každého bezdrátového spojení určeného ke hraní. Vychytralá firma z toho nyní hodlá těžit. Samozřejmě, že Palm i Cybiko jsou na herním trhu poměrně malí hráči, ale to je pro Peer-to-Peer Systems jedině dobře. Její šance na vítězství v soudním sporu je tak o něco větší, než kdyby se pustila hned ze začátku do nějakého giganta s armádou dobře placených právníků. Pokud ale vznikne precedens, bude muset dát americká justice za pravdu i v dalších kauzách – a v nich již půjde o vysoké částky. Co si třeba počne ubohá Nokia se svým zbrusu novým handheldem N-Gage, pro nějž je bezdrátové multiplayerové hraní klíčovým prvkem?
Naštěstí to možná nebude až tak žhavé. Před časem se telekomunikační společnost British Telecom snažila dokázat, že vlastní patent na hyperlinkovou technologii, na níž je postavený celý současný internet. Neuspěla. V současnosti se jistá firma snaží přesvědčit americký soud, že vlastní platnou ochrannou známku na technologii „frames“, která patří na webu také mezi velice populární – a aniž by čekala na rozsudek, začala po všech možných společnostech požadovat tučná procenta z obratu. Ani jejího vítězství se však nikdo nebojí. Snad tedy i v případě Peer-to-Peer Systems dojde americký soud k názoru, že je bláhovost považovat za platný ten patent, který by my se vztahoval na obecnou činnost, o jejíž vynalezení a rozšíření se daná firma nezasloužila.
Zdroj: The Register

Už opět můžete kupovat hry – pondělí 31. března 2003
Akce FairPlay, která si kladla za cíl výrazné snížení cen počítačových her, s posledním březnovým dnem nadobro skončila. Již v říjnu loňského roku jsme vás informovali o tom, že její organizátoři vyzývali k bojkotu všech produktů herního průmyslu, neboť jsou podle jejich názoru předražené a vydavatelé se prý snaží hráče bezdůvodně odírat.
Akce prý skočila obrovským úspěchem. Nelze se však zbavit dojmu, že si při formulování závěrů pletou organizátoři hrušky s jablky. Například se kochají tím, že v anketě souhlasilo téměř 85 procent lidí s tím, že jsou hry předražené. Ano. A to samé by jistě řekli o rohlících, mobilních telefonech a elektrice. Tím se nechceme někoho dotknout, ale je jasné, že valná většina obyvatel naší planety považuje valnou většinu věcí za neúměrně drahou. A kdyby to bylo zadarmo, budou si stěžovat na kvalitu. Taková už je holt lidská nátura a je třeba s tím počítat.
Lidé z FairPlay také mlží v případě nárůstu prodeje konzole GameCube po jejím výrazném zlevnění. Zájem v Británii o tuto platformu se údajně zvedl o 5000 procent, ale není to pravda. Jednalo se o desetinu – tedy pětinásobek místo desetinásobku – a to ještě v případě jediného obchodního řetězce, který se zbavoval přebytečných zásob a šel s cenou hodně pod vlastní náklady. FairPlay si také libuje v tom, že se ceny mnohých her pro PS2 přes Vánoce snížily až o polovinu, ale zapomíná na to, že se valnou většinou jednalo o naprosté ležáky. Dvě třetiny her prodaných během svátků pro tuto platformu totiž tvořilo pouze samotné Vice City, ostatní tituly ostrouhaly. A v tomto stylu bychom mohli ve vyvracení chvalozpěvných závěrů akce pokračovat dál.
Neradi bychom, aby vznikl dojem, že se snažíme hájit vysoké ceny počítačových her. I my zřetelně cítíme, že by mohly klesnout, není k tomu však dostatečná vůle – a mohou za to nejen distributoři, ale částečně i samotní hráči. Souhlasit s akcí FairPlay však rozhodně nemůžeme. Nechová se totiž podle vlastního názvu, překrucuje informace, vypouští na veřejnost polopravdy a připisuje si zásluhy za věci, na nichž nemá nejmenší podíl.
Zdroj: FairPlay

