Hokej diváky netáhne. Co se děje?

  2:00
Praha - Hokejová extraliga prožívá sezonu plnou změn. Úpravy v pravidlech měly směřovat hlavně k tomu, aby hokej byl zajímavější a přilákal víc lidí do hledišť. To se neděje. Kde je problém? Branek přece padá víc. Zápasy už tolik nepřipomínají zápas sumó. Šikovní hráči se víc prosazují. Přesto se diváci na stadiony nehrnou.
Slavia, diváci

Slavia, diváci - Pět minut před koncem první třetiny utkání hokejové extraligy Slavia - Třinec opustila na protest proti vysokým cenám lístků valná část fanoušků hlediště. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

Občas se ozvou hlasy, že novými pravidly a přísnějším posuzováním nedovolených zákroků hra utrpěla.

"Ztratila spád," řekl karlovarský gólman Lukáš Mensator.

Ale nedá se tvrdit, že by to diváky vyloženě odradilo. Neubývají průběžně.

V menším počtu chodí od začátku.

Velmi slušné jsou už tradičně návštěvy v Pardubicích, Plzni nebo třeba Vsetíně. Jinde vytvářejí hokejové podívané chabou kulisu poloprázdné ochozy. V pražské Sazka Areně se po dvou domácích zápasech Slavie diváci snad už musí znát. Aspoň se nebojí.

"Klub jako Slavia by si zasloužil vyprodat aspoň spodní patro," míní Alena Kalinová, předsedkyně fanklubu. Jeho členové mohou využít slevy na vstupném. Právě nejvěrnější příznivci Slavie však při úterním utkání s Třincem protestovali proti cenové politice klubu.

V 15. minutě dokonce na chvíli opustili svůj sektor a zmizeli z hlediště. "Nelíbí se nám ceny za další místa. Za měsíc se hraje zápasů několik, lidi si rozmyslí, jestli jít na hokej," tvrdí Alena Kalinová, předsedkyně fanklubu hokejové Slavie.

Proč lidé (ne)chodí

Rozpis zápasů Hraje se třikrát týdně. Návštěvy zápasů stojí víc času a peněz.

Osobnosti
Chodí se i na jména. Potrvá, než si zvykneme na nová.

Soupeři Při zhuštěném programu si diváci víc vybírají, na koho půjdou.
Termíny Česká extraliga začala jako jedna z prvních v Evropě.

Počasí Poslední teplé dny lákají víc než mužstvo z konce tabulky.

Lístky na hokej

Nejdražší Sazka Arena, Praha. Za běžný zápas Slavie dáte od 140 do 490 korun. Na Pardubice od 170 do 590 korun, na derby se Spartou 195 až 685.

Nejlevnější ČEZ Arena, Vítkovice. Na tribunu zlevnil na 80 korun. K sezení za brankami 50. Ve Vsetíně a na Spartě přijde vstupenka k stání na 40 korun. Na Slavii mohou děti do 130 cm za 20 korun.

Nejžádanější ČEZ Arena, Pardubice. Lidé chodí, přesto se čtyři roky nezdražovalo.

Jdete s rodinou na extraligu? Za 1300 korun!

P r a h a (rob) - Mohl by za to být týdenní nákup, plná nádrž benzinu či čtvrtletní příspěvky na synův sportovní kroužek. Anebo taky můžete vzít 1300 korun a vyrazit v neděli s manželkou a dvěma dětmi do Sazka Areny na hokejový zápas mezi Slavií a Vsetínem.

Pěkně drahý špás, že? Jenže nejde o omyl, skutečně se kvůli "obyčejnému" utkání ligy v Praze pořádně prohnete. Počítejme společně: vstupenky na hlavní tribunu stojí 250 korun (pro děti nad 130 cm), parkování máte za stovku, a když o přestávce dětem koupíte dva párky v rohlíku, colu a sobě pivo, jste o 1300 korun lehčí.

