Pátek 3. července 2020, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. července 2020 Radomír

Irgl: U ledu se nadechnu a cítím úsměv. To je pro mě nejdůležitější

  15:52aktualizováno  15:52
Vykráčel z šatny, na každé noze jiný typ brusle, pozdravil a další půlhodinu ochotně odpovídal. Letos čtyřicetiletý Zbyněk Irgl se vrátil po letech strávených v Rusku, Třinci a Olomouci do míst, kde s velkým hokejem začal. V příští sezoně bude znovu hráčem klubu Vítkovice Ridera.

Zbyněk Irgl | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zbyňku, jak se vlastně rodil váš návrat do Ostravy?
Ono se to rodilo už při deadlinu přestupního termínu (v lednu - pozn.). Jednou nohou už jsem byl zpátky, ale nebylo to na mně. Záleželo na vedení Olomouce i Vítkovic a nedopadlo to. Pak byla nějaká odmlka, Vítkovice se soustředily na záchranu, já na hru v Olomouci. Pak se Aleš (Pavlík, majitel Vítkovic) ozval, že má zájem. Zvažoval jsem, měl jsem i nabídku z Olomouce.

Byly i jiné nabídky? A co rozhodlo pro Vítkovice?
Byly nabídky z Čech, ale já už jsem chtěl zůstat doma. Zúžilo se to na Olomouc a Vítkovice. A majitel Aleš Pavlík mě přesvědčil, ať jdu sem. Vyrostl jsem tu, o tom to bylo. Každý si asi přeje skončit tam, kde začal. Nabídka přišla, rozhodování to uspíšilo. A jsem v očekávání, jak to bude vypadat.

Smlouvu máte na rok. Chtěl byste kariéru dohrát ve Vítkovicích?
Uvidíme, jak to bude vypadat, jak si mužstvo sedne, jak nám to bude šlapat. Ta varianta tu je, že to pro mě bude poslední sezona. Je na mně, abych se co nejlépe připravil.

Jak se vám odcházelo z Olomouce, kde vás fanoušci milovali?
Těžko. Když to řeknu upřímně, taky to tam miluju. Málokdo by to řekl - starý zimák, zázemí, podmínky na skromnější úrovni, ale opravdu mi to přirostlo k srdci.

„Chci ukázat, že pořád patřím do topu a že jsem přišel klubu pomoct.“

Dá se říct, že jste se v Olomouci nakopnul zpátky mezi špičku? Přece jenom z Třince jste odcházel jako „nepotřebný“.
Asi ano. Upřímně - jsem vděčný trenérům i manažerovi, panu Fürstovi, že mi dali šanci, že mi věřili, že mě podrželi, dali prostor. A dali mi vůbec šanci se vrátit na vrchol, kde jsem byl zvyklý hrát celou svoji kariéru.

Vítkovice váš návrat prezentovaly jako návrat ztraceného syna. Vnímáte to podobně?
Ani ne, já tuhle frázi až tak rád nemám. Ale jsem rád, že jsem tu.

Co vám na té frázi vadí?
Takové ty věci, že má člověk vítkovické srdíčko. O. K., to můžu mít já nebo odchovanci, ale těžko to budete vysvětlovat klukovi, který přišel z druhé strany zeměkoule nebo 500 kilometrů odtud, že bude mít vítkovické srdce. Podle mě je to tak, že když na sebe dáváte dres, musíte cítit pokoru, úctu a zodpovědnost za mančaft, za svoje jméno, za svůj výkon. O tom to je, ne jen říkat, že budeme mít vítkovické srdíčko.

S čím do Vítkovic přicházíte?
Samozřejmě se nejdříve musíme seznámit, jakmile se potkáme na ledě, tak si na sebe musíme zvykat a říct si, co je náš cíl. Chci, abychom do každého zápasu šli s tím, že se budeme rvát o vítězství. Někdy to nevyjde, ale musíme ukázat, že tam necháme všechno.

Když jste dal po návratu z KHL přednost Třinci, mnozí vítkovičtí fanoušci to nesli nelibě. Jak jste se s tím vyrovnával?
Pro mě to byla ohromná motivace. Člověk z toho cítí, že lidi by takového hráče chtěli mít na své straně. Samozřejmě to z určitého pohledu berou jako křivdu, ale těch důvodů, proč jsem si tehdy vybral Třinec, bylo víc. Hlavní byl ten, že jsem se chtěl vrátit do Ruska a věděl jsem, že k tomu mi třinecký mančaft může pomoct. Že bude hrát nahoře, pomůžou mi spoluhráči. U Vítkovic v té době nikdo pořádně nevěděl, jak to bude vypadat s kádrem a ekonomicky. Můj první cíl byl vrátit se do KHL. A kdyby to nevyšlo, tak hrát celou sezonu tam, kde se bude bojovat o titul. Tím pádem padla volba na Třinec. A že to tak fanoušci vnímali? Jen dobře, když se o vás i v tomto kontextu mluví, tak víte, že svoji práci děláte dobře a že na vás někde čekají.

