Hokej diváky netáhne. Co se děje?

  2:00
Praha - Hokejová extraliga prožívá sezonu plnou změn. Úpravy v pravidlech měly směřovat hlavně k tomu, aby hokej byl zajímavější a přilákal víc lidí do hledišť. To se neděje. Kde je problém? Branek přece padá víc. Zápasy už tolik nepřipomínají zápas sumó. Šikovní hráči se víc prosazují. Přesto se diváci na stadiony nehrnou.
Slavia, diváci

Slavia, diváci - Pět minut před koncem první třetiny utkání hokejové extraligy Slavia - Třinec opustila na protest proti vysokým cenám lístků valná část fanoušků hlediště. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

Občas se ozvou hlasy, že novými pravidly a přísnějším posuzováním nedovolených zákroků hra utrpěla.

"Ztratila spád," řekl karlovarský gólman Lukáš Mensator.

Ale nedá se tvrdit, že by to diváky vyloženě odradilo. Neubývají průběžně.

V menším počtu chodí od začátku.

Velmi slušné jsou už tradičně návštěvy v Pardubicích, Plzni nebo třeba Vsetíně. Jinde vytvářejí hokejové podívané chabou kulisu poloprázdné ochozy. V pražské Sazka Areně se po dvou domácích zápasech Slavie diváci snad už musí znát. Aspoň se nebojí.

"Klub jako Slavia by si zasloužil vyprodat aspoň spodní patro," míní Alena Kalinová, předsedkyně fanklubu. Jeho členové mohou využít slevy na vstupném. Právě nejvěrnější příznivci Slavie však při úterním utkání s Třincem protestovali proti cenové politice klubu.

V 15. minutě dokonce na chvíli opustili svůj sektor a zmizeli z hlediště. "Nelíbí se nám ceny za další místa. Za měsíc se hraje zápasů několik, lidi si rozmyslí, jestli jít na hokej," tvrdí Alena Kalinová, předsedkyně fanklubu hokejové Slavie.

Proč lidé (ne)chodí

Rozpis zápasů Hraje se třikrát týdně. Návštěvy zápasů stojí víc času a peněz.

Osobnosti
Chodí se i na jména. Potrvá, než si zvykneme na nová.

Soupeři Při zhuštěném programu si diváci víc vybírají, na koho půjdou.
Termíny Česká extraliga začala jako jedna z prvních v Evropě.

Počasí Poslední teplé dny lákají víc než mužstvo z konce tabulky.

Lístky na hokej

Nejdražší Sazka Arena, Praha. Za běžný zápas Slavie dáte od 140 do 490 korun. Na Pardubice od 170 do 590 korun, na derby se Spartou 195 až 685.

Nejlevnější ČEZ Arena, Vítkovice. Na tribunu zlevnil na 80 korun. K sezení za brankami 50. Ve Vsetíně a na Spartě přijde vstupenka k stání na 40 korun. Na Slavii mohou děti do 130 cm za 20 korun.

Nejžádanější ČEZ Arena, Pardubice. Lidé chodí, přesto se čtyři roky nezdražovalo.

Jdete s rodinou na extraligu? Za 1300 korun!

P r a h a (rob) - Mohl by za to být týdenní nákup, plná nádrž benzinu či čtvrtletní příspěvky na synův sportovní kroužek. Anebo taky můžete vzít 1300 korun a vyrazit v neděli s manželkou a dvěma dětmi do Sazka Areny na hokejový zápas mezi Slavií a Vsetínem.

Pěkně drahý špás, že? Jenže nejde o omyl, skutečně se kvůli "obyčejnému" utkání ligy v Praze pořádně prohnete. Počítejme společně: vstupenky na hlavní tribunu stojí 250 korun (pro děti nad 130 cm), parkování máte za stovku, a když o přestávce dětem koupíte dva párky v rohlíku, colu a sobě pivo, jste o 1300 korun lehčí.

A k tomu vás ani hokej nemusí nadchnout, při vší ústě Vsetín není příliš atraktivní soupeř. "I já bych šel radši s rodinou do zoo," říká dokonce i obchodní ředitel klubu Ladislav Blažek. "Ale je tu spousta jiných, kvalitních utkání a za kvalitu se platí." Jenže ta jsou ještě dražší. Třeba derby se Spartou by modelovou rodinu vyšlo na 1700 korun.

Vedení Slavie se po úterních protestech fanoušků bude cenami lístků zabývat. "Musíme to probrat. Na druhou stranu Sazka je nejmodernější a nejkomfortnější aréna v republice. A Slavia byla třikrát za poslední čtyři roky ve finále. Máme co nabídnout," říká Blažek.

Jen pro srovnání: když čtyřčlenná rodina vyrazí na hokej v Ostravě a dá si o přestávce stejné menu, zaplatí 400 korun.

