Neděle 15. prosince 2019, svátek má Radana, Radan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 15. prosince 2019 Radana, Radan

Raději srny než ovce. Vlci se živí hlavně divokou zvěří, tvrdí výzkum

aktualizováno 
Vlci se vracejí do české přírody, odnášejí to hlavně ovce, a proto je potřeba vlky střílet – tvrdí to myslivci i farmáři, kteří kvůli vlkům letos dokonce zažehli protestní vatru na Broumovsku. Jenže podle výzkumu domácí zvířata netvoří ani setinu vlčího jídelníčku. Jejich hlavní potravou jsou srnci, jeleni nebo divoká prasata.

ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vědci z brněnské Mendelovy univerzity zjistili, čím se vlk u nás vlastně živí. Výzkum běžící od roku 2014 ještě není ukončený. Průběžné výsledky však ukazují, že vlka to k lidským obydlím příliš netáhne.

Fotogalerie

„Více než 96 procent potravy, kterou vlci zkonzumovali, tvořili podle naší analýzy divoce žijící kopytníci,“ říká Martin Duľa z Ústavu ekologie lesa na Mendelově univerzitě v Brně. Divoce žijící kopytníci, to jsou srnci, jeleni a divoká prasata.

Vědci zjišťují složení vlčí potravy z trusu, který sbírají dobrovolníci napříč Českou republikou. Aktuálně mají k dispozici 600 vzorků.

Pro české lesy je to dobrá zpráva. Právě vysoké stavy kopytníků způsobují totiž v posledních letech značné škody. Problémy mají například lesníci. Trápí je hlavně zimní okusování stromů, které mají obzvlášť v oblibě srnci a jeleni. Jenom v loňském roce se škody, které zvěř způsobila lesním hospodářům, vyšplhaly podle dat Českého statistického úřadu na 25 milionů korun. V roce 2017 to bylo dokonce ještě o téměř deset milionů korun více.

Jelenovitá zvěř tvoří více než tři čtvrtiny vlčí potravy. Domácí zvířata se v jídelníčku vlků objevují jen okrajově. „Co se týče domácích zvířat, z našich analýz vyplývá, že v potravě vlka u nás zaujímají jen zanedbatelný podíl do jednoho procenta. Vlci se u nás specializují hlavně na divoce žijící kopytníky. Potravní nabídka v lesích je totiž značná,“ vysvětluje Duľa. Kromě srnců a jelenů si vlci troufnou i na divoké prase. Na jídelníčku vlka se podílejí divočáci šestnácti procenty, a jsou tak jeho druhou nejčastější kořistí.

Stres z vlků

Vlkům se u nás daří stále lépe. Pro Čechy už to není jen zvíře z pohádky. V minulém roce se tento chráněný druh zabydlel až v šestnácti teritoriích na našem území.

Přestože se vlci zaměřují na lesní zvěř, chovatelé dobytka ztráty mají. „Ztráty nejsou jenom na zabitých kusech. Stačí, když jsou vlci v okolí. Zvířata jsou totiž vystresovaná. To znamená, že i méně přirůstají. Musíme dělat organizační opatření. Na noc zaháníme dobytek do malých prostorů a to trochu postrádá logiku ekologického zemědělství,“ popisuje Jan Bošina, který na Broumovsku chová krávy.

Sám předloni kvůli vlkům přišel o tři telata. Upozorňuje ale, že mnohem těžší to mají chovatelé ovcí. To potvrzují i statistiky. V roce 2018 vlci zadávili 306 domácích zvířat. Z toho bylo 267 ovcí, 19 koz, 19 kusů skotu a jeden pes.

Vlci zaútočili na daňky v oboře, zahubili půlku stáda i s březí samicí

Stát za zabitá zvířata vyplácí kompenzace. Minulý rok to bylo přes 1,5 milionu korun. A z návratu vlka do české přírody nejsou nadšeni ani myslivci. „Vlk je teritoriální zvíře. Oblastí, kde v Česku může bez konfliktů s člověkem žít, není mnoho,“ vysvětluje Vlastimil Waic z Českomoravské myslivecké jednoty.

K tomu, že by vlci mohli nějak zásadně pomoci s vysokými stavy zvěře, je skeptický. Podle něj naopak vlci práci myslivců komplikují. „Zvěř se bezprostřední přítomností vlků cítí ohrožena, shlukuje se do větších tlup, nevychází z úkrytu, neprojevuje se. Les je ztichlý a zvěř je těžké zahlédnout,“ popisuje Waic.

Vlk je zákonem chráněné zvíře, a proto ho není možné legálně odstřelit. Změnu by mohl přinést rozsudek soudního dvora EU z října, podle kterého je možné problémového vlka usmrtit, pokud neexistuje jiné řešení. V podobném duchu rozpracovává novou metodiku také česká Agentura ochrany přírody a krajiny.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

V deseti obcích se opakují volby, ve Strakonicích po rozhodnutí soudu

Lidé v deseti obcích hlasují v nových komunálních volbách. V jihočeských Strakonicích se musejí volby opakovat po...

Ideály jsem neztratila, říká europoslankyně Pirátů. Kvůli práci už i bourala

Bývalá brněnská zastupitelka Markéta Gregorová působí stejně jako další dva zástupci Pirátské strany v Evropském...

Premium

Vlasov zprvu pomáhat nechtěl, přesvědčil ho jeho generál, prozrazuje historik

Pavel Novotný v roli starosty pražských Řeporyjí mluví o vlasovcích doma i v Rusku, ovšem v Česku neexistuje...

Faltýnkovy obrazy vydělaly statisíce. Výtěžek aukce jde na charitu

O práci se štětcem místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka toho veřejnost ví poměrně málo. Přitom za jeho obrazy na...

Najdete na iDNES.cz