Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Farmáři se přou s ochranáři, zda o vlka pečovat, nebo ho regulovat

  17:14
Ochránci přírody, farmáři a myslivci se neshodnou, jak by měl stát naložit s narůstajícím počtem vlků v české přírodě. Šelma působí citelné škody zejména farmářům na Broumovsku. Zatímco ochranáři žádají čas, chovatelé volají po ráznějších postupech, mimo jiné i po regulovaném odstřelu.

Půlroční mládě vlka zachycené fotopastí na Broumovsku na podzim 2017. | foto: Archiv Hnutí Duha

Obě strany chtějí patovou situaci řešit, ale v postojích se značně liší. Patrné to bylo i na čtvrtečním semináři v Hradci Králové o vlivu vlka obecného a vydry říční na přírodu a hospodaření v krajině.

Ministerstvo životního prostředí chystá přes Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) program péče o vlka a zjišťuje, kolik jich může v Česku bez problémů žít. Oponenti však nechtějí čekat. Volají po rychlé domluvě, kde šelmu nechat nerušeně lovit a kde se jí zbavit. 

„Byli jsme ministerstvem pověřeni k přípravě a zpracování programu péče o vlka obecného. Postoj státní ochrany přírody zahrnuje i vědomí všech konfliktů, které ochrana ohrožených druhů přináší. Nejde o dokument, který by druhy pouze striktně chránil,“ ubezpečuje Jindřiška Jelínková z AOPK, která zkoumá, jaký je ideální stav vlčí populace.

Čísla však bude znát až příští rok, neboť šelmy k nám většinou migrují z Polska a Německa.

„Věříme, že k číslu dospějeme díky solidním a vědecky ověřeným datům. To nemůže být hned. Výhradám oponentů rozumíme, a tak právě proto program péče děláme, abychom nalezli zlatou střední cestu. Do roku 2021 číslo budeme znát, ale potřebujeme úzce spolupracovat s Německem a s Polskem,“ vysvětluje Jelínková.

Kritici žádají, ať se hned mění zákony. Stejně tak i kraj

Farmáři a další oponenti ochranářů však nechtějí čekat. „Studie a vize, které nám předkládají akademici, jsou sice hezké, ale problém neřeší. Můžeme se takhle bavit o teorii ještě pět let a mezitím nám vlci likvidují jedinečné chovy zvěře a domácích zvířat, region bude skomírat,“ říká ředitel Lesnickodřevařského institutu Kamil Zahradník.

„Program péče je absolutně bezzubá deklarace, která slouží pouze pro účely ministerstva životního prostředí. Legislativu potřebujeme změnit okamžitě. Musíme si sednout a říci, kde vlka chceme a kde ne, protože škodí. Musíme hasit ohnisko problémů na Broumovsku. Farmáři vážně uvažují, že farmy zavřou,“ tvrdí Zahradník.

Rychlé řešení chce i Královéhradecký kraj, který letos chovatelům hospodářských zvířat z Broumovska a okolí vyplatil za škody způsobené vlkem rekordních 2,2 milionu korun. Podle odhadů se tam ve třech smečkách vyskytuje na dvacet vlků z Polska.

„Problém je, že v Broumovském výběžku se setkává mnoho veřejných zájmů na velmi malém území. Nechceme, aby se Broumovsko vylidnilo. Jde o to, aby se představitelé všech roztříštěných zájmů sešli a diskutovali,“ říká krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Karel Klíma (KDU-ČSL).

„V poslední době jsme při projednávání problematiky ochrany vlka s tezí ochrany jednoho druhu v podstatě neuspěli. Pokud chceme vytvořit program, je třeba vnímat, že jde o kulturní a člověkem obývanou krajinu,“ podotýká radní Klíma. K možným důsledkům přičítá odchod farmářů a střílení šelem.

„Musíme se rozhodnout, zda půjdeme cestou tvrdého oplocení pastvin včetně finančních či krajinotvorných důsledků, nebo zda budeme hledat jiné řešení. Když nebudou pastevci, nebudou ani problémy,“ nastiňuje Klíma.

