Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 17. srpna 2022 Petra

V Česku roste populace vlků a rysů. Pro medvěda je v horách přelidněno

  20:30
Šance potkat v Česku v lese rysa ostrovida nebo vlka obecného se zvyšuje. Populace těchto chráněných zvířat se stále rozšiřuje. Naopak medvěd je v tuzemsku stále vzácným návštěvníkem. „Medvěd k nám spíš zabloudí ze Slovenska. Když na něj narazíte, předstírejte mrtvého,“ radí ochránci a zoologové.

Rys ostrovid | foto: Dana Bartošová, CHKO Beskydy

„U rysů se velikost populace odhaduje kolem 120 dospělých jedinců. V posledních letech jsme zaznamenali mírný nárůst, ale obecně by se dalo říct, že je na našem území populace stabilní,“ vysvětlila projektová manažerka Tereza Mináriková z organizace ALKA Wildlife, která se specializuje převážně na rysa ostrovida.

Rysové se počítají až od dosažení jednoho roku věku. „Nepočítáme mláďata, protože až třetina může uhynout. Od jednoho roku je považujeme za samostatné jedince,“ upřesnila Mináriková.

Populace rysů se hojně vyskytují na Šumavě a v Beskydech, kam se začali vracet zhruba v 70. letech minulého století. Podle posledních odhadů ochránců přírody se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem deseti rysů.

Nejen rysí populace je na mírném vzestupu, také vlci u nás začínají mít početné zastoupení.

„Dříve k nám zabloudili jeden, dva jedinci vlka obecného, ale poslední dobou jejich populace roste, a nejenom u nás, jedná se o celoevropský fenomén. Vlk se dostal až do Dánka nebo Francie. Je to velmi přizpůsobivé a odolné zvíře,“ poznamenala Mináriková.

K nám se vlk dostal z Polska a Saska. Daří se mu nejen v lesích, ale i v zemědělské krajině.

Dobré podmínky pro vlky

„Rozmach vlčí populace bychom datovali od konce druhé světové války. U nás byli vlci ještě v 90. letech loveni. Když se dostali na seznam chráněných druhů, situace se zlepšila. V současné době jsou u nás i vhodné podmínky pro vlčí obživu,“ potvrdil i expert na velké šelmy Miroslav Kutal z Hnutí DUHA.

Vlci ve střední Evropě loví jeleny, srnce, divoká prasata, hlodavce, ale i lišky nebo ovce. Kvůli útokům na hospodářská zvířata je ale zemědělci často stříleli. Kvůli takovým incidentům pro ně zavedl stát odškodnění za škody způsobené vlkem.

„Sexy“ zvířata shrábnou vše. EU dává nejvíc peněz na ochranu medvědů či vlků

„U vlků evidujeme 22 teritorií, ve kterých se pohybují. Nepočítáme je po kusech, ale spíše podle prostorového výskytu. Velmi obecně můžeme říct, že se jich tu pohybuje kolem stovky jedinců,“ dodal Kutil.

S redukcí pytláctví kromě zákona o ochraně zvířat souvisí i obecné vnímání vlka. Dříve byl brán jako škodná. V současnosti se jeho vnímání společností zlepšuje. Z části je to i tím, že pomáhá vybíjet přemnoženou zvěř, například divoká prasata nebo srnce.

„U vlků můžeme konstatovat jejich trvalý návrat do naší krajiny. Svou roli jistě hraje také velmi dobrá potravní nabídka, stavy spárkaté zvěře jsou v širší oblasti Českého Švýcarska vysoké,“ doplnila za NP České Švýcarsko zooložka Eliška Skálová.

Nejlepší prostředí mají vlci na území Beskyd, pro které je tu dostatek kořisti. Převážně na slovenské straně Javorníků se zdržuje větší vlčí smečka, zatímco na území CHKO Beskydy se nadále pohybují spíše jednotlivci. Do Slezských Beskyd přecházejí vlci z Polska.

„Přímo v CHKO Beskydy se v poslední době trvaleji pohybují 2 až 3 vlci,“ uvedla zooložka z CHKO Beskydy Dana Bartošová.

Populace vlka obecného roste nejen na našem území, ale v celé střední Evropě.

Vlci jsou však zastoupeni i na území Národního parku České Švýcarsko, kde je jejich výskyt hojně zaznamenán od roku 2017. Od tohoto roku je jejich přítomnost trvalá. Přesný počet kusů zvěře je však obtížné určit.

„Národní park jako takový je velmi malý, jedná se o pouhých 80 čtverečních kilometrů. Naopak teritoria vlků a rysů jsou výrazně větší. Velikosti teritorií vlků ve středoevropských podmínkách se pohybují obvykle kolem 200 čtverečních kilometrů, v případě rysů pak kolem 400 čtverečních kilometrů,“ vysvětlila zooložka NP České Švýcarsko Eliška Skálová.

Podle Skálové území parku navštěvují jedinci ze tří sledovaných vlčích skupin. Skupiny tvoří většinou pár jedinců, na rozdíl od rysa, který byl vždy zaznamenán samostatně.

Medvědi u nás nemají klid

Na seznamu chráněných zvířat je i medvěd hnědý. U tohoto druhu je však u nás populace stále stejná. „Občas k nám nějaký medvěd zabloudí ze Slovenska, dřív nebo později se tam ale vrátí,“ uvedla Mináriková z ALKA Wildlife.

