Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Plzeňský Gulaš, hráč září: Problém s migranty chtěli ve Švédsku zamést

  10:59
Narození dcery Elly. Hattrick, jubilejní desátý gól v zápase i třeba desetiminutový trest. Za to všechno se platí do klubové kasy a tohle všechno v září zažil i Milan Gulaš. „Je to hodně drahý měsíc. Kluci si dělají srandu, že jsem si na dres mohl dát značku Gulaš, s.r.o., jako malý sponzor,“ žertuje plzeňský útočník.

Plzeňský Milan Gulaš oslavuje hattrick v utkání proti Pardubicím. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Byl to pro něj výjimečný měsíc, a tak ho MF DNES a iDNES.cz zvolily nejlepším extraligovým hráčem září. „Zažívám hektické, ale šťastné období. Povedl se nám vstup do sezony, do toho se narodila dcera. Hlava je uvolněná, tím pádem i tělo.“

Dcera rozhodla i o tom, že jste se v létě vrátil ze Švédska?
Ano, hodně. Nechci se koukat jenom sám na sebe. Vycítil jsem, že syn už má věk, ve kterém je strašně znát, když babičky a dědečkové chybějí. Když jsem z Plzně před pěti lety odcházel, řekl jsem, že se vrátím sem. Řešil jsem jen, jestli rodné Budějovice postoupí, ale v 31 letech jsem ještě nechtěl hrát první ligu. A vztahy rozhodly – všichni se mě ptali, co se za ty roky v Plzni změnilo, a já říkám, že ze spoluhráčů jsou trenéři a lidi ve vedení. Když jsem odcházel, měl jsem v lajně Jirku Hanzlíka, vlevo Vlasyho (Vlasáka) a na centru Stráču (Straku).

Jste obětavý táta?
Paní mi někdy vyčítá, že bych se mohl starat víc. Ale občas je to v sezoně těžké, zvlášť když se nedaří nebo když je zápasů hodně a tělo je unavené. Kluk je dost aktivní, má hodně koníčků, takže hlava sice někdy nechce, ale dělám to přece pro něj. Bude mu šest, už začal hrát hokej a na tréninky zatím chodí manželka. To mě mrzí, rád bych viděl, jak se zlepšuje. Chybí mi, že to nezažívám. Zápas ještě neměl, ale v sezoně trenéři něco vymyslí. Těším se.

Nejlepší hráč měsíce září

Anketa reporterů MF DNES a iDNES.cz

Čtvrtý ročník ankety MF DNES a iDNES.cz o nejlepšího extraligového hráče měsíce začal velmi těsným vítězstvím útočníka Milana Gulaše z Plzně. Od 16 reportérů, kteří hlasují vždy pro tři hráče (3 body-2-1), získal 23 bodů. Druhý skončil třinecký střelec Tomáš Marcinko (22) a na třetím místě byli Dominik Kubalík z Plzně a chomutovský brankář Ján Laco (oba 21). Celkem v září bodovalo 15 hráčů.

Nechybí mu po čtyřech letech Švédsko?
Chodil do švédské školky a s dětmi to tam umí, takže měl kamarády, kteří za ním chodili, a on se po nich ptá. Zůstalo mu to v paměti.

Švédsko čelí problémům s migrací. Vnímali jste to v Karlstadu?
Měli jsme štěstí, že jsme bydleli za městem u lesa, kde byl absolutní klid. Ale tu temnější stránku stejně spatříte – přijedete do města a problémových lidí vidíte hodně. Když jsme pak přijeli na zápas do Malmö, Stockholmu, Göteborgu, tak to bylo extrémní. Kluci radili, že je lepší vůbec večer nevycházet ven, zvlášť do nějakých čtvrtí, kde to mají uprchlíci ošéfované. Na druhou stranu ta situace Švédy trochu probudila ze sna. Oni rádi pomáhají, jsou pozitivní a sociálně nastavení, mají to v sobě. A teď se jim to trošku vymstilo. Probrali se, když se v dubnu stal ve Stockholmu atentát. Slyšel jsem, že teď ty počty lidí začnou omezovat a dávat si pozor, koho si do země vezmou.

Mluvili jste o situaci se spoluhráči, švédskými přáteli?
Jsou jinačí než my, a tak se snaží být pořád pozitivní. Já se o to zajímal, ale oni o migraci nechtěli mluvit. Nechtěli problém hledat a najít ho. Chtěli to zamést pod koberec. Byl jsem z té reakce překvapený, když jsem se ptal lidí z vedení.

