Probuďte semínka k životu, i rajčata vypěstujete na okně či na balkoně

  • 0
Nenechte se odradit od jarního vysévání rozličných rostlinek jen proto, že máte k dispozici pouze okenní parapet nebo balkon. Starat se o křehké výhonky vás bude těšit, i kdyby se měly klubat jen z několika květináčů.

Rajčata ocení velkoobjemový samozavlažovací květináč, kam se vejde i víc rostlin, takže úroda opravdu stojí za to. Pokud tedy máte na balkoně či na terase místo, využijte toho.

Již je nejvyšší čas probouzet semínka k životu. Přestože bydlíte ve městě a nemáte zahradu, můžete se stát městskými zahradníky a klidně si i doma předpěstovat některé rostlinky, jež vám zkrášlí byt či balkon nebo zpestří jídelníček.

I když jste třeba zatím žádných velkých pěstitelských úspěchů nedosáhli, nebojte se zkoušet to znovu. Jen je nutné dodržovat určité zákonitosti, například respektovat nároky jednotlivých rostlin, a za pár dní už budete pozorovat zelené ratolesti, jak se derou ze země za světlem.

Například hrášek je absolutní hrdina. Je nenáročný, klíčí a roste jako z vody. I když by ho stačilo jen vmáčknout do vlhkého substrátu, raději ho nechte chvilku naklíčit ve vodní lázni a teprve pak zasaďte. Sladkých lusků se v bytě sice nedočkáte, ale výhonky můžete přidávat do jídla už za pár týdnů.

Výsev semínek není nic složitého, třeba ředkvičky s vámi zvládnout vysít i děti.
Spolu s dětmi pak můžete sledovat, jak se ředkvičkám v jejich růstu daří.

Přitáhněte k pěstování i děti a můžete spolu od semínka sledovat třeba růst ředkviček.

Při koupi semen sledujte, jak jsou stará. Věkem se klíčivost osení velmi rychle snižuje. Některým semenům prospěje, když je před vyséváním namočíte do vody. Lázeň dopřejte salátům, petrželi i rajčatům. Jak na to?

Semínka na dva dny namočte do vlažného nálevu. Mnohem rychleji se tak probudí k životu a vyklíčí. Při máčení musejí být ve vodě, kterou dvakrát denně vyměňte, úplně ponořená. Preventivním trikem proti plesnivění namočených semínek je kromě přídavku probiotik pro rostliny také máčení ve vychladlém heřmánkovém či kopřivovém výluhu. Bylinné výluhy a rostlinná probiotika můžete kombinovat.

Misku s namočenými semínky umístěte poblíž topení nebo zakryjte dírkovanou fólií pro zahřátí. Například papriky nejlépe naklíčí při teplotě 28–30 °C. Jakmile na semínku objevíte klíček, opatrně ho přestěhujte do výsevného substrátu.

Okurky ani listovou zeleninu nakličovat nemusíte. Jejich semínka vysejte rovnou do substrátu. Ideální dobou na to je březen. Semínka nezapomeňte opatrně rosit. Za pár dnů se začnou klubat první rostlinky.

Není nad úplně čerstvé křehké lístky salátu, pro které si z kuchyně odběhnete...
U salátů lze sklízet jednotlivé lístky podle momentální potřeby.

Salát můžete klidně pěstovat na balkoně a sklízet jednotlivé listy podle potřeby.

Substrát pro semínka a naklíčené rostlinky je označen jako výsevný. Neobsahuje mnoho živin, protože zatím je přirozeně mají semínka v sobě. Zemina se naopak může trochu smíchat s pískem. Malé rostlinky rozhodně nepřihnojujte. Naklíčená semínka se sázejí do hloubky půl až jeden centimetr s rozestupy minimálně tři centimetry.

Substrát jen opatrně roste, aby se vysetá semínka nevyplavila. Ideálně jej opět obohaťte kapkou probiotik pro rostliny. A stále hlídejte správnou vlhkost zeminy. V příliš mokré půdě kořínky uhnívají. Chcete-li mladým rostlinám zajistit lepší mikroklima, přikryjte je dírkovanou fólií nebo si pořiďte miniskleníček.

Anita Blahušová, autorka knížky Zahrada žije s podtitulem Zahradničíme s dětmi, radí rodičům i prarodičům jak k pěstování bylinek či zeleniny přitáhnout děti:

  • Spolu s dětmi na jaře zasejte semínko a pak sledujte, jak se rostlinka vyvíjí a roste. Vyberte pro ně rychle klíčící semínka, třeba ředkvičky, řeřichu nebo slunečnice;
  • pro ty nejmenší dětské ručičky připravte větší semena jako hrášek nebo dýně;
  • starším dětem dejte prostor pro vlastní zahradnické pokusy;
  • pořiďte jim vlastní zahradní nářadí;
  • nechte je při rýpání v hlíně zmáčet se a ušpinit;
  • rostliny by měly děti něčím zaujmout – vůní, jedlými plody apod.
Na předpěstování sazeniček ze semínek klidně využijte plastové kelímky a...

Malé sazeničky potřebují hlavně dostatek světla a slunce, proto jim bude nejlépe na jižním okenním parapetu. Ale pozor, rostlinky nemají rády průvan, zato potřebují stabilní teplotu a mikroklima! Například pro pravidelný růst malých rajčátek je ideální teplota okolo osmnácti a pro papriky okolo dvaceti stupňů. Při vyšší teplotě se rostlinky vytahují až moc do výšky. Cílem není rychle vypěstovat co nejvyšší sazenice, ale naopak postupně a pomalu vypiplat silné a vitální jedince.

Jakmile mají sazeničky první dva „pravé listy“, je to signál pro přepichování do pěstebního substrátu. Používají se na to sadbovače, ale poslouží vám i kelímek s otvorem na dně. Rostlinku opatrně podeberte ze skupinky předpěstovaných semínek (na pomoc si můžete vzít profesionální pikýrovací kolík, ale vystačíte si i s dřívkem od nanuku) a zasaďte ji do zeminy v sadbovači.

Nezapomeňte na spršku pro posílení imunity a zdárný rozvoj kořínků. Sazenice s „pravými listy“ v pěstebním substrátu také poprvé přihnojte vyzrálým kompostem nebo sypkým organickým hnojivem.

O malé rostlinky pečujte v teple domova. Připravte pro ně větší květináče se zeminou, a až budou mít vyvinutý kořenový systém, můžete je přesadit. Pokud je plánujete přestěhovat na balkon, počkejte, až přejdou jarní mrazíky. Obvykle to bývá v druhé polovině května.

Rajčata vám opravdu mohou krásně růst i plodit třeba na balkoně, i tam jim dokážete vytvořit ideální podmínky. Snímek je ze Španělska, ale stejně dobře je lze na balkoně pěstovat i u nás.

, Žena a život