Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. října 2021 Sabina

Nejvyšší soud zamítl dovolání farmářů z Broumovska, žádali regulaci vlků

  16:32
Nejvyšší soud zamítl dovolání chovatelů z Broumovska, kteří žádali omezení počtu vlků. Podle farmářů jsou náhrady za škody nedostatečné, žalobou se tedy snaží přimět ministerstvo životního prostředí k regulaci šelem. Takové soudní rozhodnutí by ale podle soudů všech stupňů bylo nepřípustným zásahem do výkonné moci.

Vlci zabili 2 berany a 5 bahnic na farmě Daniela Škody v Heřmánkovicích (11. 10. 2020). | foto: archiv Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu

Pětice chovatelů z Broumovska se obrátila nejprve na Obvodní soud pro Prahu 10. Žádali, aby uložil ministerstvu povinnost do šesti měsíců legalizovat „možnost přímé obrany před škodami způsobenými vlkem obecným“. Dále se domáhali regulace vlků s ohledem na místní specifika, pro Broumovsko žádali „absolutní omezení“ kvůli hustému osídlení a majetkovým škodám.

Jak obvodní soud v roce 2018, tak později Městský soud v Praze ale konstatovaly, že vlci jsou zvláště chránění živočichové a je zakázáno, zasahovat do jejich přirozeného vývoje. Pokud způsobují škody, lze požadovat náhradu od státu.

V dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) argumentovali lidé z Broumovska tím, že náhrady škod jsou nedostatečné a že ideálním řešením by bylo přestat vlka chránit.

NS připustil, že změna zákona, která by vyjmula vlka obecného ze seznamu zvlášť chráněných živočichů, by snad mohla vést k požadovanému výsledku, tedy k omezení jeho populace a snížení rizika škod. Není však podle verdiktu úkolem soudu, aby nařizoval státu takový postup.

„Rozhodnutí soudu, jímž by bylo ministerstvu uloženo, připravit a předložit vládě návrh zákona, by představovalo nepřípustné vykročení z ústavních mezí oprávnění soudu, nepřijatelný zásah do realizace moci výkonné ze strany moci soudní a obcházení výslovné úpravy zákonodárné iniciativy,“ stojí v rozhodnutí. 

Farmáři chtějí k Ústavnímu soudu

Farmáře Tomáše Havrlanta z Vernéřovic, který s dalšími u soudů bojuje, rozsudek netěší, ale ani ho příliš nepřekvapil. Argumentace u předešlých soudů se opakuje. 

„Jsme předem domluveni, že se obrátíme na Ústavní soud. Už dříve zaznělo, že máme právo na rozsudek. Poukazujeme na to, že jsou tu v rozporu dva zákony, zákon chránící vlky a občanský zákoník, podle nějž stát má povinnost počínat si v legislativě tak, aby předcházel škodám na majetku jiných,“ uvedl pro iDNES.cz Tomáš Havrlant.

Po několika měsících klidu se teď na Broumovsku chovatelé znovu potýkají s útoky na hospodářská zvířata.

Začátkem října přes noc šelmy zabily tři ovce v Božanově a dvě v Janovicích, zřejmě právě vlci tam tehdy také rozehnali stáda koní z málo zajištěných ohrad.

V Heřmánkovicích vlci zabili několik ovcí

Poslední případ se stal v noci na neděli na farmě Škodových v Heřmánkovicích. Hospodářství se nachází uprostřed lánové obce s nepříliš hustou zástavbou, pastviny tak začínají hned za statkem.

Vlci na Broumovsku

Podle hnutí Duha se na Broumovsku rozmnožují už nejméně tři česko-polské vlčí smečky. Smečka v západní části Broumovska a ve Vraních horách už měla vlčata popáté v řadě. Smečka z oblasti polského národního parku Gór Stolowych navazujícího na Broumovské stěny se rozmnožuje třetím rokem, další smečka v hraničních Javořích horách měla mladé poprvé letos.

Chráněných vlků v česko-polském příhraničí postupně přibývá od podzimu 2015, kdy se na Broumovsku objevil první pár. Podle odhadů Správy CHKO Broumovsko tu žije nyní odhadem víc než 20 vlků.

 V České republice se vlci rozmnožují od roku 2014 a podle terénního monitoringu šelem zasahují už do 18 teritorií.

Ministerstvo životního prostředí připravilo přes Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) program péče o vlka a zjišťuje, kolik jich může v Česku bez problémů žít. Data o pohybu vlků shromáždí v roce 2021, spolupracuje na tom s Německem i Polskem, odkud šelmy migrují.

Státní ochranáři potvrdili, že vlci na farmě zabili dva berany a pět bahnic, další jehně muselo být kvůli zraněním utraceno.

