Úterý 4. srpna 2020, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. srpna 2020 Dominik

Polevili jsme v agresivitě, hodnotí sezonu olomoucký kouč Venera

  7:59aktualizováno  7:59
Po senzačním pátém místě v minulé sezoně a přímé účasti ve čtvrtfinále olomoucké hokejisty do play-off letos nedostal. Jedenáctá příčka a klidná záchrana v extralize sice není pro skromný klub výbuch, ale trenér Zdeněk Venera chce kohouty posouvat dál, nikoli stagnovat.

Zdeněk Venera | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Proto hned po podpisu nové roční smlouvy bez alibi vyhlásil: „Říkám na rovinu, že pokud by to zase nebylo ani předkolo play-off, tak já s tím spokojený být nemůžu.“

Řešil jste i jiné možnosti, nebo jste hned věděl, že chcete v Olomouci pokračovat třetí sezonu?
Já to zkrátím: zájem byl na obou stranách. Mám to kousek na dojezd, mám tady byt. Prostě si myslím, že dva roky je málo a je rozumné to prodloužit.

A vymáčknout z týmu víc?
Uvidíme po příští sezoně.

Jak si vedli?

ZAZÁŘILI
František Skladaný (34 let)

Loni posílil kohouty v závěru sezony, ve 20 zápasech slovenský poctivec neskóroval. Přesto mu generální manažer Erik Fürst nabídl novou smlouvu. A věděl proč. S 26 body letos ovládl skromnou týmovou produktivitu.
Martin Vyrůbalík (36)
Kapitán týmu s 25 body patřil mezi nejproduktivnější zadáky extraligy. O tři body si vylepšil loňské maximum, ale lépe se cítil v minulé sezoně. Občas kazil rozehrávku.
Jan Jaroměřský (28)
Udělal velký výkonnostní progres. V Radegast indexu druhý nejlepší bek extraligy. Blokuje i pálí.
David Škůrek (23)
Se 112 kilogramy nejtěžší hráč soutěže dostal při zranění lídra Skrbka spoustu prostoru a hned v první obraně. Každým zápasem se lepší. Největší překvapení kohoutů.
Branislav Konrád (29)
Loni ovládl všechny brankářské statistiky extraligy. Že na životní sezonu nenavázal? Pořád velká opora.
Juraj Mikúš (30)
Hrál po dvouapůlleté pauze a klobouk dolů, jak se po zranění kolena vrátil. Dokonce i do slovenské reprezentace. Skvělé hokejové myšlení. Škoda že sezonu kvůli zranění v horní části těla nedohrál.

PROPADLI
David Ostřížek (26)

Po přestupu z Brna měl být ofenzivním tahounem, podepsal tříletý kontrakt. Místo toho se trápil a byl vyměněn na hostování do Zlína.
Tomáš Houdek (36)
Zkušený obránce s dobrou střelou? Takhle opora nehraje. Jedenáct minusových bodů a zranění na konec.
Tomáš Mikúš (23)
Celou sezonu nevýrazný. Dva góly jsou od něj bídným příspěvkem.
Robin Staněk (28)
Defenzivní jistota se s minus jedenácti body propadla až na střídavé starty do první ligy.
Roman Rác (26)
Po otřesu mozku a neshodě se šéfem Fürstem odehrál jen 14 zápasů, dal pouze dva góly. Ruce má šikovné, ale musí předvádět vyrovnanější výkony.

Máte už zadání z vedení, jaký cíl po vás bude chtít?
Žádné konkrétní zadání jsem nedostal. Chceme být co nejvýš, to je jasné. Konkrétní umístění se těžko odhaduje, ale hokej se hraje pro lidi a pokud bude plná hala, tak můžeme být spokojeni. Jestli budeme pátí, devátí, ale lidi budou otrávení, tak spokojeni být nemůžeme.