A jak teď berete to, že se znovu postavíte před fanoušky ve vítkovickém dresu?
Bude to o mé osobě, o tom, jak budu hrát. Chci ukázat, že pořád patřím do topu a že jsem přišel klubu pomoct.

Když jste z Vítkovic odcházel, tak o vás Roman Šimíček, se kterým jste hrával ve formaci s Petrem Hubáčkem, mluvil jako o fofrnících. Jak vám říká teď, když je sportovním manažerem klubu?
Teď? To jsem sám zvědavý, jak mi bude říkat, až začneme hrát. (směje se) Šimonovi jsem říkal, že do prázdné góly dávat umím. Jestli mi to tam někdo dá, tak ty góly dám. Ale ne – jak jsem řekl, bude to o tom, ať si sedneme jako mančaft, ať máme jeden cíl a jdeme se porvat o výhru v každém zápase.

Co říkáte na změny v klubu?
Trénuju sám, takže jsem s klukama ani moc nebyl. Jen na zahájení přípravy, podal jsem si s klukama ruku, teprve se se všemi budu seznamovat. Nejdůležitější bude vytvořit jádro, které bude vědět, co chce.

„Není to tak, že budou nižší rozpočty a bude, jak to bylo dřív, automaticky hrát pět mladých. To je nesmysl. Buď na to kluk má a bude hrát, nebo ne a hrát nemůže. Nelze ho tlačit podle nějakých regulí.“

A s trenérskou trojicí jste spokojený?
To uvidíme, jaký mi dají prostor. (směje se) Všichni se musíme podrobit tomu, ať máme nějaký úspěch. Neříkám, že budeme hrát o titul, ale člověk nikdy neví. Když vytvoříme dobré jádro a půjdeme si za tím, co chceme, může sezona vypadat jakkoliv. Když navážu na Olomouc, kde jsme byli i s tím rozpočtem a podmínkami schopni hrát hokej s každým, potrápit každého. My budeme muset hrát podobný hokej. Olomouc měla skvělé jádro kluků, co do každého zápasu šlo s tím, že se jde vyhrát. To souvisí i s fanoušky. Že dokážou ocenit, i když se třeba prohraje, zůstanou, zatleskají, poděkují. Byl bych rád, kdyby se tohle přeneslo i k nám do arény, do mančaftu. Ať se pereme o každý bodík.

Další navrátilec Lukáš Krenželok o vás řekl, že jste kondiční gigant a činky prý máte i v autě, je to tak?
Jo, slyšel jsem to. (usmívá se) Já se na Lukáše těším. Budu jen sedět a poslouchat, co kecá v šatně.

Změňme téma. Jaký je váš názor na případné uzavření soutěže?
Momentálně s tím souhlasím, protože koronavirus a ekonomická situace nedovolí – nechci říct – úplně fair play hru. Některé mančafty to může postihnout na takové úrovni, že finance mít nebudou. A pak by bylo nefér, kdyby kvůli tomu někdo sestoupil o ligu níž, a pak by bylo těžké se dostat zpátky nahoru. Vítám to, rok nebo dva je správná volba. Aby majitelé mohli stabilizovat rozpočet, ekonomicky to ustáli. A pak zase jít sportovní cestou, hrát o postup a sestup. Ať je to fér.

Fotogalerie

S baráží, nebo bez?
Pro fanoušky je baráž lákavá. Pro majitele finančně taky. Na druhou stranu je to těžké pro kluby z první ligy. Projdou komplet celé play off a pak se musí prát ještě v baráži. Na jednu stranu tým musí ukázat, že sílu má, ale někdy je nefér, když extraligový klub ví, že úspěch neudělá, na play off nemá šanci a dva tři měsíce se připravuje jenom na baráž. Ekonomický pohled je kladný, sportovně by asi bylo férovější, kdyby byl přímý sestup, přímý postup.

Při uzavření soutěže by teoreticky mohli dostat prostor mladší hráči. Lákalo by vás být mentorem, učitelem?
Jo, ale stavím to do té roviny, že když kluk přijde na profesionální úroveň, sám musí vědět, co chce. Ne že vy přijdete a budete kluka učit. Ano, potřebuje sbírat zkušenosti, ale sám musí mít zájem. Je na něm, jak inteligenčně i přístupem vnímá, co třeba dělá starší hráč. Není to tak, že budou nižší rozpočty a bude, jak to bylo dřív, automaticky hrát pět mladých. To je nesmysl. Buď na to kluk má a bude hrát, nebo ne a hrát nemůže. Nelze ho tlačit podle nějakých regulí.

