Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

LotR: Third Age – exkluzivní první dojmy

  12:00
Na PC se chystá velkolepá strategie, na konzole výpravné RPG. Nám se podařilo získat betaverzi právě onoho RPG ze světa Pána prstenů, takže neváhejte a čtěte naše exkluzivní první dojmy ze hry, která spojuje tradiční a japonská RPG.

Lord of the Rings: The Third Age Nebývalý boom Pána prstenů po uvedení třetí části filmu sice pomalu opadá, nicméně půjde o proces pomalý, poněvadž různé podněty jej budou ještě nějaký ten čas živit. Pomineme-li knižní vydání s poněkud laciným zlatým písmem na obalu, herní kartičky, rozšířenou a sběratelskou DVD verzi, musíme chtě nechtě zamířit i k počítačovým hrám. EA drží tu "správnou" licenci, tudíž jejich hry můžou a samozřejmě maximálně využívají postaviček a videí z celé filmové trilogie. Na PC se chystá monumentální real-time strategie, na konzole zase neméně zajímavé RPG s tahovými souboji. Nám se podařilo získat betaverzi právě zmíněného RPG a samozřejmě se s vámi podělíme o získané zkušenosti.

Prostředí dobrodružné části totiž zprostředkovává nádhernou, v některých okamžicích vpravdě monumentální podívanou, kterou podporují porůznu rozseté artefakty Středozemě.

O úvodní animaci se opět postarala jedna z pasáží filmu, kterou chmurným hlasem komentuje filmový Gandalf. Ostatně s těmito střihy se setkáme prakticky na každém kroku, poněvadž doprovázejí téměř všechny příběhové události. Celkově tedy téměř 200 vstupů. Drobný šok může způsobit – alespoň těm, kteří zatím o LotR: Third Age nic nevědí – fakt, že nehrajeme za profláknuté hrdiny knížek a filmů, ale úplně jiné postavy. Někoho možná zamrzí, že si nezahraje za oblíbeného Legolase v podání Orlando Blooma (tato věta nemá pozitivní, negativní, ani ironické zabarvení :), nicméně od autorů to byl velmi rozumný a chytrý krok správným směrem. Proč? Známé postavy jsou již z předchozích "řeží" poněkud zprofanované, stejně tak Lord of the Rings: The Third Age události jimiž projdou. Volbou jiných postav autoři získávají více prostoru pro manévrování – jistě, kráčíme ve šlépějích společenstva, ale zůstává moment překvapení a samozřejmě se objevují i pro hru vítané nové lokace, postavy.

Jednou z hlavních postav se stává Berethor, bojovník Gondoru. Na cestě jej přepadnou přisluhovači Saurona, kterým by možná i podlehl, kdyby se na scéně neobjevila pohledná elfka Idrial. Družinu po několika dalších lapáliích doplní lovec Elegost, houževnatý trpaslík Hadhod a další. Zůstávají tak zachovány archetypy postav – bijec, střelec, kouzelník... Příběh mimo zmíněných video sekvencí slepují i in-game scény tvořené především dialogem mezi družinou. Řeší se i obvyklé "kudy dál" či "můžeme mu věřit". V těchto scénách lze zapnout titulky, zatímco ve filmových scénách se musíme spolehnout pouze na svoji schopnost porozumět mluvené angličtině – třeba se to ale ještě do plné verze změní.

Pán prstenů vs hry

Pro někoho začíná existence her ze světa Pána prstenů až s filmovou trilogií. To je samozřejmě nesmysl. Pokud vás zajímá jaké hry v průběhu herní zábavy vyšly, podívejte se na náš přehledový článek s touto tematikou.