A s touto sezonou?
Základní část měla několik fází. Začátek nám vyšel, podařilo se nám to dobře rozjet, sbírali jsme body. To bylo hodně dobré období. Pak jsme měli období, kdy výkon byl sice dobrý, ale body jsme nesbírali, těsně jsme prohrávali, přestalo se nám dařit v koncovce. Vždycky nás nějaký smolný gól připravil o větší bodový zisk. Pak i pod vlivem toho, že moc bodů nepřibývalo, byly i výkony slabší. Na to zase navázalo období, kdy jsme měli hodně zraněných, nemocných. Poslední úsek základní části se mužstvo parádně zmobilizovalo, i přestože jsme nebyli v kompletní sestavě, ale hodně improvizované, jsme bojovali o play-off až do posledního kola. Za poslední čtvrtinu jsme získali 25 bodů. Závěr byl nejlepší, ještě překonal úvod sezony.

Převládá po loňském pátém místě zklamání, nebo úleva z klidné záchrany?
Když to nevyšlo s play-off, tak jsem rád, že se podařilo sezonu aspoň slušně dohrát. Není co slavit, ale propadák to taky nebyl. Nedostávali jsme žádné nakládačky. Není potřeba věšet hlavy.

Změnil byste něco na konci roku, kdy jste body nesbírali?
Možná přišlo dílčí uspokojení, že je normální, že to po dobrém začátku jede. Ale play-off není automatické. Když to srovnám s loňskou sezonou, tak tehdy bylo mužstvo poznamenané baráží a od prvního zápasu do poslední vteřiny šli kluci nadoraz. Bylo vidět, že je tam obrovská vůle, že baráž už nikdo nechce zažít. Olomouc je teprve třetí sezonu v extralize, oproti mužstvům, které mají zkušenosti, jasně danou první, druhou, třetí pětku, to ještě nějaký čas potrvá. Trošku jsme polevili v loňské agresivitě, že žádný puk není ztracený. Ale myslím, že to se ani nedá ovlivnit. To tak prostě je. Do toho přišly průjmy, angíny, chřipky. Dva zápasy jsme odložili, to jsme byli hodně rádi, že nám Hradec i Zlín vyšly vstříc. Nešlo ani tak o výsledek jako o to, že už jsme neměli s kým nastoupit. Chvilku se z toho kluci dostávali. V závěru jsme vyhrávali, ale vyhrávali i všichni kolem nás. Těžko se to už honilo.

Měl jste obavy z pádu do baráže?
Samozřejmě, bylo tam období, kdy to docela hrozilo. Museli jsme být připravení. V baráži je pravidlo, že můžou nastoupit pouze hráči, kteří mají odehraných aspoň patnáct zápasů. Z toho důvodu se v závěru i pro případ, že by se zranil gólman, tady objevil Laco. Objevili se tady i další hráči na střídavé starty, sestava by možná někdy vypadala trošku jinak, ale hráči potřebovali nasbírat starty, aby byli naší pojistkou, kdyby k baráži náhodou došlo. Věřili jsme, že ne, ale byli jsme připraveni i na nejhorší verzi. Pro všechny případy jsme se jistili.

Na konci přestupního termínu vám pomohly příchody Vlacha a Sundhera, že?
Oba byli přínosem. Pomohlo nám to nejen po stránce kvality, ale i kusu, protože jsme neměli koho nasadit. Kdyby se koncem ledna nepodařilo mužstvo vhodně doplnit, tak by to bylo hodně špatné.

Bylo těžké se namotivovat na play-out, ve kterém už nešlo takřka o nic?
Play-out bylo už hodně poznamenané tím, že o nic nešlo, že bylo jasné, kdo půjde do baráže. To už nemá cenu hodnotit. Snažili jsme se z toho vytáhnout to dobré, co šlo. Spousta hráčů potřebovala začít s léčbou. Pokud by se hrálo play-off, tak by to silou vůle odehráli, ale zase by to bylo na úkor začátku letní přípravy. Pozitivní bylo i to, že šanci dostala spousta mladých hráčů, o kterých jsme si mohli udělat obrázek. Možná třeba obránce Rutar na extraligových startech vydělá a na mistrovství světa osmnáctek nebude jenom Galvas. Je to přínos pro něho i pro klub. Pozitivních věcí bychom na play-out našli možná ještě víc. To hlavní je, že jsme se nemuseli obávat baráže.