„Další cestou je vymezit šelmám prostor aktivnějším přístupem. Vlk musí cítit, že je ohrožen a že nemůže všechno. Existují zastrašovací techniky, které se historicky používaly. Mluví se o psech i o formě regulace. Je možné, že myslivci berou střílení jako regulaci,“ odpověděl krajský radní Klíma na otázku, zda střílení vlků v budoucnu připadá v úvahu, a dodal: „Řešení musí navrhnout vláda.“

Vývoj v Německu i Francii je varující, tvrdí farmář

Po redukci počtu vlků volají i farmáři, kteří zažalovali stát a chtějí změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Patří k nim i Tomáš Havrlant ze Svazu chovatelů koz a ovcí, farmář z Vernéřovic na Broumovsku, kterému vlci působí škody:

„Od roku 2015 do roku 2019 se počet vyplacených náhrad zvýšil pětapadesátkrát, v letech 2018 a 2019 čtyřikrát. A to jsme teprve na počátku rekolonizace území vlky. Když se podívám do Německa nebo Francie, dá se předpokládat, že křivka půjde prudce nahoru,“ podotýká Havrlant.

„Myslím, že je naší povinností zabránit tomuto vývoji, protože se to nikde neosvědčilo. Má se podepisovat program péče o vlka, ale po posledním jednání na ministerstvu vznikl dokument, kde devět klíčových aktérů jednání na straně zemědělství a myslivosti nesouhlasí s touto podobou plánu. Nejde tedy o konsenzus,“ říká chovatel.

Přestože diskuse je vyhrocená, obě strany volají po dalších jednáních. Své pozice však hájí. „Je to emoční problém, který vytváří velkou hranici mezi námi a ochránci přírody,“ míní Havrlant.

V červnu 2019 vlci zahubili deset daňků v oboře v Bernarticích:

6. června 2019

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Tomáš Czernin, Alexandr Hrabálek, Jan Malý, Adam ZárubaPavlína Springerová, Pavel Vrbický, Táňa Šormová, Jan Holásek

  • Nejčtenější

Hradec Kr. - Plzeň 1:2, sporný moment před červenou domácí namíchl, rozhodl Pilař

V deseti se prali statečně. Fotbalisté Hradce Králové zatápěli mistrovské Plzni i v oslabení, v závěru prvního poločasu...

Vyrazila si dech, odnesli ji, měla vzdát. Češka odmítla. A je mistryní Evropy

V prvním ročníku střední průmyslové školy chemické studuje v Pardubicích požární ochranu. Miluje adrenalin a freestyle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Metalový Brutal přidal jeden den i hororové podzemí. Zahraje 150 kapel

Kolem dvaceti tisíc fanoušků metalu se už po poledni začne sjíždět do Josefova na Náchodsku. Od úterý 9. srpna do...

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Morbidní výstava i pornograficko-dekadentní obrazy, metalový svátek pokračuje

V magickém prostředí josefovské pevnosti až do nedělních ranních hodin pokračuje pětidenní maraton 25. ročníku...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Na Jičínsku se srazila osobní auta, jeden člověk zemřel a další se zranili

Při čelním střetu dvou osobních vozidel VW Golf a Škoda Fabia na silnici I/16 u obce Holín na Jičínsku zemřel v neděli...

OBRAZEM: Morový doktor a každé oko jiné. Pevností duní metalový festival

V josefovské pevnosti začal 25. ročník vyhlášeného festivalu tvrdé muziky Brutal Assault. Do Josefova u Jaroměře se...

Česko je festivalovou velmocí, říká organizátor trutnovského Artu Kusu

Trutnovský Artu Kus Festival, jenž má před sebou čtvrtý ročník, se přizpůsobil současné situaci. „Rozhodli jsme se...

Co s prázdnými obchody? ptá se Broumov, adept na evropské město kultury

Až sedmdesát procent obyvatel Broumova na Náchodsku nenavštěvuje kulturní akce. Problémem jsou i prázdné obchody na...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...