Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 25. února 2024 Liliana

Zapomeňme na tuhle sezonu. Šéf hokejových odborů o průzkumu i tabulkách

  7:57
Loni vyrukoval s nevídaným manifestem, pod který sehnal podpis drtivé většiny hokejistů z nejvyšší soutěže. „Za hráčskou asociaci dál platí, že jsme absolutně proti uzavírání extraligy,“ oznamuje i teď šéf CAIHP Libor Zbořil. Velký hráčský průzkum MF DNES a iDNES.cz potvrzuje, že hokejisté nechtějí z extraligy vyhnat sestupového strašáka.

Šéf hráčské hokejové asociace (CAIHP) Libor Zbořil. | foto: Profimedia.cz

Dohromady se do unikátní ankety zúčastnilo 245 hokejistů ze všech 14 extraligových klubů. Kromě vybírání výjimečných extraligových osobností v dotazníku odpovídali i na otázky, které se týkají možného uzavírání či zeštíhlení soutěže.

K vybraným výsledkům průzkumu - a nejen k nim - se vyjadřuje šéf hokejových odborů, kterého MF DNES a iDNES.cz oslovila.

Hráčský průzkum MF DNES

Do unikátního hráčského průzkumu se dohromady zapojilo 245 hokejistů ze všech 14 extraligových klubů. V dotazníku vyplňovali celkem 13 kategorií, ale nemuseli odpovědět na vše. MF DNES a iDNES.cz  bude výsledky jednotlivých kategorií zveřejňovat v průběhu letošního play off. Na jaké otázky mimo jiné odpovídali?

 • Kdo je nejlepší hráč soutěže?
 • Jakého brankáře z extraligy bych nasadil do 7. finále play off?
 • Kdo je nejpodceňovanější hráč?
 • S jakým hráčem či trenérem ze soupeřova týmu bych nejraději vyrazil na pivo?
 • Kdo mi v soutěži nejvíc pije krev?
 • Jaký je nejlepší a nejhorší zimák v extralize?
 • V průběhu čtvrtka na iDNES.cz vyjdou hráčské názory, které se týkají formátu nejvyšší soutěže.

„Chápeme názor majitelů klubů, kterým uzavření soutěže zajistí ekonomickou stabilitu,“ říká Zbořil. „Za nás je ale soutěžní prvek pro hráče i pro fanoušky ten nejdůležitější. Hráčská asociace zastává názor neuzavírat extraligu.“

Loni ve vašem referendu odmítl tento zvažovaný krok přes devadesát procent z 266 dotazovaných hokejistů.
Tehdy jsme udělali tiskovou konferenci na základě hlasů ze všech extraligových kabin. Bylo to vyslovení nesouhlasu s uzavřením soutěže v průběhu sezony. Ale setrváváme na tomhle názoru dál. Nebyl dán žádný argument, proč by se extraliga měla na dobro uzavírat. Byla by ohrožena kvalita. Kdyby se extraliga uzavřela, otevře se i prostor pro otázky: Kolik by bylo týmů? Jaký vliv by to mělo na první ligu, kde najdeme dost mladých šikovných hráčů? Jakou vizi by měly prvoligové kluby, když by nemohly postoupit?

Současný průzkum MF DNES ukazuje, že se postoj hráčů k uzavírání soutěže za rok příliš nezměnil. Jaké od nich máte ohlasy na aktuální nesestupovou covidovou sezonu?
Na ni by se mělo rychle zapomenout! Největší utrpení pro hráče znamenají zápasy před prázdnými tribunami. Na druhou stranu byla doba, kdy se nemohlo ani trénovat, takže teď kvitují, že se našly podmínky, za kterých lze hrát. Vnímali jsme i diskuze o uzavření extraligy. Smířili jsme se s tím, ale jestli máme odpovědět s výhledem do budoucna – určitě jsme proti uzavření.

Proč?
Kluci v extralize i národní lize chtějí o něco bojovat. Pokud bude po dvaceti kolech jasno, že se některému týmu nedaří, s prominutím sezonu odpíská. A to není dobře. Trpěli by fanoušci, mohlo by to způsobit odliv sponzorů. Každý chce, aby se o něco hrálo do posledního kola, a ne, aby v polovině sezony bylo rozhodnuto, že se některé kluby mohou soustředit na další sezonu.

Větší neshoda panuje mezi hráči v bodě o zužování extraligy. Necelá třetina hokejistů by podle průzkumu ráda hrála soutěž s menším počtem účastníků. Co vy na to?
Zastáváme názor, že čtrnáct extraligových klubů je dostačující počet. Víc určitě ne. Souvisí s tím i to, jak by se do plánů zohlednila první liga. Extraliga by měla být výjimečná. Kdyby se rozšiřovalo třeba na 16 týmů, nebylo by to v pořádku. Extraliga by měla být výjimečné seskupení týmů, které na to mají ekonomicky i herní kvalitou. A kdo to má, má mít i šanci, aby se do té společnosti dostal. Kdyby se to rozšiřovalo, nebylo by to dobře.