Kromě Rutara jste zkoušeli i juniory Macuha, Podlahu, Spurného. Počítáte s nimi do přípravy?
Záleží, jak bude kádr velký, ale je to docela pravděpodobné. Jejich nasazení byla z nouze ctnost, my už jiné hráče neměli, ale zvládli to velice dobře. Rutarovi bych jenom přál, aby se do osmnáctky dostal.

Správná volba

Pohled Jana Dočkala

Možná se Zdeněk Venera už nikdy nezbaví nálepky trenéra vyznávajícího především defenzivu. A to je dobře, protože defenziva je v moderním hokeji stále základ. Přidat
k ní s Olomoucí něco navíc je extra těžký úkol, neboť nemá tolik borců šikovných na puku. Ovšem z kohoutů mačká, co se dá. Taktiku jim šije na míru. Play-off letos těsně nevyšlo, po loňském pátém místě žádná sláva. Ale je dobře, že Venera dostal smlouvu na další sezonu. Odvádí kvalitní práci a z týmu by mohl vymáčknout ještě víc.

Změní se výrazně váš tým?
To je předčasné, jednání probíhají. Zatím zdaleka není jasné, jak kádr bude vypadat.

Jasné už je, že zůstává Sundher. Je kanadská cesta zajímavá?
Je to dobrá cesta, ale musíte mít dobré informace o hráči. Kevin Sundher přišel na doporučení Juraje Mikúše. Olomouc nemá v zámoří skauta, takže informace se sbírají, jak se dají. S Kevinem jsme se docela trefili, ale bohužel ho také potkaly zdravotní problémy. Nikdy nebyl v Evropě a přechod pro něj nebyl jednoduchý. U Kevina bylo vidět, že ze spousty věcí je překvapený a že nějaký čas to na aklimatizaci chce. Myslím, že v příští sezoně zas bude o kus dál. Hokejové vlastnosti má parádní – při vedení puku se na něj nepodívá, prostě ten puk tam má. Má přehled, cit pro hru, spolupráci. Když jsem se ho ptal, jak byl zvyklý trénovat, tak mi řekl, že nejvíc trénovali třicet minut. Jsme zvyklí na něco jiného.

Udržíte i Vlacha?
To je opravdu předčasné.

A víte už o někom, kdo tým opustí? Zůstane Pavel Skrbek, který celou sezonu promarodil?
Je fakt brzy. To jsou spíš manažerské záležitosti. U těch jednání nejsem, není to má práce. Já vám potom okomentuju konečný kádr.

Skrbek byl loni lídrem, velkou oporou. Jak moc vám chyběl?
Hodně. Má obrovské zkušenosti. Do play-off jsme se nedostali i proto, že chyběl celou sezonu. To je další střípek. Loni byl v obraně velmi platný. I postavou – měl respekt soupeřů, přehled ve hře. Všechno špatné je k něčemu dobré. Možná kdyby Pavel hrál, tak jsme play-off uhráli, ale nevěděli bychom, že tak dobře může hrát David Škůrek, který mezeru zacelil. Ze začátku moc šancí nedostal, parádně se vyhrál v první lize a v závěru – si troufnu říct – patřil k nejlepším bekům. Ukázal, že do budoucna může být pro Olomouc hodně platný.

Jaký je Skrbkův zdravotní stav?
Sezonu nedohrál a co bude dál, já fakt nevím.

