Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Raději srny než ovce. Vlci se živí hlavně divokou zvěří, tvrdí výzkum

aktualizováno 
Vlci se vracejí do české přírody, odnášejí to hlavně ovce, a proto je potřeba vlky střílet – tvrdí to myslivci i farmáři, kteří kvůli vlkům letos dokonce zažehli protestní vatru na Broumovsku. Jenže podle výzkumu domácí zvířata netvoří ani setinu vlčího jídelníčku. Jejich hlavní potravou jsou srnci, jeleni nebo divoká prasata.

ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vědci z brněnské Mendelovy univerzity zjistili, čím se vlk u nás vlastně živí. Výzkum běžící od roku 2014 ještě není ukončený. Průběžné výsledky však ukazují, že vlka to k lidským obydlím příliš netáhne.

Fotogalerie

„Více než 96 procent potravy, kterou vlci zkonzumovali, tvořili podle naší analýzy divoce žijící kopytníci,“ říká Martin Duľa z Ústavu ekologie lesa na Mendelově univerzitě v Brně. Divoce žijící kopytníci, to jsou srnci, jeleni a divoká prasata.

Vědci zjišťují složení vlčí potravy z trusu, který sbírají dobrovolníci napříč Českou republikou. Aktuálně mají k dispozici 600 vzorků.

Pro české lesy je to dobrá zpráva. Právě vysoké stavy kopytníků způsobují totiž v posledních letech značné škody. Problémy mají například lesníci. Trápí je hlavně zimní okusování stromů, které mají obzvlášť v oblibě srnci a jeleni. Jenom v loňském roce se škody, které zvěř způsobila lesním hospodářům, vyšplhaly podle dat Českého statistického úřadu na 25 milionů korun. V roce 2017 to bylo dokonce ještě o téměř deset milionů korun více.

Jelenovitá zvěř tvoří více než tři čtvrtiny vlčí potravy. Domácí zvířata se v jídelníčku vlků objevují jen okrajově. „Co se týče domácích zvířat, z našich analýz vyplývá, že v potravě vlka u nás zaujímají jen zanedbatelný podíl do jednoho procenta. Vlci se u nás specializují hlavně na divoce žijící kopytníky. Potravní nabídka v lesích je totiž značná,“ vysvětluje Duľa. Kromě srnců a jelenů si vlci troufnou i na divoké prase. Na jídelníčku vlka se podílejí divočáci šestnácti procenty, a jsou tak jeho druhou nejčastější kořistí.

Stres z vlků

Vlkům se u nás daří stále lépe. Pro Čechy už to není jen zvíře z pohádky. V minulém roce se tento chráněný druh zabydlel až v šestnácti teritoriích na našem území.

Přestože se vlci zaměřují na lesní zvěř, chovatelé dobytka ztráty mají. „Ztráty nejsou jenom na zabitých kusech. Stačí, když jsou vlci v okolí. Zvířata jsou totiž vystresovaná. To znamená, že i méně přirůstají. Musíme dělat organizační opatření. Na noc zaháníme dobytek do malých prostorů a to trochu postrádá logiku ekologického zemědělství,“ popisuje Jan Bošina, který na Broumovsku chová krávy.

Sám předloni kvůli vlkům přišel o tři telata. Upozorňuje ale, že mnohem těžší to mají chovatelé ovcí. To potvrzují i statistiky. V roce 2018 vlci zadávili 306 domácích zvířat. Z toho bylo 267 ovcí, 19 koz, 19 kusů skotu a jeden pes.

Vlci zaútočili na daňky v oboře, zahubili půlku stáda i s březí samicí

Stát za zabitá zvířata vyplácí kompenzace. Minulý rok to bylo přes 1,5 milionu korun. A z návratu vlka do české přírody nejsou nadšeni ani myslivci. „Vlk je teritoriální zvíře. Oblastí, kde v Česku může bez konfliktů s člověkem žít, není mnoho,“ vysvětluje Vlastimil Waic z Českomoravské myslivecké jednoty.

K tomu, že by vlci mohli nějak zásadně pomoci s vysokými stavy zvěře, je skeptický. Podle něj naopak vlci práci myslivců komplikují. „Zvěř se bezprostřední přítomností vlků cítí ohrožena, shlukuje se do větších tlup, nevychází z úkrytu, neprojevuje se. Les je ztichlý a zvěř je těžké zahlédnout,“ popisuje Waic.

Vlk je zákonem chráněné zvíře, a proto ho není možné legálně odstřelit. Změnu by mohl přinést rozsudek soudního dvora EU z října, podle kterého je možné problémového vlka usmrtit, pokud neexistuje jiné řešení. V podobném duchu rozpracovává novou metodiku také česká Agentura ochrany přírody a krajiny.


  • Nejčtenější

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Více skal i pátrání v lavině. Extrémní závod bude techničtější

Více lezení ve skalách nebo hledání zavaleného v lavině. Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky bude...

Byli rodina, osm udušených je tragédie, říká o požáru starostka Vejprt

„Jezdili jsme spolu na výlety. Nebyli to klienti, byla to rodina,“ říkala novinářům starostka Vejprt Jitka Gavdunová v...

Premium

Soud otevře kauzu falešné restituentky, která dostala pozemky za 1,4 miliardy

Je skoro až k neuvěření, jak snadno mohli pracovníci pozemkového úřadu vydat cenné pražské pozemky v hodnotě stamilionů...

Hledá se veřejný ochránce práv. Poslanci chtějí za ombudsmana muže zvenku

Poslanecké kluby by už příští týden měly říct, kdo bude jejich favoritem na ombudsmana po Anně Šabatové. Poté, co ze...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.

Najdete na iDNES.cz