Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Dřevorubec na Broumovsku zahnal lovícího vlka až nastartovanou pilou

Dva muži se potkali s vlkem na dvou místech v lesích na Broumovsku a jeden z nich šelmu zahnal až nastartovanou motorovou pilou. Takto vylíčené události vzbudily rozruch na sociálních sítích. Ochránci přírody ale poslední setkání se šelmami v regionu popisují střízlivěji, byť je prý neberou na lehkou váhu.

Fotopast u Benešova na Broumovsku zachytila vlka kolem 10. hodiny dopoledne, mohlo by jít o stejnou šelmu, kterou asi o 2 kilometry dál pozoroval ráno při lovu lesní dělník. Vlka zaháněl nastartovanou motorovou pilou (14. 4. 2020). | foto: archiv facebookové stránky Reálný pohled na šelmy v kulturní krajině

Vlci se usadili na Broumovsku už téměř před pěti lety. A kvůli škodám na hospodářských zvířatech, které jsou zde v republikovém měřítku nejcitelnější, mají i spoustu nepřátel. Po odstřelech a regulaci volají někteří chovatelé i myslivci, pětice farmářů se dokonce se státem soudí.

Souboj mezi zastánci vlků a jejich odpůrci se teď odehrává hlavně na sociálních sítích, což se stalo i v případě dvou nejnovějších přímých pozorování vlků.

Když ornitolog doprovázený hárající fenou ohaře svačil u odlehlé stezky za poledne na Bílou sobotu ve skalnatém terénu v Broumovských stěnách, vlk se na ně přišel podívat na vzdálenost třiceti metrů. Jakmile se muž natáhl do batohu po fotoaparátu, šelma odběhla.

„Byl jsem unešený. Už jsem v Tatrách viděl rysy i medvědy, s vlky zkušenost nemám, ale jeho chování rozhodně atypické nebylo. Mohla to být náhoda, ale spíš ne, protože fena hárala. I odborník mi potom potvrdil, že se vlk hledající partnera mohl přijít podívat právě proto. Bylo překvapivé, že vlk přišel tak blízko, jinak to ale v tomto terénu asi ani nešlo. Kontroloval si situaci, na odchodu se pak ještě otočil. Byl velký, na štíhlých nohách, krásný,“ popsal pro iDNES.cz ornitolog Josef Vrána, který byl ve skalách mapovat ptáky.

Druhý případ se stal v úterý ráno, kdy dřevorubec v Benešově v podhůří Javořích hor dokonce zaháněl vlka nastartovanou motorovou pilou. Ten se však na něj řítil pravděpodobně v zápalu lovu na srnu a muže zaregistroval až podle hluku motoru.

Kolující nepřesné údaje dodatečně ověřili ochranáři.

„Ne základě těchto pozorování se začaly šířit na sociálních sítích informace o útoku vlka na člověka, a to v případu dřevorubce v Benešově. Na Facebooku to lidé brali jako jednoznačný útok, ale vůbec to tak nemuselo být. Pozorování v Broumovských stěnách svědčilo zase o tom, že vlk se choval zvědavě, což je v normě. Spíše se jednalo o náhodná setkání s vlkem v lese,“ podotkl zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko Petr Kafka.

Orientačně vyznačená místa pozorování vlka na Broumovsku: v Broumovských stěnách (modrá značka), u Benešova (červená značka)

Orientačně vyznačená místa pozorování vlka na Broumovsku: v Broumovských stěnách (modrá značka), u Benešova (červená značka)

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Na facebookové stránce Reálný pohled na šelmy v kulturní krajině se už v úterý objevil anonymní příspěvek plný vykřičníků, který na oba „incidenty“ upozornil. Doprovodily ho dvě fotky postahované z internetu a jedna z fotopasti zachycující možná i stejného vlka v týž den u Benešova.

Vlci na Broumovsku

Chráněných vlků v česko-polském příhraničí postupně přibývá. Od podzimu 2015, kdy se na Broumovsku objevil první pár, se v regionu zabydlelo podle odhadů Správy CHKO Broumovsko odhadem 15 až 20 vlků ve třech smečkách. Jedna se objevuje ve Vraních horách, druhá od města Walbrzych po hranici, třetí v polském národním parku Stolové hory.  V České republice se vlci rozmnožují od roku 2014 a loni podle terénního monitoringu šelem zasahovali už do 18 teritorií.

S odkazem na konkrétního těžaře i revírníka pak anonym líčil, že dřevorubec se nachomýtl asi na padesát metrů k tomu, jak vlk pronásledoval již potrhanou srnu, pak ji však nechal být a obrátil se proti těžaři.

„Nedovedu si představit, co by se asi stalo nebo jak by se situace vyvíjela, kdyby neměl u sebe pilu. Nebo pokud by šel po lese někdo, kdo u sebe nemá vůbec nic! Toto je ale bohužel už! 2. takový incident během 3 dnů,“ píše se v příspěvku.

Vlk si nemusel těžaře všimnout, oponují ochranáři

Lesní dělník později ochranářům upřesnil, že se nejspíš stal svědkem lovu. Nejprve zaslechl z blízké mlaziny hluk a pak z ní vyběhla srna. Podle jeho slov byla „neučesaná“ a pokračovala po stráni dolů a z místa pryč.

Žádného viditelného zranění si muž nevšiml, ale nebyl čas srnu důkladně prohlížet. Za srnou v odstupu více metrů běžel vlk. Nepronásledoval však srnu po stráni dolů, ale běžel po hřbítku, na kterém muž právě stál.

Když dřevorubec zjistil, že vlk běží přímo k němu, začal na něj volat, aby ho vyplašil. To však nepomohlo, tak začal startovat motorovou pilu, kterou právě držel v ruce. Teprve zvuk pily na vlka zapůsobil, zastavil se, otočil a odběhl na opačnou stranu.