Víc šancí dostal i mladý Jakub Galvas, který se zlepšoval každým zápasem. Souhlasíte?
Určitě. Kuba má obrovské předpoklady, potřebuje ještě zesílit, je mladý. Nabere ještě svalové hmoty, uvidíme, kam ho příroda pustí. Obr asi nebude nikdy, ale pár kilo, obalit se nějakými svaly, by to ještě chtělo. Ale má perfektní bruslení, přehled ve hře, cit pro hru. Uvidíme, jak si povede na osmnáctkách, protože se také zranil a nemohl závěr dohrát. Tak snad už je v pořádku. Zdraví je vždycky na prvním místě.

HEEEJ, TY TAM! Olomoucký kouč Zdeněk Venera udává pokyny svým svěřencům.
Olomoucký trenér Zdeněk Venera a jeho bedlivý dohled

Jak po loňské parádní sezoně hodnotíte výkony brankářské jedničky Branislava Konráda?
Braňo měl loni nadstandardní sezonu. Letos chytal také velice dobře. Já obdivuju všechny gólmany. Do branky jsem vlezl jednou na tréninku a víckrát ne. Mají to strašně těžké. Dostanete v zápase gól, kdy si lidi řeknou: Jo, to mohl chytit! Ale jinak to vypadá, když kvůli tomu prohrajete 1:2, nebo vyhrajete 6:2. To nikdo neřeší, jestli obdržený gól mohl gólman chytit. My gólů moc nedáváme, střelci od dvaceti gólů výš chybí. Gólman to má strašně těžké, když ví, že si nemůže dovolit pustit hloupý gól, protože každá chyba může znamenat ztrátu bodů. V mužstvu, které dává hodně gólů, se chytá úplně jinak než tady. Náš nejproduktivnější hráč je v kanadském bodování extraligy kolem čtyřicátého místa jako loni. Znovu je to založené na týmovém výkonu. Říká se, že gólman je půlka mužstva a Braňo je pro nás základ. Těší mě, že má u nás dál smlouvu.

V play-out dostal příležitost trpělivý Falter, který si moc nezachytal. I proto jste nezkusili juniora Pospíšila?
Braňo byl jeden z těch, který už potřeboval dát se dohromady před příští sezonou, odpočinout si. Martin Falter moc šancí v sezoně nedostal a když dostal, tak měl obrovskou smůlu, že to vyšlo na Kometě, v Třinci. Neměl to vůbec jednoduché. Zasloužil si teď chytat, Pospíšil musí počkat.

Před sezonou jste si po změnách v útoku pochvaloval, že mercedesů, jak říkáte hráčům, kteří mohou rozhodnout zápas, je víc než loni. Ale v průběhu sezony jste si posteskl, že mercedesy chybí. Kvůli marodce, nebo vás až ročník vyvedl z omylu?
Nikdy člověk neví, jak se to bude vyvíjet. Protasenja se zranil i v Jihlavě, sezonu nedohrál. Juraj Mikúš očekávání splnil, bylo to parádní, ale zranil se a také nedohrál. Petr Strapáč vnesl do hry zdravou agresivitu – velká posila. Taky se zranil a nedohrál sezonu. Vilda Burian šel postupně nahoru. Náš herní styl je něco jiného, než hraje Kometa. Chvilku se rozjížděl, v závěru už patřil k našim nejlepším hráčům. Ukázal se jako platná posila. U Davida Ostřížka jsme čekali víc, nakonec to vyústilo ve výměnu za Romana Vlacha, která nám prospěla. Roman dal v závěru docela dost gólů. I tak se ofenzivní síla trošku zlepšila, i když ne bůhvíjak. Oproti loňsku se nám zlepšily přesilovky. Ale vůbec se nám nezlepšila úspěšnost střelby, máme ji na osmi procentech. Potřebujeme na gól šestnáct střel, zatímco mužstva, které mají střelce, jsou na patnácti procentech úspěšnosti – každá osmá střela gól. Ve spoustě zápasů naše šance skončí gólmanovi někde na prsou. Stačí vystřelit o pár čísel vedle a jsou to góly. S tím se taky potýkáme.

