Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 28. května 2022 Vilém

Zapomeňme na tuhle sezonu. Šéf hokejových odborů o průzkumu i tabulkách

  7:57
Loni vyrukoval s nevídaným manifestem, pod který sehnal podpis drtivé většiny hokejistů z nejvyšší soutěže. „Za hráčskou asociaci dál platí, že jsme absolutně proti uzavírání extraligy,“ oznamuje i teď šéf CAIHP Libor Zbořil. Velký hráčský průzkum MF DNES a iDNES.cz potvrzuje, že hokejisté nechtějí z extraligy vyhnat sestupového strašáka.

Šéf hráčské hokejové asociace (CAIHP) Libor Zbořil. | foto: Profimedia.cz

Dohromady se do unikátní ankety zúčastnilo 245 hokejistů ze všech 14 extraligových klubů. Kromě vybírání výjimečných extraligových osobností v dotazníku odpovídali i na otázky, které se týkají možného uzavírání či zeštíhlení soutěže.

K vybraným výsledkům průzkumu - a nejen k nim - se vyjadřuje šéf hokejových odborů, kterého MF DNES a iDNES.cz oslovila.

Hráčský průzkum MF DNES

Do unikátního hráčského průzkumu se dohromady zapojilo 245 hokejistů ze všech 14 extraligových klubů. V dotazníku vyplňovali celkem 13 kategorií, ale nemuseli odpovědět na vše. MF DNES a iDNES.cz  bude výsledky jednotlivých kategorií zveřejňovat v průběhu letošního play off. Na jaké otázky mimo jiné odpovídali?

 • Kdo je nejlepší hráč soutěže?
 • Jakého brankáře z extraligy bych nasadil do 7. finále play off?
 • Kdo je nejpodceňovanější hráč?
 • S jakým hráčem či trenérem ze soupeřova týmu bych nejraději vyrazil na pivo?
 • Kdo mi v soutěži nejvíc pije krev?
 • Jaký je nejlepší a nejhorší zimák v extralize?
 • V průběhu čtvrtka na iDNES.cz vyjdou hráčské názory, které se týkají formátu nejvyšší soutěže.

„Chápeme názor majitelů klubů, kterým uzavření soutěže zajistí ekonomickou stabilitu,“ říká Zbořil. „Za nás je ale soutěžní prvek pro hráče i pro fanoušky ten nejdůležitější. Hráčská asociace zastává názor neuzavírat extraligu.“

Loni ve vašem referendu odmítl tento zvažovaný krok přes devadesát procent z 266 dotazovaných hokejistů.
Tehdy jsme udělali tiskovou konferenci na základě hlasů ze všech extraligových kabin. Bylo to vyslovení nesouhlasu s uzavřením soutěže v průběhu sezony. Ale setrváváme na tomhle názoru dál. Nebyl dán žádný argument, proč by se extraliga měla na dobro uzavírat. Byla by ohrožena kvalita. Kdyby se extraliga uzavřela, otevře se i prostor pro otázky: Kolik by bylo týmů? Jaký vliv by to mělo na první ligu, kde najdeme dost mladých šikovných hráčů? Jakou vizi by měly prvoligové kluby, když by nemohly postoupit?

Současný průzkum MF DNES ukazuje, že se postoj hráčů k uzavírání soutěže za rok příliš nezměnil. Jaké od nich máte ohlasy na aktuální nesestupovou covidovou sezonu?
Na ni by se mělo rychle zapomenout! Největší utrpení pro hráče znamenají zápasy před prázdnými tribunami. Na druhou stranu byla doba, kdy se nemohlo ani trénovat, takže teď kvitují, že se našly podmínky, za kterých lze hrát. Vnímali jsme i diskuze o uzavření extraligy. Smířili jsme se s tím, ale jestli máme odpovědět s výhledem do budoucna – určitě jsme proti uzavření.

Proč?
Kluci v extralize i národní lize chtějí o něco bojovat. Pokud bude po dvaceti kolech jasno, že se některému týmu nedaří, s prominutím sezonu odpíská. A to není dobře. Trpěli by fanoušci, mohlo by to způsobit odliv sponzorů. Každý chce, aby se o něco hrálo do posledního kola, a ne, aby v polovině sezony bylo rozhodnuto, že se některé kluby mohou soustředit na další sezonu.

