Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Bílé rukavice docházejí, ale Pucher září dál. Čeká ho tisící zápas

  7:57
Příští týden se Peter Pucher dočká 1 000. zápasu v nejvyšších hokejových soutěžích. A kde jinde by ten milník měl přijít, než ve Znojmě, jehož je už roky ikonou.

Peter Pucher v dresu Znojma v utkání proti Linci. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Pod stropem znojemského zimního stadionu je zatím prázdno. Žádný vyřazený dres, jehož číslo by pro všechny ostatní bylo zapovězeno. Peter Pucher mrkne ke střeše a celý rozesmátý řekne: „Nemůže tam nic viset, protože já ještě hraju.“

Teď ale vážněji: Komu jinému by tady měli vzdát hold než slovenskému útočníkovi, který tu v extraligových časech řádil s „dvojčetem“ Markem Uramem, až hlediště přijalo slovenštinu za úřední jazyk.

A který je Orlem i teď – v 41 letech, kdy Znojmo místo Česka rajzuje po Rakousku, Maďarsku či Slovinsku v EBEL lize. I Pucher to ví, ale odvětí: „Byla by to nádhera, ale já bych chtěl, aby tam ještě chvíli nevisel.“ To, proto že ač před 17 lety hrál na olympiádě v Naganu, tak podobně jako Jaromír Jágr nekončí. Má formu a taky 18letého syna, se kterým by se rád potkal v týmu.

Podaří se to?
Bylo by to krásné. Ale já musím vydržet a on musí mít výkonnost. Nechtěl bych, aby hrál jen proto, že je Pucher. Chci, aby si to zasloužil. Já bych zase nesnesl, aby o mně lidi říkali, že jsem na ledě už jen ze soucitu. To bych se na sebe nemohl podívat.

Což zatím nehrozí.
Jo, protože mě hokej baví, a tak se těžko přestupuje na druhou kolej. Ale proč přestupovat, když vám to jde a lidi vás chválí. To se pak hned cítíte lépe. Nikdy jsem neměl problém s tréninkem a teď, když mám velké syny, tak trénuju v létě s nimi. Je v tom hecovačka a nedávno byl Peter dokonce na tréninku s áčkem. Koukal jsem na něj a říkal si, jak už je velký a já... No, zkušený.

On je bek. Dokázal byste ho narazit při tréninku na mantinel?
No, jasně! Ale jen tak poučně. Má 190 centimetrů, je to kus chlapa a já jsem rád, že sportuje, že nechodí po barech, kde by vychlastával.

Jakou má barvu rukavic?
Teď bílou, protože mi jedny ukradl, tedy asi navždy vypůjčil. Ale aspoň ho na ledě poznám.

Což roky platí o vás.
To ano, ale ty mé už nedělají, mám posledních pět párů. Mně totiž vyrábějí hokejky na míru v jedné české firmě a ta dřív šila i rukavice, tak jsem si je nechal udělat přesně podle sebe. Speciálně je vyztužil, mám chraněné prsty, a když tenkrát přišli s bílou barvou, už jsem u ní zůstal. A říkám: když se mi nedaří hra, tak aspoň jsem takhle vidět. Když jsem hrál na mistrovství světa ve Vídni 2005, tak to řešili i němečtí komentátoři.

Zahrát si nejvyšší soutěž se synem, to se u nás nikomu vyjma Jaškinova „úletu“ nepodařilo.
No jo, kluci jako Martin Ručinský, Petr Nedvěd či Jarda Jágr jsou oficiálně bezdětní. Na Slovensku si s klukem zahrál Ján Pardavý. Ale ještě mám osmiletého Matyáše, takže když vydržím do padesátky, dva mě na ledě budou tlačit, tak bych se i s ním mohl sklouznout. Ten jediný z naší rodiny hraje napravo. Praváků je málo, jsou ceněni zlatem. Jakmile tak chytl hokejku řekl jsem mu: Už ji nikdy nepřendávej.