Překvapil vás některý hráč výkony? Například Juraj Mikúš, který se vrátil do hokeje po dvouapůlletém marodění s kolenem?
Rozhodně. Juraj Mikúš ve stoprocentní formě je někde jinde, ale to by zas nebyl tady. Juraje se podařilo získat z toho důvodu, že tady je brácha a taky že začínal po dvou letech a musel se do toho dostat. Bohužel, když byl ve formě, tak se zranil a v závěru už nám nepomohl. Ale jinak je to hokejista parádní. Pomohl nám hodně a já osobně jsem byl moc rád, že se podařilo ho získat. Hlavně do přesilovek, to jeho čtení hry... Vyhodnotí si, co se děje na ledě, nejsou potřeba žádné šablony. To má parádní.

Dá se do příští sezony nějakou prevencí předejít obří marodce?
Udělali jsme pár opatření, abychom příští sezonu pokud možno hráli kompletní, nebo v co největším stavu. Co bylo letos, to bylo hodně špatné. Už na startu jsme začali minus dva – Pavel Skrbek a Jirka Řípa. Počítalo se s nimi jako s hodně platnými hráči. K tomu se pak nabalovali další a další hráči. Možná se podaří udělat změny v šatně, aby možnosti regenerace byly trošku větší.

Autor:
  • Nejčtenější

Povedlo se mi být nejlepší na světě. A mohlo být ještě líp, říká Jágr

Nevěřím tomu, že jsem dosáhl v životě maxima, tvrdí hokejová legenda Jaromír Jágr v obsáhlém rozhovoru pro časopis...

Hokejové slzy. Rodina i spoluhráči se rozloučili s Ondřejem Buchtelou

I tvrďákům od hokeje tekly po tvářích slzy. Rodina, přátelé a spoluhráči se ve čtvrtek v pravé poledne rozloučili s...

Kubalík předvedl rekordní debut v play off NHL, Nečas dal vítězný gól

Restart hokejové NHL po březnovém přerušení kvůli šířící se pandemii koronaviru obstaraly úvodní kvalifikační série...

Rekord z roku 1982 už neplatí, teď patří Čechovi. Vyšlo mi vše, ví Kubalík

Když ho v NHL před několika týdny nominovali na nováčka roku, skromně vyprávěl, že on sám by trofej udělil jiným,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Buchtelu lékaři odepsali, naštvalo Lauka. Nechal si vytetovat jeho iniciály

V emotivním vzkazu na svém Instagramu poslal české zdravotnictví do háje a při pohřbu svého kamaráda Ondřeje Buchtely z...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Pozitivní byla jen nálada, vítkovičtí hokejisté mohli na led

Původně měli jít hokejisté týmu Vítkovice Ridera poprvé na led v pondělí, ale kvůli aktuálním opatřením proti šíření...

Polák se zapojil do tréninku Vítkovic, hrát ale ještě nebude

Hokejový obránce Roman Polák se zapojil do přípravy extraligových Vítkovic. Třiačtyřicetiletý bek se rozhodl...

Hektický začátek. Vítkovice čeká krátce po startu přípravy první pohárový duel

O tři dny odložili hráči Vítkovic začátek přípravy na ledě, brusle nazuli extraligoví hokejisté ve čtvrtek v podvečer. ...

Třinecký brankář Štěpánek před letním pohárem: V zápasech se kondice honí lépe

Po patnácti dnech společné přípravy na ledě čeká třinecké hokejisty Generali Česká Cup, jakýsi letní pohár. Vstoupí do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Vojta Kotek měl nehodu na motorce, skončil v nemocnici

Vojta Kotek (32) skončil po úterní nehodě v nemocnici. Podle informací iDNES.cz byl herec a režisér převezen na...