Vstupné na domácí zápasy Slavie proti předchozí sezoně zdražilo. Sazka Arenu provozuje Betsport, dceřiná společnost Sazky. Vstupné je však zcela v kompetenci klubu.

Derby za sedm stovek

Největší nárůst nastal u atraktivních soubojů s Pardubicemi a Spartou. Blížící se pražské derby nebude lidovou zábavou: vstupenky mají podle místa stát od 195 do 685 korun. Lístky na příštího soupeře ze Vsetína se pohybují v rozmezí od 135 do 405 korun. Extraliga se ovšem hraje třikrát týdně. Během září má Slavia na programu čtyři domácí zápasy.

Z nich jen derby se Spartou patří v poslední době mezi divácky velmi atraktivní. "Lidi pořád mohou přijet na zápas metrem zdarma. Ale raději by si dopravu zaplatili a koupili lacinější lístek," je přesvědčena Kalinová.

Podle obchodního manažera klubu Ladislava Blažka není Slavia ve ztrátě při návštěvě tří tisíc diváků.

Na Karlovy Vary ani Třinec ani taková návštěva do haly s kapacitou 18 000 lidí nepřišla. "Obávám se, že na Vsetín to bude ještě slabší. Kdyby se lístek dal řekněme za stovku, byla by to aspoň snaha fanoušky přilákat," dodává šéfka fanklubu Slavie.

Liberecký klub láká na hokejová střetnutí fanoušky i v německé Žitavě těsně za hranicemi. Tým ovšem v úvodu sezony nehraje tak dobře. A krásná nová aréna se po roce už také možná trochu okoukala. Návštěvy se pohybují kolem tří tisícovek.

To je méně než loni. "Počasí je zatím proti nám," zoufá si manažer Ctibor Jech. "Začnou chodit, až napadne sníh," pravil redaktor regionální rozhlasové stanice při úterním zápase v Kladně, které rozstřílelo v tu dobu neporažený Zlín.

Nepsané pravidlo říká, že skutečná forma mužstva se projevuje až někdy kolem Vánoc. Jako by si to vzali k srdci fanoušci. A čekali, až nastane pravá chvíle. Ve Znojmě to je vinobraní. "Jakmile se sklidí a víno je ve sklepech, začnou lidi chodit víc," potvrzuje obchodní manažer Roman Kaňkovský.

Až na výjimky je ovšem pokles celoplošným úkazem. "Soutěž začíná moc brzy. A brzy končí. Ještě není konec září a už hrajeme třetí týden," myslí si Kaňkovský.

Česká nejvyšší soutěž začala mezi prvními. Ve Švýcarsku či Skandinávii zahájili nejméně o týden později. Ve Švédsku hrají v prvních měsících víc doma venkovské kluby. Do větších měst se Elitserien přestěhuje trvaleji až během zimy.

V Kladně přitáhne diváky na stadion zřejmě jen Jaromír Jágr. Plno tam měli naposledy během předloňské výluky NHL. Jakmile Jágr odjel, návštěvy prudce klesly.

Levnější než divadlo

Letos sledoval Jágr úvodní zápasy jako divák. Po jeho odletu začalo mužstvo hrát skvěle. Na návštěvách se to však neprojevuje. Hala navíc patří k nejhorším v republice. V Kladně chtějí stavět jinou.

Na novou arénu čekají také Karlovy Vary. Současné se říká Plecharéna. Při loňské sněhové nadílce byl klub nucen halu na čtyři dny zavřít. Hrozilo, že se propadne střecha. Dírami už sice nefouká, ale v zimě na stadionu mrzne.

Ve Vítkovicích před sezonou zlevnili. V extralize jsou nejlacinější. Na tribunu stojí vstupenky 80 korun místo dosavadní stovky. Do sektorů za brankami je to o 50 korun.

Pro srovnání: lístek do Národního divadla moravskoslezského stojí v průměru 150 korun, do kina Cinestar 130. Vítkovická ČEZ Aréna se však během nepovedeného vstupu do soutěže plnila sotva z poloviny.

Pro lidi z Třince a okolí představuje hokej vlastně jedinou zábavu. "Zaznamenali jsme, že den po vyhraném zápase jsou v železárnách lepší pracovní výsledky," řekl už v minulé sezoně jeden z šéfů klubu, Evžen Delong.

Jak se loví diváci? Na pizzu i na vlak zdarma

P r a h a (rob) - Vjedné pražské pizzerii měli včera pořádný frmol, přišlo téměř o tisícovku víc zákazníků než v jiné dny. Důvod? Vítězství sparťanských hokejistů nad Pardubicemi 6:1. Zní to podivně, ale je to tak. Majitel restaurace a jeden ze sponzorů klubu Jiří Borský totiž před sezonou vyhlásil: "Když dá Sparta doma šest gólů, zvu všechny diváky na pizzu zdarma." A po úterní extraligové výhře musel začít trochu riskantní výzvu plnit, vždyť na zápas dorazilo 5526 diváků.