Momentka z extraligového utkání Kometa Brno - Pardubice

Uvědomují si hokejisté, že naopak snižování by jim ubralo pracovní místa?
Je to názor kluků a ta většina o něčem svědčí. Když se kluci pro něco vyjádří, mají pro to důvody. Jsem přesvědčený, že vnímají možný menší počet pracovních míst, ale musí se to brát i z jiného pohledu. Zopakuju, že čím víc týmů, tím víc se zvětšují rozdíly v ekonomickém zázemí a může to dospět do bodu, kdy se budeme dívat na zápasy, ve kterých mohou být dvouciferné rozdíly. Vezměte si, kolik je teď ekonomicky silných klubů a kolik těch, které mají potíže zaplnit rozpočet.

Když sledujete dění, nabudete dojmu, že by se zeštíhlení soutěže někteří manažeři nebo majitelé nebránili, ale nesmí se to týkat jejich klubu.
Rizika a obavy některých klubů jsou pochopitelné a nepříjemné. Když by se ale nějak rozhodlo, muselo by se to uskutečnit. Muselo by to být také s nějakou vizí do budoucna a ne, aby se to za rok nebo dva změnilo. Po vyslechnutí všech stran by se mělo bouchnout do stolu a říct, co bude třeba respektovat a dodržovat. I když by se oznámilo rozšíření na 16 nebo 18 týmů, musí zaznít argumenty proč. Za nás je 14 týmů je absolutně dostačující. Při snižování by někteří kluci měli obavy o pracovní místa, ale to už je širší problém.

Jak to myslíte?
K tomu patří třeba tabulkové hodnoty hráčů. Když není klub úplně ekonomicky zdatný, podívá se po zahraničních hráčích, kteří vyjdou levněji. Stačí se podívat, kolik je v extralize průměrných zahraničních hráčů, kteří tady hrají na úkor našich mladých hráčů. Ale je to o nastavení tabulek nebo cen za hostování. Zahraniční hráči jsou v současnosti zvýhodňováni.

Vidíte, v našem průzkumu byla i volná kolonka, kde se hráči mohli vyjádřit k tomu, co se jim v extralize líbí, nebo nelíbí. A spoustě hráčů vadí právě tabulky. Jejich úpravu prosazujete i vy, změnilo se něco za poslední rok?
Loni jsme to zkoušeli nadhodit na schůzi APK a bylo nám řečeno, že se to teď nedá otevřít. Přitom už před mnoha lety jsme předložili návrhy. Není to zrušení, ale upravení modelu. Současná situace není vůbec dobrá, také pan doktor Král (šéf hokejového svazu) považoval tabulky za jeden z problémových bodů, který by se měl řešit.

Zleva brankář Litvínova Šimon Zajíček s obráncem Oskarsem Cibulskisem sledují,...

Jenže?
Na to musí být vůle něco změnit. Rádi bychom to otevřeli na každém setkání, ale narážíme na nezájem klubů. Pořád je to aktuální téma a nejdeme teď po dobré cestě. Nejde rozhodnutí pořád oddalovat, tabulky se jednoho dne budou muset upravit. Ale kdy? Už teď je pozdě, ale budeme rádi, když budeme přizvaní ke stolu a budeme moct říct náš názor.

Takže poslední rok slýcháte: Teď se tím nezabývejme, musíme řešit dopady koronaviru?
Přitom my jsme připraveni jednat okamžitě. Narážíme ale na to, že je důležité zajistit ekonomickou stabilitu klubů. A my se aspoň snažíme dostat k jednání, aby zajištění stability nebylo jen na úkor hráčů. Nechceme, aby jim zůstal v rukách Černý Petr, ale našlo se kompromisní řešení, aby si z koláče každý něco odkrojil. Kluci nesmí mít pocit, že jsou jen poslední v řadě, kterým se jen neustále snižují odměny. Doba ale dobrá není.

Nejsme křiklouni, říká šéf asociace hokejistů a cítí: Virus nám pomohl

Nečekal jste to horší? Loni před sezonou jste při našem rozhovoru hovořil o možné kalamitě extraligových výpovědí, což nakonec nenastalo.
Když Hradec loni v březnu dal výpovědi z důvodu koronaviru, nikdo nám nedával šanci, že uspějeme u smírčí komise a výpovědi zneplatníme. Ustanovení o vyšší moci si do smluv dali majitelé klubů, ale my našli důvod, že okamžité výpovědi nebylo po právu. Měl jsem informace, že mnoho klubů čekalo, jak smírčí komise rozhodne spory Petra Šidlíka a Lukáše Žejdla. A měl jsem obrovský strach.