„Populace medvědů na území Česka zasahuje jen velmi okrajově, takže tam jsou velké výkyvy, podle toho, co se děje v jádru populace, která osidluje Karpaty. Některý rok tu máme třeba pět medvědů a v jiných letech třeba žádného. Nedá se hovořit o trvalé populaci,“ potvrdil i Kutil z Hnutí DUHA.

Medvědům se tu daří méně, protože potřebují klid a ten v přelidněných horách moc není.

„Šelmy v Beskydech jsou pod velkým tlakem lidských aktivit. Kromě vyrušování je ohrožuje přetrvávající pytláctví, intenzivní doprava a rozvoj výstavby. Zatím ještě do Beskyd ze Slovenska a Polska nová zvířata občas přicházejí, ale velkou překážku v jejich pohybu představují frekventované silnice a ohrožení migračních koridorů novou výstavbou. Svědčí o tom nálezy rysů, vlků a medvědů usmrcených motorovými vozidly,“ zdůvodnila Bartošová z CHKO Beskydy.

Pytláctví velkých šelem na území Česka je nelegální, přesto k němu dochází. Dříve se jednalo i o desítky nelegálně zastřelených zvířat. Pytláci pocházejí často z řad myslivců, dokazování je však problematické. Mrtvé zvíře bývá nalezeno už ve stádiu rozkladu, neexistují svědci a tudíž je nemožné najít viníka.

Fotopast, hledání stop i analýza trusu

Monitoring zvířat je kombinovaný. Obnáší hledání stop, pobytových znaků, například trusu, dočasné instalace fotopastí nebo chlupových pastí, o které se šelma otře. Případně také zaznamenávání útoků na hospodářská zvířata, ke kterým občas dochází.

„Monitoring také zahrnuje zasílání vzorků ke genetickým analýzám, které mohou přinést další zajímavé informace, například o původu konkrétních jedinců. Monitoring provádí terénní personál Správy Národního parku České Švýcarsko, ale také členové takzvaných Vlčích hlídek Hnutí DUHA, výzkum zaměřený na vlky zde provádí také Česká zemědělská univerzita,“ dodala Skálová z NP České Švýcarsko.

CHKO Beskydy v monitoringu využívá také takzvaný telemetrický obojek. Zoologové zvíře odchytnou, nasadí mu obojek a na dálku jej sledují . V Beskydech zoologové takto monitorují několik rysů a jednoho medvěda (medvědici Emu).

Medvědice Ema

Národní parky a chráněné krajinné oblasti spolu navzájem často spolupracují, a to i mezistátně. Národní park České Švýcarsko v oblasti monitoringu zvěře spolupracuje se Saskem, zatímco CHKO Beskydy se sousední Správou CHKO Kysuce.

Potichu a klidně odejít

Narazit v přírodě na vlka nebo rysa je spíš výjimečná než běžná situace. Oba se lidem raději vyhnou a když ne, většinou zmizí, než stačí člověk zareagovat.

„Setkání s vlkem je ojedinělé i pro nás. Pokud se lidé nepohybují v noci s čelovkou, tak nemají moc šanci na něj narazit. Ale i tak nemáme zkušenosti s agresivním chováním zvířete,“ potvrdil Miroslav Kutal, který se jejich výskytem zabývá.

U medvěda je situace obtížnější. Pokud si medvěd člověka nestačil všimnout, většinou stačí klidně a potichu odejít a vyhnout se očnímu kontaktu, které zvíře může brát jako výzvu k souboji.

Medvěd zpravidla neútočí, když nemá pocit ohrožení nebo to není samice s mláďaty. V takovém případě je lepší si lehnout na zem a nehýbat se. „Nejlepší je asi hrát mrtvého a medvěd většinou sám odejde,“ shodují se ochránci a dodávají, že je vysoce nepravděpodobné setkat se s žijícím divokým medvědem u nás.

Potkali jste někdy ve volné přírodě rysa, vlka nebo medvěda?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 9. března 2021. Anketa je uzavřena.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Generál: Ukrajina postupuje chytře. Rusy odřízne, vyhladoví a donutí k dezerci

  • Nejčtenější

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krym terčem útoků. Zneškodily muniční sklad i leteckou základnu, zastavily vlaky

Z ruské letecké základny u Simferopolu na Krymu po explozích stoupal v úterý v dopoledních hodinách dým, hlásili...

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Válečná daň je předmětem diskuse, říká Fiala. Menší strany koalice jsou pro

Zdanění mimořádných zisků energetických firem, takzvaná windfall tax nebo válečná daň má podporu menších vládních...

KONTEXT: S Babišem přišel chaos, jeho příznivci jsou jako sekta, říká politolog

Podcast Expremiérovy politické mítinky začínají připomínat hospodské rvačky. Podle hosta podcastu Kontext politologa Lukáše...

STALO SE DNES: Krymem otřásly další výbuchy, Fiala stojí za Rakušanem

Premiér Petr Fiala věří ministru vnitra Vítu Rakušanovi, ten zas nepochybuje o šéfovi rozvědky. Na Krymu vybuchl sklad...

Na zanedbaném trávníku pod Nuselským mostem vznikl park podle architektů

Nevyužitý prostor v parku Folimanka pod Nuselským mostem získal novou podobu. Místo prošlo pod taktovkou architektů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...