Středa 20. ledna 2021, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. ledna 2021 Ilona

Rybár, hráč října a vysokoškolák: Nechci, až skončím s hokejem, být nikdo

  12:59
Do Hradce Králové přišel, aby získal titul. Jenže nemusí jít jen o ten hokejový. Patrik Rybár, který v říjnu uchvátil extraligu třemi nulami v řadě i úžasným průměrem branky na zápas, na hradecké univerzitě kráčí i za titulem magisterským. Z Bratislavy se loni do Česka přestěhoval s „hodností“ bakaláře v oboru hospodářská informatika, teď si přidává další semestry.

Hradecký brankář Patrik Rybár v plné permanenci. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Škola je možná jen o diplomu, ale já ji chci dodělat. Chci mít něco v ruce. Nechci, až skončím s hokejem, být nikdo,“ říká třiadvacetiletý Rybár, kterého MF DNES vyhlásila nejlepším extraligovým hráčem měsíce října.

Není obvyklé, že profesionální hokejista studuje vysokou.
Mě k tomu přivedl i stav hokeje na Slovensku. Lidi, kteří tamní extraligu hráli, se nedokázali hokejem uživit. Takže jsem chtěl mít něco v záloze, kdybych se třeba zranil. Jsem rád, že jsem dokázal dobouchat bakaláře, protože si neumím představit, že bych denní studium zvládl v Česku. Tady se úplně jinak trénuje. I tak mi čas zůstal, takže jsem se od tohoto semestru přihlásil do čtvrtého ročníku v Hradci. Už ale dálkově a mám individuální studijní plán.

Přesto to musel být na Slovensku s denním studiem fofr, ne?
Bylo to o hlavě, musel jsem se k učení po hokeji přinutit. Liga se hrála v pátek a neděli, tak mě ve středu kouč uvolnil na celý den. Plus jsem jel do školy v pondělí a ve čtvrtek po tréninku. Z Piešťan, kde jsem hrál, to je do Bratislavy hodina.

Nikdy jste nelitoval?
Bylo to o mně, že se kousnu. Pomohlo mi, že jsem v klubu nechytal všechny zápasy. Bylo to slabší mužstvo, takže by to ani sám gólman psychicky nezvládl. Když jsem věděl, že nechytám, mohl jsem se v autobuse učit. Na druhou stranu jsem chodil do školy na každou hodinu, těšil jsem se. Jen mě mrzí, že kdybych nehrál hokej, víc bych si užíval vysokoškolský život. Lidi, kteří to prožili, ví, o čem mluvím.

Mejdany na kolejích?
To ani ne. Je to o vztazích, že si najdete kamarády, žijete v tom městě. Můžete odjet na Erasmus (výměnný program zahraničních univerzit). Já byl o to okradený – chodil jsem do školy a pak utíkal na hokej. Žádná studentská svoboda. Ta v hokeji neexistuje. Máte v kabině vyvěšený plán na týden a to je váš život.

Rybár jako hráč měsíce

Anketa MF DNES

V anketě 22 sportovních redaktorů MF DNES o nejlepšího extraligového hráče měsíce vyhrál v říjnu brankář Patrik Rybár z hradeckého Mountfieldu s velkým náskokem. Získal 36 bodů, druhý byl útočník Martin Erat z Komety (18) a třetí plzeňský snajpr Dominik Kubalík. V součtu prvních dvou měsíců je v čele Kubalík (37). O bod zpět je Rybár a třetí plzeňský útočník Milan Gulaš (29), který zvítězil v září.

Co si můžu pod hospodářskou informatikou představit?
Informatiku spojenou s ekonomií. Dá se pak dělat v IT odděleních podniků a je dobré k informatice znát i ekonomii, pak se lépe zapojíte do chodu těch firem. Toužím studium dokončit. V Hradci to hokejově funguje, ale nejdůležitější je nezaspat. Můžu si teď říkat, že školu nepotřebuju. Ale nikdy nevíte, co se stane.

O čem jste psal bakalářku?
O QR kódech a jejich využití v praxi. Hledal jsem kupu věcí na internetu, v knížkách. Vžil jsem se do toho. A když jsem pak práci obhajoval, věřil jsem si. I státnice mi vyšly, nebyl jsem ve stresu, sedly mi otázky. Řídil jsem se hokejem – stres vás utápí, takže jsem do toho šel s čistou hlavou. Ale byla to fuška. Loni v létě jsem přišel do Hradce a během přípravy jsem se učil na státnice. Trénink, pak hned ke knížkám.