A k tomu vás ani hokej nemusí nadchnout, při vší ústě Vsetín není příliš atraktivní soupeř. "I já bych šel radši s rodinou do zoo," říká dokonce i obchodní ředitel klubu Ladislav Blažek. "Ale je tu spousta jiných, kvalitních utkání a za kvalitu se platí." Jenže ta jsou ještě dražší. Třeba derby se Spartou by modelovou rodinu vyšlo na 1700 korun.

Vedení Slavie se po úterních protestech fanoušků bude cenami lístků zabývat. "Musíme to probrat. Na druhou stranu Sazka je nejmodernější a nejkomfortnější aréna v republice. A Slavia byla třikrát za poslední čtyři roky ve finále. Máme co nabídnout," říká Blažek.

Jen pro srovnání: když čtyřčlenná rodina vyrazí na hokej v Ostravě a dá si o přestávce stejné menu, zaplatí 400 korun.

Vstupné na domácí zápasy Slavie proti předchozí sezoně zdražilo. Sazka Arenu provozuje Betsport, dceřiná společnost Sazky. Vstupné je však zcela v kompetenci klubu.

Derby za sedm stovek

Největší nárůst nastal u atraktivních soubojů s Pardubicemi a Spartou. Blížící se pražské derby nebude lidovou zábavou: vstupenky mají podle místa stát od 195 do 685 korun. Lístky na příštího soupeře ze Vsetína se pohybují v rozmezí od 135 do 405 korun. Extraliga se ovšem hraje třikrát týdně. Během září má Slavia na programu čtyři domácí zápasy.

Z nich jen derby se Spartou patří v poslední době mezi divácky velmi atraktivní. "Lidi pořád mohou přijet na zápas metrem zdarma. Ale raději by si dopravu zaplatili a koupili lacinější lístek," je přesvědčena Kalinová.

Podle obchodního manažera klubu Ladislava Blažka není Slavia ve ztrátě při návštěvě tří tisíc diváků.

Na Karlovy Vary ani Třinec ani taková návštěva do haly s kapacitou 18 000 lidí nepřišla. "Obávám se, že na Vsetín to bude ještě slabší. Kdyby se lístek dal řekněme za stovku, byla by to aspoň snaha fanoušky přilákat," dodává šéfka fanklubu Slavie.

Liberecký klub láká na hokejová střetnutí fanoušky i v německé Žitavě těsně za hranicemi. Tým ovšem v úvodu sezony nehraje tak dobře. A krásná nová aréna se po roce už také možná trochu okoukala. Návštěvy se pohybují kolem tří tisícovek.

To je méně než loni. "Počasí je zatím proti nám," zoufá si manažer Ctibor Jech. "Začnou chodit, až napadne sníh," pravil redaktor regionální rozhlasové stanice při úterním zápase v Kladně, které rozstřílelo v tu dobu neporažený Zlín.

Nepsané pravidlo říká, že skutečná forma mužstva se projevuje až někdy kolem Vánoc. Jako by si to vzali k srdci fanoušci. A čekali, až nastane pravá chvíle. Ve Znojmě to je vinobraní. "Jakmile se sklidí a víno je ve sklepech, začnou lidi chodit víc," potvrzuje obchodní manažer Roman Kaňkovský.

Až na výjimky je ovšem pokles celoplošným úkazem. "Soutěž začíná moc brzy. A brzy končí. Ještě není konec září a už hrajeme třetí týden," myslí si Kaňkovský.

Česká nejvyšší soutěž začala mezi prvními. Ve Švýcarsku či Skandinávii zahájili nejméně o týden později. Ve Švédsku hrají v prvních měsících víc doma venkovské kluby. Do větších měst se Elitserien přestěhuje trvaleji až během zimy.

V Kladně přitáhne diváky na stadion zřejmě jen Jaromír Jágr. Plno tam měli naposledy během předloňské výluky NHL. Jakmile Jágr odjel, návštěvy prudce klesly.

Levnější než divadlo

Letos sledoval Jágr úvodní zápasy jako divák. Po jeho odletu začalo mužstvo hrát skvěle. Na návštěvách se to však neprojevuje. Hala navíc patří k nejhorším v republice. V Kladně chtějí stavět jinou.