Přejděme k herním principům, které patří k již zažitým – hra je rozdělena do dvou částí, tedy na putování po mapě a souboje. Nic navíc. Zmiňme, že LotR: Third Age běží na stejném enginu již vydaných řeží, na čemž, myslím, není nic špatného. Prostředí dobrodružné části totiž zprostředkovává nádhernou, v některých okamžicích vpravdě monumentální Lord of the Rings: The Third Age podívanou, kterou podporují porůznu rozseté artefakty Středozemě. Pro dokonalý pocit chybí jedné – nějaký živý element. Pokud totiž narazíme na jiné postavy či nepřátele, vždy se buď pouze spustí in-game scéna, respektive soubojová část, ale v dobrodružné části nikdy nic nevidíme. Než se podrobněji podíváme na souboje, zmiňme ještě charakter questů. Na tomto místě zklamu především hardcore RPG fandy, poněvadž v LotR: Third Age existuje prakticky pouze jedna cesta kudy jít dál. Tím pádem hlavní dějovou linii prakticky nelze minout, stačí jen "jít za nosem". Vedlejší questy samozřejmě existují, nemusí být jednoduché je splnit, ovšem minout je – to snad ani nelze. Většinou se nalézají v krátkých slepých odbočkách na hlavní cestě a spočívají v primitivních aktivitách – pobít tři družiny zbojníků či jiných nepřátel, případně objevit tři skryté oltáře. Jak vidno, originalita z nich příliš netryská (i když nevylučujeme, že v pozdějších fázích se přitvrdí). Takhle "na papíře" to vypadá asi slabě, ovšem přímo ve hře to člověku příliš nevadí. Právě naopak. Kochá se nádhernou krajinou, poslouchá vydařenou hudbu, sleduje příběh a samozřejmě užívá si soubojů. A právě na ně se nyní podíváme.

Popisovat všechny schopnosti by zabralo opravdu moře času, vedle klasických útoků s dodatečným efektem, léčením, zvyšováním morálky či brnění se dočkáme i povolávání příšer či pokročilých kouzel.

Autoři souboje popisují jako "innovative turn-based battle system", což tentokrát patří do sféry PR, poněvadž kdo někdy hrál Final Fantasy, bude se cítit jako doma. Naše postavy Lord of the Rings: The Third Age jsou definovány různými atributy – základními vlastnostmi (síla, mystika...), brněním, počtem životů a akčními body. Bojovník je dále utvářen bojovými technikami, které se průběžně učí tím, že používá ty přidružené. Sfér schopností existuje více – je pak jen na hráči, jestli se bude snažit rozvíjet všechny, nebo se vydá pouze některými cestami, ve kterých za kratší čas postoupí k účinnějším. Počet technik jde do desítek, což je silný motivační faktor ve hře. Vedle toho si hrdiny ověšujeme lepšími brněními, helmami, prsteny či magickými kameny; počítá se i s dispozicemi vůči živlům a elementům. Zkrátka, s tímhle si autoři vyhráli.

Vlastní souboje probíhají na tahy. V pravém horním rohu obrazovky ikonky postaviček určují, kdo je právě na řadě. Hráč pak pouze volí z plejády dostupných útoků a dovedností – a právě ty stojí akční body. Pouze základní útok je zdarma. A čeho že se dočkáme? Popisovat všechny schopnosti by zabralo opravdu moře času, vedle klasických útoků s dodatečným efektem, léčením, zvyšováním morálky či brnění se dočkáme i povolávání příšer či pokročilých kouzel. Vše tradičně doprovází příslušný atmosférický grafický efekt. K nejzábavnějším duelům patří samozřejmě unikátní příšery se svými vlastními bojovými strategiemi – tahle část se vyvedla na výbornou.

Lord of the Rings: The Third Age Každého většinou zajímá systém ukládání – ten se v našem případě drží záchytných bodů, které jsou umístěny na rozumných místech a poměrně často. Troufnu si odhadnout i herní dobu – ta je na normální hru slušná, na RPG slabší: zhruba 20 hodin čisté hry (do toho nepočítáme dobu strávenou opakováním těžkých soubojů). Jak z toho ven? LotR: Third Age se zatím tváří jako příjemná hratelná záležitost, která je určena pro masy. Nečekejte hardcore RPG s herní dobou okolo 60 hodin, ale pokud se vám líbil film, chcete se kochat pěknou grafikou, nechat se unést nádhernou hudbou a pobavit se zábavnými souboji v přímočaře nalinkované hře, LotR: Third Age se vám bude určitě líbit. Na recenzi finální verze si ale ještě pár týdnů počkáme.

Autor:
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

magazín 19. 5. 2024 26

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

novinky 22. 5. 2024 1

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

novinky 20. 5. 2024 2

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

novinky 23. 5. 2024 7

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

magazín 21. 5. 2024 2

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

preview 25. 5. 2024 1

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

novinky 24. 5. 2024 1

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

novinky 24. 5. 2024 6

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

novinky 24. 5. 2024 2

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...