Teď o hokeji. Máte za sebou výjimečný měsíc, ve kterém jste vychytal hned čtyři nuly...
... je to dáno tím, jak hrajeme jako tým. Kluci zodpovědně brání a já něco chytím. Když vidím, že mi věří, věřím si i já. Statistiky jsou teď přehnané, spadnou, ale... Hraje se na výhry, ne na statistiky. Já chci porazit soupeře a je mi jedno jak. Jestli ho porazíme 1:0, nebo 5:4.

Váš otec Pavol má stříbro z mistrovství světa, tituly ve Slovanu. Bylo jasné, že budete chytat?
Jako kluk jsem chodil s mamkou na jeho zápasy a chtěl být jako on v brance. Táhlo mě to do ní, takže na prvním tréninku jsem si tam stoupl. Táta mi to rozmlouval. Věděl, co obnáší být gólmanem, že si mě kvůli jménu budou lidi víc všímat. Když zjistili, že jsem Rybár, hned mě porovnávali. Měl jsem to těžší než jiní. Taky táta věděl, že když brankáři nevyjde zápas, je to prohrané. Hráč se nemusí tak soustředit, jeho chybu může ještě někdo zachránit. Ale já si chytání nenechal vymluvit a teď už s tím nemůžu nic udělat. Ovšem nelituji.

Byl to váš vzor?
Nikdy jsem neměl gólmana, ve kterém bych se zhlížel, měl v něm boha. On je hlavně můj taťka, na druhou stranu jsem neměl jako kluk důvod sledovat jiné brankáře. Až později jsem viděl, že jiní kluci mají vzory v NHL, tak jsem koukal i na gólmany tam. Na někom se mi líbí, jak chytá. Na někom jeho mentální síla, na dalším, jak se obléká. Ale táta zůstal mým rádcem.

Fotogalerie

Patrik Rybár

Dokonce jste se potkali ve slovenské lize.
Bylo mi sedmnáct, táta kroutil ve Slovanu poslední sezonu a já ho v zápase proti reprezentační dvacítce střídal. Bylo sedm minut do konce, už rozhodnuto, šly na mě jen dvě střely a já byl rád, že jsem nedostal gól. Po hokejové stránce mi ten zápas moc nedal, ale byl to nádherný a nezapomenutelný zážitek. Snad se tátovi jednou vyrovnám, pamatuji, když hrál o titul a já se bál, že na Slovanu spadne stadion.

Patříte k řadě Slováků, kteří teď v českých klubech plní roli jedniček. Obecně je tu dost slovenských hráčů. Proč liga tak láká?
Nechci dehonestovat slovenskou ligu, jsou tam výborní hráči, ale hrají za úplně jiných podmínek. Nemluvím o platu, ale jaké je zázemí, jak jsou zaopatření s výstrojí. Když jsem byl v Piešťanech, dostal jsem ji až po sezoně. Předtím jsem musel mít vše své. Na Slovensku kluci řeší problémy, které by hokejista řešit neměl. Tady hráče netrápí, jestli má sedm hokejek na rok a že jsou ještě nižší třídy. Je o něj postaráno. Ve většině klubů se nemusí bát, že mu nechodí včas peníze, to na Slovensku ano. Proto mnozí, kteří hráli slovenskou ligu, říkali, že hokej není vše. Že je lepší k tomu studovat, soustředit se na další kariéru. Přemýšleli, jak se uživit přes léto, protože měli jen osmiměsíční kontrakty. Zažil jsem si to, takže o to víc si vážím prostředí, kde teď jsem.

Už vám někdo vyčetl, že berete českým brankářům práci?
Přímo ne. Ale kdybych byl já na Slovensku, taky bych byl naštvaný, kdyby místo mě chytal cizinec. Ono to tam je. Většina brankářů jsou cizinci. V klubech, které mají nižší rozpočty, chytají Slováci, jinde ale věří cizincům proto, že mají jiný pas. Je to tam horší než v Česku. My Slováci jsme tady ve většině klubů jedničky, úroveň ligy se tak snažíme zvednout. Motivujeme jiné gólmany, ať nás vyšoupnou. Nemáme to zadarmo, musíme tvrdě makat.

