Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Farmáři se přou s ochranáři, zda o vlka pečovat, nebo ho regulovat

  17:14aktualizováno  17:14
Ochránci přírody, farmáři a myslivci se neshodnou, jak by měl stát naložit s narůstajícím počtem vlků v české přírodě. Šelma působí citelné škody zejména farmářům na Broumovsku. Zatímco ochranáři žádají čas, chovatelé volají po ráznějších postupech, mimo jiné i po regulovaném odstřelu.

Půlroční mládě vlka zachycené fotopastí na Broumovsku na podzim 2017. | foto: Archiv Hnutí Duha

Obě strany chtějí patovou situaci řešit, ale v postojích se značně liší. Patrné to bylo i na čtvrtečním semináři v Hradci Králové o vlivu vlka obecného a vydry říční na přírodu a hospodaření v krajině.

Fotogalerie

Ministerstvo životního prostředí chystá přes Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) program péče o vlka a zjišťuje, kolik jich může v Česku bez problémů žít. Oponenti však nechtějí čekat. Volají po rychlé domluvě, kde šelmu nechat nerušeně lovit a kde se jí zbavit. 

„Byli jsme ministerstvem pověřeni k přípravě a zpracování programu péče o vlka obecného. Postoj státní ochrany přírody zahrnuje i vědomí všech konfliktů, které ochrana ohrožených druhů přináší. Nejde o dokument, který by druhy pouze striktně chránil,“ ubezpečuje Jindřiška Jelínková z AOPK, která zkoumá, jaký je ideální stav vlčí populace.

Čísla však bude znát až příští rok, neboť šelmy k nám většinou migrují z Polska a Německa.

„Věříme, že k číslu dospějeme díky solidním a vědecky ověřeným datům. To nemůže být hned. Výhradám oponentů rozumíme, a tak právě proto program péče děláme, abychom nalezli zlatou střední cestu. Do roku 2021 číslo budeme znát, ale potřebujeme úzce spolupracovat s Německem a s Polskem,“ vysvětluje Jelínková.

Kritici žádají, ať se hned mění zákony. Stejně tak i kraj

Farmáři a další oponenti ochranářů však nechtějí čekat. „Studie a vize, které nám předkládají akademici, jsou sice hezké, ale problém neřeší. Můžeme se takhle bavit o teorii ještě pět let a mezitím nám vlci likvidují jedinečné chovy zvěře a domácích zvířat, region bude skomírat,“ říká ředitel Lesnickodřevařského institutu Kamil Zahradník.

„Program péče je absolutně bezzubá deklarace, která slouží pouze pro účely ministerstva životního prostředí. Legislativu potřebujeme změnit okamžitě. Musíme si sednout a říci, kde vlka chceme a kde ne, protože škodí. Musíme hasit ohnisko problémů na Broumovsku. Farmáři vážně uvažují, že farmy zavřou,“ tvrdí Zahradník.

Rychlé řešení chce i Královéhradecký kraj, který letos chovatelům hospodářských zvířat z Broumovska a okolí vyplatil za škody způsobené vlkem rekordních 2,2 milionu korun. Podle odhadů se tam ve třech smečkách vyskytuje na dvacet vlků z Polska.

„Problém je, že v Broumovském výběžku se setkává mnoho veřejných zájmů na velmi malém území. Nechceme, aby se Broumovsko vylidnilo. Jde o to, aby se představitelé všech roztříštěných zájmů sešli a diskutovali,“ říká krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Karel Klíma (KDU-ČSL).

„V poslední době jsme při projednávání problematiky ochrany vlka s tezí ochrany jednoho druhu v podstatě neuspěli. Pokud chceme vytvořit program, je třeba vnímat, že jde o kulturní a člověkem obývanou krajinu,“ podotýká radní Klíma. K možným důsledkům přičítá odchod farmářů a střílení šelem.