Na místě pak ochranáři zjistili, že vlka mohl muž poprvé zpozorovat asi z šedesáti metrů a místo, na kterém se šelma zastavila, bylo patnáct až dvacet metrů od něj. Setkání bylo rychlé, trvalo nejspíš desítky sekund, které muž potřeboval na nastartování pily.

Ochranáři se proto kloní k tomu, že pokud to byl skutečně vlk, spíše srnu teprve honil, nadbíhal si ji, jenže do cesty se mu dostal těžař. Volání nemuselo na vlka zapůsobit, nebyl ani schopen při černobílém vidění rozeznat oranžovou barvu vesty. Muž stál v mlazině a za pokácenými kmeny, takže si ho vlk nemusel všimnout.

Vlka s netypickým chováním je možné odstranit

„Pokud tomu však bylo jinak a vlk o člověku dopředu věděl, a přesto k němu běžel, mohla by to být známka pokřiveného či nežádoucího chování volně žijícího zvířete. Tento vlk by mohl být i nemocný. Takové konfliktní chování by se pravděpodobně opakovalo a mohlo by teoreticky být i nebezpečné,“ řekl zoolog Kafka, podle nějž toto pozorování Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) nebere na lehkou váhu.

Proto také požádal veřejnost, aby se ozvala s dalšími poznatky. Z jednoho případu se však podle něj nedá nic konkrétního dovozovat, protože některé informace scházejí.

Stát hodlá kdysi vyhubené vlky chránit, šelma je v kategorii zvláště chráněných druhů. Nedávno schválený Program péče o vlka bude umožňovat i odstranění problematicky se chovajících zvířat z přírody. Už podle nynějšího zákona na ochranu přírody a krajiny je možné na základě výjimky odstranit zvíře se zvláštním chováním, případně křížence se psem.

AOPK připravila program péče s ministerstvem životního prostředí i vědci. Konzultovala ho i chovatelskými svazy, část myslivců a zemědělců však kritizuje, že se na jejich výhrady nedostalo.

Agentura připustila, že do plánu nezapracovala zatím požadavek na určení maximálního počtu vlků v krajině. V programu péče ale je úkol stanovit takzvaný příznivý stav populace vlků, po jehož dosažení se dá uvažovat o změně zákonů a stanovení kvót pro odlov.

Debatéři berou verzi ochranářů jako pohádku

Debatéři na sociálních sítích jsou v případu dřevorubce z velké části přesvědčeni, že už je nebezpečné pohybovat se v lesích Broumovska, natož poslat tam samotné děti. Hodnocení ochranářů je vůbec nepřesvědčilo, naopak se mu vysmívali.

„Nikomu se nic nestalo, tak se nic nestalo a budeme vyčkávat, až se něco stane. A až se něco stane, tak to CHKO odborně pojmenuje a budeme čekat na další událost,“ poznamenal debatér pod přezdívkou Ludwig Dominguez.

Třebaže MF DNES oslovila tvůrce facebookové stránky, z anonymity odmítli vystoupit. A neodpověděli ani na to, proč posouvají vyznění události v mnohem větší drama, než o jaké zřejmě šlo.

„CHKO dané incidenty potvrdila. Kdyby nebylo zveřejnění, tak veřejnost zase nemá informace. Jména nebudeme poskytovat. Chráníme zdroje, stejně tak pracují i kolegové v zahraničí,“ vyjádřil se pro MF DNES anonym spravující facebookovou stránku.

Ornitolog, na jehož pozorování se anonymové také odvolávali v dramatickém příspěvku, je z jejich jednání znechucený. Vadí mu, že obě setkání s vlky překrucují a nejspíš se tím snaží přimět úřady k odstřelu zvířat.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Nádraží, kde se zastavil čas. Krkonošská železnice má šanci na záchranu

Premium Zchátralé budovy, pasoucí se slepice, ticho. Na nádražích u trasy krkonošské železnice z Martinic do Rokytnice nad...

Při srážce s autem na Trutnovsku zemřel motorkář, spolujezdkyně je zraněná

Na Trutnovsku zemřel po srážce s osobním autem čtyřiadvacetiletý motorkář. Jeho spolujezdkyni přepravil vrtulník ve...

Hradec Králové - Pardubice 2:0, derby pro nováčka, vyhrál potřetí v řadě

Třetí vítězství za sebou, opět bez inkasované branky. Ligový nováček Hradec Králové nabírá solidní formu, v 8. kole...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krkonošská bouda, kde plánovali atentát na Hitlera, zase slouží turistům

Premium Krkonošská bouda Na Pláni, kde uprostřed druhé světové války plukovník von Stauffenberg chystal atentát na Adolfa...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Ikonická „lízátka“ mají bohatou historii, po renovaci vydrží desítky let

Hradec Králové minulý týden po 46 letech přišel o čtyři „lízátka“ ze stadionu. Naštěstí nepůjdou stožáry s osvětlením...

Referendum o EU dotáhneme do konce, říká krajská lídryně SPD Lesenská

Sedmapadesátiletá ředitelka Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská, lídryně kandidátky SPD v Královéhradeckém...

Opilec zavinil několik nehod, naboural i vůz muže, který mu pomohl z příkopu

Hned několik dopravních nehod se stalo v úterý v Rychnově nad Kněžnou. Ve všech kolizích však figuroval stejný...

Pevnost Josefov vyhlíží stovky milionů na největší zchátralá kasárna

Pevnostní město Josefov na Náchodsku má velkou šanci získat nejméně 600 milionů korun. Přestože je to jen asi desetina...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...