Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vlky střílet, či chránit? Královéhradecký kraj vyslechne ochránce i farmáře

  7:10
Škody způsobené vlky v Královéhradeckém kraji jsou stále vyšší. Kraj proto založil širokou komisi, v níž zasednou ochranáři, myslivci i chovatelé ovcí. Úkol je však jen těžko řešitelný: zabránit škodám a zároveň chránit vlky.
Půlroční mládě vlka zachycené fotopastí na Broumovsku na podzim 2017

Půlroční mládě vlka zachycené fotopastí na Broumovsku na podzim 2017 | foto: Archiv Hnutí Duha

Vlka na Broumovsku ve volné přírodě zahlédl jen zlomek místních. Jenže tu jsou. A daří se jim velmi dobře. Zatímco v roce 2015 fotopasti zaznamenaly první pár a byla z toho sláva, nyní v česko-polském pohraničí operuje nejméně 20 vlků a hospodáři se rozhodně neradují tolik jako ochranáři.

Malá statistika: ještě v roce 2016 zaútočili vlci v kraji devatenáctkrát a majitelé zabitých zvířat žádali náhradu 186 tisíc korun. Vloni už vlci na stáda útočili dvaasedmdesátkrát a způsobili škodu skoro desetinásobně vyšší - 1,6 milionu korun (stát také časem navýšil tabulky náhrad za škody - pozn. red.).

Rekordní škoda při jednom vlčím zátahu vznikla v červnu 2019 v Šonově, kdy na louce zůstaly 3 ovce a majitel musel utratit později skoro 40 dalších. Škodu pak spočítal na 884 tisíc korun.

Pastevectví na Broumovsku se rázem stalo ohroženým oborem, proto vzniká speciální komise krajské rady. Měla by najít způsoby, jak zabránit škodám, ale zároveň zvlášť chráněné vlky bránit.

Komise bude mít široké spektrum: zasednou spolu lidé, kteří by rádi zavedli regulovaný odstřel alespoň problematických šelem, ale i ochranáři a vědci. Předsedou je náměstek hejtmana Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), členy mají být zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Výzkumného institutu ochrany genofondů, Okresního mysliveckého spolku Náchod, hnutí DUHA, ale i chovatelé hospodářských zvířat. 

Jak zchladit emoce

Jedním z nejdůležitějších úkolů komise je otupit hrany, které vznikly mezi myslivci, chovateli a na druhé straně ekology.

Vývoj útoků vlků a škod v kraji

2016  - 19 případů, škoda 186 700 korun, 81 uhynulých zvířat

2017 - 20 případů, škoda 255 692 korun, 70 uhynulých zvířat

2018 - 27 případů, škoda 535 917 korun, 94 uhynulých zvířat

2019 - 46 případů, škoda 2,437 milionu korun, 176 uhynulých zvířat

2020 - 72 případů, škoda 1,602 milionu korun, 183 uhynulých zvířat

„S přibývajícími útoky se názory na řešení problémů s vlky stále více vyhraňují. Jedni chtějí vlka rovnou vystřílet, jejich oponenti vidí řešení pouze na straně chovatelů – ve stavbě plotů, změně systému chovu a v rychlém vyplácení kompenzací státem,“ říká expředseda lidovců Pavel Bělobrádek.

„V komisi se sejdou zemědělci, zástupci ochranářů i státu, abychom se pokusili společně najít kompromis. Snahou bude zchladit emoce a vyhrocenou situaci převést na racionální základ. Nečekám zázraky ani shodu v řádu týdnů. Je třeba trpělivosti a konstruktivního přístupu. Musíme brát v úvahu i zkušenosti z jiných evropských zemí, zejména sousedů,“ popisuje Bělobrádek.

Oponenti, kteří ještě nedávno nenacházeli společnou řeč, již potvrdili, že v komisi se pokusí najít východisko. Členem bude například Tomáš Havrlant, starosta Vernéřovic a současně chovatel. Je hlavním iniciátorem požadavku na změnu zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby existovala legální možnost obrany před škodami způsobenými vlkem.