Za chvíli mu začíná trénink, že?
A já půjdu na led. Vypomáhám trenérům u všech synů (nejstarší je z prvního manželsví, druhého vyženil a třetí je ze současného manželství) a jsem typicky otec, který nejvíc křičí na své děti. Ne ve zlém, radím, ale na ledě nemůžete mluvit potichu. Ovšem Matyáš je gólový typ. Když vidí puk, chce skórovat.

Třeba se příjmení Pucher objeví v české reprezentaci...
... a když budeme mít štěstí, tak si zahrajeme proti sobě.

Abyste se nedivil. Teď když 50 slovenských hráčů bojkotuje národní tým, vám rádi zavolají.
Taky mám zapnutý telefon i v noci, kdyby si najednou vzpomněli. Ale vážně: tu kauzu sleduji s odstupem. Asi je to tím, že žiju mimo Slovensko. Ovšem pokud hráči nezmění postoj, klidně si zahraju.

Fotogalerie

Proč je tak velká propast mezi českou a slovenskou extraligou?

Je to o penězích. Ty kluby se tam až na dvě tři výjimky fakt trápí. Dluží hráčům, pak to zalepí. Když kvalitní hráč dostane nabídku na čtyři pět tisíc eur na Slovensku, anebo v Kazachstánu, kde mu to dají na ruku a nemusí se soudit, tak jde raději pryč.

Z toho pohledu si říkám, že je rozumnější přístup Znojma hrát EBEL ligu, než cesta Slovanu, který se rok co rok pouští do KHL a pak dluží.
Přesně! Náš majitel říká, že skáče jen do výšky, na kterou má. Raději se tady dohodneme na menších platech, ale každý hráč ví, že je 15. v měsíci opravdu dostane. Máme rozpočet pětkrát sedmkrát menší než rakouské kluby, ale protože nejsme špatní hokejisté, dokážeme jim konkurovat. Minulý týden jsme dali 7:1 miliardářům ze Salcburku. Hrajeme hokej, který lidi baví, žádné obranné varianty, protože z EBEL ligy se nepadá. To je strašák v extralize. Že padnu do 1. ligy a se sponzory bude konec.

To ale poznalo i Znojmo.
Ano a lidi přestali chodit. Teď zase nacházejí cestu zpět. Zvykli si, že hrajeme derby s Vídní a třeba nám jezdí fandit i 200 lidí z rakouského Retzu, který je kousek od hranic. O EBEL lize uvažoval taky Slovan, což by byla velká věc, ale nakonec se raději trápí v KHL. Což nechápu, ale je to jejich věc.

Když spolu sedíme ve Znojmě, nejde se nezeptat na Marka Urama, vaše hokejové dvojče. Znali jste se před příchodem sem?
Jen jako protihráči. Ale hned jsme si padli do oka. Má hokej v krvi, výborné myšlení a skvělou střelu. Když měl den, tak jsem mu jenom hodil puk a byl to gól. A on těch dní měl víc. I lidsky je to super člověk. Na ledě jsme hráli poslepu a lidi tady na to dodnes vzpomínají.

Však diváci tenkrát skandovali slovensky.
Pravda. Začala přesilovka a znělo: Teraz to príde. V rohu stadionu visela slovenská vlajka. Krásně se na to vzpomíná a na ledě to asi vypadalo dobře, když si to lidi vybaví i po letech. Teď Marek hraje druhou ligu za Liptovský Mikuláš a mají za úkol postopit zpět do extraligy.

Taky na Slovensku kandidoval do parlamentu, že?
Ano a chybělo mu asi 400 hlasů, aby se do něj dostal. Nejdřív to bral na lehkou váhu, pak ho to mrzelo, protože mohl změnit hokej z vyšších politických míst. Mě ve Znojmě lákali do zastupitelstva, ale zatím jsem odmítl.