Na novou arénu čekají také Karlovy Vary. Současné se říká Plecharéna. Při loňské sněhové nadílce byl klub nucen halu na čtyři dny zavřít. Hrozilo, že se propadne střecha. Dírami už sice nefouká, ale v zimě na stadionu mrzne.

Ve Vítkovicích před sezonou zlevnili. V extralize jsou nejlacinější. Na tribunu stojí vstupenky 80 korun místo dosavadní stovky. Do sektorů za brankami je to o 50 korun.

Pro srovnání: lístek do Národního divadla moravskoslezského stojí v průměru 150 korun, do kina Cinestar 130. Vítkovická ČEZ Aréna se však během nepovedeného vstupu do soutěže plnila sotva z poloviny.

Pro lidi z Třince a okolí představuje hokej vlastně jedinou zábavu. "Zaznamenali jsme, že den po vyhraném zápase jsou v železárnách lepší pracovní výsledky," řekl už v minulé sezoně jeden z šéfů klubu, Evžen Delong.

Jak se loví diváci? Na pizzu i na vlak zdarma

P r a h a (rob) - Vjedné pražské pizzerii měli včera pořádný frmol, přišlo téměř o tisícovku víc zákazníků než v jiné dny. Důvod? Vítězství sparťanských hokejistů nad Pardubicemi 6:1. Zní to podivně, ale je to tak. Majitel restaurace a jeden ze sponzorů klubu Jiří Borský totiž před sezonou vyhlásil: "Když dá Sparta doma šest gólů, zvu všechny diváky na pizzu zdarma." A po úterní extraligové výhře musel začít trochu riskantní výzvu plnit, vždyť na zápas dorazilo 5526 diváků.

"Nebojte, nezkrachuju. Loni dala Sparta šest gólů doma třikrát, podobné to bude i letos. Navíc ne každý, kdo byl na stadionu, si pro pizzu přijde. Očekávám tak tisíc lidí."

Sparťanská pizza, úspěšný recept od Rangers z NHL

Byť jde o marketingový tah, který Borský okoukal od zámořského klubu New York Rangers, je to jeden ze skvělých způsobů, jak fanoušky přitáhnout do hlediště.

Vůbec pražská Sparta je, co se týče akcí a zázemí pro diváky, z českých klubů zřejmě nejdál. Nedávno třeba zřídila dětský koutek, kde otcové, kteří si chtějí v klidu vychutnat hokej, mohou "odložit" své ratolesti. Navíc nejlevnější vstupenky stojí 40 korun – to je velmi přijatelná cena.

Obdobně se snaží i v Českých Budějovicích. Když v sobotu tým hrál se Slavií a zápas dávali v televizi, bylo vstupné za polovinu. Každý divák dostal pivo zdarma, v tombole mohl získat televizi, DVD přehrávač nebo na víkend luxusní auto zdarma. Už pravidelně se tu dá o přestávce vyhrát sekačka za třináct tisíc.
Vedení spolupracuje i s fanoušky, během loňského play-off jim zajistilo několik vagonů na cestu do Prahy.

Z Pardubic jezdí na hokej Dynamoexpres

Speciální vlak Dynamoexpres, který fanoušky doveze na utkání se Slavií, zase pro své fandy zdarma vypraví klub z Pardubic. "Na Slavii je abnormálně vysoké vstupné a chceme jim touto cestou ulehčit," říká manažer Zbyněk Kusý.

Zadarmo se pardubičtí "kotelníci" dostanou i jinde po republice, klub totiž na každý zápas venku objednává jeden autobus. I díky tomu má tým stálou podporu.

V Litvínově pomáhají i hráči. Olympijský vítěz Jiří Šlégr po utkání s Libercem jezdil na rolbě. "Chtěl jsem tady nastartovat atmosféru od začátku sezony," řekl.