"Nebojte, nezkrachuju. Loni dala Sparta šest gólů doma třikrát, podobné to bude i letos. Navíc ne každý, kdo byl na stadionu, si pro pizzu přijde. Očekávám tak tisíc lidí."

Sparťanská pizza, úspěšný recept od Rangers z NHL

Byť jde o marketingový tah, který Borský okoukal od zámořského klubu New York Rangers, je to jeden ze skvělých způsobů, jak fanoušky přitáhnout do hlediště.

Vůbec pražská Sparta je, co se týče akcí a zázemí pro diváky, z českých klubů zřejmě nejdál. Nedávno třeba zřídila dětský koutek, kde otcové, kteří si chtějí v klidu vychutnat hokej, mohou "odložit" své ratolesti. Navíc nejlevnější vstupenky stojí 40 korun – to je velmi přijatelná cena.

Obdobně se snaží i v Českých Budějovicích. Když v sobotu tým hrál se Slavií a zápas dávali v televizi, bylo vstupné za polovinu. Každý divák dostal pivo zdarma, v tombole mohl získat televizi, DVD přehrávač nebo na víkend luxusní auto zdarma. Už pravidelně se tu dá o přestávce vyhrát sekačka za třináct tisíc.
Vedení spolupracuje i s fanoušky, během loňského play-off jim zajistilo několik vagonů na cestu do Prahy.

Z Pardubic jezdí na hokej Dynamoexpres

Speciální vlak Dynamoexpres, který fanoušky doveze na utkání se Slavií, zase pro své fandy zdarma vypraví klub z Pardubic. "Na Slavii je abnormálně vysoké vstupné a chceme jim touto cestou ulehčit," říká manažer Zbyněk Kusý.

Zadarmo se pardubičtí "kotelníci" dostanou i jinde po republice, klub totiž na každý zápas venku objednává jeden autobus. I díky tomu má tým stálou podporu.

V Litvínově pomáhají i hráči. Olympijský vítěz Jiří Šlégr po utkání s Libercem jezdil na rolbě. "Chtěl jsem tady nastartovat atmosféru od začátku sezony," řekl.

Blízko k hráčům mají fanoušci ve Zlíně. Před začátkem sezony je vedení pozvalo na tiskovou konferenci do kasina, kde se s hokejisty mohli setkat. "Není špatné, aby byli svědky takových věcí, aby to věděli z první ruky. Je to forma sbližování," tvrdí tiskový mluvčí klubu Přemysl Vícha.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Pardubice
0:0
Třinec
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

9. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Sparta – Třinec 2:3P. Historický obrat posílá hosty do finále, hrálo se 122 minut

13. dubna 2024  12:25,  aktualizováno  20:15

Extraliga se dočkala bájného obratu. Hokejisté Třince otočili sedmé semifinále se Spartou a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Sparta 2:1. Sekunda od prohry, domácí zázračně vybojovali sedmý zápas

11. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:17

O první branku se oba semifináloví soupeři přetahovali až do třetí části. Vstřelila ji sice Sparta,...

Sparta - Třinec 2:3. Série se vrací do Slezska, domácí stíhací jízdu nedotáhli

9. dubna 2024  18:20,  aktualizováno  22:27

Hokejisté Sparty nevyužili ani druhý mečbol na postup do finále. Po nevydařené úvodní třetině...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čas 59:59,8. Základní hokejová poučka: O Třinci nikdy nepochybujte!

12. dubna 2024  8:57

Že jsou přestárlí? Že už nejsou tak silní? Ale kdeže. Hokejisté Třince zase utišili všechny kritiky...

Zase nic, další neúspěch. Sparta na titul pořád čeká, změny ale asi nepřijdou

15. dubna 2024  14:05

Mnozí ji favorizovali na titul. Taky průběh play off vypadal pro Spartu slibně, prvních sedm utkání...

S Jágrem na Vsetín. Kdo trénoval, bude v baráži hrát, oznámil Vejvoda

15. dubna 2024  13:46

S Jaromírem Jágrem, či bez něj? I hráči Vsetína se na hokejovou modlu v extraligové baráži těší a...

Hovorkův postup do NHL mě hřeje, říká šéf budějovického hokeje Bednařík

15. dubna 2024  12:56

Čtrnácté místo, třetí, pak třinácté a naposledy šesté. Budějovičtí hokejisté po návratu do...

Kapitánka hokejistek: Smutek odezní, trenérka nás povzbudila. A za rok doma!

15. dubna 2024  12:46

Sklesle stály na modré čáře. Svěšené hlavy, smutné pohledy. České hokejistky byly z neúspěchu v...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...