Chápu - hokej je přednější. Mimochodem z naganského týmu už hraje jen jediný Čech, Jágr. I ze slovenského mužstva je drtivá většina v důchodu.
Pro nás to byl ale turnaj k smutku. Zůstali jsme viset v kvalifikaci, což bylo možná prokoučované, protože jsme čekali na hráče z NHL. Sestava byla okleštěná, chytli jsme virózu a mančaft byl v dezolátním stavu. Já hrál s horečkou 39 stupňů, ve třetím zápasem jsem byl K.O. Ale Čechům jsem fandil a klobouk dolů, co tam dokázali. Byl to turnaj století a i já se těšil, jak potkám Gretzkého, který mi doma visel na plakátu.

Viděl jste ho vůbec?
Viděl, ale protože jsem blbec a styděl jsem se, tak nemám ani fotku. Stáli jsme u sebe a mně se tak aspoň splnil dětský sen.

Místo kavárny restaurace

Dřív býval kavárníkem a ve Znojmě dodnes jeden podnik nese název, v němž je Pucherova přezdívka Pepe a číslo 33. Majitelem však už hokejista není. Teď s manželkou plánuje otevřít restauraci v rakouském Retzu, který je 15 kilometrů od Znojma.

„Půjde o lepší podnik, je to takový vinný zámeček. Bude tam české pivo, svíčková, protože Rakušani milují české omáčky. Zkrátka spojíme českou arakouskou gastronomii.“

Koho má za vzor nejmladší syn?

Je naočkovaný staršími bratry, takže Ovečkina. Přitom já proti němu na šampionátu ve Vídni hrál. Máma to má natočené na VHSkách, tak mu to musím pustit, aby věděl, co je ocko zač.

Když už jste zmínil kazety VHS, tak já si nedávno přečetl, že jste daboval filmy.
To je dávno! Ještě z dob, kdy se dabovalo simultálnně. První film byl Americký ninja 1, pak Predátor, což bylo fajn, protože tam se málo mluvilo, a pak jsem ještě Karete tiger s Van Dammem. Já to překládal z češtiny do slovenštiny, trefoval se hercům do úst. No, byla to perda.

Teď upřímně: Chtěl byste si ještě zahrát extraligu?
Mám v ní 399 bodů, ale zaokrouhlit už to nezvládnu. EBEL je rychlejší než extraliga, bruslařsky bych to zvládl, ale nehrozí to. Jsem hráčem Brna, jenže před lety mě vyhodili, tak o mě asi nestojí. Já se tam ani netlačím, chci tady ve Znojmě dosáhnout na medaili.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

Bělorusko přišlo o hokejový šampionát. Kvůli obavám o bezpečnost

Rada Mezinárodní hokejové federace v pondělí oficiálně odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa 2021. Člen...

Voráčkův vulgární výpad zahýbal NHL. Fanoušci tleskají, experti tápou

Klidně seděl v tiskové místnosti, čepici měl ledabyle naraženou na hlavě kšiltem dozadu, jak bývá zvykem, a odpovídal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Škoda sešlápla brzdu. Probere tím hokejové bafuňáře?

Její auta tradičně stojí v rozích zimáků, zelené logo s okřídleným šípem nepřehlédnutelně září uprostřed ledu a řada...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Brankář Kovář přišel o další čisté konto v KHL až v prodloužení

Až v prodloužení přišel gólman Jakub Kovář z Jekatěrinburgu o neprůstřelnost v nedělním duelu Kontinentální hokejové...

Sklenička překonal Kováře a pomohl v KHL Jokeritu k výhře

Obránce David Sklenička překonal Jakuba Kováře v brance Jekatěrinburgu a pomohl Jokeritu k vítězství 3:2 v...

Kanonýr Jaškin třicátým gólem v sezoně KHL rozhodl o výhře Dynama

Nejlepší střelec Kontinentální hokejové ligy Dmitrij Jaškin svým jubilejním 30. gólem sezony rozhodl o vítězství Dynama...

Hynek Zohorna pomohl v KHL Amuru dvěma góly oplatit prohru Barysu

Útočník Hynek Zohorna ukončil po šesti zápasech střelecký půst v Kontinentální hokejové lize a dvěma góly pomohl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...