Sám jste si udělal názor?
Všiml jsem si incidentů, které se ani nedostaly do médií. Nechtějí problémy moc ukazovat. I v Karlstadu a Örebru, které bylo hodinu od nás, se staly incidenty, ale oni je nechtěli řešit. Nevím, jak se k tomu budou dál stavět, ale snad vidí, že je to velký problém.

Když už zmiňujeme Karlstad a místní klub Färjestad, vzpomínají tady na Jaroslava Špačka?
Byl tam jeden rok, jenže oni vyhráli titul a k tomu Jarda přidal zlato z Nagana. Měl neskutečnou formu, takže v šatně visí jeho velká fotka, jak drží pohár. Hned jak jsem do kabiny před čtyřmi roky vešel, vyfotil jsem to a fotku mu poslal. Měl z toho radost. Ale fakt na něj vzpomínají hodně, protože to byla mistrovská sezona a těch si váží.

Jenže ani vy jste tam nebyl do počtu. Ze tří plných sezon jste dvakrát vyhrál týmové bodování.
Když přijde cizinec do mančaftu, musí hrát. Kdyby ne, nevydrží. Ale mě kluci vzali perfektně mezi sebe, cítil jsem se tam jako doma, a když to tak je, klape to i na ledě. Jsem na tohle citlivý. Když mám čistou hlavu, vše okolo rodiny klape, tak se daří. Ale třeba v Magnitogorsku, kde jsem byl před Švédskem, jsem to měl naopak. První sezonu jsem tam byl sám, v té druhé jsem se zranil už před začátkem. Měl jsem zlomené zánártní kůstky a pak se to se mnou táhlo. Měsíc jsem nehrál, nemohl posilovat nohy, takže když jsem se vrátil, pochopil jsem, že je konec.

Plzeňský Milan Gulaš slaví branku v utkání s Pardubicemi.
Plzeňský Milan Gulaš se snaží obelstít Vladislava Boyka z Pardubic.

Jenže právě kvůli angažmá v Rusku jste nezažil mistrovskou tečku v Plzni. Před play-off jste odešel. Jak moc se to ve vás pralo?
Byl to první rok, kdy probíhaly nějaké námluvy, a já tušil, že bych mohl odejít. Rozhodovalo se, že půjdu já, nebo Honza Kovář. Oběma nám to lepilo, jako tým jsme hráli perfektně a volba nakonec padla na mě. Těšil jsem se. Vždycky byl můj cíl dostat se ven, kouknout se, jak to tam funguje, nabrat zkušenosti a zajistit rodinu. Jenže jsme brzy vypadli s Ufou, a tak jsem už byl doma, když kluci zvedali pohár. Byly to smíšené pocity, ale razím heslo: Co se má stát, stane se.

Fandil jste?
Bylo to dost intenzivní. Sezona byla od začátku až do konce fenomenální. Hráli jsme skvělý hokej a já cítil, že je to můj nejlepší rok. Fantazie pak byla dovršená, když dal Stráča rozhodující gól ve Zlíně.

Teď se o Plzni mluví znovu jako o černém koni a už září, kdy jste nasázeli dvě desítky, ukázalo, jakou útočnou sílu máte.
Jsem moc rád, že nám to klape a střílí. Kluci neměli minulý rok dobrý start, pak se v tom babrali celou sezonu. Vím, jak to ovlivní tým, když je nálada špatná. I proto jsme se hodně tvrdě připravovali na začátek – fakt jsme makali. Jsem jenom rád, že se to promítlo na ledě. Můžeme si v sobě vybudovat vnitřní sílu, že když plníme pokyny trenérů, vyplácí se to. Jen škoda, že víc gólů nepadá i venku.

Všiml jsem si, že vaše manželka Veronika je fotografka. Jak se jí stala?
Jednou si řekla, že by ráda fotila. Má kamarádky, které taky fotí. Zkusila to a chytilo ji to. Docela jí to jde a platí to jako v každé jiné práci – když vás to baví, je to pak radost.

Mimochodem, to je oblíbená práce u manželek hokejistů. Fotografuje žena Lukáše Mensatora i Marka Tomici. Fotí vás často?
Snaží se mě přemluvit, jenže já se nerad fotím, protože si na fotkách připadám hodně škaredej. Ale malého uplácí dobrotami, aby se nechal. Manželka je aktivní člověk a nedokážu si představit, že by byla zalezlá doma. Takže pořád vymýšlí nějaké věci, které by mohla dělat a skloubit s dětmi. Tohle je pro ni skvělý džob. Je pánem svého času, a když potřebuje odjet, hlídám. Jsem rád, že našla věc, která ji baví, a ještě si vydělá nějaký peníz.