Blízko k hráčům mají fanoušci ve Zlíně. Před začátkem sezony je vedení pozvalo na tiskovou konferenci do kasina, kde se s hokejisty mohli setkat. "Není špatné, aby byli svědky takových věcí, aby to věděli z první ruky. Je to forma sbližování," tvrdí tiskový mluvčí klubu Přemysl Vícha.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1.HC Dynamo PardubicePardubice 52 33 8 6 5 203:115 121
2.HC Sparta PrahaSparta 52 32 6 3 11 172:119 111
3.HC Oceláři TřinecTřinec 52 25 9 6 12 172:132 99
4.HC Kometa BrnoKometa 52 21 9 5 17 160:139 86
5.HC Verva LitvínovLitvínov 52 23 5 4 20 163:165 83
6.Banes Motor České BudějoviceČ. Budějovice 52 23 2 10 17 147:149 83
7.Bílí Tygři LiberecLiberec 52 24 3 4 21 174:165 82
8.Mountfield Hradec KrálovéHr. Králové 52 16 8 11 17 135:137 75
9.HC Vítkovice RideraVítkovice 52 18 5 8 21 132:138 72
10.HC OlomoucOlomouc 52 16 7 6 23 123:155 68
11.HC Energie Karlovy VaryK. Vary 52 14 8 3 27 128:146 61
12.HC Škoda PlzeňPlzeň 52 14 6 4 28 130:155 58
13.BK Mladá BoleslavMl. Boleslav 52 12 6 6 28 106:154 54
14.Rytíři KladnoKladno 52 7 4 10 31 120:196 39

1. až 4. tým postupuje do play-off, 5. až 12. tým bude bojovat v předkole play-off a 14. tým jde do baráže.

  • Nejčtenější

Natočil běsnícího tátu, video obletělo svět. Zasloužil bych přes držku, říká

1. března 2024  15:15

Exkluzivně Před deseti lety klukovina teenagera z Klášterce nad Ohří obletěla svět a vyjadřovaly se k ní i...

Sundej to, srabe! Fotka zkrvaveného gólmana, důkaz zlomu hokejových dějin

28. února 2024

Seriál „Kdybyste vyskočil z letadla bez padáku, stal byste se hrdinou? Ne, já myslím, že byste se zachoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta řádila, rekord pro Pardubice. Třinec zaváhal, Kometa zůstává čtvrtá

25. února 2024  19:51,  aktualizováno  20:13

Hokejová extraliga pokračovala kompletním devětačtyřicátým kolem. Pardubice vyhrály v Mladé...

Kometa drží 4. místo, ale ne definitivně. Vary uhrály předkolo, lídr srovnal rekord

1. března 2024  17:20,  aktualizováno  22:03

Hokejová extraliga už po 51. kole zná všechny účastníky vyřazovacích bojů, klání o čtvrté místo ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jeřábkovi operovali otevřenou zlomeninu. Neútočme na jednu osobu, žádá z nemocnice

1. března 2024  21:49,  aktualizováno  2.3 17:06

Třinecké hokejisty v pátečním souboji s Pardubicemi nemrzela ztráta tříbrankového vedení a jednoho...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Vejmelka slavil s Arizonou výhru na ledě Washingtonu

3. března 2024  21:50,  aktualizováno  22:01

Aktualizujeme V úvodním nedělním zápase hokejové NHL Arizona dobyla 5:2 led Washingtonu. Celkově 24 zákroky k...

Plzeň chce zlomit prokletí předkola. Musíme se probudit, velí kapitán Schleiss

3. března 2024  21:23

Z hrůzostrašného večera nakonec ve třetí třetině udělali vcelku důstojnou tečku. Třemi góly...

Nejen o překonaném rekordu. Vítězství v základní části se podceňuje, míní Sedlák

3. března 2024  21:05

Nové bodové maximum (121) v historii základní části, nejlepší útok i obrana. Hokejisté Pardubic...

Repríza semifinále už v předkole. Litvínov vyzve Plzeň, Liberec čeká Olomouc

3. března 2024  20:42

Po téměř šesti měsících skončila základní část hokejové extraligy. Repríza loňského semifinále mezi...

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...