Větší neshoda panuje mezi hráči v bodě o zužování extraligy. Necelá třetina hokejistů by podle průzkumu ráda hrála soutěž s menším počtem účastníků. Co vy na to?
Zastáváme názor, že čtrnáct extraligových klubů je dostačující počet. Víc určitě ne. Souvisí s tím i to, jak by se do plánů zohlednila první liga. Extraliga by měla být výjimečná. Kdyby se rozšiřovalo třeba na 16 týmů, nebylo by to v pořádku. Extraliga by měla být výjimečné seskupení týmů, které na to mají ekonomicky i herní kvalitou. A kdo to má, má mít i šanci, aby se do té společnosti dostal. Kdyby se to rozšiřovalo, nebylo by to dobře.

Momentka z extraligového utkání Kometa Brno - Pardubice

Uvědomují si hokejisté, že naopak snižování by jim ubralo pracovní místa?
Je to názor kluků a ta většina o něčem svědčí. Když se kluci pro něco vyjádří, mají pro to důvody. Jsem přesvědčený, že vnímají možný menší počet pracovních míst, ale musí se to brát i z jiného pohledu. Zopakuju, že čím víc týmů, tím víc se zvětšují rozdíly v ekonomickém zázemí a může to dospět do bodu, kdy se budeme dívat na zápasy, ve kterých mohou být dvouciferné rozdíly. Vezměte si, kolik je teď ekonomicky silných klubů a kolik těch, které mají potíže zaplnit rozpočet.

Když sledujete dění, nabudete dojmu, že by se zeštíhlení soutěže někteří manažeři nebo majitelé nebránili, ale nesmí se to týkat jejich klubu.
Rizika a obavy některých klubů jsou pochopitelné a nepříjemné. Když by se ale nějak rozhodlo, muselo by se to uskutečnit. Muselo by to být také s nějakou vizí do budoucna a ne, aby se to za rok nebo dva změnilo. Po vyslechnutí všech stran by se mělo bouchnout do stolu a říct, co bude třeba respektovat a dodržovat. I když by se oznámilo rozšíření na 16 nebo 18 týmů, musí zaznít argumenty proč. Za nás je 14 týmů je absolutně dostačující. Při snižování by někteří kluci měli obavy o pracovní místa, ale to už je širší problém.

Jak to myslíte?
K tomu patří třeba tabulkové hodnoty hráčů. Když není klub úplně ekonomicky zdatný, podívá se po zahraničních hráčích, kteří vyjdou levněji. Stačí se podívat, kolik je v extralize průměrných zahraničních hráčů, kteří tady hrají na úkor našich mladých hráčů. Ale je to o nastavení tabulek nebo cen za hostování. Zahraniční hráči jsou v současnosti zvýhodňováni.

Vidíte, v našem průzkumu byla i volná kolonka, kde se hráči mohli vyjádřit k tomu, co se jim v extralize líbí, nebo nelíbí. A spoustě hráčů vadí právě tabulky. Jejich úpravu prosazujete i vy, změnilo se něco za poslední rok?
Loni jsme to zkoušeli nadhodit na schůzi APK a bylo nám řečeno, že se to teď nedá otevřít. Přitom už před mnoha lety jsme předložili návrhy. Není to zrušení, ale upravení modelu. Současná situace není vůbec dobrá, také pan doktor Král (šéf hokejového svazu) považoval tabulky za jeden z problémových bodů, který by se měl řešit.

Zleva brankář Litvínova Šimon Zajíček s obráncem Oskarsem Cibulskisem sledují,...

Jenže?
Na to musí být vůle něco změnit. Rádi bychom to otevřeli na každém setkání, ale narážíme na nezájem klubů. Pořád je to aktuální téma a nejdeme teď po dobré cestě. Nejde rozhodnutí pořád oddalovat, tabulky se jednoho dne budou muset upravit. Ale kdy? Už teď je pozdě, ale budeme rádi, když budeme přizvaní ke stolu a budeme moct říct náš názor.