Ohrady příliš nefungují

„Do komise se chystám přinést zkušenosti z ciziny, protože my máme oproti Německu či Francii asi 20 let zpoždění. Právě v těchto státech dospěli do stádia, kdy problém s vlky začínají řešit již aktivně (ve Francii i Německu je odstřel vlků povolený - pozn. red.). Škody enormně stoupají a je předpoklad, že tomu tak bude i tento rok,“ zdůrazňuje Havrlant.

Podle něj příliš není účinné státem prosazované zabezpečování ohrad, na které je v dotačním balíku zoufale málo peněz.

„I kdyby si elektrické a vysoké ohrady pořídili všichni chovatelé, přestane to fungovat, protože vlk si cestu k masu najde vždy. Uvidíli žrádlo za jakýmkoli plotem, vždy si najde možnost, jak jej překonat. Takové jsou i zkušenosti ze světa,“ pokračuje starosta.

V komisi se chystá přispět dvěma nápady. Aktivní řešení, které Havrlant zmiňuje v souvislosti se zahraničním receptem, nevede k zabití šelmy: „Nemusí to být odstřel. Hospodář by měl mít možnost vystřelit aspoň do vzduchu, když se vlci přiblíží k ohradám.“

Druhou možností je podle Tomáše Havrlanta zřízení určitých rezervací: „Myslím, že by se měly určit oblasti, kde by se vlci cítili v bezpečí a doma. Tam by stát měl chovatelům hradit veškeré náklady. Ale v jiných oblastech, kde je hodně pastvin, by vlci být neměli. Skutečně nevidím důvod, proč by měli být doma úplně všude. Z pohledu komise je ochranným stanovištěm vlka celá Evropa. S tím ale nemohu souhlasit. Uvidíte, co přijde, až zase v květnu vyženeme ovce na pastvu.“

Pojďme zapojit myslivce

V komisi bude také Petr Urban, současný předseda Okresní myslivecké rady Náchod, jenž dříve pracoval ve Státní správě ochrany přírody, a proto nabízí svůj osobitý názor:

„Nikdy nepřinesla nic pozitivního neomezená ochrana živočichů, ať už to byli kormoráni, vydry, nebo bobři. Kormoráni svého času požívali stoprocentní ochranu, najednou se však zjistily obrovské ekonomické škody na rybách a dostali jsme se k tomu, že za redukci se dostávají peníze. My bereme, že vlk je stoprocentně chráněný národní a evropskou legislativou. Jen se snažíme upozornit, že jakmile dojde – v uvozovkách – k jejich přemnožení, které nám však každý vyvrací, dostaneme se do velkých problémů.“

A hned Petr Urban nabízí pomoc myslivců: „Ochranáři tu dělají monitoring několikrát do roka. Pojďme ale využít myslivce, kteří jsou v lese několikrát do týdne. My jsme opravdu schopni přinést podstatné informace, jak to vypadá, kde přesně se zvíře pohybuje, jak se chová a co loví.“

Ne všichni myslivci jsou pro odstřel vlků, jak se traduje. I oni však vidí, že preventivní opatření nefungují.

„Ve vlku je podle mě potřeba probudit, aby se opět bál člověka a neomezoval jeho činnost. Od komise očekávám, že si vyslechne názory a udělá průsečík všech. Každý bude muset udělat nějaký ústupek, aby se problém s vlky konečně uchopil a my věděli, jak budeme třeba za deset let postupovat. Mám obavy, aby si na prvním jednání lidé s protichůdnými názory nevjeli do vlasů a tím vše neskončilo.“

Jak poznat problémového vlka?