Na Rigu 2006 a váš nejslavnější gól si někdy vzpomenete?
Nejsem ten typ, co by žil z minulosti. Hodně lidí mi to připomínalo, když to teď bylo v televizi, posílali mi esemesky, ale já nežiju z minulosti. A jak říká Martin Falter (brankář, bývalý spoluhráč - pozn. red.), udělal jsem kariéru na tom, že zakopl gólman. (usmívá se)

Stojíte tu v nových bruslích. Už jste si vybral ty správné?
Ještě ne, akorát je zkouším. Říkali mi, že budu rychlejší. Přivezli i nové hokejky a s nimi prý budu dávat víc gólů. Tak jsem zvědavý.

Mluvil jste o tom, že vás baví euforie fanoušků, hecování. Bude teď pro vás prestižnější zápas proti Třinci, nebo Olomouci?
Jak to říct? Na tyto kluby mám super vzpomínky. Třinec je gigant, kde funguje všechno na profesionální úrovni. Každému říkám, že bych mu přál, ať si projde třineckým klubem a vyzkouší si to. Je radost tam hrát, tak by to mělo vypadat. Na druhé straně je v něčem extrémní Olomouc, kdy podmínky jsou diametrálně odlišné, a přitom tam člověk najde pohodu, něco jiného. Vše má své pro a proti. Nedám dopustit na Třinec ani Olomouc. A vracím se sem, kde to mám moc rád. Fanoušek je tu hodně kritický, ale jak jsem říkal - přál bych si, ať jdeme na led bojovat, necháme tam všechno, a přeju si, aby s námi fanoušek byl, i když se nějaký zápas nepovede. A zatleskal nám za to, že jsme to odedřeli.

Co jste cítil, když jste po letech vstoupil do vítkovické kabiny?
Šel jsem k ledu, vnímal atmosféru... Jak to popsat? U ledu se nadechnu a cítím úsměv. To je pro mě nejdůležitější. Vím, že jdu správným směrem.

  • Nejčtenější

Jágr: Když neskončím, i za Spartu si to umím představit. Ale ne kvůli sobě

Před týdnem získal Jaromír Jágr místo ve výkonném výboru hokejového svazu. V klíčovém orgánu, který řídí český hokej....

Říha odmítá, že by ponižoval: Mrzí mě, co si jeden dovolí. Někdo mu poradil

Miloš Říha zněl pořádně rozmrzele, když se hájil proti slovům slovenského hokejisty Tomáše Kopeckého. Ten tvrdí, že pod...

Jídelníček podle Stloukala? Riziko. Lékařka vyvrací rady kouče z nahrávky

Vulgární projev hokejového trenéra Martina Stloukala k mladíkům Techniky Brno už byl probíraný ze všech stran. Nyní...

Trochu jiná šlechtična. Kolowratová sní o olympiádě: Máme životní šanci!

Premium Nevábí ji bály, vernisáže či jízda na koni. Samantha Kolowratová se chce stát lékařkou. A skvěle hraje hokej. Dokonce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jágr a prvoligové Winter Classic. Ve Špindlu by měla hrát i Sparta

Legendární číslo 68 v tichosti připravuje na začátek prosince nevšední hokejovou událost: utkání pod širým nebem ve...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Suché léto končí. Už se těšíme na led, říká hradecký kouč Růžička

Pro drtivou většinu hokejistů pravděpodobně nejméně oblíbené období roku extraligovému Mountfieldu pomalu končí. Poté,...

Hašek si celou sezonu chystal beky na play off, vzpomíná Cetkovský

Po celou kariéru ho zdobily parádní fyzické parametry, bez tří centimetrů dva metry na výšku a sto deset kilo živé váhy...

Tým je konsolidovaný, ztráty cizinců zacelíme, věří zlínský Svoboda

Kvůli ekonomickým dopadům souvisejícím se šířením nového typu koronaviru přistoupili extraligoví hokejisté PSG Zlín a...

Stanley Cup? Velká loterie, kluky z NHL trochu lituju, říká Plekanec

Zkraje letních prázdnin vám to možná přijde jako vzdálená budoucnost, jenže už za měsíc se na zimní stadiony vrátí...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Bývalá pornoherečka Mia Khalifa žádá stažení videí. Fanoušci sepsali petici

Fanoušci bývalé pornoherečky jménem Mia Khalifa (27) požadují v nové petici, aby byla z internetu stažena veškerá videa...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...