Takže poslední rok slýcháte: Teď se tím nezabývejme, musíme řešit dopady koronaviru?
Přitom my jsme připraveni jednat okamžitě. Narážíme ale na to, že je důležité zajistit ekonomickou stabilitu klubů. A my se aspoň snažíme dostat k jednání, aby zajištění stability nebylo jen na úkor hráčů. Nechceme, aby jim zůstal v rukách Černý Petr, ale našlo se kompromisní řešení, aby si z koláče každý něco odkrojil. Kluci nesmí mít pocit, že jsou jen poslední v řadě, kterým se jen neustále snižují odměny. Doba ale dobrá není.

Nejsme křiklouni, říká šéf asociace hokejistů a cítí: Virus nám pomohl

Nečekal jste to horší? Loni před sezonou jste při našem rozhovoru hovořil o možné kalamitě extraligových výpovědí, což nakonec nenastalo.
Když Hradec loni v březnu dal výpovědi z důvodu koronaviru, nikdo nám nedával šanci, že uspějeme u smírčí komise a výpovědi zneplatníme. Ustanovení o vyšší moci si do smluv dali majitelé klubů, ale my našli důvod, že okamžité výpovědi nebylo po právu. Měl jsem informace, že mnoho klubů čekalo, jak smírčí komise rozhodne spory Petra Šidlíka a Lukáše Žejdla. A měl jsem obrovský strach.

Z čeho?
Kdybychom prohráli, vyvolá to další hromadu výpovědí ze strany klubů. Jsem rád, že nám smírčí komise dala za pravdu. Smlouvy hráčům platily dál a rozhodnutí přesvědčilo majitele k tomu, že nemůžou přejít k jednostranným výpovědím. Naopak byly kluby donuceny s kluky jednat. Přistoupit k diskuzi o snižování mzdy je správná cesta. Ne to, že využiju situace, vyberu si pár kluků, které nebudu do budoucna potřebovat.

Chápu, nelze selektovat a schovávat to za covid.
Kdyby musel klub kvůli koronaviru propustit všechny hráče nebo zaměstnance, ten důvod by byl. Klub řekne, že se musí chovat tržně či ekonomicky, ale na druhou stranu zveřejní, že uzavřel smlouvy s jiným drahým hráčem. Byla to účelová jednání. A my chceme pro klub být partnery k diskuzi.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada. Příští MS v roce 2023 se bude hrát v Rize a v Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Rusku.

Online reportáže: Finsko - USA, Kanada - Česko

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
 • Nejčtenější

Německo - Česko 1:4. Smrtící přesilovky, hokejisté si zahrají o medaile

Tři početní výhody, tři přesilovkové góly. K tomu trefa do prázdné branky. Čeští hokejisté zvládli v Helsinkách...

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Hokejisty čeká Kanada, semifinálový den načnou Finové se Spojenými státy

Čeští hokejisté si díky vítězství 4:1 ve čtvrtfinále mistrovství světa nad Německem vysloužili místo v boji o medaile....

Kanada - Česko 6:1. Nadějný úvod, pak debakl. Finále bylo daleko

Finálový zápas si čeští hokejisté na světovém šampionátu ve Finsku nezahrají. Před branami boje o celkové prvenství...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Útočník Tomášek zůstává ve Spartě, podepsal novou tříletou smlouvu

Hokejový útočník David Tomášek bude i nadále oblékat dres Sparty, do které se vrátil na konci ledna z Chabarovsku z...

Do hokejové Sparty se vracejí brankář Brízgala, obránce Krutil a útočník Safin

Hokejový brankář Adam Brízgala, obránce Michael Krutil a útočník Ostap Safin se vracejí do Sparty. Brízgala působil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Má největší pitomost? Tenkrát ve Švýcarsku! Patera o řevu i cestě z pravěku

Premium Sám býval hračičkou, jakýmsi hokejovým Panenkou. Rozdával nádherné pasy, vyžíval se v „žabkách“ a narážečkách. Pavla...

Hokejový obránce Zámorský se po konci v Örebru stal posilou Plzně

Obránce Petr Zámorský je další novou posilou hokejistů Plzně. Devětadvacetiletý odchovanec Zlína, který hrál v...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...