Vlci začínají být zajímavým tématem už i pro politiky v Evropském parlamentu. Svědčí o tom nekonvenční názor hradeckého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL): „Vlky nemůžeme střílet, ale proč alespoň ty problematické neodchytit a třeba převézt někam, kde místo trhání domácích zvířat na kusy pomohou snížit nadměrné stavy prasat.“

S tím však nesouhlasí vedoucí Správy CHKO Broumovsko – i tato instituce bude mít v krajské komisi svého zástupce – Hana Heinzelová: „Měli bychom si trochu nastavit mířidla. To, co my lidé často považujeme za neobvyklé nebo vymykající se jednání konkrétního jedince, odborníci tak nehodnotí. Je potřeba si ujasnit, co je to nestandardní jednání.“

Sama zastává myšlenku, že nejefektivnější ochranou stád je kombinace elektrického ohradníku a pasteveckého psa:

„Není sice stoprocentní, ale snaha ochránit zvířata vybudováním pevností typu Maginotovy linie, objížděním mezi nimi ve čtyřkolkách a střílením jak o Božím těle také není řešením. Je jen otázka, jak dlouho by to člověk, který získal výjimku, vydržel provozovat, a zejména jak rychle by se mu vlci dokázali přizpůsobit.“

„Vlk je velmi vynalézavá šelma, dokáže si počkat a pozorovat naše chování. Mám dojem, že je to jako s covidem. Vymýšlíme svou vlastní českou cestu a nechceme se inspirovat ověřenými metodami, které jinde fungují s vysokou úspěšností,“ namítá Hana Heinzelová.

Také šéfka CHKO Broumovsko však vznik vlčí komise vítá: „Měla by vést k obroušení hrotů a extrémů na obou stranách. Pokud povedeme věcnou debatu, určitě má smysl.“

  • Nejčtenější

Jediný terénní jeřáb v Česku staví na svazích Orlických hor novou lanovku

Sloupy pro novou šestisedačkovou lanovku v Deštném v Orlických horách vyzvedl na betonové patky dálkově ovládaný pásový jeřáb, který je jediný svého druhu a velikosti v republice. Horské středisko do...

24. července 2024  6:40

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první třídy mu policisté u Třebechovic pod Orebem mimo obec naměřili rychlost 191 kilometrů za hodinu....

24. července 2024  17:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragikomický dvojdotek změnil euforii na zmar. Nešťastník Trubač se podivoval nad VAR

Vše pro Daniela Trubače začalo až komickým ukopnutím. Po pár vteřinách se pro něj a jeho spoluhráče situace proměnila v nepopsatelnou radost, aby za pár minut bylo zase všechno jinak. A nakonec z...

22. července 2024  8:53

Hradec - Teplice 1:0, gól hostů v závěru kuriózně neplatil, pak se trefil Spáčil

Devadesát minut nudy, v nastavení pak nevídané drama. Tepličtí fotbalisté v úvodním dějství nového ročníku v Hradci Králové v samém závěru skórovali, ale na doporučení videoasistenta gól kvůli...

21. července 2024  19:40,  aktualizováno  21:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového domu v Jičíně. Podle svědků plamenům předcházel výbuch. Zdravotníci potvrdili jednoho zemřelého...

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Za výbuch domu může fotovoltaika, řekli hasiči. Plameny přehřály baterii

Vyšetřovatelé hasičů uzavřeli vyšetřování červnového výbuchu v rodinném domku v Šonově nedaleko Náchoda. Podle nich za něj mohla závada na fotovoltaické elektrárně. Blíže ji určit nedokázali, jejím...

26. července 2024  8:41

Místo splachování stačí zasypat. Toalety v Prachovských skalách vyrobí hnojivo

V Prachovských skalách v Českém ráji slouží turistům první dva kompostovací záchody v kraji. Budky inspirované tvarem šnečí ulity navrhli studenti hradecké stavební školy. Správci přírodní památky si...

25. července 2024  18:10

Pro dvě přetížené křižovatky v Hradci budou koncerty Eda Sheerana zkouškou

Dvojice křižovatek mezi zónami Aldis a OBI v Hradci Králové je nejrizikovější v kraji. O víkendu 27. a 28. července navíc zažijí výrazný nápor řidičů, kteří pojedou do Parku 360 na koncerty světové...

25. července 2024  11:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....