Hodně lidí zajímá vaše příjmení. Užil jste si s ním hodně?
Jasně! Zvykl jsem si na Segedína, Guláš – to je klasika. A guláš s knedlíčkem miluji. Tedy vařit ho neumím, jsem jen klasický příjemce. A co se týče jména, tak se mi nejvíc líbí Robert Záruba, který s tím má velký problém. Dělám si z něj legraci – asi už je někdy hodně naštvaný – že se mu pletou Michal Gulaši (obránce Brna) a Milan Gulaš. Začínáme skoro stejně. Teď jsem v úterý koukal na zápas Komety se Spartou a zase jsem slyšel, jak říká Michala Gulaše.

Ale asi není sám, kdo si vás dva plete. Vím, že...
... no jo, občas vyběhne v bulváru něco na titulce. Je tam nějaká modelka, k tomu omylem moje fotka a najednou volají babičky, proč jsem se rozvedl s manželkou. A já to musím řešit. Úsměvné.

Milan Gulaš na plzeňském tréninku

Já jen připomenu, že Michal Gulaši žije s modelkou Vlaďkou Erbovou.
On je ročník ’86 a já ’85. Před 13 lety jsme byli oba na turnaji dvacítek a Lojza Hadamczik vůbec chudák nevěděl, který z nás je kdo. Mně říkal Michale, jemu Milane. Maglajz. Pak už jsme se nikde nepotkali, což je jediné štěstí pro lidi, kteří ty kluby řídí. Vlastně se moc neznáme, i když o sobě díky jménu víme dost.

Zmínil jste reprezentaci. Přijde mi, že jste poctivý „objížděč“ Euro Hockey Tour...
... to jste řekl krásně...

... jenže na mistrovství světa to nikdy nevyšlo. Proč?
Asi jsem na to nikdy neměl a trenéři se vždycky rozhodli dát šanci někomu jinému. Dělal jsem první poslední, abych se ukázal v nejlepším světle, ale nikdy to nevyšlo. Byl jsem tam sice jako náhradník v letech 2010 a 2014, jenže ze šampionátu jsem odjížděl dřív. Jindy jsem skončil v kempech. Asi na to nemám štěstí, ale já jsem rád i za tu zkušenost, že jsem mohl odehrát 40 zápasů. Teď už si vůbec nepřipouštím, jestli by mě vzali. Dřív jsem to dělal, ale jen to naruší přípravy na zápasy. Já hraju pro tým, pro diváky. Mám rád emoce ve hře. Aby to bavilo je i mě. Otázky na reprezentaci už kolem mě lítají, ale chci to vypudit z hlavy. Kouč Jandač má totiž plno možností!

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Skvělý Palát rozhodl páté finále, za Tampu se trefil i obránce Rutta

Hokejisté Colorada v pátek nedokázali proměnit výhodu domácího ledu a nevyužili první mečbol k zisku Stanley Cupu....

Colorado udolalo Tampu, zisk Stanley Cupu slaví i brankář Francouz

Hokejisté Colorada přerušili kralování celku Tampa Bay a slaví svůj třetí Stanley Cup v klubové historii. Stalo se tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poškodili sudí Tampu? Zápas neměl skončit, láme mi to srdce, žehral trenér

Než začal mluvit, chvíli to trvalo. Cloumaly s ním emoce, vypadal zdrceně. Jon Cooper, trenér hokejové Tampy, nesl...

Colorado uspělo v prodloužení a je krok od zisku Stanley Cupu

Gól navrátilce z marodky Nazema Kadriho ze 73. minuty rozhodl prodlužovaný čtvrtý duel finálové série play off hokejové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drhl zadkem o led, táta ho koupil za milion. Francouzova cesta ke slávě

Premium Asi nenajdete moc Čechů, kteří k hokejové slávě museli překonat tolik nástrah. Vždyť i sám Pavel Francouz po pomazlení...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Vítkovice ulovily slovenského beka Grmana. Umí přitvrdit i rozehrát, říká Holaň

Po ofenzivní posile v podobě příchodu amerického kanonýra Petera Muellera oznámil hokejový klub Vítkovice Ridera i...

Atraktivní posila pro boleslavské hokejisty. Přichází švédský útočník Aberg

Hokejisty extraligové Mladé Boleslavi posílí švédský útočník Pontus Aberg, který si v roce 2017 zahrál s Nashvillem...

Kometa přichází o dalšího klíčového hráče, Krištof míří do Vladivostoku

Hokejistům Komety Brno hrozí, že během několika dnů přijdou o dalšího klíčového hráče. Po střelci Peteru Muellerovi,...

Další posila do obrany. Po Hrbasovi přivádí Kometa i reprezentanta Ščotku

Brněnské hokejisty posílí reprezentační obránce Jan Ščotka. Šestadvacetiletý bek se do extraligy vrací po roce, který...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...