Skončí Capcom s GameCube? – pátek 4. dubna 2003
Nintendo má se svým GameCube trápení. Poté, co jej několik britských řetězců stáhlo z prodeje a pár větších vydavatelství zrušilo rozpracované projekty kvůli obavám z nízkých prodejů, přichází další rána. Renomované japonské vývojářské studio Capcom, které má i silné vydavatelské ambice, prý zvažuje zrušení podpory pro tuto konzoli. Posledním exkluzivním titulem pro GameCube údajně bude Resident Evil 4, všechny další hry však již budou vycházet i pro jiné platformy – a kdo ví, jestli ne pouze pro ně.
Kroku Capcomu se nelze moc divit. Zájem o GameCube je v současnosti o třetinu nižší, než se předpokládalo, a tak se pochopitelně i hry prodávají o poznání hůře. A pokud má Capcom možnost přejít například k PS2, kde je hráčská základna mnohonásobně širší, bude to pro ni z finančního hlediska o poznání výhodnější. Nebo se může rozhodnout pro Xbox, kde budou prodeje o něco nižší, ale to vývojářům zase Microsoft jistě vynahradí tučnými procenty za to, že mu pomáhají získávat renomé pro stále bobtnající portfolio. Nintendo holt nemá v ruce žádné trumfy, jímž by u sebe vývojáře udrželo. Pocit sounáležitosti v tomto případě nestačí. Z toho se totiž programátoři a designéři nenajedí.
Zdroj: Xengamers

Střípky a zajímavosti:
- Šéfem Sony Computer Technology, tedy zábavní divize Sony, už není Ken Kutaragi. Ne, že by vyletěl na dlažbu. Povýšil. Stal se z něj zástupce výkonného ředitele celého Sony a na starost dostal například pobočku Broadband Network Co. Ta se ovšem nestará ani tak o širokopásmové připojení k internetu, jak by se mohlo z názvu zdát, ale především o technologii Blu-Ray, s jejíž pomocí je možné zapsat na médium DVD výrazně větší množství dat než u současných typů DVD. Svůj vliv na herní divizi však Kutaragi jistě neztratí. Když už nic jiného, tak Blu-Ray pravděpodobně bude součástí připravované konzole PS3.
- Japonská společnost Tecmo snížila své odhady finančních výsledků za fiskální rok 2002 téměř o třetinu. Původně očekávala zisk 1,47 miliardy jenů (398 milionů korun), dnes však pouze 1 miliardu jenů (270 milionů korun). Příčinou je zpoždění vydání dvou klíčových titulů a probíhající restrukturalizace.
- Společnost Interplay se konečně dostala do černých čísel. Její zisk za rok 2002 byl sice nižší než o rok dříve, ale to není tak podstatné. Důležité je, že za celý rok si připsala zisk ve výši 15,1 milionu dolarů (445 milionů korun), zatímco předtím dosáhla pouze ztráty 46,3 milionu dolarů (1,3 miliardy korun). Z hlediska přežití firmy se tedy jedná o jednoznačný úspěch.
Zdroj: The Forbes, Xengamers, GamesIndustry

Během týdne se nám podařilo zachytit ještě několik zajímavých zpráv, ale všechny měly dvě věci společné: byly zveřejněny na Apríla a nepodařilo se nám je ověřit z více nezávislých zdrojů. Proto jsme se po zralé úvaze rozhodli nevěnovat jim pozornost. Co kdybychom někomu dodatečně skočili na špek...

Autor:
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

80 %

RECENZE: Hellblade II je depresivní výlet mimo komfortní zónu

Hellblade 2 je strhující psychologický horor zasazený do prostředí severské mytologie. Navzdory...

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Streamer 24 hodin zabíjel jediného bosse, úspěch pořádně oslavil

Buldočí vytrvalost předvedl populární streamer Kai Cenat při zabíjení nechvalně proslulé záporačky...

Samurajská Ghost of Tsushima odstartovala na PC fantasticky

V Sony mohou být spokojení. Čtvrteční vydání samurajské akce Ghost of Tsushima na PC totiž v počtu...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....