„Musíme se rozhodnout, zda půjdeme cestou tvrdého oplocení pastvin včetně finančních či krajinotvorných důsledků, nebo zda budeme hledat jiné řešení. Když nebudou pastevci, nebudou ani problémy,“ nastiňuje Klíma.

„Další cestou je vymezit šelmám prostor aktivnějším přístupem. Vlk musí cítit, že je ohrožen a že nemůže všechno. Existují zastrašovací techniky, které se historicky používaly. Mluví se o psech i o formě regulace. Je možné, že myslivci berou střílení jako regulaci,“ odpověděl krajský radní Klíma na otázku, zda střílení vlků v budoucnu připadá v úvahu, a dodal: „Řešení musí navrhnout vláda.“

Vývoj v Německu i Francii je varující, tvrdí farmář

Po redukci počtu vlků volají i farmáři, kteří zažalovali stát a chtějí změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Patří k nim i Tomáš Havrlant ze Svazu chovatelů koz a ovcí, farmář z Vernéřovic na Broumovsku, kterému vlci působí škody:

„Od roku 2015 do roku 2019 se počet vyplacených náhrad zvýšil pětapadesátkrát, v letech 2018 a 2019 čtyřikrát. A to jsme teprve na počátku rekolonizace území vlky. Když se podívám do Německa nebo Francie, dá se předpokládat, že křivka půjde prudce nahoru,“ podotýká Havrlant.

„Myslím, že je naší povinností zabránit tomuto vývoji, protože se to nikde neosvědčilo. Má se podepisovat program péče o vlka, ale po posledním jednání na ministerstvu vznikl dokument, kde devět klíčových aktérů jednání na straně zemědělství a myslivosti nesouhlasí s touto podobou plánu. Nejde tedy o konsenzus,“ říká chovatel.

Přestože diskuse je vyhrocená, obě strany volají po dalších jednáních. Své pozice však hájí. „Je to emoční problém, který vytváří velkou hranici mezi námi a ochránci přírody,“ míní Havrlant.

V červnu 2019 vlci zahubili deset daňků v oboře v Bernarticích:


Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Nová bilance koronaviru v Česku: 1925 nakažených a devět mrtvých

Koronavirus má v Česku již devět obětí. Pozitivně testováno bylo 1925 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 271 případů....

Stát nabízí Nečesanému s rodinou místo 45 milionů odškodného jen přes jeden

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo požadavek Lukáše Nečesaného a jeho rodiny na 45 milionů odškodného za neoprávněné...

Růžička: Zlaté časy jsou pryč, musím zase bojovat o místo a renomé

Vladimír Růžička býval nedotknutelnou personou českého hokeje, ale jeho status se v posledních letech mění. Někdejší...

V Krkonoších se zranil lyžař, nelegálně se pohyboval v první zóně parku

Posádka letecké záchranné služby Hradec Králové v sobotu v poledne zachraňovala mladého skialpinistu ve Velké Studniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé prchající do Krkonoš před epidemií opakují dávný model uvažování

Už před staletími se lidé utíkali do bezpečí Krkonoš. V málo osídlených oblastech se chtěli skrýt právě i před...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Řidič dodávky nezvládl náledí v serpentinách, řetězy dostalo i auto hasičů

Řidič dodávky boural v zasněžených zatáčkách v prudkém kopci mezi Adršpachem a Chvalčí na Trutnovsku. Auto se svezlo po...

V Krkonoších se zranil lyžař, nelegálně se pohyboval v první zóně parku

Posádka letecké záchranné služby Hradec Králové v sobotu v poledne zachraňovala mladého skialpinistu ve Velké Studniční...

Na univerzitě tisknou stovky štítů denně, hradecká nemocnice shání další

Hradecká univerzita a několik zdejších firem spustilo na 3D tiskárnách výrobu ochranných štítů pro zdravotníky i...

Cyklistce s rouškou se zamlžily brýle a havarovala. Poranila si rameno

Záchranáři v sobotu v Hradci Králové zasahovali u úrazu ženy, která si při pádu z kola poranila rameno. Jako důvod...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...