„Další jehně je zřejmě zraněné, ale nepodařilo se ho lépe prohlédnout. Chovatel dále hlásil zranění jedné z krav na zadní noze a jedno tele postrádá. Zda jsou ve stádě ještě další zraněná zvířata, nebo zda se ještě další pohřešují, bude zřejmé až po provedení inventury stáda,“ uvedl zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Petr Kafka, který jezdí k chovatelům, kteří ohlásí škody.

Na případ v Heřmánkovicích upozornil spolek Lesnicko dřevařský vzdělávací institut.

„Když jsem ráno přišel do pastevního areálu, viděl jsem obraz naprosté zkázy. Roztrhané ovce na kusy, některé dokonce po útoku s obrovskými zraněními ještě žily. Několik dalších ovcí se ztratilo. Tolik mrtvých zvířat, to byla opravdu hrozná podívaná. Nepřál bych nikomu, kdo cokoliv chová, aby se probudil do takového dne. Zjistil jsem rovněž poranění u krav, které byly ve vedlejším areálu. Hledáme také telata, která zmizela. Škody po útoku vlků půjdou do desetitisíců korun,“ uvedl chovatel ovcí Daniel Škoda.

Jeho ohrady však pro vlky nepředstavovaly velkou překážku. „Ovčí ohradu tvoří pletivo o výšce 100 až 120 centimetrů, zčásti je robustní, ale zčásti pro vlky snadno prostupné. Zabraňuje sice volnému pohybu chovaných zvířat, ale pro ochranu před vlky by bylo vhodné ohradník upravit. Ohrada krav je tvořená jen jedním lankem s elektrickým proudem, tedy proti vlkům chrání nedostatečně,“ podotkl zoolog Kafka.

Vlci míří do méně zabezpečených chovů

Útoky vlků jsou podle státních ochranářů četnější zjara s příchodem stád na pastviny a pak na podzim, zřejmě v souvislosti s tím, že se loňská vlčata se v tuto dobu učí lovit a opouštějí smečku. Poté, co velké farmy provedly některá opatření proti vlkům, šelmy se soustřeďují na ty méně zabezpečené chovy.

Ochranáři letos zaznamenali na Broumovsku, že vlci prokazatelně či pravděpodobně usmrtili nebo zranili 88 ovcí, dvě kozy a 28 telat. Nejvíce útoků bylo v blízkosti Adršpašsko-teplických skal, tedy v Janovicích, Adršpachu nebo Libné, další se odehrály v okolí Božanova a Martínkovic.

Městský úřad v Trutnově zaznamenal za letošek škody v Petříkovicích, kde během dvou dnů koncem srpna vlci strhli sedm ovcí a tři jehňata, zranili jednu ovci a dvě jehňata. Meziročně stoupl počet usmrcených telat.

Podle výzkumů se vlci živí ponejvíc divokou zvěří. Největší škody v republice mají chovatelé hospodářských zvířat právě z Broumovska. Královéhradecký kraj za ně vyplatil loni zemědělcům už 2,2 milionu korun.  Letos je to zatím téměř 1,4 milionu. Stát poskytuje dotace na opatření proti vlkům, lepší ohrady či pastevecké psy.

Autoři: ,

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíHradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnov, další

  • Nejčtenější

V Adršpachu mezi domy zastřelili psa. Místní se bojí o svá zvířata

Premium O jedenáctiletého psa přišli na konci srpna v Horním Adršpachu na Náchodsku jeho majitelé. Někdo ho zastřelil přímo v...

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Strakapoudi za covidu obsadili rozhlednu, obec ji kvůli dutinám zavřela

Dřevěnou rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem na Královéhradecku poškodili strakapoudi. Obec vyhlídku začátkem září...

Recidivista sušil doma konopí jako prádlo, kolem skleníků nastražil pasti

Třiatřicetiletý recidivista z Rychnovska těsně před nástupem do vězení ukázal zasahujícím policistům pasti, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Trutnově se střetl cyklista s autem, přes snahu záchranářů na místě zemřel

V pátek večer zasahovaly všechny složky integrovaného záchranné systému včetně vrtulníku v Trutnově. Po osmé hodině...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Přerušit meliorace, víc mokřadů. Spolek radí obcím, jak na klimatickou změnu

S budováním tůní začínalo před pár lety několik nadšenců ve Zdoňově, teď na sebe inspirativní projekt Živá krajina...

Šofér dodávky srazil v Trutnově za svítání seniora, neměl reflexní prvky

Na okraji Trutnova na křižovatce u benzinky smetla dodávka staršího chodce. Muž spadl na zem a utrpěl těžká zranění,...

Čím tvrdší ovoce, tím je mošt lepší, radí v obecní moštárně v Dubenci

V obecní moštárně v Dubenci na Královédvorsku se v těchto dnech nezastaví. Zájem o lisování ovoce je značný, jablka a...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR JUNIOR - NÁSTUP IHNED (28-38.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...