Z čeho?
Kdybychom prohráli, vyvolá to další hromadu výpovědí ze strany klubů. Jsem rád, že nám smírčí komise dala za pravdu. Smlouvy hráčům platily dál a rozhodnutí přesvědčilo majitele k tomu, že nemůžou přejít k jednostranným výpovědím. Naopak byly kluby donuceny s kluky jednat. Přistoupit k diskuzi o snižování mzdy je správná cesta. Ne to, že využiju situace, vyberu si pár kluků, které nebudu do budoucna potřebovat.

Chápu, nelze selektovat a schovávat to za covid.
Kdyby musel klub kvůli koronaviru propustit všechny hráče nebo zaměstnance, ten důvod by byl. Klub řekne, že se musí chovat tržně či ekonomicky, ale na druhou stranu zveřejní, že uzavřel smlouvy s jiným drahým hráčem. Byla to účelová jednání. A my chceme pro klub být partnery k diskuzi.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1.HC Dynamo PardubicePardubice 48 30 8 5 5 183:106 111
2.HC Sparta PrahaSparta 48 29 6 3 10 157:109 102
3.HC Oceláři TřinecTřinec 48 25 8 5 10 162:116 96
4.HC Kometa BrnoKometa 48 19 8 5 16 146:130 78
5.HC Verva LitvínovLitvínov 48 22 4 4 18 151:148 78
6.Bílí Tygři LiberecLiberec 48 22 3 3 20 156:150 75
7.Banes Motor České BudějoviceČ. Budějovice 48 20 2 10 16 132:137 74
8.Mountfield Hradec KrálovéHr. Králové 48 15 7 11 15 127:127 70
9.HC Vítkovice RideraVítkovice 48 17 4 7 20 121:128 66
10.HC OlomoucOlomouc 48 15 7 5 21 114:142 64
11.HC Škoda PlzeňPlzeň 48 14 6 4 24 122:136 58
12.HC Energie Karlovy VaryK. Vary 48 12 8 3 25 117:135 55
13.BK Mladá BoleslavMl. Boleslav 48 10 6 6 26 97:145 48
14.Rytíři KladnoKladno 48 5 4 10 29 109:185 33

1. až 4. tým postupuje do play-off, 5. až 12. tým bude bojovat v předkole play-off a 14. tým jde do baráže.

 • Nejčtenější

Můj druhý domov. Jágrovi v Pittsburghu vyvěsili „68“ pod strop, pak vyjel i na led

18. února 2024  18:30,  aktualizováno  19.2 1:19

Jako teprve čtvrtému českému hráči v historii vyvěsil klub z hokejové NHL dres pod strop své arény....

Jágr trénoval s Pittsburghem, chce také na rozbruslení. Zvládl by i zápas?

17. února 2024  20:55

Mimořádný moment, mimořádné zpestření. Den před vyvěšením dresu ke stropu haly v Pittsburghu se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U nás ho mají za hrdinu. Šlégr vzpomíná na Jágra: Nechtěl, abych mu pomáhal

19. února 2024  15:05

Všemu přihlížel z bezprostřední blízkosti. Přímo na ledě sledoval, jak dres Jaromíra Jágra stoupá...

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lídr rozdrtil Liberec, Kometa zdolala Spartu a je čtvrtá. Třinec slaví čtvrtfinále

18. února 2024  13:50,  aktualizováno  21:25

Hokejová extraliga v neděli nabídla další porci zápasů v rámci kompletního 46. kola. Program...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kladno zrůžoví, sezona zčernala. Zlom? Musel bych brečet, pomlčel Vejvoda

25. února 2024

Hattrick, o jaký nestáli. Hokejoví Rytíři budou potřetí v řadě šermovat v baráži, aby zachránili...

Hronek zachránil zápas proti Bostonu, skórovali i Palát a Zadina

24. února 2024  22:34,  aktualizováno  25.2 7:52

Aktualizujeme Obránce Filip Hronek při hře bez brankáře vyrovnal v utkání s Bostonem a pomohl Vancouveru k...

Znojmo zdolalo v první lize Vsetín a udrželo naději na záchranu

24. února 2024

Hokejisté posledního Znojma vyhráli v 50. kole první ligy doma nad druhým Vsetínem 6:3 a udrželi si...

Národní tým v pozoru. Kubalík ztrácí renomé, přijede na MS? Ve hře i výměna

24. února 2024

Premium Nadšení z nové výzvy vystřídal zmar. Nikoliv postupem času, ale hned od začátku. Spojení Dominika...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...