Co tedy nejvíc škodí slovenské lize? Že Slovan hraje KHL?
Je super, že ji hraje a chodí na něj lidi. Jenže ti jsou namlsaní. Vidí hokej v KHL, který je daleko rychlejší a techničtější. Pak se jim extraliga nelíbí. Jako byste v Česku šli na áčko a pak na juniorku. To je asi hlavní příčina, proč na slovenskou extraligu nechodí lidi. A s tím to souvisí – proč zlepšovat zázemí, když na hokej chodí tisíc lidí.

Oživilo by ligu, kdyby v ní přibyla slovenská mužstva?
Česká liga je oživená už teď. Je stabilizovaná. I když hraje poslední mančaft s prvním, tak má zápas úroveň a dá se na něj dívat. Poslední bez potíží dokáže porazit prvního. To je výhoda extraligy. V té slovenské býval, když jsem v ní před rokem a půl hrál, velký rozdíl. Takže týmům, které by byly připojené k českým, by to hodně pomohlo, ostatní by naopak mohly skončit.

Na druhou stranu se teď ve vašem hokeji dějí změny.
Změnil se reprezentační trenér (Craig Ramsay), který vedl mužstva v NHL. Jánko Lašák trénuje gólmany. Asi nemůžeme říct, že to bude šmahem lepší, ale věřím tomu. Snad budeme na MS hrát jinak a snad nás jiní zase budou vnímat jako kdysi. Zlepšila se komunikace. Zavolal mi Jánko, řekl, jak se věci mají, a teď jedu na Německý pohár. Každý se chce ukázat, protože cítíme šanci na olympiádu. Je ale nutné zůstat na zemi, makat v Hradci a třeba mě do Koreje vezmou.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

44

Martin Růžička 27

Třinec

41

Milan Gulaš

Plzeň

37

Michal Řepík

Sparta

Góly

23

Matěj Stránský

Třinec

18

David Šťastný

Boleslav

18

Michal Řepík

Sparta

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 35 21 1 5 8 132:80 70
2. Třinec 33 18 4 5 6 113:83 67
3. Ml. Boleslav 34 16 5 5 8 111:81 63
4. Liberec 34 16 4 4 10 102:79 60
5. Plzeň 34 15 4 6 9 109:86 59
6. Hr. Králové 34 17 3 2 12 95:80 59
7. Pardubice 34 14 5 3 12 92:96 55
8. K. Vary 33 14 5 2 12 98:105 54
9. Kometa 33 11 5 4 13 89:92 47
10. Vítkovice 33 9 4 5 15 74:94 40
11. Olomouc 34 10 3 4 17 66:100 40
12. Litvínov 33 7 7 3 16 76:93 38
13. Zlín 34 8 3 2 21 70:109 32
14. Č. Budějovice 34 4 3 6 21 81:130 24
  • Nejčtenější

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Bělorusko přišlo o hokejový šampionát. Kvůli obavám o bezpečnost

Rada Mezinárodní hokejové federace v pondělí oficiálně odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa 2021. Člen...

POHLED: Škoda sešlápla brzdu. Probere tím hokejové bafuňáře?

Její auta tradičně stojí v rozích zimáků, zelené logo s okřídleným šípem nepřehlédnutelně září uprostřed ledu a řada...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda Auto nechce sponzorovat hokejové MS, pokud bude v Bělorusku

Tlaky na změnu pořadatelství letošního mistrovství světa v hokeji dál sílí, vedle prohlášení politiků a sportovních...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Perfektní Huf vynuloval Plzeň, oslabení Berani brali tři body

Na plzeňské střelce umí. V prosinci vychytal Daniel Huf ve vzájemném zápase vítězství 2:1, o měsíc později jim zavřel...

Musíme si sednout a vyříkat si to, burcuje plzeňský útočník Suchý

V utkání si připsal tři střelecké pokusy, ve druhé třetině se v oslabení ocitl sám před gólmanem Danielem Hufem, ale...

Produktivní Říčka: Teď to ladí celé Spartě. Na Kometě tentokrát vyhrajeme

Současná Sparta je zase v pohodě a dokreslují to i statistiky útočníka Roberta Říčky. K výhře nad Českými Budějovicemi...

Olomouc měla dvakrát tolik střel než Kometa. Stačilo to na dva body

Pavel Jekel si stoupnul v extralize do branky hokejového Brna po čtyřech letech. A dlouho to vypadalo, že z...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...